LEYRSCHE CO ERA NT. 1804' MAANDAG 4 JANUARIJ. De Courant wordt MaandagIVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BISNENLANDSCIIE BER5GTES. LEYDEN, 2 Januari], Heden morgen is op de Uiterstegracht hel tweejarig kind van S. P. Onwerkerk, dal eenige oogenblikken zonder opzigl was gelaten, derwijze gebrand, dat hei in levensgevaar verkeert. Waarschijnlijk heeft het zich meester welen te maken van een test met vuur, die op de tafel stond, en zijn de kleederen op die wijze in brand geraakt. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 241 tot 303 personen. [)e haringvisscherij te Katwijk beeft in het afgeloopen jaar geen gunstig resultaat opgeleverd. Er werden aangebragt 8,489,900 haringen, waarvoor besomd werd ƒ78435 76. In het vorige jaar, toen slechts 7,250,900 harin gen waren aangebragt, verkreeg men eene besomming van ƒ99880.84;. Daarenboven heeft de visschersvloolgelijk men weet, bij den storm van 3 Dec. weder twee vaartuigen verloren. Hel Nederl. zendeling-genootschap heeft in 1863 aan giften en legaten ontvangen 41266 981. Door de provinciale commissiën voor het lager onderwijs zijn in 1863 geëxamineerd en hebben acten van bekwaamheid verkregen: hoofdonderwij zers 160; hoofdonderwijzeressen 44; hulponderwijzers 394; hnlponderwij- zeressen 161; onderwijzers, die, reeds in het bezit tener acte van be kwaamheid of daarmede gelijk staande acte van algemeene toelating, met gunstig gevolg examen hebben afgelegd in een of meer der vakken van hel meer uitgebreid lager onderwijs 307; onderwijzeressen dito 278, huisonder wijzers 53; huisonderwijzeressen 197; onderwijzers, die met gunstig gevolg in een of meer der vakken van het verder voortgezet onderwijs (art. 72 der wet) examen hebben afgelegd, 11; onderwijzeressen dito 3. De jéueverrampen van Nederland, gedurende hel jaar 1863, maande lijks door ons medegedeeld, een klein staaltje slechts van de werkelijkheid geven 65 gevallen van gevangenneming en veroordeeling, 11 van moord en manslag50 van verwonding en mishandeling50 zelfmoorden. {Volksvriend.) De N. R. C. berigl dat door de hooge regering aan burgemeester en wethouders dier stadmet verzoek om adviesis toegezonden een plan strekkende lot verbinding van den Holl. ijzeren spoorweg aldaar met de staatsspoorwegenten gevolge van welk plan tevens de rigting door den Alblasserwaard schijnt te zullen vervallen. De bedoelde verbinding zou plaats hebben door middel van een viaduct over de stad. Die weg zal van het station van den lloll. spoorweg af, loopen om de Delflsche poort binnen waarts heen langs de Veemarkt en over de Binnen-Rottc tol aan de Boeren-Vischmarkl. Tot daartoe zal de weg steeds opwaarts gaan, zoodat hij op laatstgenoemd punt de vereischle hoogte zal hebben bereikt hoven de huizen der Hoogstraat. De weg zal voorts van de Vischmarkt af in regte baan zich rigtenover de Kolkop het Fransche Knffijhuis en van daar loopen over de Gelderschc Kade, de Wijn- en Scheepmakershavens en de Boompjes lot aan het Bolwerk, om daar, boven de brug heen, die voor voetgangers en rijtuigen zal worden gelegd, de Maas regt over te steken. Eerst aan gene zijde van de iilaas zal de viaduct beginnen af te hellenom eindelijk aan te sluiteu aan hel station van den staatsspoorweg, dal op Fijenoord zal worden gebouwd. Van Texel meldt men aan de A. C. Van boe groote waarde hel is alle bijzondere kenteekenen aan voorwerpen van gestrande of vergane schepen, aan strand aangespoeld, te vermelden, kan dienen, dat dezer dagen een heer uit Londen hier is gekomen, alleen op het berigt van het vinden op dit eiland van een naambord, waarop Clifton London voorkwam. Bedoelde heer heeft dit bord en nog andere voorwerpen erkend als afkomstig van een in de laatste orkanen op de Haaks totaal vergane Engelsche bark Clifton. gevoerd door kapitein Johnston, op welk schip 36 personen waren, welke allen hun graf wel in de golven zullen gevonden hebben. In den nacht der vreeselijke stranding van dit schip heeft men in de branding licht ontdekt, naar men vermoedde in eene groote boot, welke volgens het licht langs strand in de branding voortdreef en zeer denkelijk is gekanteldzoodal allen verdronken zijn. Door het verschrikkelijke weder en den pikdonkeren nacht was er geen redding mogelijk. Door gedep. staten van Gelderland is de heer dr. S. A. van der Cbijs benoemd tot tweeden geneesheer bij hel krankzinnigengesticht te Zntphen. Uit 's Uertogenbosch meldt men dat J. van Veen, verdacht van schul dig te zjjn aan den aanslag op het leven van den aartsbisschop van Utrecht in vrijheid is gesteld. Uit Suriname meldt men hel overlijden