Per Telegraaf. Te Oosterhoul heeft Maandag II. de heer B. Lukwel gedachtenis ge- j Herd van de 50-jarige vervulling van de betrekking van secretaris dier gemeente. 's GRAVENHAGE, 24 December. Door Z. M. is benoemd lot vice-president van het prov. geregtshof in Zuidholland jhr. mr. P. J. Elout van Soeterwoude, thans raadsheer in dat geregtshof. Tol commies b(j de administratie van hel kroondomein is benoemd de heer J. Kloot, thans adjunct-commies. Tol burgemeester der gemeente Deurne is benoemd de heer P. A. van de Mortel. Bij kon. besluit van 21 Dec. zijn o. a. tot schoolopzieners in onder scheidene schooldistricten der prov. Zuidholland benoemd: in het lsle school district jli'. mr. J. de Witte van Cilters, te 's Gravenhage2df dr. G. van Wieringhen Ëorski, te Delft; 4de mr. J. G. de Sain, te Leyden6de S. Gille Heringa, te Schiedam; 8slc dr. J. C. van Deventer, te Dordrecht; 9de dr. P. Romeyn, te Gorinchcm; 10de B. Boers, te Middelharnis. De aanbevelinglijstopgemaakt ter vervulling der vacature bij de arr.- regtbank alhier, is als volgt: mr. F. A. T. Wevc, regter-plaalsvervanger mr. J. C. Rasch, subsi.-griffierjhr. mr. J. J. de la Bassecour Caan, reg ter-plaalsvervanger, allen bij de regtbank. In de zitting van de eerste kamer van gisteren zijn met algemeene stemmen aangenomen: 1®. wets-onlvverpen tot naturalisatie van onderschei dene personen; 2ft. het wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk XI der staalsbegrootiug voor 1862 (Japansch gezantschap); 3°. het wets-ontwerp tot aanvulling van hoofdstuk VII B der staatsbegrooting voor 1863 (post kantoor te Rotterdam); 4°. het wets-ontwerp tol onteigening van percelen ten behoeve van 'den aanleg van straten enz. voor de uitbreiding van Rot terdam; en voorts met 21 tegen 8 stemmen het wets-ontwerp houdende nadere bepalingen ten opzigte van gepensioneerden en onderstand genieten den, die zich builen 's lands begeven. De beraadslagingen over de begro tingswetten is bepaald op Maandag aanst. Te Scheveningen zijn heden de weduwen en weezen van de om gekomen visschers op last en uil de fondsen van Hare Majesteit de koningin- moeder van rouwgewaad voorzien. BUITENLANDSCHK BEK1GTKX. LONDEN 22 Deceember. In de fabriekdistricten was in de afgeloopen week de bedrijvigheid toegenomen. Men beweert dat lord Palmerslondezer dagen over de zaak van Sleeswijk-llolstein sprekende, zou gezegd hebben: Sedert lang brandt in Europa een fakkel, dal is: Polen, en een zwavelstokje, dal is; Sleeswijk- llolstein. Ik begin te vreezen, dat het zwavelstokje den boel in brand zal steken. Beriglen uit Kanagawa van 1 Nov. jl.te New-York over San Fran cisco ontvangen, melden dal in die Japansche stad groote spanning heerschte. Er was wederom een Europeaan door inlanders vermoord. Eene door de buitenlandschc oorlogsschepen geleverde krijgsmagt hield aanhoudend wacht voor de veiligheid der stad. FRANKRIJK. PARIJS, 22 December. Op het wetsontwerp betrekkelijk de leening van 300 millioen is een amendement ingediend door Darimon Thiers, Favre en een 13-tal andere leden der oppositie. Het strekt om de uitgifte van schatkist-billetien voor 1864 te beperken lot 100 millioen. De heer Pereire, wiens verkiezing door het wetgevend ligchaam we gens omkooping en onbehoorlijke!) invloed van overlieden vernietigd was, is met eene groote meerderheid van stemmen te Perpiguan op nieuw gekozen. Door de regering is aan de Jezuitcn magtiging verleend om zich in Mexico te vestigen de noodige terreinen zijn hem daartoe afgestaan. Te Gadix zijn door de stoomboot Cuba tijdingen van St. Domingo aangebragt. Zij bevestigen liet berigt van de nederlaag der opstandelingen, die in grooteu getale in onderwerping komen. PKIIINS K J*. BERLIJN 22 December. In eene te Hamburg gehouden en talrijk bezochte vergadering van af- 1 gevaardigden der Holsteinsche stenden is met groote meerderheid besloten de erkenning van den prins van Angustenbnrg uil (c spreken en de bonds- j vergadering te verzoeken den hertog in zijne regten te herstellen. Tn genoemde plaats is ter beurze de volgende dagorder van den Hanover- J sclien opperbevelhebber, generaal von llake, aangeplakt: «De tusschen Harburg en l.iiiiebnrg slaande Hanoversche brigade gaat den 235le° en 24slcn over de Elbe en rukt met de Saksische troepen over Oldesloe in Holstein binnen." Blijkens de door den koning van Denemarken in den rijksraad