LEÏDSCIIE COURANT. VRIJDAG 15 JANUARIJ. n\ 7. [J 1804- De Courant wordt Maandag, Woensdag en ;g F rij dag uitgegeven, uit Znturdag avond. Die tan Maandag komt De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNKNLAADSUIIK KKHIGTEV li LEYDEN, 14 Januarij. Gedurende het jaar 1803 zijn binnen deze gemeente geboren 758 zoons en 692 dochters, te zanten 1450 kinderen; overleden van het mannelijk ge slacht 498. tan het vrouwelijk geslacht 536, te zamen 1034; waarvan on gehuwd van het mannelijk geslacht 361, van het vrouwelijk geslacht 373, gehuwde mannen 101, gehuwde vrouwen 93, weduwnaars 36, en wedu wen 70. Nog zijn alhier ingeschreven 19 personen van het mannelijk en 4 van hel vrouwelijk geslachtelders overledendoch alhier gewoond heb bende, en 57 kinderen als levenloos aangegeven. Er zijn overleden 308 he neden het jaar, 306 van 1 tol 10 jaar, 35 van 10 lol 20 jaar 49 van 20 tot 30 jaar. 45 van 30 lol 40 jaar, 46 van 40 tol 50 jaar, 50 van 50 tol 60 jaar, 76 van 60 tot 70 jaar, 119 tan 70 jaar en daarboven; gehuwd 327 paren en ingeschreven 3 echtscheidingen. Een deel der manschappen van hel alhier in bezetting liggende batail- lon van het 4,le reg infanterie heeft heden, volledig gewapend en uitgerust, een togt op schaatsen gedaan. |je It ij n voor Arnhem wordt thans te voet gepasseerd. Op de Maas voor Rotterdam is men gisteren begonnen een pad te banen. De dikte van het ijs in de Maas was, volgens de laatste peiling, van 7 tot 16 N. duimen. Op den 6den Januarij overleed te Utrecht dc heer J. P. Schouberg, gepensioneerd eerste stempelsnijder bij 's rijks munt, ridder van de Eiken kroon. vin de VVasa-orde van Zweden, van de orde voor burgerlijke ver diensten van Hanover, enz. De kunst heeft in hem een barer ijverigste beoefenaars verloren Steeds vol vuur voor zijn vak, heeft hij het vader land menigen schnonen gedenkpenning geleverd, welke, wal uitvoerige en zuivere bewerking aangaat, met de voortbrengselen van de beste Europeschc medaiileurs kan wedijveren. Bij 's rijks-munt vervaardigde hij de stem pels voor de munten van Willem I en gedeeltelijk die van Willem II en UI, welke mede de blijken van zijn uitmuntend talent dragen VD) Onder Doornspijk is dezer dagen de helft van een sink land (zand grond) met hakhout en opgaande hoornenin hel geheel 178 bunder, dus slechts 89 vjerk. roeden, bi) publieke veiling afgemijnd op ƒ2200. Hei prov. geregtshof m Overijssel, iu raadkamer vergaderd, heefi aan vankelijke beslissing gegeven iu de zaak tegen mevr. de wed. Pruimers, wier ontzetting uit de voogdij door de arrond.-reglhank was uitgesproken. Daarbij is op grond van de bewoordingen van art. 437 burg. welli. het requisitoir van den procureur-generaal hij dit hof ontzegd, in strekking hierop nederkomeiide, dat de zaak tegen mevr de wed. Pruimers naar de openbare teregtzitiing behoorde te worden verwezen, als in eersten aanleg leu unregte iu raadkamer behandeld, liet hof heeft aan hel openbaar mi nisterie acte verleend van zijn requisitoir en de zaak op nieuw iu zijne banden gesteld, om daarop nader te uo den gehoord, zoodat de verdere behandeling dezer zaak eerlang hij de raadkamer van hel hof kan worden te gemoel gezien De instructie in de zaak van de zooveel gerucht gemaakt hebbende vergiftiging te Ruinen is afgelonpeu. liet prov. geregtshof in Drenthe heeft 11 Kolk. beschuldigd vau vergiftiging van haren man H. Dalsem, en hare zuster M Kolk, van mnlrpl.giighcid daaraan, naar de openbare lereatzit ting verwezen beide welke personen in deze of de volgende maand zullen leregtstaan Te Leeuwarden had Maandag de door de Ysclub aldaar uitgeschreven hardrijdei ij op schaatsen plaats. Die hardrijderij had dit maal bijzondere belangstelling opgewekt. Eerstens was men sedert 1861 van zoodanig volks feest verstoken geweest, en in de tweede plaats gold het een prijs, door den prins van Oranje, beschermheer der club, uitgeloofd en in ecne prach tige pendule bestaande Die belangstelling openbaarde zich zoowel door de groote massa toeschouwers', van heinde en ver toegestroomd, als door het getal mededingers, dal niet minder dan 165 bedroeg. Op één na waren allen Friezen. Keurig en met smaak was de plaats van den wedstrijd ver sierd; Insschen een lal van nationale, oranje- en sladsvlaggen en wimpels prijkten de fraai geschilderde wapens van Friesland en zijne 43 gemeenten, en niet onaardig was ook het geziet op de nel versierde teuten, ilte op de rijbaan waren aaugebragl. De prijs is gewonnen door Ulhe van Dijk, te Gauw oud 22 jaren, en de premie (/30) door Jan Jongsma, Ie Dokkum, oud 25 jaren. Aan den winner is de keus gelaten tusschcn de pendule en 150. Te (ladingen heeft mede cene hardrijderij plaats gehad, waaraan 