LEÏDSCI1E COURANT. 1805. WOENSDAG 30 DECEMBER. N". 15?. De Courant wordt HlaandagWoensdag en Frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N". 25 {blad 36) der Handelingen van den Gemeenteraad. BENNKNLAiADSCHE BUKIGTEM. LEVDEN 29 December. De arrondissements-regtbank alhier heeft lieden uitspraak gedaan in de zaak van de algeuieene commissie lot liquidatie der voormalige wees- en momboirkamers legen de gemeente Leyden. Mij breed gemotiveerd vonnis is aan de commissie haar eisch ontzegd, met veroordeeling in de kosten der procedure. Men verneemt, dal de heer P. F. W. de Timmermanmajoor komman- derende het bataillon der dienstdoende schutterij, zijn eervol ontslag uit die betrekking heeft gevraagd, en tevens dal door het corps officieren van hel bataillon een adres aan Z. M. den koning is ingezonden, waarin verzocht wordt dat ontslag niet te verleenenop grond van de vele diensten, door den majoor de Timmerman aan de schutterij te Leyden bewezen, en de achting, die hem door het bataillon wordt totgedragen; zoodat het de wensch en het verlangen is. dat de heer de Timmerman met het komraando over hel bataillon bekleed blijve. Bij de gisteren op het raadhuis gehouden aanbesteding is de leverantie van klinkersteenen gedurende vijf achtereenvolgende jaren aangenomen door F. MijnliefF Az. te Nieuvverkerk a. d. IJssel, voor 8 09 de 1000 stuks, en de leverantie van keijen, voor hetzelfde tijkvak, door J. N. W.C. Siebttrgh te Amsterdam, voor ƒ31 de 1000 stuks. Bij de aanbesteding van het verrigten van verschillende werkzaamhe den behoorende tot eene gedeeltelijke afwerking van de nieuwe inrigling der akademische bibliotheek, die heden alhier plaats had, was de minste inschrijver J. P. Uielbergen, timmerman en aannemer alhier, voor 4355, dezelfde die tot dusverre aannemer was van de verschillende afdeelingen waarin deze verbouwing plaats had. Zalurdag avond II. zijn op hel Levendaal bij de Nieuwbrng twee meis jes, die een boodschap gingen verrigten, op eene ongelukkige wijze in het water geraakt. Een der meisjes werd levend geredmaar het andere werd eerst later als lijk aan wal gebragt. Gedurende den winter zijn bij de leden der commissie lol de winkel- kaartjes van bet Leydsche de|iartement der maatschappij lol Nui van 't Al gemeen die kaartjes weder verkrijgbaar gesteld. De commissie is thans za- mengesleld uit de hh.: mr. M. II. A. Lisman lleerengracht)P. Muller (Breedestraat)J. J. Ileysl (Nieuwen Rijn), J. D. Blanken (Beestenmarkt) P. G. C. Eigeman (Ouden Singel), P. L. Tichler (lloogewocrd) en mr. P. G. Hubrecht (Rapenburg). Thans ziel het licht de vijfde jaargang van De Breuk en Smits' Alge meen Adresboek van de stad Leyden. De uitgevers gaan steeds ijverig voort dit werkje in bruikbaarheid te doen winnen. 1 u dezen jaargang toch zijn opgenomen de opgaven van besturen van instellingensedert de uitgave van den vorigen opgerigt of vroeger onvermeld gebleven en verder de menig vuldige veranderingen in het bijna afgeloo|icn jaar voorgevallen. Voorts vindt men er nu ook in de namen der secretarissen-generaal en der chefs van de verschillende afdeelingen der departementen van algemeen bestuur, der leden van gedeputeerde staten der prov. Zuidhollaudvan den militieraad in hel 3de district dezer jirovincie enz. De naamlijst der ingezetenen draagt mede de blijken van voortdurende zorg voor naauwkeurigheid en volledig heid. Het inhouds-regisler is ditmaal ten gerieve der gebruikers alpbabe- tisch ingerigt, waardoor de nuttigheid niet weinig wordt verhoogd. Deze jaargang is thans op zwaarder papier gedrukt dan de vorige en van een stevig omslag voorzien. Niels is dus onverzuimd gelalen om dit adresboek tot een onmisbaar en zeer geriefelijk handboek te maken. Mogen de vele zorgen en kosten, die daaraan worden besteed, door toenemend debiet en toenemende medewerking worden vergoedeen en ander staat met elkander in zoo naauw verband dat, als de beide laatste elementen ontbre ken, de eerste ook niet kunnen vermeerderen en welligt de verdere uil gaaf onmogelijk zou worden. Onder de geschriften, bij de invoering der nieuwe schoolwel versche nen, mag ook met het volste regt eene plaats innemen: Een woord over het lager onderwijs en de bewaarscholenin betrekking tot de nieuwe schoolwet, van den heer Mulder, oud-onderwijzer van 's Gravenhagc. Uct is een woord, dal gelezen moet worden niet alleen, maar ook ter harte ge nomendaar het menigen goeden wenk beval voor den onderwijzer, die gaarne nog iets leeren wil en eene goede raadgeving wil aannemen, onver schillig wie dien raad geeft; doch welke te aannemelijker is te achten, als hij komt van een oud onderwijzer, maar toch niet te oud, om een goed roord, al is het dan ook een eenvoudig woord, te spreken, voor dezen 5jd en deze tijdsomstandigheden geschikt. (Zie de advertentie.) Op 8 Januarij aanst. zal aan het