thans door de gelasligden des bonds klaarblijkelijk gevoerd ten behoeve van j eenen pretendent, die door de beschutting der bondsiroepen in slaat is ge steld eene revolutie ten zijnen gunste Ie bewerken. Had men geweien dat het zóó zou gaan, dan zou noch Denemarken tot bel ontruimen van Holslein besloten, noch Engeland dien stap aangeraden hebben. Berigten uit Bombay van 29 Dec. bevatten het volgende: De Engelsche troepen zijn den 15len dezer tol de grenzen van den Punjaub opgerukt en na twee gevechten, waarbij veel manschappen gewond of gesneuveld zijn, heeft de stam der Beiulirs zijn chef aan de Engelschen overgeleverd. Ver volgens is de vrede te Peshanwir gesloten. In den Punjaub is bel thans rustig en men gelooft dat de oorlog geëindigd is. De katholieke kerk hier te lande is, volgens eene opgave van hare i o>erheden, in het afgeloopen jaar weder vooruit gegaan. Zij telt nu in Engeland 1267 priesters, 907 kerken en 229 kloostergestichten. In Schol- land beeft zy thans 178 priesters, 191 kerken en 13 kloostergeslichten. Volgens berigten uit New-ïork van den lslen dezer spreekt de rege ring bet berigt tegen als zou zij verklaard hebbendat zij de Mexicaansche monarchie nooit erkennen zou. Het congres der zuidelijke staten beeft eene wet aangenomen, volgens welke ieder tot de krijgsdienst verpligt is, en niemand zich door een ander mag laten vervangen. Te New-Vork is onlangs van stapel geloopen het ijzeren stoomfregat Dictator, waarvan bet pantser eene dikte heeft van 11 duim. Met den bin nenwand van bout en ijzer, die drie en een half voet dik is, beeft men eene dikte van vier voel vijf duim. Het gewigt van het pantser is ongeveer 525 ton. Het schip zal een geschutiorentje voeren van 15 duim dik ijzer, met eene verbeterde machine om de stukken te bewerken. De Dictator is verder voorzien van een ram aan den voorsleven, beslaande uit 22 voet mas sief eikenhout en ijzer. Hel benedeutlek is boog als op een gewoon oorlog schip; een man van zes voet kan er staan met zijn hoed op. De wijze, waarop het compas is aangebraot, is merkvvaardig. Daar de hoeveelheid jjzer van het geschuttorentje dit instrument werkeloos maakt, heeft men dit op zeer eigenaardige wijze verholpen. De man aan het roer staat voor een spiegel en zeven voet boven zijn hoofd is het compas aangebragt in eene koperen pijp boven liet stuurhuis. Dit cotnpa- is zoo gemaakt, dat de wij zer in den spiegel terugkaatst en op die wijze zal de Dictator bestuurd worden. De machines van dit zonderlinge oorlogschip zijn insgelijks op eene uitgebreider schaal dan in eenig oorlogschip iu Europa of hier te lande ingerigt. De cylinders zullen 100 duim iu diameter zijn. De ketels zijn van ontzaggelijke groottezes in getal en hebben 56 fornuizen met eene roosleropper- vlakle van 1100 voet, zoodat omstreeks 175 ton kolen betAodigd zullen zijn in een etmaal. De schroef beeft 21 i voet in diameier en weegt 39,000 8. Deze machines zullen omstreeks 5000 paardenkracht hebben. Alhier is het berigt ontvangendal in Ecuador een bloedige veldslag heeft plaats gehad tussclirn Flores en iVIosqticra, die elkander aldaar het gezag betwisten. Eerstgenoemde is geslagen en lot den lerugtogt genoodzaakt met een verlies van 1500 dooden en gekwetsten en 2000 krijgsgevangenen. In berigten uil Japan wordt nader nog medegedeeld, dat de herroe ping van het besluit lot verdrijving der vreemdelingen officieel is bekend gemaakt; en dat de agenten van prins Satsuma, na eene onderhandeling van drie dagen met den Britschen gezant, niet alleen de verlangde schade vergoeding toegezegd, maar zich ook schriftelijk verbonden hebben tol op sporing der moordenaars van den beer Richardson, onder bepaling dat dit j onderzoek niet zal gestaakl worden voordal de daders gevangen genomen zijn, die alsdan in tegenwoordigheid der Engelsche officieren ter dood gc- bragt zullen worden. i HA H Si IJ K. PARIJS, 12 Januarij Bij liet wetgevend ligchaam zijn de algemeene herat dslagingen over bel onlwerp-adres in antwoord op de