MARIAKOMffl E\GELA\S), Per devcrgoeding betalen en ter gedachtenis var. den vermoorden heer Richard son een gedenkteeken opriglen zou. FRAKHRIJk. PARIJS, 31 December. Naar men zegt heeft de Fransche regering dezer dagen eene zeer na drukkelijke, ofschoon niet dreigende nota aan de Porte gerigt tot onder steuning der Suez-kanaalmaatschappij wier bestuur met de onderkoning van Egypte in geschil is geraakt. De onderkoning heeft, ingevolge vertoogen van de Porte, verlangd dat de maatschappij zich met een minder groot aan tal Egyptische arbeidslieden dan tol nog toe door de regering tot hare be schikking gesteld zijn, zal tevrede.n stellen en hun hooger werkloon zal geven, en dat zij de haar in eigendom toegezegde gronden aan de oevers van het kanaal weder aan de regering zal afstaan. Dit een en ander meent het bestuur der maatschappij krachtens de verkregen concessie te mogen en in het belang der onderneming te moeten weigeren. Volgens hier ontvangen hcrigten uil Suez is op 29 Dec. het zoetwater- kanaal plegtig ingewijd en de gemeenschap lusschen het water van den Nijl en dal der Roode zee door dat kanaal geopend. Heden middag hebben de muziekcorpsen der nationale en keizerlijke gardes aan den keizer en de keizerin de gebruikelijke nieuwjaars-serenade gebragt. ITALIË. Garibaldi heeft in een schrijven aan de kiezers van Napels, die hij in het ltaliaansche parlement vertegenwoordigtverklaart dat hij den van hen ontvangen lastbrief heeft nedergelegd deels omdat hij den gang der zaken in Sicilië niet kan goedkeuren, deels omdat hij aan de ltaliaansche regering nog niet kan vergeven dal hel Nizza, zijne geboorteplaats en een deel van den Ilaliaanschen bodemaan het buitenland heeft afgestaan. Dezer dagen heeft er te Castel-Gondolfo eene bloedige botsing lusschen de dragonders van den Paus en een deel Fransche linie-troepen plaats ge had. Een detachement van het 29sle regiment beproefde te vergeefs een einde aan den strijd te maken en moest op de strijdenden vuren, waarbij een tiental soldaten, waarvan een Franschman, gedood of gewond werden. I' R r I S E De Duitsche staten van den tweeden rang gaan voort de belangen van den prins van Augnstenburg op eene krachtige wijze voor te slaan. De minister van buiten), zaken in Wurtemberg heeft aan de kamer van afge vaardigden verklaard dat de regering zich ontslagen acht van de verbindte- nis bij het Londensche protocol aangegaan. In Keurhessen hebben eenige leder, der kamer het voorstel gedaan om de regering te verzoeken voor een bedrag van 250,000 th. deel te nemen in de leer.ing, door prins Frederik uitgeschreven, en voorts om zooveel mogelijk het vrijwillig dienstnemen in het Sleeswijk Ilolsteinsche leger ie bevorderen. Uit Rensburg meldt men dat de Denen die plaats hebben ontruimd en dat aldaar een corps van 5000 Saksers, onder von llacke, is binnengerukt. De Deensche bevelhebber verklaarde ten opzigte van het kroonwerk geene instructie» te hebben en liet de weggenomen palissaden weder opriglen. Ge neraal von Haeke heeft hem eenigen bedenktijd gegeven om dit bevel in te trek-, ken, met bedreiging dat hij zich anders genoodzaakt zou zie», zich met geweld van dat werk meester te maken. Men verzekert dat de Denen hel bruggehoofd van Fredcrikstad in de lucht hebben doen springen. Hel dagblad van Flensburg deelt mede dat de kroonprins van Dene marken zich eerstdaags naar het leger in Sleeswijk zal begeven. Ook de koning zal zich in het begin van Januarij bij het leger vervoegen; te