van den heer C. Schepers, bisschop van Millipotamus i. p. i., Aposl. Vicaris van Suriname. In 1829 kwam hij als priester en missionaris in de kolonie. Na den dood van mgr. Grooff werd hij in 1852 tot deze waardigheid geroepen. Naar men verneemt is tot zijn tijdelijkeu opvolger benoemd de heer S. A. H. Neurkens. Op de plantage la Paix waren ernstige ongeregeldheden voorgevallen, ten gevolge waarvan een oorlogschip met 40 soldaten aan boord derwaarts werd gezonden. Ook op den houtgrond Hannover, in hel district Para, stonden de zaken niet gunstig. De eigenaar had dien grond, met 300 sla ven, vóór de emancipatie voor 30000 gekocht, en bij de vrijmaking der negers, als vergoeding voor de slaven 90000 terug ontvangen. Na het J verkrijgen dezer winst van ƒ60000, wilde hij met de werkzaamheden op de plantage niets meer te doen hebben. De negers bevonden zich daardoor in eenen moeijelijken toestand. 's GRAVEN 11 AGE, 2 Janliarij. Z. 11. heeft vergunning verleend aan den minister van oorlog, generaal- majoor J. W. Blanken, tot het dragen van de versierselen van grootkruis der orde van St. Mauritius en Lazarus, hem door den koning van Italië geschonken. Bij kon. besluit van 30 December II. is, op het daartoe door hem ge daan verzoek, aan den dirigerenden officier van gezondheid der ls,c kl. bij de militaire geneeskundige dienst in Ned. Indie P. Bleckcr, thans met verlof hier te lande, met ingang van 1°. April aanst. een eervol ontslag verleend uit Zr. M'. militaire dienst, met toekenning van den rang van kolonel en van pensioen. Door den minister van binnen), zaken zijn bij de dienst van dén rijkste- legraaph benoemdtot telegraphist lste kl. die der 2dc kl. E. Dalbeck Ila- venga, tot telegraphist 2de kl. die der 3dc kl. II. L. van Balgoije, lot tele graphist 3de kl. de leerlingen-telegraphist 11. A. Pastor, C. ZijlstraL. de Hoog en J. P. Leenart. Den 6dcn October jl. is te Tientsin een verdrag van vriendschap en handel geleekend tussclieu Nederland en China. Z. 31. de koning heeft den heer jhr. mr. P. van der Maesen de Som- brefT, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag verleend uil zijne betrekking van minister van builcnlandsehe zaken, en ridder W. J. C. Iluyssen van Kattendijke, minister van marine, tijdelijk met de por tefeuille van het dep. van builenlandsche zaken belast. De minister van justitie zal op Woensdag en Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. 11. M. de koningin heeft Donderdag avond de godsdienstoefening in de Groote kerk, onder bet gehoor van d'. van den Broek, bijgewoond. Giste ren morgen hebben IIH3131. en IIH. KK. 1111. de prins van Oranje, prins Alexander, prins en prinses Frederik en prinses fllaria, de godsdienst oefening in de Waalsche kerk, onder het gehoor van ds. Zubli, bijgewoond. Op den middag had er teti hove receptie van de leden van het kon. gezin en daarna van de leden der hofhouding plaats. Aanstaanden Maandag zal er ten hove groot bal en gala plaats hebben waartoe ruim 600 uitnoodigingen zijn gedaan. BUlTENLAiNDSCHE 1SKRIGTKN. ENGULAA LONDEN 31 December. De Mom. Post waarschuwt den Duitschen Bond legen het inlegeren van troepen in Sleeswijk als eenen slap, die tol eenen Europeschen oorlog zou leiden. Ook ondersteunt dal blad het voorstel van eene conferentie over de llolsteinsche zaak en zegt: «Indien dit voorstel door Duitschland wordt verworpen, dan blijkt dat zijn eigenlijk doel is den koning van Denemarken van een deel zijns gebieds te berooven. Dit doel nu kan en kel worden bereikt door eenen oorlogdie voor Duitschland nog gevaarlij ker dan voor Denemarken zou zijn." 31cn wil weten dat onze regering aan de betrokken mogendheden heeft verklaard dal zij zich gewapenderhand tegen verkleining of verbrokkeling van het Deensche rijk zon verzetten. Bij gelegenheid van het Kersfeest hebben vele ongelukken plaatsgehad. Behalve een groot aantal dronkemanstooneelen en vechtpartijen, hebben ook verscheidene personen uit den geringen stand zich derwijze te builen ge gaan, dat zij hunne zeer jonge kinderen, die zij bij zich te bed namen, hebben gesmoord, door in den slaap op hen te gaan liggen. In eene enkele wijk dezer hoofdstad zijn, naar men zegt, 33 lijkschouwingen gehouden over kinderen, welke op deze wijze waren gesmoord. Dezer dagen heeft er in een steenkolenmijn nabij Jlaesleg eene gas ontploffing plaats gehad, waardoor 13 of 14 arbeiders het leven verloren. De berigten uil Japan luiden vredelievend. De vorst van Satsuma had eene schikking voorgeslagen, daarin bestaande dal hij de gevorderde scha-

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1