troonrede afgeloopen, en die over de amendementen op onderscheidene begonnen. Hel eerste amendement, waarbij aangedrongen werd op meerdere vrijheid bij de verkiezingenis reeds verworpen. Waarschijnlijk zullen ook de overige amendementen een gelijk lot ondergaan. Door de regering is in de laatste jaren eene som van drie milliard alleen aan supplemeularie credieten uitgegeven. Hel is dezer dagen geble ken, dal die som op de volgende wijze is besleed: voor den oorlog in de Krim 1348 millioen; voor den oorlog in Italië 345 millioen voor de expediiiën naar China en Cochin-China 166 millioen; voor de bezetting van Rome 50 millioen; voor Kabylië 11 millioen; voor Syrië 17 millioen; voor voorschot ten krachlens bet iractaat van Zurich 39 millioen; disconlo, commissie loon enz. 48 millioen openbare werken 787 millioen. De regeringsorga- nen ge»en zich veel moeite om deze uitgaven in een gnnstig licht te plaat sen, door er op te wijzen dat zij niet geheel ten behoeve van liet rijk zijn gedaanmaar ook gedeeltelijk ten behoeve der gemeenten. De berigten uit Athene luiden bij voortduring ongunstig. Hel afbre ken der vestingwei keu van Corfu doodt de kiemende populariteit des jeug digen koniiigs. Het moet zelfs reeds zóó ver gekomen zijn, dat de graaf von Sponnek geen voet buiten zijn hötel kan zetten, zonder aan beleedi- gingen van het volk blootgesteld te zijn. PKIISSEN. BERLIJN, 12 Januarij. De kamer van afgevaardigden beeft thans een besluit genomen over de begrooting van oorlog. A'oor de bewilliging der kosten van de reorganisatie des legers, ten bedrage van ongeveer 5J millioen, stemden alleen de con servative partij, de ministers en eenige k a t hol ij ke leden. Ook bet voorstel, cm deze kosten bij de tegenwoordige omstandigheden als buitengewone uit gave te bewilligen, werd met 280 legen 35 stemmen verworpen. Men verzekert dal de koning, in liet vooruilzigtdat de kamer van afgevaardigden de wetsvoordragt betreffende de leening van 12 millioen tb. tot dekkiug der oorlogskosten, door de bonds-executic veroorzaakt, zal ver werpen, eene leening heeft gesloten met eenige bankiershuizen hier ter stede. De Nat. Zeit. deelt mede, dat de Franscbe regering aan de Duitsche v kleinere en middenstaten eene circulaire heeft gerigttot verduidelij- king van Frankrijks houding omtrent Engelands voorstel betreffende eene conferentie lot regeling der Sleeswijk-Holsleinsche quaeslie. Frankrijk wenscht in die bijeenkomst den Dniischeii boud vertegenwoordigd Ie zien, maar bel verlangt iu de eerste plaats te welen, of de bondsvergadering t ook veranderd is in hare zienswijze, ten gevolge waarvan zjj herhaaldelijk I iedere inmenging der mogendhedenwelke het Loudensche protocol hebben 1 ouderleekendiu haar geschil met Denemarken heeft afgewezen. Omtrent de bewegingen der Duilsche troepen in Holslein verneemt men niets naders. Een berigt uit Rendsburg zegt dat de bondscommissaris- sen aldaar zijn aangekomen, naar men zegt met bet doel om zich bezig te houden met dc quaeslie der llolsteinsche dorpen, die in der tijd door de Deensche regering bij Sleeswijk zijn ingelijfd. De berigten uil Kopenhagen zouden gunstig luiden voor de vooruitzigteu op bet behoud van den vrede. Te Keulen had Maandag II. een treurig voorval plaats. Een der be kwaamste timmerlieden, sedert lang werkzaam in den Dom, stortte van eene hoogte van ruim 100 voel op den vloer der kerk neder. De dood volgde onmiddellijk. De lieer Backer, borologiemaker te Nauen, in de nabijheid dezer hoofd stadheeft op den lsle" dezer maand eene nieuwe komeet ontdekt in het sterrebeeld de Lier, welke komeet later op de sterrewaclil te Leipzig is waargenomen. Uit Freiburg wordt berigt, dat aldaar een vreeselijke moord is begaan. Een jongman, vroeger in liet seminarium te Scheendi iu de theologie stu derende, maar om zijn ligtziniiig gedrag van daar verwijderd, was voor geruimen lijd te Freiburg aangekomen, om zijne studiën voort te zetten. Hij was aldaar in kennis gekomen met eene jonge dauie, die hij op den 4dt" dezer, gelijk hij later verklaarde, unit liefde" heeft vermoord. Uil Weenen meldt men dat dezer dagen Ie Augeza, nabij Boskowilz, in Bobemeiieen man is overleden die den ouderdom van 117 jaren had bereikt. Per l elearaat. 