122 per sonen deel namen De nitslig was dat W. Schaap van Broek, ƒ100 als prijs, II. V. Itinguald.i van Wirdurn ƒ30 als premie, eu de zes laatste mededingers ieib r 5 bekwamen. Op vele andere plaatsen iu Friesland zul- len nog dergelijke volksvermakeljjkheden plaats hebben. Uit Middelburg meldt men het volgende: Donderdag nacht II. is de poonschuit van de wed. de Mul Ie Yerseke, varende op Rotterdam, met andere vaartuigen in de haven aan den Yersekendam liggende, met het hooge water, door het afspringen der touwen, losgeraakt en vermoedelijk met het ijs afgedreven. Aan boord bevond zich een der knechts, een jon geling van 18 jaren, die waarschijnlijk in diepen slaap was geraakt en daardoor het onheil te laat is gewaar geworden. Men heeft niets van het vaartuig kunnen ontdekken. 's GRAVEN H AGE 14 Januarij. Door Z. M. is vergunning verleend aan mr. L. N. graaf van Randwyck, tot het aannemen der onderscheidingsteekenen van ridder der lste kl. van de orde van de Kon. Kroon van Pruisseri, en van hel grootkruis der orde van St. Mauritius en Lazarus, hem door de koningen van Pruissen en van Italië geschonken. Z. M. heeft aan den heer J. Valter Wz.op zijn verzoek, eervol ontslag verslag verleend uit zijne betrekking van ingenieur-verificateur van het kadaster te Groningen, en in zijne plaats benoemd den heer G. Sonne- veltthans landmeter van de lslc kl.alsmede aan den heer 8. Niemanls- verdriet, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen enz. te Zutphen. Door Z. M. zijn benoemd: tot regter in de arrond.-regtbank te 's Gra- venhage de heer %r. F. A.T. VVevc, thans regter plaatsvervanger in die regt- bank; tol kautonregter Ie Goor de heer mr. VV. C. Verwey Mejan thans griffier bij hel kanlongeregt aldaar; en tot griffier hij hel kanlongeregl te Culenborg de heer mr. W J. J. G Most, advocaat te Nijmegen. Bij de directie der marine te llellevoeisluis is bevorderd tot griffier de commies C. F. Blankeiisteinen bij de directie der marine te Willemsoord lol adjunct-commies de klerk C. Meijers. Volgens hel D. v. 's Gr. heeft de 'neer Gericke van Herwijnen, Ncd. gezant te Brussel, bedankt voor hel aanbod, hem gedaan, om zich te ba lasten met de portefeuille van buiteul. zaken. De tweede kamer zal heden middag ten 2 ure weder bijeenkomen. Waarschijnlijk zal deze ziliing meer bijzonder gewijd worden aan de vast stelling eener credietwet voor hel dep. van buiteul. zaken; zoodat de voort zelling van de werkzaamheden der kanier iu den loop der volgende maand bepaald blijft. Heden heeft aar. het ministerie van binnen!, zaken de aanbesteding bij enkele inschrijving plaats gehad van het leveren van 160 tongbewegingen voor spoorwissels. Daarvoor waren 7 iiischrijvingsbillelten ingekomen. De minste inschrijvers waren de lib. I) A. Schreden en C°. te Leyden voor 11604. BUITENILANDSUHK BERIGTEN. n k l i E BRUSSEL, 13 Januarij. Aan het ministerie, dal in de kamer van afgevaardigden langzamerhand zijne voorstanders had zien verminderen, is thans weder een zware slag toegebragt. Te Brugge, waar op nieuw de verkiezing van drie I. den voor de kamer moest plaais hebben, daar de vorigeverkiezing wegens onbehoor lijke inmenging der geestelijkheid nietig was verklaard, hebben de clericalc caiididalcn na eenen hengen strijd de zrge behaald. Daardoor kan thans liet ministerie in de kaïnei slechts op eene meerderheid van 2 stemmen re kenen. De ministers houden drukke bijeenkomsten en algemeen verwacht men de aftreding van het kabinet. Of echter de clericale parly zich sterk genoeg gevoelt om de teugels van het bewind in handen te nemen, is nog verre van zeker. ENGEL.Aft Li. LONDEN, 12 Januarij. De Mom. Post, over den tegenwoordigen stand der Holsleinsche zaak sprekende, zegt: Het zou wel begrijpelijk zijn, zoo de Deensche regering thans klaagde dat het door het Etigelsche kabinet tot verkeerde slappen is gedrongen. Immers het was vooral op Eugelands raad, dat de koning van Denemarken Holsteiu zonder slag of sloot ontruimde. Omdat Engeland rekende op de goede trouw der groote mogendheden van Duitschlauden zich verliet op hare belofte om niet verder dan cene bonds-execulie te gaan, daarom vooral heeft Denemarken, niettegenstaande zijne vrees voor verdere gevolgen, den raad van zijnen ligtgeloovigen bondgenoot gevolgd. Dc uitkomst heeft getoond dat de vrees der Deensche regering volkomen gegrond was; want eene honds executie in den waren zin des woords heeft iu Hol- siein niet plaats gehad Under cene honds-execniie wordt het bezette grondgebied namens den bond beheerd ten behoeve van den souverein wiens gezag lijdelijk is geschorst. Doch in Ilolslein wordt het bestuur

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1