afgelegde verklaring is vooreerst in Holstein geeue botsing te verwachten. Z. M. heeft gezegd: Ten einde zoo lang mogelijk eene botsing te vermijden, hebben wij hel doelmatig geacht onze troepen te doen terugtrekken om de geheele kracht onzes volks aan deze zijde van de Eider te vereenigen, overtuigd dat een getrouw en dapper volk zich om den koning zal scharen, wanneer liet de vrijheid en de redding des vaderlands geldt." De tollinie is dientenge volge ook reeds naar de Eider verplaatst. Te Altona moet, naar men van daar aan de IVeser Zeit. schrijft, de bevolking voornemens zijn om, zoodra de Deenschc door de Duitsche troe pen zjjn vervangen, den prins van Augusienbiirg als hertog van Sleeswijk- llolstein uil te roepen. Te dien einde moet de volgende proclamatie reeds zijn gedrukt en in handen gesteld van de personen, die haar onmiddellijk ua den aftogt der Denen aan alle hoeken der straten moeten aanplakken: In woners van Altona! Thans komt er alles op aan, dat hel land zich luide en duidelijk voor onzen hertog verklare. Niet Pruissen en Oostenrijk kun nen hieromtrent beslissen, evenmin de Duitsche bond; beslissend is slechts de nil des lands Onze stedelijke autoriteiten moeten onverwijld den hertog hare trouw betoonen. Inwoners van Altona! Indien de overheid onzen vorst gehoorzaamheid weigert, weigeren ook wij de overheid gehoorzaam heid. Verraders en lafhartigen mogen thans niet onder ons geduld worden. Landverraders mogen niet aan liet hoofd van Altona staan. Een van beiden dus: óf de stedelijke overheid betoont den hertog Frederik gehoorzaamheid, ót zij heeft opgehouden onze overheid te zijn. Leve Frederik VIII! Weg met de landverraders, weg met de lafhartigen! Leve de hertog van Slees- wijk- Holstein De prins van Aiigustenburg heeft aan de duitsche vorsten officieel ken nis gegeven van zijn vertrek naar Holstein. Te Bistritz, in Zevenbergen, is op den 6de" dezer de heer Texloris koopman en lid van den gemeenteraad aldaar, een der rijkste ingezetenen^ door den lsltn luit. der inf. van het reg. Koning der Nederlanden op de markt vermoord. 's GR AVENHAGE24 December. In de zitting van de eerste kamer van heden zijn al de aan orde zijnde ontwerpen aangenomen. Op voorstel van den heer Michiels van Kesseuich is aangehouden de behandeling van het. ontwerp tol verkoop van een rijksgebouw aan P. llegout. PAIUJS, 23 December. In de wetgevende vergadering is heden het rap port ingekomen van de commissie van onderzoek voor het ontwerp der lee ning van 300 millioen fr. Het rappoit concludeert tot goedkeuring van het ontwerp, doch voegt er bij dat dit niet geschiedt om aan de regering de middelen aan de hand te geven tol het doen van ondoordachte en overdre ven uitgaven. De commissie dringt er op aan dal de regering zijne uilga ven beperke binnen de grenzen van de gewone hulpbronnen van het budget. HAMBURG, 23 December. Aanhoudend komen veranderingen in de ver ordende troepenbewegingen. Terwijl de Oostenrijkers lieden morgen ten vijf ure bijeenkwamen om naar Altona te marcheren, kregen zij tegenbe vel; voorloopig moeten zij bier blijven. Tot 9 ure beden voormiddag was de hoofdwacht te Altona nog door Denen bezet. BERLIJN, 23 December. Generaal Fleury is hier aangekomenmen zegt dat hij eenigc dagen in deze stad zal vertoeven. INGEZONDEN. Hel zij ons vergund eenige opmerkingen ter kennis van het publiek te bren gen, naar aanleiding der brochure «Oorlog of vrede?", handelende over den twist tusschen het Utrechtschc en Leidsche studentencorps. De schrijver is kennelijk met de beste bedoelingen bezield. Het zou hem een gevoel van zaligheid zijn, zoo erkent hij zelf, «indien hij eenmaal den dag mogt beleven dal het feest werd gevierd van de verzoening der beide zustervereenigingen van Utrecht en Leiden." Wij waarderen die bedoelin gen te meer, daar hij zich zoo veel mogelijk op een onpartijdig standpunt heeft willen plaatsen. Toch is, dunkt ons, de weg dien hij insloeg, de ware niet, en wel omdat in z(jn opstel voorkomen 1°. historische onnaauw- keurigheden, 2°. beschouwingen over feilen die de schrijver als objectieve waar heid lol grondslag zyner redeneringen maakt, en die (och niets anders be helzen dan zrjne eigene opinie. Ten eerste. De schrijver maakt zich aan eene historische onnaauwkeurig- lieid schuldig, wanneer hij op bi. 9 vermeldt, dat, terwijl de Leidsche jougelui gewoon