Per Telegraaf. maker en juwelier Mitchell, in St. Jamesslreel, dat tot den grond toe afbrandde. Woensdag II. is bij het ballasten ran een vaartuig in het West-Indi sche dok een stuk gegoten ijzer ter zwaarte van 10 ton uil den hijschtoestel losgeschoten en met zooveel kracht op den bodem van het schip nedergeko- men, dat het daardoor ontstane lek niet le sloppen was en het vaartuig in de diepte wegzonk. Bij een vuurwerkmaker in Albion-place had Woensdag avond eene ge duchte ontploffing plaats, ten gevolge waarvan het geheele huis spoe dig in laaije vlam stond. De brand heeft zich tol dit perceel bepaald; eene vrouw heeft bij dit ongeval vrij ernstige wonden bekomen. Van wege het ministerie van marine der Vereenigde Staten worden proeven genomen met petroleum als brandstof voor stoomtuigen. Volgens de opgaan der dagbladen van New-York is de uilkomst gunstig. FRANKRIJK. PARIJS, 10 Januarij. De Patrie wil weten dat de regering het voorstel van Engeland, lol hel houden eener conferentie, ter regeling der Deensch-Duitsche geschillen, in beginsel heeft aangenomen. Betreffende de zaak der alhier gevangengenomen Italianen zegt le Droit, dat uit de in beslag genomen papieren schijnt te blijken, dat Mazzini was de ontwerper en de bestuurder van het complot, ten doel hebbende een aan slag op het leven des Keizers, cn dat de kosien daarvan door hem zijn be taald. Hel was Mazzini, die de verschillende personen had geworven, welke den Keizer moesten vermoorden. Een hunner, Grocco geheetenwas de chef; een ander, Trabuco genaamd, was te Londen en Parijs veroordeeld als dief en opligter, en had in een aan Mazzini geschreven brief verzocht om de eer luitenant van Grocco te zijn. Mazzini scheen hierop toestemmend te hebben geantwoord, want de brief door Trabuco aan Mazinni gerigt, was bij Grocco gevonden. Men zegt dat Mazzini eene som van 4000 fr. aan Grocco had (er hand gesteld. Naar men beweert, hebben allen reeds hunne schuld beleden. Huil voornemen was om 8 zwaar geladen bommen op en onder het rijtuig des keizers te werpen en van de daaruit te ontstane ver warring gebruik te maken om met pistolen en dolken den keizer aan te vallen en af le maken. Ter zake van het onheil op den Noorder spoorweg zijn gevangen ge nomen de chef van hel station te Pierrefnie en de bestuurder van den van Brussel afkomenden trein. Het getal gekwetsen wordt thans op 30 begroot. De lUoniteur deelt berigten mede uit Japan, van 16 Nov. Zij inelden dat de Japansche regering officiéél is overgegaan lot intrekking van het be sluit ter uitzetting der buitenlandershetwelk trouwens noch door de Euro peanen noch door de inlanders als eene ernstige zaak was beschouwd. Ook heeft de Japansche overheid op de vertoogen van den Franschen en den Engelschen vlootvoogd afgezien van het plan om te Yokohama een fort te bouwen, hetwelk den zeehandel zou hebben kunnen verontrusten. Ook is- de vorst van Satzuma uit eigen beweging met de vertegenwoordigers van Engeland in onderhandeling getreden en heeft zich bereid verklaard tot het betalen der schadevergoeding die van hem in het bijzonder was gevorderd als voldoening voor de vermoording van den Engelschtnan Richardson. De te Yokohama gevestigde Europeanen genoten steeds volkomene rust. PK I' 1SSEN. BERLIJN, 10 Januarjj. De commissie van de kamer van afgevaardigden, belast met het onder zoek der leeuingwel, heeft hare beraadslagingen ten einde gebragt. Al de voorgestelde amendementen zijn met groote meerderheid verworpenen het voorstel om de eenvoudige verwerping der regeringsvoordragt aan het Huis aan le bevelen is met algemeenc stemmen goedgekeurd. De partij van vooruitgang in de kamer heeft besloten de volgende inter pellatie tot de regering te rjglende Deensche constitutie is met den lslcD dezer in werking gelreden cn daarmede is Sleeswijk ingelijfd. Heeft Pruissen dien ten gevolge het Londensche