Got- torf wordt alles voor zijne ontvangst gereed gemaakt. Volgens geruchten zouden de Denen de Sleeswijksche regimenten mistrouwen en ze tol het opwerpen van verschansingen bezigen. Volgens berigt uil Kopenhagen is de ministeriële crisis aldaar geëin digd. De minister Hall zal aftreden. De heer Monrad aanvaardt het voorzitterschap van den raadde portefeuille van financiën en voorloopig ook die van buitenlandsche zaken. De ministers van justitie en van oorlog blijven in hel ka inet De Russ lnv. deelt hel volgende mede: In het noordelijke deel van bet gouvernement Lublin is eene bende gewapende opstandelingen ontdekt van 600 man onder bevel van Szydlowskizij is door het niet talrijke detachement van den kolonel Brinken onafgebroken vervolgden bij lie dorp Kozuchowske geheel vernietigd. De opstandelingen, welke beginnen te begrijpen dal er geene redding meer voor hen is, verweerden zich uiterst hardnekkig. De strijd heeft zeven uren geduurdde opstandelingen werden door den kolonel Brinken herhaaldelijk uitgenoodigd zich over legeven, doch op aanmaning hunner aanvoerders wezen zij de hun gedane aanbie dingen af, en het gevecht is geëindigd met de volslagen vernietiging der gansche bende. Van de opstandelingen zijn er 500 gesneuveld of gewond en 70 gevangen genomen: 141 geweren zijn er buit gemaakt. Aan onze zijde zijn 2 kozakken gesneuveld en 4 gekwetst. TURYN, 1 Januarij. De Stampa meldt, dat de koning aan de deputatie der kamer van afgevaardigden, die hem kwam geluk weuschenzijn leed wezen heeft betuigd dat het jaar 1863 geen gunstige gelegenheid beeft aan geboden om de wedergeboorte van Italië volledig te bevestigen. Voor 1864 bestaan evenwel verwikkelingen, die de geweuschte gelegenheid kunnen aan bieden. Het land kan in dat geval op hem rekenen even als hij alsdan op het land rekent. PARIJS, 1 Januarij. Bij de heden op de Tuileriën gebonden Nieuwjaars receptie heeft de pauselijke nuntius namens de aanwezigen hel woord ge voerd. De keizer heelt zijn dank betuigd voor de ontvangen gelukweuschen. II ij zag daarin een gelukkig voortceken voor hel nieuwe jaar. Hij uitte de hoop, dal de verwikkelingen, waarvan sommige gedeelten van Europa thans hel tooneel zijn, uit den weg zullen geruimd worden door den geest van verzoening, die de gekroonde hoofden bezielt, en dat de vrede alzoo onge stoord bewaard zal blijven. Volgens dei avondbladen heeft de keizer zich daarna regtstrecks tot den Amerikaanschen gezant gewend en de hoop geuit, dat het jaar 1864 getuige zou wezen van de verzoening tnsschen hel zuiden en het noorden. KIEL, 1 Januarij. De volgende proclamatie van prins Frederik van Au gnstenburg is verschenen: Ik wil mij niet aan uwe oproeping onttrekken; ik vernil een pligt door in dezen moeijelijken tijd met u de zorgen te dragen. De bonds-executie was van den aanvang af niet tegen mij gerigt; zij is nu verder zonder grond. Ik beu overtuigd dal ook de Bond de redenen die liern tot liet instellen van een bestuur door commissarissen noopten als op geheven zal beschouwen. Ik vertrouw dat mijne getrouwe onderdanen en het voorloopig bondsbesinur botsingen zullen vermijden. STA» S-BEIIIOTKN. BURGEME ESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Herzien de openbare kennisgeving omtrent de verpligting tot liet doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januarij 1864, voor hen die op den Ist™ Januarij van dit jaar hun 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo de personen geboren in het jaar 