Ie doen Ioslalen. Het kind, dat, uit onbekendheid met liet gevaar, te nabij het hok was gekomenwerd naar het German hospitaal gebragt. In berigien uil New-York worden nader ecnige bijzonderheden mede gedeeld omtrent het bemagtigen van het noordelijk stoomschip Chesapeake 1 door de Zuidelijken. Bjj dien aanval werd de tweede machinist door een pisioolschot getroffen en onmiddelijk over boord geworpen, terwijl de eerste machinist, die eene zware wonde bekwam, aan boord werd gehouden. Met den kapitein hadden de aanvallers veel moeiteeerst nadat een twaalftal schoten op hem gelost warengelukte liet hun zich van hem meester te maken en hem in bocijen te slaan, waarna vervolgens de passagiers de aan zegging ontvingen, dat zij ais krijgsgevangenen der Zuidelijke stalen werden beschouw d en zij zich dienovereenkomstig te gedragen hadden. Daarop werd koers gezet naar het Pariridge-eiland. Op de hoogte van die kust gekomen, werd er besloten de bemanning en passagiers met eene sloep aan wal te zenden. Dit werd dan ook gedaanalleen de eerste machinist werd daar van uitgezonderd. Later zag men dat de kaper op zee een ander schip aan boord klampte, waarbij algemeen werd verondersteld, dat het een vaartuig was, hetwelk aldaar door hern was besteld om eene lading steenkolen aan boord te brengen. Eenige dagen daarna vernam men dal hij te Shelburue was geweest en aldaar des nachts, na eene nieuwe lading steenkolen en nog eenige manschappen aan boord te hebben genomen, weer dadelijk iu zee was gegaan. De kruisers der Noordelijken zijn uitgezeild om er jagt op te maken. De waarde der Chesapeake bedroeg ruim 180,000 dollars. Behalve het bovenbedoelde vaartuig hebben de Noordelijken ook nog het pantserschip H'eehawken verloren. Dit schip is iu een hevigen storm ter reede van Charleston gestrand, waarbij 26 matrozen, de machinist en de stokers zjjn omgekomen. i'bat h k1jh. PA IIIJS7 Janiiarij De geruchten omlrent het al of niet bijeenkomen eener conferentie over de Sleeswijk-Holsteinsche zaak zijn zeer uiteenloopend. Men beweert reeds dal de bondsvergadering bet voorstel daartoe, van Engeland uitge gaan beeft van de band gewezen. De Constitutionnel betoogt dat eene dergelijke conferentie lot niets kan leiden. Bij het wetgevend Iigchaam zal in de volgende week de beraadslaging over het op de troonrede te geven antwoord aanvangen. De oppositiepartij j maakt zich daarvoor gereed door amendementen lot aanbeveling van een zuinig en liberaal regeringsbeleid op te stellen en in haar midden voor de verdediging van ieder amendement degenen te kiezen, die het geschikst daar toe schijnen. Reeds is door 14 leden een amendement voorgesteld om de zinsnede betreffende Polen krachtiger te maken. Dezer dagen hebben alhier eenige gevangennemingen plaats gehad. On- j der de in hechtenis genomen personen bevinden zich, naar men verneemt, j twee Italianen, wier komst aan de policie was berigt. Men vond bij hen orsinische granaten, dolken van eigenaardigen vorm, en, naar men zegt, vergiftigd en in den pantalon van den eeueii genaaid proclamation van Mazziui. Bjj besluit des keizers is bepaald dat men voortaan geene vergunning van de overheid noodig heeft om een schouwburg op te riglen of te exploi teren. De maarschalk Forey is lol bevelhebber van het tweede legercorps, j hoofdplaats Rijsselbenoemd. Op den Noorder-spoor weg heeft de van Brussel komende sneltrein ondanks de gegeven seinen, ingestoomd op den omnibustrein van Calais, die wegens eene beschadiging der locomotief te Pierrefitie stilstond. Vijf passagiers verloren hierbij het leven en 19 werden min of zwaar gewond. De