's GR AVEN HAGE 14 Januarij. De tweede kamer heeft heden gecne zitting gebonden, uithoofde liet aantal opgekomen leden ongenoegzaam vvas. Onder het aantal ingekomen ontwerpen waren de volgende: personele"be lasting; handelsverdrag met Italië; wijziging der gemeentewet, wat betreft de plaatselijke belastingen; credietwet voor liet dep. van builenl. zaken; regeling van het onderwijs in Indische land-, taal- eu volkenkunde. BERLIJN, 13 January. De Norrld. Zlg is gemagligd het gerucht tegen te spreken, als zou dc regering met bankiershuizen onderhandelingen ten behoeve eeuer leening hebben aangeknoopt. ALTON A 13 Jannarij De bondscommissarissen hebben eene bekendma king doen afkondigen betrekkelijk de tijdelijke behandeling der tolzaken tnsschen Denemarken en Shesvvijk. De scheepvaarlregien blijven op den bestaanden voet. Het vervoer van lolpliglige gocdeien over land geschiedt alleen over Rendsburg en Levensau. PARIJS, 13 January Bq liet wetgevend ligchaam lieDDen zeer leven dige debatten plaats gehad over liet stellen »an officiële kandidaten bij de verkiezingen. De rede v n den heer Jules Favre aangaande dit punt heeft vooral eene buitengewone sensatie verwekt. De heer Rouland trachtte hem te wederleggen, doch ging daarin met zijn vertoog over hel ongepaste der woorden van den vorigen spreker zoover, dat hij zich naderhand, ingevolge uitnoodiging van den heer dc Morny, verpligt gevoelde die uitdrukkingen in te trekken. LONDEN 13 Januarij. d.) De opstandelingen op Si. Domingo hebben te San Jago een «oorloopig bestuur gevestigd Sedert de vorige berigten hebben de Spanjaarden geene andere voordeelen behaald dan ile inneming van Agua. PARIJS, 14 Januarij De Moniteur bevat een keiz. besluit houdende de voorwaarden der openbare inschrijving voor de leening Deze inschrij ving kan geschieden van 18 lot 25 Januarij; de koers van uitgifte is 66.30 hel genot der rente vvordi gerekend te zijn ingegaan 1 Januarij II. WEENEN, 14 Januarij. Door graaf Rechberg is aan al de Duitsche sta len een depêche gezonden houdende kennisgeving dat Oostenrijk een slreng vasthouden aan de bevoegdheid van den liond binnen de daartoe vastgestelde grenzen nadrukkelijk verlangt. Bijaldien dc bondsvergadering ui de quaeslie der troonopvolging in Sleeswijk-Holstein die bevoegdheid mogt te builen gaan, dan zouden de twee groote Duitsche mogendheden zclven de regeling ner zaak op zich nemen. INGEZONDEN. KOPPERMA Geen dag werd in de XV^v eeuw, en waarschijnlijk reeds veel vroeger, iu ons vaderland vrolijker en feestelijker doorgebragt dan versworen maen- dacli«versworen maendach na carlsdaghe," «maendach na dry-enninghen ook Kopper- of Flora-maandag genoemd. De stedelijke besturen gaven dan hunne hooge en lage beambten labbar rdlakendeel wijn, ganzen of geld om ganzen te knopen: de aanzienlijken noodigden elkander op festeyuenbel volk liep rinkelrooyen langs Heeren wegen, de silden hielden pleglige optogtende relrosyns gaven referein-feesten of speelden de Geboorte, de Dry-coninehen Herodes, de Moort der Onnooslen eu solte cluyten op de markten; ja zelfs de Leprosen of Lazarussen reden op sleden, onder het rommelen der Irom- melaers en het pijpen der pijpers, door Amsterdam en werden in hel gast en weeshuis onthaald. T gael er op versworen maendach aen Dan sullen wy nae de tavaerne gaen Dan spullen de broers op de straten Tirelire laTirelire la la la." zong men hier, en ginds: Wy willen jolyt barnieren En vrolycke feesten vieren »AI met de coppe in de hand, «Nae de oude, oude trant." en andere liedekens, die nog in oude liedehoekskens bewaard zijn. Geen wonder dal de kerkdijken tegen zulke exorbitantiën" en «enorme dartelheden van wijn- en bier-gelaghen in tavernen en andersinls" ijverden,

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2