-LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 20 JANUARIJ. BI1VNËNLANDSCQE BERIGTEN LEYDEN, 19 Januarij. I Aan den verjaardag van H. M. de koningin-moeder werd lieden door het is uitsteken van vlaggen gedacht. che, Naar wij vernemen is de schrijver der verhandeling, welke de juridi sche faculteit onzer hoogeschool cene zilveren medaille waardig gekeurd heeft, de heer P. J. van Swinderen, candidaal in de regten te Groningen. De afdeeling Leyden der Holl. maatschappij van fraaije kunsten en r de wetenschappen zal Vrijdag aanst. eene openbare vergadering, met dames, L—houden. Als sprekers zullen daarin optreden de hh. J. H. de Ridder en S. J. van den Berghbeide uit 's Hage. Tot landmeter 3de kl. bij het kadaster is benoemd de heer M. A. Ven- kervan Leyden thans te Boxmeer. Voor de vereeniging tot voortdurende ondersleuning der nagelaten be- trekkingen van verongelukte visschers der reederijen te Katwijk aan Zee en Noordwijk aan Zee, lieefl zich eene commissie gevestigd te Amsterdam, gstc, bestaande uit de heeren P. van der Goot Pz., J. P. Hasebroek, E. Lauril- lard, F. J. Domela NienwenhuisA. A. Stuart en W. Bi. Suringar, en eene commissie te Rotlerdam, bestaande uit de heeren A. E. Roest van Limburg, Joost van Vollenhoven, C. W. van der Pol, n. W. de Graaf en 6^_ L. P. Rietstap. 5._ vVij vernemen dat de typographische vereeniging Lourens Jz. Coster 5.S( alhier hei heeft gevormd om in den loop der maand Februarij eene tooneelvoor log ie geven, waarvan de opbrengst zal strekken, gedeelle- 7 9! lijk ten voordeele van bet fonds der vereeniging tot ondersteuning der na- 6 5( gelaten betrekkingen van verongelukte visschers van Katwijk aan Zee en Noordwijk aan Zee en gedeeltelijk ten voordeele van haar eigen weduwen- fonds. Moge de;: poS'-'1? d" vereenigingom iels bij te dragen tot leni- ging van hel lot van ongelukkigeneven als bij eene vorige gelegenheid, u'_ met eenen goeden uitslag bekroond worden. g'_ Uit een particulieren brief wordt ons het volgende medegedeeld als een voorbeeld van verraderlijke handelwijs van Chinezen omtrent vreemdelingen. »Nu zal ik u eenig nieuws en bijzondere voorvallen uit Hongkong mede- deelenofschoon voor mij niet bijzonder aangenaam. Hongkong is een eiland, met eene stad van denzelfden naam, gelegen aan den mond der Can- lon-rivier en nabij een boogen berg. Zij heeft eene druk bezochte haven voor alle natiën en is in mijn oog mooijer dan Singapore; er zijn vele prach tige winkels met elegante voorwerpen van ivoor, schilderkunst en snijwerk, waarin de Chinezen uitmunten; overigens is er niet veel bijzonders dan j'~ schurken, dieven en moordenaars. ['3; Om 11 hiervan een staaltje te vertellen, dient hetgeen m(j op Zondag 7 Oc- 1.25 tober jl.'s namiddags ten 2 ure, overkomen is. Na mij behoorlijk gekleed te hebben, horologie met gouden ketting op zak, alsmede eene portemonnaie met ongeveer ƒ24 bij mij, was ik met permissie van mijn kapitein aan land gegaan. Alstoen bezocht ik de stad, dwaalde de eene straat in de andere uit, verveelde mij echter spoedig, omdat ik alleen en onbekend was, zoodal ik besloot, 11a eene wandeling van 3 uren, maar weder naar boord te gaan. Ongeveer aan den buitenkant gekomen zijnde waar de Chinesche vaartuigen liggen om de schepelingen aan boord te brengen werd ik eens klaps door vier Chinezen aangevallen. Twee bonden mij terstond de handen op den rng, een derde wierp mij peper in oogen, neus en mond, terwijl de vierde mijne horologie-ketting in stukken brak en zich van deze en mijne portemonnaie meester maakte. Wat zij verder van plan waren met mij te doen, zou later gebleken zijn, ware hei niet geweest dat twee Europeanen kwamen aanloopendie de mishandeling in de verte gezien hadden, zoodat mijne aanranders op de vlngt gingen. Ik stel mij voor dat zij mij anders vermoord en in hel een of andere huis zouden geworpen hebben. Als een 54, blindeman hragten mij deze Europeanen naar den commissaris van politie, die mij omtrent alles ondervroeg en daarop de personen die digt bij de plaats, waar hel feit gebeurd was, met koopwaren zaten, in hechtenis deed nemen. Hierop werd ik verzocht den volgenden dag terug te komen, 1 wanneer deze zaak verder en nader zou onderzocht worden. Dat onder- Q zoek had den volgenden dag plaats en daarbij werden de laatste personen, op grond van die aanranding gezien en geen hulp verleend Ie hebben ver oordeeld tot de betaling van ƒ300, of de schelmen aan te wijzen, die mij aangerand hadden. Hiermede was de zaak afgedaan, hoewel ik daarmede de geslolene voorwerpen niet terugbekwam. Verleden week zijn hier nog 14 Chinezen opgehangen, die in de Chine- sche zee een Engelsch schip aangevallen en den kapitein, zijn vrouw en kind, benevens de equipage vermoord hadden. Het ware zeer te wenschen dat het