ZEERAMPEN. treffende liet congres, en hel voorstel behelzende tot het houden van minis- ter-con leren tien als voorbereiding van het vorsten-congres. Het Mém. dipt. deelt mede, dat de Fransche regering, op hare uit- noodiging aan de mogendhedenom in overleg te treden nopens het pro gramma van een beperkt congres, nog geen enkel officiéél antwoord heeft ontvangen maar dat verscheidene mogendheden reeds hebben laten doorstralen dat zij hare adhaesie aan heL voorstel zullen schenken. De maarschalk Forey, die dezer dagen uil Mexico is teruggekeerd, schijnt ongunstige berigten Ie hebben medegebragt. Althans worden nieuwe troepen derwaarts gezonden: een regiment jagers zal te Port Vcndres naar Mexico scheep gaan aan boord van het transportschip Ardèche. De jongste berigten uit Vera-Cruz, van 21 Nov., deelen mede dal de Franschen Queretaro hebben bezet en dat Juarez zich naar Zacatecus had beseven. Zijn leger was gedemoraliseerd. Volgens een schrijven uil Mexico, door de Times medegedeeld, is daar ter stede cene protestanlsche kerk geopend; een Fransch geestelijke doet et- dienst. Men zegt dal deze vooruitgang veel tegenkanting bij het regent schap heeft gevonden doch Bazaine had het doorgedreven. Bijzondere berigten uil Mexico luiden bij voortduring ongunstig. Het volk moet er in de hoogste mate verbitterd zijn op de geestelijkheid, omdat zij misbruik van haar tegenwoordig gezag maakt en, om tot dat gezag te geraken, den vreemdeling te hulp geroepen heeft. De Fransche troepen kunnen geen voet builen Mexico zetten, zonder in de eene of an dere hinderlaag te vallen. Een geneeskundige is in hechtenis genomen onder beschuldigiug van eene nog jeugdige vrouw vergiftigd te hebben, wier leven voor 550,000 fr. verzekerd was. De berigten uit Italië maken reeds sints eenigen tijd gewag van krijgs toerustingen, zoowel van Oosten rij ksclie als van ltaliaausche zijde. Volgens den Courtier du Dim. is het builen twijfel, dat in de eerste maanden van het volgende jaar eene ligting van manschappen zal plaats hebben, met hel doel om beslissende operatiën legen Venetië te ondernemen. P 15 II I S 15 N BERLIJN, 20 December. In tegenoverstelling van hel adres aan den koning door de kamer van afgevaardigden vastgesteld heeft hel heerenhuis, op voorstel van graaf von Arnim, besloten den koning een adres aan te bieden, waarin het verklaard het vertrouwen te koesteren, dal hel volk de ter bescherming van een Duilsch bondsgewesi benoodigde gelden des noods ook zonder wet zal opbrengen. Uil Dresden meldt men dat de burgerlijke commissaris voor Saksen naar Uolstcin is vertrokken, en dal Denemarken zich bereid heeft verklaard om Uolstcin te ontruimen. Een berigt uit Stokholm zegt dat de Zweedsche regering aan de mo gendheden heeft te kennen gegeven, dat zij cene schending der Deensche Eidergrenzen door de bondsiroepeit niet onverschillig en werkeloos zou kun nen aanschouwen. In de nabijheid van Oberhausen aan den Rijn is op 17 Dee. jl. een afgrijselijke moord gepleegd. Vier knapen, die de school verlaten hadden en op weg waren naar de ouderlijke woning, werden ingehaald door een onbekend persoon. Deze biedt een hunner, een 12-jarigen knaap, eenig geld aan, inden hij Item naar eene door Item genoemde plaats vergezelde. De knaap beloofde Item te volgen én beiden slaan een pad door liet nabij ge legen bosch in. Den volgenden dag vond men den knaap op eene jammer-., ljjkc wijze vermoord. Men verneemt thans nader dat het berigt omtrent hel verminken van de schilderij van Lessing, Huss voor den brandstapel" overdreven is geweest. De beschadiging moet van weinig beleekenis geweest zijn. Onze dagbladen berigten dat in de bosschen van Litthauen duizenden arbeiders bezig zijn hout Ie vellen en hoornen te rooijen, ten einde in het voorjaar eoide wegen te hebben voor militaire operatiën. Door generaal Murawieff waren de bezittingen van graaf Tyszkiewicz, ter waarde van 15 mill. z. roebels, verbeurd verklaard, omdat bij geen gehoor had gegeven aan het bevel om voor 15 Nov. in hel land terug te keeren. De Russ. Inv. deelt eene aanschrijving mede van den minister van oorlog, waarin bevolen wordt, om alle conscrits bij de infanterie en cava lerie zoo te oefenen, dat zij tegen 1 Maart 1864 volledig voor de krijgs dienst geschikt zijn. Pea- Telegraaf. FRANKFORT, 21 December. In eene bier gehouden volksvergadering is een besluit goedgekeurd ten gunste «au hertog Frederik, onder uitdruk