tractaal voor vervallen verklaard? Of be schouwt de regering het behoud der Deensche monarchie op den ouden voel voortdurend als een Pruissisch belang? Aan de onderscheidene bouds-staten zijn door Oostenrijk en Pruissen gelijkluidende nota's gezonden, hoofdzakelijk inhoudende, dal hel gebeurde te Frankfort op 21 Dec. (de vergadering van afgevaardigden der onderschei den Duilsche landdagen en de door haar gedane benoeming eener centrale commissie) bewijst dat er pogingen gedaan worden om in Duiischland on rust le verwekken en de zaak van Sleeswijk-llolstein aan de regeringen uit de hand te nemen; dat de centrale commissie zich als orgaan van Duiischland gedraagt en het middelpunt van andere vereenigingen uitmaakt; dat er vrijscharen en andere dergelijke vereenigingen gevormd worden om revolutionaire oogmerken le bevorderendat Duiischland het broeinest van revolutionaire elementen isdat de Bondswelgeving van 1854 toereikende middelen tol regeling van zulke vereenigingen aanbiedtdal de boven ver melde centrale commissie niet kan worden toegelaten, en dal de Oosten- rijksche en Pruissische gezanten in last hebben bij de regeringen met nadruk er op aan te dringen dat deze haar gezag handhaven en legen verstoring der rust in Duiischland waken. De opgewondenheid ter zake van Sleeswijk-llolstein blijft noa steeds voortduren. Te Hanover is thans weder in eene bijeenkomst van ingezete nen des lands, ten getale van omstreeks 3000 personen, eenpariglijk be sloten, den konimr door middel eener deputatie hel verlangen der vergade ring mede te deelen, om zich los te maken van hel Londensche protocol en om den hertog van Augiistenbnrg als wettigen vorst in de hertogdommen te erkennen. De koning heeft echter geweigerd de deputatie te ontvangen. Hel adres zal nu door tusschenkomst van het ministerie den koning wor den aangeboden. Bij eene bekendmaking van de Bondscommissarissen is de Holsteinsehe De regering te Plön opgeheven en het centraal bestuur van Holslein opgedragen w aan een collegie onder den naam van hertogelijke landsregering. Dat col- da Iegie zal uil eenen president en vijf leden beslaan, te Kiel gevestigd zijn, volgens de bestaande wetten hel land besturenen de bevelen der Bonds- commissarissen uitvoeren. Uit Allona meldt men dat in en nabij de stad Sleeswijk eene Deen- ja sche krijasmagt van 16000 is bijeengetrokken. De burgerij gaat onder een be zwaren last van inkwartiering gebukt. De dienstpligiige manschappen lot te 35-jarigen ouderdom zijn opgeroepen. De Eider-brug bij Tönningen is door al de Denen vernield. De ontruiming van het kroonwerk te Rensburg moet, naar men verneemtdoor de bonds-commissarissen niet worden gevorderd. g< Te Triest en over een groot gedeelte des lands langs de Adriatische lij zee heeft op den 4de° dezer een vreeselijke storm gewoed, waardoor veel oi schade is veroorzaakt en een aantal menschen is gekwetst geraakt. Gedu- d rende den nacht van 5 op 6 Jan. heeft men in Karinthie zware aardschok- d> ken waargenomen. ]j OOST-INDIK. SI BATAVIA, 28 November. S Een lelegraphisch berigl van Soerabaija meldtdat op den 15dcn al- j daar van Macassar is aangekomen het stoomschip Surinamemedebrengen de de tijding, dat de expeditie tegen de Toralhea-landen goed is afgeloopen. Van de zijde van Bankala werd slechts korten tijd wederstand geboden, waarbij dat rijkje een verlies leed van ongeveer 100 dooden Daarna on- derwierp Binamoe zich zonder wederstand te bieden. Onze troepen leden j geen verlies en waren groolendeels reeds te Macassar teruggekeerd. De herdenking van hel herstel van Nederlands onafhankelijkheid in j 1813 heeft den 15llcn in de kerken en den 17den met een gala-diner in het gouvernemenlshotel plaats gehad. Men meldt uit BanjermassingOp den 26stc° October heeft de lste J luit. J. T. Scheltema in de nabijheid van Mengkatip met 20 bajonetten eene bende rivierroovers