ministerie van marine te 's Dage de Vinbesleding plaats hebben van 30000 IC wille zeep, die den prijs van ƒ39 jèr 100 ffi niet mag te boven gaan. Men deelt ons mede, zegt hel W. v. Isr., dat uithoofde van de be waren, die door de beide hoofdsynagogen in het midden zijn gebragtvoor 'isuog geen gevolg is kunnen worden gegeven aan de door de constituerende* Vrgadcring voor de Israël, kerkgenootschappen in Nederland aan den Ko- ;ng ingezonden reglementen, zoodal de minister van justitie besloten heeft nog e drie eerste maanden van het jaar 1864 op den bestaanden voet te blijven foórlgaan met zijne bemoeijingt r-rt de kerkelijke aangelegenheden der Is- ^süetenen dat de minister de Hoofdcommissie tol de zaken der Israelie- cn heeft uitgenoodigdom insgc jits gedutende het meergenoemd tijdstip de elangen van haar kerkgenootschap op gelijke wijze als thans te willen blij- i'ii behartigen. t Te Nieuwe Diep had in de vorige week een treurig voorval plaats. £wee matrozen hadden hunne makkers van het binnengekomen en op ft room liggende schip Staatsraad van Eirijck verwelkomd, en meenden jbet eene vlet weder naar hun schip te roe(jenzij konden echter niet te- {jen den sterken stroom, gedeeltelijk veroorzaakt door het spuijen, opwer ken en dreven de haven aan de achterzijde nil. Spoedig geraakten zij aldaar 'op eene droogte, waarop zij het besluit natnen de vlet te verlaten, en te pogen tangs ondiepten den sleenen dam te bereiken. Die poging kostte hun het leven. In genoemde stad is ook eene vrouw in hechtenis genomen, die haren rwager met eene bijl eene zeer gevaarlijke hoofdwonde heeft loegebragt. Te Zwolle had men dezer dagen in een gezinwaar men zoowel petroleum als palentolie gebruikt, de beide vochten in een glas vereenigd v'\. einde daarop een gewoon nachtlichtje te ontsteken. De vaderdie zulks bemerkte, waarschuwde daartegen er. wilde, ten einde ae ontvlambaarheid der vochten Ie bewijzeneenige droppels daarvan in de kagchel werpen. Bet gevolg daarvan was dat de man zijne handen en kleederen brandde en eenig lijnwaad, dat om de kagchel hing, benevens de gordijnen voor de ramen vlam valleden. Zoo niet de aanwezige huisgenooten ter hulp waren gesneld, zou spoedig de geheele kamer in vlam hebben geslaan. Nu kwam men met den schrik en eene geringe schade vrij. Te Makkum is in den nacht van 23 op 24 dezer de papierfabriek van den heer Andreae nagenoeg geheel afgebrand. Behalve hel gebouw is daar door een groote voorraad papier, lompen, enz. verloren gegaan. Door dit ongeval zijn 32 werklieden zonder arbeid. De jongste stormen hebben aan de visschersvloot van Ostende zware verliezen loegebragt. Tien vjsschersvaarluigen zijn verongelukt, vijf daar van zijn met man en muis vergaan40 visschers hebben daarbij het leven verloren en deze laten een 20-tal weduwen en 44 weezen achter. Iri een onlangs verschenen werkje van mr. J. L. de Bruyn Kops: a Beknopte handleiding lot de kennis der spoorwegen," wordt hel volgende medegedeeld: Op den llollandschen spoorweg zijn in twintig jaren tijds, bij een vervoer van ruim 16 millioen personen, slechts vier reizigers omge komen, waarvan één door eigen schuld. Gekwetst zijn er vijf builen hun schuld en één door eigen schuld. Op.den Rijnspoorweg is in 16 jaar, bij een vervoer van 11 millioen personen, nog geen reiziger omgekomen. Slechts één werd ligt gekwetst. Op de spoorwegen van Rotterdam naar Antwer pen en van Aken naar Maastricht is het getal gedoode en gekwetste reizi gers ook zeer gering geweest. In hel geheel heeft hel over geheel Neder land tol nog toe bedragen: gedood 1 reiziger op de 8,500,000, gekwetst 1 reiziger op de 3,000,000. Wanneer men de gedooden en gekwetstenzoowel reizigers als ambtenaren, zoowel door eigen schuld als builen hunne schuld, zamentelt, en die getallen met betrekking tot verschillende landen verge lijkt, dan vindt men voor Nederland eene bijzonder voordeelige uitkomst, üp al onze spoorwegen te zamen is tol en met 1861 één persoon gedood of gekwetst op de 425,000 reizigersin Engeland van 1840 tot 1858 één op de 180,000, in Duitschland lol en met 1859 één op de 130,000. Wel zal de verhouding in ons land waarschijnlijk iets ongunstiger worden, naarmate het personen- en goederenvervoer toeneemt; doch al is dit het geval, toch blijkt uit het bovenstaande, dat het vervoer per spoor zeer weinig gevaar op levert, veel minder dan de middelen van vervoer die vroeger in zwang waren. 's GRAVEN HAGE 29 December. Z. M. heeft vergunning verleend aan O. baron van Wassenaer Catwijck, kamerheer-ceremoniemeester-titulair, dienstdoende bij II. M de koningin-moeder, lol het aannemen der versierselen van kommandeur der orde van den Witten Valk, hem door den groothertog van Saksen-Weimar- Eisenach geschonken; aan den heer J. Israels, kunstschilder te Amsterdam,

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1