personen op den sneltrein kwamen er met een zvvaren schok af. it a i. i In dagbladen van Turyn leest men eene proclamatie, dezer" dagen door Garibaldi aan hel Italiaansche volk gerigt, waarin hij de bewindslieden van oneerlijkheid of onbekwaamheid beschuldigt, hun ook den slechten slaat der Italiaansche schatkist wijt, en verlangt du koning Victor Emanuel met dictatorsgczag worde bekleeden onder zijne leiding aanstalten toteenen oorlog legen Oostenryic gemaakt worden. Vercenigen wij ons, zegt bjj, in den naam van Victor Emanuel Hij worde onverwijld met dictators- gezag over bet gelieele rijk bekleed. Het parlement worde gesloten. Vóór het begin der lente moeten er vrijwilligerscorpsen worden gevormd, die als voorhoede voor de reguliere krijgsmagl zullen dienen. Trekken wij zonder tijdverlies naar den Miucio, terwijl van de nationale garde eene reserve wordt gemaakt. In den naam van Italië en van den dictator Victor Emanuel zullen al de partijen zich vereenigen. De struikrooverijdie het schoonste land der Italiaansche kroon teistert, zal dan ophouden; de bol werken en schansen van Oostenrijk zullen vallen; de bevolking van Venetië en Illyrië zal in opstand komen; Italië zal zijnen invloed herwinnen, en weder meester van zijn eigen lot zijnde zal liet in slaat wezen zijne hoofd stad te veroveren. De voormalige groothertog van Toskane heeft door middel van de Oostenrijkschc en andere bladen geprotesteerd tegen den door de Italiaau- sclie regering voorgenomen verkoop der staatsdomeinen in Toskane, en die naar zijne meening, weldra zal gevolgd worden door den verkoop der ker- keljjke goederen en der kunstverzamelingen. Hij beschouwt dien maatregel als eene verongelijking en benadeeling zijner onderdanen, in wier midden hij zich, naar zijne overtuiging, spoedig zal bevinden. PÏSUBSSE». BERLIJN 7 Januarij De commissie voor de leeningwet heeft weder eene zitting gehouden. De gevoelens liepen uiteen. Er zijn zes verschillende voorstellen gedaan, waarvan het gunstigste voor de regering strekt om 5j millioen te bewilli gen, die niet bij wijze van leening maar uit den staatsschat gevonden zouden moeten woiden. Berigien uit Flensburg melden dat de koning en de kroonprins van Denemarken aldaar zijn doorgekomen, uaar men meent, met hel voorae- nemen om weder naar Kopenhagen te gaan, ten einde eene zitting van den staatsraad bij te wonen. De koning heeft de verschansingen bij Frederick- 1 stadt in oogenschouw genomen. De Schlei is nog vrij van ijs. Het land zal niet onder water gezet worden voor dat de vijand nadert. Te Kopen hagen wordt met grooten ijver gearbeid om zoo spoedig mogelijk eene ont- zagwekkende vloot in zee te kunnen brengen. De Denen houden hel noor delijk deel van Rendsburg nog altijd bezet. De prins van Auguslenburg heefi naar men wil het voornemen, Kiel tot eene vrijhaven te verklaren. Te Trente is eene bende valsche munters in hechtenis genomen. De bisschop van Trier, mgr. Arnoldi, is dezer dagen overleden. Uil Warschau meldt men dat aldaar eene geheime drukkerij in de Benduarskastraai is ontdekt. De drukkers en zetters heeft men niet gevat, maar de eigenaren; tevens zijn de bewoners van het huis in verzekerde be waring genomen. Op eene andere plaats beeft men eene menigte revolutio naire papieren gevondende bewoners van dat huis hadden zich uil de voe ten gemaakt. Men onderstelt, dat de beide ontdekkingen het gevolg zijn van aangiften door Polen, die echter vooraf de betrokken personen hadden gewaarschuwd. Fer Telegraaf. TRIEST, 7 Jannarij. Het Journ. de Const, behelst een officieël arti kel waarin de Tnrksche regering zich beklaagt over de houding van het bestuur van Moldavië en Wallachije. De Porie heeft in eene nota aan den Rnssischen gezant geprotesteerd legen bel vervoer van pantserplaten langs den Bosporus naar Nikolajef, door middel van Russische schepen. NEW-YORK, 30 December. RA.) Het bombardement van Charleston duurt voort; reeds zijn in de stad twaalf huizen een prooi der vlammen geworden. De kauonucerbooten der noordelijken zijn slaags met de land- batt<rijen der zuidelijken. LONDEN. 