overvallenwaarvan alleen het hoofd ontkomen is. j Twaalf roovers werden neergeschoten en acht gevangen genomen, waar van zes gewond; van onze zijde was alleen een inlandse!) soldaat met eene lans gewond. In den laatsten tijd maakten de roovers de rivieren zeer onveilig. Op den 9den Oct. jl. overleed ter hoofdplaats Bandjermassing de zende- ling-leeraar van het Rhijnsche zendeling-genootschap te Barmen, in Pruis sen, J. II Barenstein, ridder der orde van de Eikenkroon. In den middag van den 29sle° Oct. jl. is door onvoorzigiigheid een he vige brand ontstaan in de afdeeling Joana, district Mergoloehoe (Japara), waardoor in de dessa's Karangtoeri en Karangtawang te zamen 263 huizen zijn vernield. De schade wordt begroot op ƒ20000. WEENEN, 11 Januarjj. De minister van financiën heeft Dfl de kamer van afgevaardigden aanvrage gedaan om een suppletoir crediet van 14 mil- lioen, waaronder 10 mill, voor de bonds-executie in Sleeswijk-Holstein. FRANKFORT, 11 Januarij. In eene buitengewone zitting van den bonds dag is van wege Pruissen en Oostenrijk op nieuw aangedrongen op de aan neming van hun voorstel om Denemarken aan te manen de grondwet van November in te trekken, en in geval van weigering tot eene onverwijlde bezetting van Sleeswijk over te gaan. PARIJS, 11 Januarij. In de heden gehouden zitting van het wetgevend iigchaam heeft de heer Thiers het woord gevoerd. Hij betoogde de nood zakelijkheid van vrijheid, tegenwoordig algemeen in Europa; hij was van meening. dat de keizer het initiatief kon nemen tot het verleeue'n van meer dere vrijheid; hij eischte het herstel van die vrijheden, welke het kei zerrijk had vernietigd en wees inzonderheid op de noodzakelijkheid om de vrijheid van volksvertegenwoordiging en de ininistenêele verantwoordelijk heid te herstellen. Frankrijk, zeide de heer Thiers, is rijp voor de vrij heid. Wanneer het hoold van den staat niet toegeeft, zal hel land later eischen wat hit heden eerbiediglijk vraagt. Alleen onder de voorwaarde, dat de regering loegeve aan den wensch der natie, belooft de heer Thiers haar zijne onvoorwaardelijke medewerking. De minister Rouher heeft den heer Thiers beantwoord, in de eerste plaats diens uitdrukking, dal het iand vrijheid eischen zal; de minister beschouwt dit als eene bedreiging, die echter de regering geen schrik aanjaagt, want de regering des keizers behoort niet lot die regeringen, welke zich bedreigen laten. De minister beweert, dat het land geen der vrijheden mist, welke de heer Thiers ver langt; dal het parlementaire regime, tot hetwelk men ons terug wil voe ren, zijn tijd gehad heelt; dat de keizer niet alleen regeert, maar ook be stuurt; dat meerdere vrijheid gegeven zal worden, wanneer de lijd daartoe zal gekomen zijn, maar dat men moet afwachten. De heer Jules Favre heeft op de rede des ministers geantwoord. ALTONA, 11 Jauiiarjj. Het slot te Gottorp moet door de bewoners, gezinnen van onderofficieren, binnen 24 uren ontruimd worden, omdat de zetel der Sleeswijksche regering daar gevestigd zal worden. Naar men zegt zullen de koning en de koningin misschien in dat slot verblijf houden. HANOVER, 12 Januarij. De minister Hammersteiu heeft aan de depu tatie, door de landsvergadering benoemd tot het overgeven van een adres aan den koning verklaard dat de koning, zoo als trouwens bekend is, in de Deensch-duitschc hertogdommen zeer veel belang stelt, doch door geener lei verklaringen hel door den Boud te nemen besluit wil vooruiiloopen. De minister weigerde zich op meer stellige wijze over de bedoefingen des ko- nings uil te laten, en deed opmerken dat er grond grond bestaat om het koninklijk antwoord in een onguustigen zin op te vatten. WEENEN, 12 Januarij. De Deensche minister van buitenl. zaken heeft aan het Weener kabinet een nota gezonden, waarin wordt toegegeven dat

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2