king van den wenselidal Sleeswijk-Holslein dadelijk aan de heerschappij van Denemarken zal worden onttrokken. BERLIJN, 21 December. In de zitting van hel heerenhuis is het door den heer von Arnim ingediende ontwerp-adresna eene levendige beraad- j slaging, bij acclamatie aangenomen, nadat een amendement verworpen wasi dat tol strekking had om de Loudensche traclaten als vervallen te verklaren. ROME, 21 December. In hel heden morgen door den Paus gehouden consistorie, heeft Z. H., na eene korte allocutie uitgesproken te hebben, mgr. Ronnechose lot kardinaal benoemd. Al de overige benoemingen van kardinalen zijn vooreerst aangehouden. NEW-YORK, 11 December. RA.) Bij het congres der zuidelijke sta ten is de boodschap van den president Jefferson Davis ingekomen. Dat stuk is in een ontmoedigden toon gesteld. De president zegt daarin o. a., dat de Europesche natiën ten nadeele van de zaak van hel zuiden gestemd zijn en dal inzonderheid Engeland eene partijdige vooringenomenheid met de noordelijken aan den dag begin te leggen. PARIJS, 22 December. De Moniteur deelt liet antwoord mede, door den keizer gegeven aan de deputatie, die hem het senaatsadres van antwoord op de troonrede bragt: Het goede," zeidc hij o. a. is hel eenige doel van al mijne handelingen. Van binnen zoowel als naar buiten is het mijn streven de hartstogtcr. tot bedaren te brengen, en eendragl te bevorderen." FRANKFORT, 21 Dec. Door de lieden alhier vergaderde Duitsche volks vertegenwoordigers is besloten: werkzaam te blijven voor de regten van her tog Frederik, onder uitdrukking van den weusch dal Sleeswijk en Holstein dadelijk aan de heerschappij van Denemarken onttrokken en als zelfstandige en onafhankelijke stalen, te zaiiieu vereenigd mogen georganiseerd worden. INCEZONHEN. Naauwelijks was de maand November aangebroken of aller harten waren tot feestvreugde gestemd. Ons volk, neen iedereen zou bewijzen geven dal het 50 jaren van vrede en welvaart wist op prijs te stellen. Gij weet het nog welouden van dagenhoeveel jammeren die jaren zijn voorafgegaan en wat Nederland te verduren heeft gehad, en gij vertelt het aan uwe na komelingen, opdat bij erkentenis voor de zegeningen door de Voorzienigheid geschonken, ook de liefde voor het vaderland hooger gestemd worde. Ne derland is een goed land. De maand November bragt rustige, kalme, zon nige dagen om ongestoord feest te vieren. Ee'n kreet ging in het land op door eendragt gekenschetst. Daar brak December aan en met haar barstte een geduchte storm los, die de feestvreugde van menigeen temperde, ja in droefheid deed verkeeren. Vreesselijk teisterde de orkaan onze kusten; me nig vaartuig werd op hel strand verbrijzeld of er als een wrak op gewor pen. De visscher van onze zeedorpen was ter haringvangst. Hij had ge durende dezen zomer geene beste rekening gemaakt; nu zou alles weer ten goede keeren; nu zou het voorschol worden ingehaald. Eu als hij dan te gen Kersmis voor goed van de haringvangst was huiswaarts gekeerd, wel, dan zou hij die feestdagen met een blij gemoed hij de zijnen doorbrengen. Dat was voor hem de schoonste, de rijkst beladen kersboom, dien hij wen- schen kon, in 't verschiet. De banden die den arme en een visscher is ook arm aan den hnisselijken haard kluisterenzijn van hemelschen oor sprongdie schamele hut waar hij met zijne huisgoden, die van vleesch en bloed, niet van goud en kostbaar gesteente zijn, het sobere maal gebruikt, maakt hem de liefde voor dien haard boven alles dierbaar en verheft zijne armoedige woning tol een prachtig paleis. Gij hebt het gehoord en gelezen wat er gebeurd is. In een kort tijdsgewricht zijn eenige vrouwen wedu wen, verscheidene kinderen weezen geworden. Dat is smartlijker nog dan de laatste dag voor het scheiden," als de man op de lijkbaar ligt uitge strekt en weldra zal worden weggebragt; als men weet dat hij op het ziek bed den laatsten snik heeft gegeven. Ziet, dat moet hartverscheurend zijn, als de man in blakenden welstand vrouw en kinderen vaarwel zegt, om later, weinige dagen maar, als lijk door de zee te worden teruggegeven. LctndgenootenMet dat woord roept de Vereeniging tot ondersteu ning der nagelatene betrekkingen van verongelukte visschers te Katwijk en Noordwijk aller liefdadigheid in, want eene dubbele ramp heeft rouw en behoefte gebragt. De burgerij heeft dat woord niet te vergeefs gehoord. Vaardig heeft ieder van het zijne afgestaan; zelfs de milde hand is