1915, alsmede voor hen die eerst na het intreden van hun 19dejaar, doch vóór het volbrengen van hon 20ste, ingezetenen zijn geworden, geplaatst in de Leydsche Couranten van den 14den, 21sten en 285teu December 1863; Doen te weten dat lot deze inschrijving wordt zitting gehouden op het raadhuis, van des voor middags 10 tot des namiddags 3 ure; op Maandag, den 11 Januarij voor de bewoners van de wijken 12 en 3, Dingsdag, 12 t> 4 en 5 Woensdag, »13 6, Donderdag, »14 7, Vrijdag, 15 8 en 9 of de buitenwijk, en dat de geboorte-actendie ieder belanghebbende, bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, behoort over te leggen, dagelijks (de Zondagen uitgezonderd) zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdeebng Burgerlijke Stand), van des vooriniddags 10 lot des namiddags 3 ure, wanneer tevens voor de zoodanigen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier acten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leydsche Courant en bij aanplakking afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd ï.eyden2 Januarij 1864. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Gewezen vonnissen in strafzaken, door het Kanlongercgt te Leyden, op den 28sleo December 1863. 13 wegens het zich op de openbare straat in kennelijken staal van dron kenschap verloonen. 2 wegens het zonder consent baggeren in de Leydsche vaart. 2 wegens het rijden op de kleine straatsteenen. 3 wegens het werpen van vuilnis in hel water. 1 wegens het ten verkoop voorhanden hebben van brood, onder het be paalde gewigt. 1 wegens het zonder vergunning laten losloopen en grazen van paarden op het jaagpad. 1 wegens het verontreinigen der straat. 1 wegens het rijden door de Vrouwensteeg, in verboden rigting. 5 wegens overtreding van art. 315 der Algemeene Policieverordening. HEKKA 18,1 Wft. IIs. van Toorenenbergenpred. te Barneveld, heeft voor hel beroep naar Bodegraven bedankt. De commissie voor de zaken der Waalschc kerken heeft aan d». J. II. de Dompierre de Chaiifrpie, pred. bij de Waalsche gemeente te Amsterdam op verzoek, wegens voortdurende ongesteldheid, eervol emeritaat verleend, met aanspraak op rijks-pensioen. ADVERTENTIEN. Bevallen van eenen Zoon M. H. YY'ILLEBRANDS HOUGEBUOM. 31 December 1863. Heden overleed te Utrecht onze waarde Vader en Behuwdvader, de heer REGARDUS van HAAGEN. A. J. ZUUR. Leyden, 1 Januarij 1864. C. P. ZUUR, van Haagen. Eenige en algemeene kennisgering. De Weduwe YV. van GENT MOLTZER betuigt met bare betrekkin gen harlelijken dank voor de menigvuldige bewijzen van deelneming, bjj het afsterven van haren echtgenoot ondervonden. Mevrouw de Weduwe J. HENK ES, geboren Pletterjcu, betuigt, ook namens hare Kinderen en Behuwd-Kinderenharen opregten dank, voor de zoo vele blijken van deelneming, betoond bij het overlijden van haren Echtgenoot. Leyden, 2 Januarij 1864. De Ondergeteekcndc betuigt zijn' dank voor de vele bewijzen van deel neming, bij het overlijden zijner Echtgenoot ondervonden. Leiden, Januarij 1864. A. van den BERG. LEYDSCHE SCHOUWBUEG. KONINKLIJKE IIOLLANOSCIIE TOONEELISTEN onder Directie van J. C. VAL.OIS. (N°. 6 van 't Abonnement). Maandag 41 Januarij 1864. Drama in 3 Bedrijven of 5 Tafereelen, naar het Fransch van Victor Hugo's Maria Tudor. (Nooit alhier vertoond). Opgedragen aan Mevrouw VALOIS-SABLAIROLLES. Daarna: K EXË LIX X fc X Jfl SS L Vaudeville in 1 Bedrjjf, naar hel Fransch, door Rosier Faasscn. Aanvang ten half seven ure.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2