LEYDSC1IE COURANT. M VRIJDAG 25 DECEMBER. •stift f 18G5. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. -yf\ N". I»!!. V De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar BINNBNLAKDSCIIB BERIGTEtf. LEYDEN 24 December. PROCES-VERBAAL van de opening der stembriefjesdie ter benoeming van één lid van den Gemeenteraad van Ley denom af te treden in 1867, den 22sten December 1863 zijn ingeleverd. Op heden den drieentwintigslen December achttienhonderd drie en zestig, in de gemeente Leyden, is door het bureau van stemopneming in de Ier inlevering van stembriefjes bestemde zaal op het Raadhuis plaats genomen, des morgens te negen- ure. Het bureau is zamengesteld uit den lieer mr. D. Ticboel Siegenbeek, burgemeester voorzitter, en de heercn P. L. Tichler en tl. C. Hartcvelt, leden van den ge meenteraad stemopnemers. De voorzitter plaatst op de tafel twee stembussen, bij hem den 22s,cn December 1863 overgebragt uit de beide afdeelingen der gemeente Leyden. De zegels der bussen worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevonden vijfhonderd vijf en negentig stembriefjes ie bevallen. Dit getal met de lijsten der kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn even groot als het getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengd, worden zij door den voorzitter één voor één geopend en overluid \oorgelczen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard vee?tien stembriefjes, die oningevuld waren. Het getal der geldige uitgebragle stemmen is mitsdien geweest vijfhonderd een en tachtig. Van dit getal zijn uitgebragt op de heeren J. Scheltema 307 stemmen, D. L. Wolfson 263 stemmen, mr. H. C. J. Hoog 4 stemmen, J. J. van Wensen en mr. M. H. A. Lisman ieder 2 stemmen, J. P. Rietbergen, J. C. van den Aardwegh en Jan Zinkveyl, ieder ééne stem. Heeft alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen de heer J. Scheltema. Is derhalve verkozen lot lid van den gemeenteraad, om af te treden in het jaar 1867, de heer JAN SCHELTEMA, Fabriekant, wonende te Leyden. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebragt. En is na afloop van dit een en ander proces-verbaal opgemaakt, in tegenwoordig heid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leyden den 23stcn December 1863. D. TIE BOEL SIEGENBEEK, Voorzitter. TICHLER c# H. C. HAUTE VELT, f Stemopnemei s. PROCESVERBAAL van de ope?ii?ig der stembriefjesdie ter benoeming va?i éèn lid va?i de?i Gemeenteraad van Leydenom af te treden in 1865de?i 22sten December 1863 zijn ingeleverd Op heden den drieentwintigslen December achttienhonderd drie en zestig, in de gemeente Leyden, is door het bureau van stemopneming in de ter inlevering van stembriefjes bestemde zaal op het Raadhuis plaats genomendes morgens le negen ure. Het bureau is zamengesteld uit den heer mr. D. Tiebocl Siegenbeek, burgemeester, voorzitter, en de heeren P. L. Ticbier en H. C. Hartevelt, leden van den ge meenteraad stemopnemers. De voorzitter plaatst op de tafel twee stembussen, bij hem den 22sten December 1863 o\ergebragl uit de beide afdeelingen der gemeente Leyden. De zegels der bussen worden onderzocht cn bevonden ongeschonden le zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend cn bevonden vijfhonderd vijf en negentig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijsten der kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken le zijn even groot als bet getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengd, worden zij door den voorzitter één voor één geopend cn overluid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard dertien stembriefjes, die oningevuld waren. Het getal der geldige uitgebragte stemmen is mitsdien geweest vijflio?iderd twee en tachtig. Van dit getal zijn uilgebragt op de heeren: Mr. H. C. J. Hoog 422 stemmen, mr. M. H. A. Lisman 151 stemmen, D. L. Wolfson 3 stemmen, J. Scheltema 2 stemmen, J. J. van Wensen, mp. 11. A. Neeb, J. P. Rietbergen en J. C. van den Aardwegh, ieder ééne stem. Heeft alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen de lieer mr. II. C. J. Hoog. Is derhalve verkozen tot lid van den Gemeenteraadom af le treden in bet jaar 1865, de beer «n*. HERMAN CORNELIS JACOB HOOG, wonende te Leyden. En zijn legen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebragt. En is na afloop van dit een en ander proces verbaal opgemaakt, in tegenwoor digheid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leyden den 23slcn December 1863. D. TIEBOEL SIEGENBEEK. Voorzitter. TICHLER, I c# H. C. HARTEVELT, ^temoPne'"ers- lil de zitting van den gemeenteraad van lieden is tot gemeente-ontvanger benoemd de heer C. F. Gcrike, hoofdontvanger aan liet algemeen kantoor van ontvangst der plaatselijke belastingen; bij de derde stemming werden op den benoemde 12 en op den lieer 11. Henkes 11 stemmen uitgebragt. Voorts werd lot adsisient commies-portier benoemd W. C. Ligtvoet, terwijl tevens de in functie zijnde ambtenaren bij de actieve dienst der plaatselijke belastingen werden herbenoemd. Op de verder aan de orde gestelde adres sen werd afwijzend beschikt. Aan de diaconie-armen der cvang. Lmhersche gemeente alhier had gis teren avond, in plaats van op den feestdag van 19 November II., eeue uit- deeliug van brood en spek plaats. Gelijktijdig werd de jaarlijksche uitrei king gedaan van kleediiigsttikken door de dames-vereeniging TabitUa, eene uildeeling die ditmaal zeer aanzienlijk was Ook te Soeterwoude heeft heden, ter gedachtenis van liet onlangs gevierde nationale feest, van wege bet burgerlijk armbestuur eeue uildeeling van levensmiddelen aan belioeftigen plaats gehad. De marktschuit van Alplicn op Leyden van schipper van der Linden, is lieden morgen, nabij destoomolieslagcrij aan den Rijn onder Soeterwoude in aanraking gekomen met de marktschuit van Gijsbert van Leeuwen, va rende van llazerswoude op Rotterdam, thans op de huisreis. De eerste schuit is door de laatste lievig aangevaren en tengevolge van zware bescha diging aan den voorsteven gezonken. De achtersteven komt even boven water uit. De passagiers zijn met den schrik vrijgekomen en de goederen terstond gelost. Maandag den 21ste" dezer heeft men in cenige dorpen eene collecte ge houden ten behoeve van de nagelaten beirekkingeii der verongelukte visschers te Katwijk a. L.waarvan de opbrengst is geweest: le Katwijk a. d. R. 87.44, te Noordwijk binnen 100.20, en te Noordwijk a. Z 58 23J. Men meldt ons uil Katwijk: Op Woensdag den 23slen dezer, bij gele genheid dat het 2de bataillon van hel 4de regiment infanterie, hetwelk ie Leyden in garnizoen ligt, eenen militairen niarscli, onder geleide van den lieer majoor, naar Kal wijk aan Zee maakte, werden de officieren, onder officieren en manschappen, op liet strand aldaar, door den kommanderen- den officier van dat bataillon, uitgenoodigd otn elk iets aftezonderen ten behoeve der weduwe en zes weezenvan den, in den laatst gewoed heb- beuden storm, verongelukten visscher-sliturman Leendert Lz. Haasnoot, ten gevolge waarvan er eene som van ƒ20.is bijeenverzameld, welk bedrag, ter uitreiking, aan den weihouder ter plaatse is overhandigd. Dank zij den edelen gevers. Z. K. 11. prins Fredcrik der Nederlanden heeft