gereikt. En tochmogt dal woord ook elders ingang vinden. Als door watersnood een deel van liet land is ondergezet, zoodat de landbouwersstand aan hof en stal schade lijdt, dan verzuimt de visscher toch ook niet, zijn zuur ge wonnen penninkske in de schaal te leggen, tot leniging van velen. Thans, zijn de rampen, door den storm veroorzaakt, minder te tellen? Ziedaar den boer wien liet beter gaal dan menig burger; den boer die, eigen erf en huis bewonende, schier zijn geluk en welvaart niet weet te schallen. Bij een welgevulden kelder met wintervoorraad is de disch altijd ruim voor- zien van vleesch en spek. Jaren van ongekende welvaart deden den boer onbekommerd de huurpenningen voor den landheer vergdrenom met kers- misdage af te doen, en nog genoeg overhouden, om zich, zoo gaandeweg en ondanks veler jammerklagteffecten aan te schaffen. En hoer weet thans best hoe de pauipieren staan." Pronk en opschik hebben eenvoud verdron gen en liefdadigheid niet aangewakkerd. Weelde, tot overdaad geklommen, heeft de milddadige hand niet geopend. De lasten, den boer opgelegd, zijn gemakkelijk te dragen; voor patent in de uitoefening van zijne nering heeft hij niet te zorgen; de armenkas vraagt zelden of nooit onderstand. Een boer is goed kerksch, maar. ondanks loffelijke uitzonderingen, over het al gemeen slecht lot geven geneigd. Hij wil tot liefdadigheid wel worden opgewekt en aangespoord. Van kommer en armoede heeft hij bij zijne wel gedane beesten zoo geen begrip. Hij weet van den prins geen kwaad. Én dan, «loopjongen, zóó arg zal 't tocli niet wezen." Van ellende, door zeerampen veroorzaakt, is de boer niet op de hoogte. «Nou. 't mot nogal 'esturmd hebbenze zeggen er heit wel een urkaan deur 'cloopen ook wat zëg-ie van me biestjes?" Landbouw is schering en inslag, visscherij och, hij eet toch nooit geen zcevisch. Wie weet als de boer nu eens alles wist! Als de gemeentebesturen van de dorpen ook de landbewoners eens opmerkzaam maakten op hetgeen soms, ja dikwijls in de steden gevraagd wordt en waar men zelden achterblijft waar het gevoel voor den ongeluk- kigen natuurgenoot spoediger spreekt en waar meer dan eens eene collecte wordt gehouden, die op liet platte land ook wel met aandrang mogt ge schieden. Een boer is goed kerkschmogt de geestelijkheid hem dan van den kansel de rampen schetsen, die bloedverwanten voor altoos scheiden en weduwen en weezen treffen, man en vader dervende, die den dood in de golven vond. Eensgezind in vaderlandsliefde, maar ook eensgezind in lief dadigheid, dal moet ons aller leus zijn, volk van Nederland, eene leus die den band van eendragt heiligt. Zal de landbewoner, die instemt uiet het eerste, het laatste afkeuren? Gewis neen; als hij alles maar wist, zou hij zelfs wel te vermurwen zijn, niet waar? Als iedereen dan de hand reikt om den nood in de schamele vjsschershut te verzachten, wat gaan wij dan een heerlijk Kersfeest te gemoet. 21 December 1803. §TADS-BERICITEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenDonderdag den 24sten December 1863, 's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen 1°. Benoeming van een gemeente-ontvanger. 2». Benoeming van ambtenaren bij de actieve dienst der plaatselijke belastingen. 3°. Adres van J. J. Bonman, wed. II. Iloogenstraateii Dz., of om in hel ge not gesteld Ie worden der wedde van haren overleden echtgenoot over de maanden November en December, of wel ter bekoming eener gratificatie. 4°. Adres van J. van Leeuwen c. s.daartoe strekkende dat de brug over de Middelste gracht door eene breedere worde vervangen. 5°. Adres van D. Vei!brief Jr.", om vergunning lot het maken eener lozing van vuil water uit zijne fabriek aan de Koepoortsgrachl iu de gemet selde kanalen langs de Ruïne. 6°. Adres van S. J. C. Affourlit, wed. F. C. A. Asselen, om teruggave van betaalde plaatselijke directe belasting. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leyden, doet te welen, dal aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is Ier hand gesteld een, op den 15dcn dezer maand invorderbaar verklaardKo hier van hel patcntregl, over hel dienstjaar 1863 en 1864, 2e quartaal, ter- wjjl ieder vcrpligt is zijnen aanslag, op den bij de Wel bepaalden voet, te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Letjdsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leyden, 21 December 1863. D. TIEBOEL SIEGENBEEK.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2