meer mogt gelukken, van die schelmen in handen te krijgen.'' ii De Staats-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de twaalf maanden van 1863, waaruit blijkt, dat die bedragen heeft ƒ61,355,090 54£zijnde 1,330,008.03 J meerder dan in 1862. Zondag aanst. zal de heer Harderwijk, pastoor bij de oud-roomsch calholieke kerk te Delft, hel zeldzaam voorregt genieten zjjn 50jarig jubile' als geestelijke te mogen vieren. Vrijdag morgen II. is onder de gemeente Naaldwijk een manspersoon levenloos aan den weg gevonden. Men vermoedt dal de sterke drank oor zaak is van dit ongeval, en dat de ongelukkige, niet verder kunnende gaan, door de felle koude is omgekomen. Tc Hellevoelsluis was men Donderdag morgen II. geluige van eene even indrukwekkende als vreeselijke gebeurtenis. De Engelsche brik Ltjmm Greykapitein J. Mardock met rogge geladen, van Galatz naar Rotler dam bestemd, kon, niettegenstaande de krachtigste pogingen, niet in de haven komenmaar moest ter reede ankeren. De toestand van het schip was, ten gevolge van het vele drijfljs, zeer hagchelijk; men bragt eenen angstige» nacht door, maar het schip bleef digt. De morgen brak aan en ook de eb was bijna afgeloopen en het oogenblik gekomen dat er mogelijk heid zou beslaan, om bet in de haven te brengen, toen een ontzettend ijs veld van boven kwam drijven, en niettegenstaande de genomen maatregelen van voorzorg de anker-ketting verbrak en een gat in het schip maakte. Met de ebbe dreef het schip mede, zonk al dieper en dieper, kwam met eenen ontzettenden schok tegen het oostelijke havenhoofd der marine en verdween daar in 22 vaam water, met volle zeilen, die bevroren waren en welke men daardoor niet had kunnen bergen, in de diepte. De gezagvoer der en de bemanning hebben zich nog bij lijds met eene der booten kun nen redden en zijn behouden aan wal gekomen. Te Amsterdam is Zondag avond brand ontslaan in een kelder op de Lauriergracht. Twee kinderen, die te bed lagen, hadden met lucifers licht willen ontstekenen op die wijze was het beddegoed in brand geraakt. Een dezer kinderen, een meisje van 6 jaren, was zoodanig gebrand, dat het den volgenden dag overleed. Zondag nacht is er brand ontslaan onder de gemeente Haaften, nabij Zalt-Bommel, waardoor vier arbeiders-woningen in de asch zijn gelegd. De brand werd door sterken wind aangewakkerd en bij den feilen vorst ont braken alle middelen tot blussching. Zeven huisgezinnen zijn door dit on heil van alles beroofd. Te Wijhe is dezer dagen overleden mevr. de wed. M. K. B., in den boogen ouderdom van 103 jaren. Tot op het laatste uur van haar leven was zij in hel bezit van alle geestvermogens, en kon zij nog uren achtereen zonder bril naaijen. De Pr. Fr. C. meldt dat twee jonge lieden uit Westdongeradeel op schaatsen in den tijd van 15 uren alle steden van Friesland hebben bezocht. Te Dokkum heeft eene 72-jarige vrouw nog aan een wedstrijd op schaatsen deelgenomenzij bewoog zich nog vrij vlug. Uit 's Herlogenbosch meldt men het volgende: In den namiddag van 14 Januarij vermaakte een hier onbekend persoon, naar het uiterlijke te oordeelen een schippersgezel, van middelbaren leeftijd, zich met schaatsen rijden op de Dieze, in de nabijheid van de aanlegplaats der sloomboolen, met het ongelukkig gevolg, dat hij, zonder door iemand gezien te zijn, door het ijs lot aan den hals in het water viel, in welke houding hij circa 4 uur, zonder hoop op redding te kunnen hebben, moest blijven, lot dat hij eindelijk door eenige liefhebbers van het ijs werd opgemerkt, die hem, terwijl nog eenig leven bij hem bespeurd werd, door middel van touwen verstijfd uit het water hebben gehaald. Na verloop van een half uur was de drenkeling een lijk. Uit Roermond meldt men dal te Loltum vier personendie de Maas wilden overgaan, door het ijs gezakt en verdronken zjjn. Volgens berigtcn uit Suriname van 19 Dee. heerschlen aldaar ritst en orde allerwege. De onaangenaamheden op de plantaadje la Paix waren geens zins van een ernstigen aard geweest. De arbeiders hadden er zich tegen verzet, dat een hunner, die weerspannig was geweest, en wiens arrestatie door den districts commissaris was bevolen, door de mare'chausse'e zou wor den medegenomenen hadden hem later feitelijk ontzet. Zeer spoedig was echter de orde hersteld. 's GRAVEN HAGE 19 Januarij. Tot schoolopziener in het eerste schooldistrict van Overijssel is benoemd de heer mr. H. E. C. van Kerckhoff, te Zwolle, en lol schoolopziener in het eerste schooldistrict van Friesland de heer dr. E. Verwyste Leeuwarden. Tot burgemeester der gemeente Ubach o»cr Worms is benoemd de heer P. D. Pelzer. Z. M. heeft goedgevonden Ie belasten met de dienst van inspecteur in zijne eene Pu-- aoeg- fe Courant icordt !\laandag, fFoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1