9 Januarij. De prinses van Wallis is bevallen van een prins; moeder en kind zijn welvarende. De Times verwacht den aanvang der vijandelijkheden in Sleeswijk-flol- stein vóór het einde van deze maand. MEXiCO, 7 December, via New-York, 31 December. (R. O.) De Fran- schen hebben Mirelia, Accambo en San Miguel bezet. Juarez is naar De- j wargo vertrokken. iTABü-BERICTIilt'. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEY DEN doen te weten, dat hel 2C suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1863, door Gedeputeerde Staten der provincie Zuidholland, bij besluit van den 5den dezer maand, G. S. n°. 24, goedgekeurd en op heden aan den ge meente-ontvanger ter invordering is ter hand gesteld, en dat ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voel te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsnhe Courant worden afgekondigd. Burgemeester en W el houders voornoemd, D. TIEBOEL S1EGENBEEK, Burgemeester. Leiden, 8 January 1864. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 10, 2de alio., der Verordening van 2 Mei/6 Julij 1861 (Gein.- blad n". 9) en art. 8, 2de alin.der Verordening van 11 Mei/6 Julij 1861 Gem.-blad n° 12); Doen te welen, dat lot het laten inschrijven van nieuwe leerlingen, voor de openbare scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegenheid ge geven wordt voor die der lsle klassevoor jongensaan hel schoolgebouw op de Aalmarkt; voor die der lstc klasse, voor meisjesaan het schoolgebouw op de Breêslraal; voor die der 2de klasse, voor jongens, aan het schoolgebouw in de Pieters kerkstraat voor die der 2de klasse, voor meisjes, aan het schoolgebouw op de Breêslraal; en wel van den 4de" lot en met den 16deD Januarij e. k.dagelijks (de Zon dag uitgezonderd), des voormiddags van half negen lot negen ure, en op Woensdag en Zaturdag, daarenboven, van twaalf tot twee ure des namiddags. En zal hiervan afkondiging geschieden door plaatsing in de Leydsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyden, 31 December 1863. v. PUTTKAMMER, Secretaris. KKKHVlbt W Bij de herv. gemeente Ie Voorbout is tot pred. beroepen de candidaat W. 11. Lutlenberg, en door den kerkeraad van die te Nootdorp is toezeg ging van beroep gedaan aan den candidaat Pjjzel. h E!tiiiu i«i m;u»i;.\. Bestuiirderen van het Werkhuis berigien onder dankbetuiging dat ont vangen is door lusschenkomst van den Heer Stoffels van een ongenoemde een Bankbillel a ƒ25. Besluurderen voornoemd, Leyden, 8 Januarij 1864. B. F. KRANTZ, Poorzitter. H. P. C. STOFFELS, Secretaris. ADVEKTEKT1EW. Ondertrouwd: Is. MONTAGNE, Az. ber. Prcd. te Kaltendijke, Veenendaal, 6 Januarij 1864." en A. A. II. LENS. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Zoon C. W. M. J. BLOK PRILLEVITZ. Leyden, 7 Januarij 1864. Heden overleed, na een langdurig en smartelijk lijden, mijn geliefde Echt genoot JACOBUS van der WEYDE. in den ouderdom van ruim 56 jaren, diep betreurd door mij en mijue Kinderen. J. M. van der WAAG, Leyden, 4 Januarij 1864. Wed. Jac. van der Weyde. De affaire zal vooreerst op denzelfden roet worden voortgezet.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2