waren hunne hoogeschool met den onpassende» naam van eerste te bestempelen, hetgeen de studenten van andere hoogescholen stui tend in de ooren moest klinken, dit nog erger is gemaakt door een brief, 15 Febr. IE, namens hel Leidsche studentencorps, aan den Senalus Veterano- rum geschreven, waarin die naam, althans in historischen zin, wordt ver dedigd; dat men na die verklaring en na al hetgeen haar was voorafgegaan, slechts wachtte op eene gelegenheid om openlijk uit te spreken, wat zoo lang reeds was gesmoord; dat die gelegenheid zich weldra voordeed toen liet stukje Olim in het mengelwerk van den Utrcchtschcn Studenten-almanak voor 1863 opgenomen, hel struikelblok werd voor de vriendschap tusschen Utrecht en Leiden. Ziedaar eene reeks van scheeve voorstellingen. In werkelijkheid heeft zich de zaak aldus toegedragen. De aandacht van hel Collegium is dadelijk na de ontvangst van den Utr. Alm. gevajlen op de beschuldigingen, tegen ons Leidsche studenten door den schrijver van het stuk «Olim" ingebracht. Het heeft daarover een brief gericht tol den Utr. senaat. In het antwoord van dien senaat werd o. a. als bewijs voor de beschuldiging van zucht tol suprematie, die de Leidsche slud. zou bezielen, bijgebracht, dat in den Leidschen Alm. de naam van eerste academie tweemalen aan de Leidsche hoogeschool werd toegekend. Daarop verklaarde hel Collegium in zijne missive van 15 Febr. 1863 (het door den schrijver aangehaalde stuk) hel ontstaan dier benaming, maar voegde er uitdrukkelijk bij, dal de bewuste woorden geeiizins de strekking hadden om te pralen en sprak hel rond en open uil: dat de Leidsche student qua talis niets boven den lltrechtschen vóór heeft Van suprematie kon dus geen sprake zijn. Onze schrijver heeft de volgorde der feiten on alzoo de toedracht der zaak verward. We nemen gaarne aan dat het zijns on danks geschiedde. Eene andere onnaauwkeurighcid vinden wc bi. 10: «Schrijver durft hier niet beslissen, of de schuld voornamelijk moet geweten worden aan het ge heele Collegium, j>f wel aan een of meer zijner leden." Maar liet is alge meen bekend dal al de leden van liet Collegium over deze zaak eenstemmig dachten en ten blijke daarvan de naar U. gezonden brieven door allen zijn onderteekend. (Dat diL laatste niet blijkt uil onzen Alm. voor 1864, waarin de gansche correspondentie over de Utr. zaak is opgenomenis, naar wjj vernemen, een misvatting, die echter geheel ligt builen de schuld der Redactie.) Het andere punt. Onze schrijver maakt zijne opinie tol grondslag van zijn betoog alsof zij absolute waarheid bevatte. Dit blijkt uit lil. lOenll, waar de schrijver de correspondentie met U bespreekt. Wij laten daar, of de schrijver dwaalt, dan zij die met hem van gevoelen verschillen, zoo als het toenmalige collegium wanneer zij in liet stuk Olim bclcedigingen vonden voor de L. Studenten; wij laten daar of de Senatus Vetcranorum niets met den Utr. Almanak te maken had, hoewel het tegendeel is be toogd iu de door hel L. Studentencorps goedgekeurde missive van 15 Febr. wij laten zelfs daar, wal de schrijver beweert, dat de woorden van den eersten brief door het Collegium aan den Senalus Veleranorum gericht naai de meening van ieder onbevooroordeelde (de schrijver staat al op een zeer hoog standpunt, naar het schijnt,) niet gematigd gekozen waren; maar de stoutmoedige bewering dat de geest van ons corps niet met dien eersten brief instemde, is ontvaar. Eene motie 0111 hel gedrag van het Collegium in de behandeling dezer oneenigheid op de meest zachte wijze te laken werd zonder hoofdelijke stemming door het corps verworpen! Tot onze niet geringe verbazing geeft de schrijver als reden op dier houding van het corps, hetwelk z. i dien brief afkeurde, en toch het Collegium de hand boven hel hoofd hield, dat het corps «ongaarne een de'saveu aan hel Col legium" zou hebben willen geven. Dus zou het corps ten gevalle van wei nige personen zijne overtuiging hebben verloochend! Maar dat is het corps, het is nog onlangs gebleken, niet gewoon te doen en geen lid van het corps mag, dunkt ons, zulk eene onderstelling koesteren, veel min uitspre ken of laten drukken. Ook wij weuschen vrede. Doch zij kan alleen tot stand worden gebracht door juiste voorstelling en waardering der feiten. Leides 22 Dcc. 1863. Een lid van het L. Studentencorps.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2