aan den secretaris dei- hoofdcommissie voor het nationaal monument, mr. C. C. E. d'Engelbron- neropgedragen een oificiiiel verslag op te stellen van de feestviering le 's llage op 17 Nov. ji. Den kapitein C. J. van Orsoy Veeren, adjudant bij liet reg. rijdende artillerie le Arnhem, is op zijn verzoek eervol ontslag uit die betrekking verleend en tot adjudant benoemd de kapitein baron Tacts var. Aroerongcn van genoemd corps. Naar men verneemt, bedraagt iiet contingent der in 1864 in Oosl- Indië benoodigde manschappen 1400 cn voor de West-Indië 120. Uit Delft meldt men aan de Amst. C.: Wij vernemen, dat de quaeslie tusschen dr. Wap en den kunstdraaijer Milo, die, in plaats van voorwer pen te vervaardigen uit den eeuwenouden eiken tronk, die op de tentoon stelling van oudheden was geëxposeerd, deze gemakshalve uit een kersen stam van later eeuwen had vervaardigdeerstdaags alhier voor het kanton- tongeregl zal worden behandeld. Eene andere quaeslie komt nu ook op liet tapijt. Door den heer Racdt van Oldenbarneveld was aan de sub-commissie te 's Hage voor de tentoonstelling afgestaan ceil in was geboetseerd borst beeld van Johan van Oldenbarneveld. Dit borstbeeld werd geëxposeerd in een der vitrines en door de hoofdcommissie ongeschonden teruggegeven aan de Haagsche subcommissie, welke hel deed terugbezorgen bij den heer ilaedt door een derden persoon, die de onhandigheid had hel te laten vallen en te breken. Nu eisclit de lieer Raedt van de hoofdcommissie eene schade loosstelling van ƒ2000. Te Rotterdam is door de policie aangehouden zekere A. van der Kwast, oud 52 jaren, geboren te Lopik, laatst woonachtig te Culenborg, die ver dacht werd van in den nacht van den 7dcn op den 8sten dezer door middel van buiten- en binnenbraak bij den. landbouwer van Kals te Lopik eene aanzienlijke partij gouden en zilveren voorwerpen en sieradenbenevens kleedingstukkenle hebben ontvreemd, van welke goederen nog eenige in zijn bezit gevonden zijn. De aangehoudene was reeds 3 malen wegens dief stal gevonuisd cn had le zamen elf jaren gevangenisstraf ondergaan. Te Nieuwe Diep werd eergisteren een winddruk waargenomen van 73 N. p. op de v. el. Hel water stond weder zeer hoog. Ook voor Kam pen was de lJssei zoodanig gewassen, dal men den nacht met zorg te gemoet ging. In de vorige week gebeurde den heer M. te Arnhemeen ongeval dal anders zelden aan mannen overkomtte welen dat zijne kleederen vlam valleden, hetgeen hij, welligt ten gevolge van slaap, eerst bemerkte toen de vlam zijn ligchaam raakte. Op het gerucht, dal hij toen maakte, ver schrikte zijne nog jeugdige echtgenoole zoozeer, dal zij van de trappen en in zwijm viel. De heer M., hierdoor nog meer ontsteld, vergal vooreen oogenblik zijn eigen gevaar, zoodat de vlam eerst gebiuschl was toen hem de rug verschroeid was. liet gebeurde heeft een treurig gevolg gehad, daar de lieer M. na smartelijk lijden is oveileden. Hbl Wijlen de douairière BentincU, geboren baronnesse van Pallamlton langs te Amsterdam overleden heeft aan de algemeene armen le Hasselt eene som van 500 gelegateerd, en mejtifvrouw J. G. Z. Wilsenborg, onlangs le Zwolle overledenheeft aan liet armetiwerkhuis le lioogeveen mede eene som van 500 vermaakt. Naar men verneemt, alzoo schrijft men uit Tilburg, is op eene dezer dagen te Bradfort in Engeland gehouden vergadering van industriëlen het plan geopperd otn hier ter stede eene monsterfabriek van wollen manufac turen op te rig tenop den voet als die, welke de vcreeuiging reeds te Drammen in Noorwegen heeft gevestigd.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1