DE AANSTAANDE HERSTEMMING. KATWIJK AAlN ZEE. kenenik aclil dal onnoodig, want een naam kan op de waarde der aan gevoerde fedcnen niet van invloed zijn. Ik magtig echter de Redactie gaarne, om, zoo zij hel wenschelijk acht, nadat de uitslag der stemming zal bekend zijn, den steller te noemen. fcfiDEN, 18 December 1863. Is het een gunstig verschijnsel, dat de belangstelling in de verkiezing van twee nieuwe leden voor den Gemeenteraad ditmaal bijzonder groot is, als men let op het aantal der uitgebragte stemmen en de verschillende artikelen aangaande die verkiezing geschrevenbetreurenswaardig is het, dat hierbij zooveel hartstogtelijkheid in het spel is. Wij voelen ons weinig opgewektde pleidooijcn voor en tegen de verschil lende kandidaten gevoerd, te beoordeelen maar wenschenmet het oog op de herstemming op aanstaanden Dingsdaghet volgende op te merken Men heeftzoo in de Leydsche Courant van 11 December als in het Leidschc Dagblad van 15 December, ten einde de allezins wenschelijke ver kiezing van de lieeren Sclieltema en Lisman te bestrijdengezegd«Maar wij zijn nog altijd zoekende naar het terrein waarop de heeren Scheltema en Lisman zich onderscheiden hebben, en, zoolang ons dat onbekend blijft zijn wij genoodzaakt liet stemmen op hen te ontraden. Den zich noemenden vrijen kiezer, die in het Leidsehe Dagblad van 15 December eenige regelen plaatste, zij heiinnerd, dat eenige der verdiensten althans van den heer Scheltema reeds worden opgenoemd in het Leidsehe Dagblad van 12 De cember, en dat zijne woorden ons daarom nog minder gepast voorkomen. Wij zouden van die verdiensten des heeren Scheltema in het breede kunnen gewa gen door er op te wijzen hoe hij in verschillende betrekkingen ijverig en daaren boven geheel belnnijeloos ten algemeenen nutte werkzaam wasdat hij den moed oin voor zijne overtuiging uit te komen, aan regtschapenheid en eene bij uitstek praktische ontwikkeling paart enz. enz. Wij achten dit echter ten eenemale onnoodig, daar de heer Scheltema, die in Leiden geboren en opgevoed is, algemeen bekend is en de kiezers zelve hem dus kunnen be oordeelen. Dit geldt echter niet van den heer Wolfson; deze heer is hier een vreemdeling. Wij hadden daarom verwacht, dat de voorstanders van dezen kandidaat, die hoog opgaven van zijne //uitstekende bekwaamheid," in stede van anderen te sommeren met de verdiensten van de heeren Schel tema en Lisman voor den dag te komendaadzaken vermeld en duidelijk aangetoond zouden hebben, waarom de heer Wolfson zoo bijzonder, zelfs boven den heer Scheltema, als lid van den Raad aanbevelenswaardig zoude zijn. Dit evenwel is niet geschied. Wel wordt in de Leidsehe Courant van 11 December gezegd: //Dat de heeren Wolfson en Coninck Liefsting mannen zijn van uitstekende bekwaamheid, is door niemand weersproken;" maar wij vragen nu op onze beurt: wat hebben ons de voorvechters van den iicer Wolfson aangaande dezen geopenbaard? In de Leidsehe Courant van 7 December wordt gezegd: fin den Raad zitten niet minder dan zeven fabriekanten, en het kan dus werkelijk niet noodig geoordeeld worden dat element nog te versterken. Neen, het is eene andere specialiteit, die wij behoeven." De redenering, dat men in eene stad, waar de industrie op zoo hoog een standpunt staat, onder de 24 Raadsleden niet meer dan 7 industrieëlen zoude mogen hebbenlaten wij voor hetgeen zij is zij behoeft geene ernstige wederlegging. Ware men aan dit beginsel, hoe wonderlijk het ook moge zijnnu nog maar getrouw geblevendan kon aan bet genoemde schrijven althans nog eenige waarde en beteckenis gehecht worden. Maar dit is niet het geval; men wil den heer Scheltema als in dustrieel weren cn beveelt den industrieel Wolfson aandoch vindt goed hem, den directeur der Grofsmederij (waar onder zijne leiding vooral an kers en kettingen vervaardigd worden) als bouwkundige op te voeren 1 Is dit geen meten en wegen met tweeërlei maat en gewigt De zaak is deze de heeren Scheltema en Wolfson zijn beide industriëlende eerste is zijn eigen meester en onafhankelijkde tweede kan als directeur eener maat schappij minder onafhankelijk genoemd worden, en is althans aan heeren Commissarissen der Grofsmederij (waaronder leden van den Raad) eeniger- mate ondergeschikt. Verder heeft men in de Leidsehe Courant van 11 December de mis lukte kandidatuur voor het lidmaatschap van de tweede kamer der staten- goneraal ten gunste van den heer Wolfson bijgebragt. Deed men den kandidaat daarmede eene dienst? Is dan de sympathie, die de heer Wolf son te Rotterdam ondervond, zoo groot? Wij verzwijgen hier het onbe duidend kleine aantal stemmen dat als een welsprekend antwoord op deze vraag in herinnering zoude kunnen gebragt wordendaar wij zelfs den schijn van hatelijkheid of te groote partijdigheid niet op ons willen laden. Doch gesteld dat de heer Wolfson voor lid van de kamer geschikt ware, is hij daarom nog aanbevelenswaardig voor het lidmaatschap van den Raad in eene plaats, die hij te naauwernood kent en wier belangen hem vreemd zijn Wat weet dus het Leidsehe publiek aangaande den heer Wolfson? 1°. dat zijne voorstanders hem uitstekend bekwaam heeten 2°. dat zij hem als bouwkundige (sic 1) opvoeren 3°. dat hij in Rotterdam onbeduidend weinig stemmen voor afgevaar digde naar de tweede kamer gehad heeft. Wij vragen het den kiezers in gemoedeis zoo iemand nu zoo bijzon der aanbevelenswaardig voor het lidmaatschap van den Leidschen Gemeen teraad Wij herhalen het, wij willen aan mogelijke verdiensten van den heer Wolfson niet te kort doen; wij hoorden dat hij een goed zeeofficier wasen dat hij aan zijne vroegere betrekking van directeur eener maritime inrig- ting zijne tegenwoordige betrekking van directeur der Grofsmederijdie hem naar Leiden bragt, te danken heeft. Daarom kan weliigt de heer Wolfson voor andere eereposten in aanmerking komen. Waarom b. v., in plaats van voor lid van den Gemeenteraadhem niet liever aanbevolen als bestuurder van de nuttige Kweekschool voor Zeevaart? Daar, op een hem bekend terrein, moge hij de voetstappen van wijlen onzen waardigen Kluit drukken! Eenige Kiezers. STA OS-BE ItlGTUN. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN LEYDEN, Gezien art. 249 der Algemeene Policie-verordening Doen te weten, dat, uithoofde van de invallende Feestdagen, de weke- iyksche beestenmarktin plaats van op Vrijdagen den 25slen December en lUeo Jannarij aanstaande, zal worden gehouden op Woensdagen den 23sten en 30stc° December 1863, en dal de wekelijksche markt, in plaats van op Zaturdag den 26«lel1 December eerstkomende, zal worden gehouden op Don derdag den 24!tcn December te voren. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester cn Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL S1EGENBEEKBurgemeester. Leydin, 10 December 1863. v. PUTTKAMMER, Secretaris. AKADttMIK-NIKUWS. PROMOTIEN AAN DE EEYDSCHE HOOGESCilOOL. Den 18de" December de heer T. llalbertsma, van Snerk, in de genees kunde, na openbare verdediging van zjjn academisch proefschrift: de keel- spiegel en zijne aanwending. Denzelfdcn dag de heer II. A. Elias, van Ouderkerk aan den Amslcl, in de reglen, met stellingen. Gehouden Verknoping van onroerende goederen in het Uecren-Logemenl aan den Burg, Vrijdag 18 December. Notaris P. Mdiler. Twee partijen Weiland in den Bolerhuispolder onder Leyderdorp, groot 3 b. 41 r. 10 e. Kooper L. Winkel, koopman te Alphen5600. Drie partijen Weiland in den Cronesleinschen polder onder Soeterwonde, groot 3 b. 72 r. 20 e. Kooper S. Belt, bouwman te Stompwjjk, 7535. Vier partijen Weiland, builen de Witte poort onder Soeierwoudc, groot 7 b. 61 r. 60 e. Kooper P. van der Meer, alhier, 16200. Twee partijen Weiland, in den Boschhuizerpolder onder Soelerwoude, groot 4 b. 22 r. Kooper de heer J. van Mannekus, te Soelerwoude, ƒ6020. Eene pari ij Weiland, in den Groolen Wcsteindschen polder, groot 3 b. 99 r.91 e. Kooper jhr. C. A. L. Gevers, te 's Gravenhage5250. Drie parlijen Weiland, in den Riclpolder onder Slompwijk, groot 3 b., 43 r. 50 e. Kooper J. J. Dijkman, te Voorschoten, 3500. De Verecniging lot voortdurende ondersteuning der nagelalen betrekkin gen. van verongelukte vissehers der Reederyen te Katwijk a. Z. en Noord- wijk a. Z., heeft met dankzegging ontvangen: bij den heer Ie Poole van A. 11. v. II. v. T. te 's Hage wie spoedig helpt, doet dubbel werk" een munt- billel a 10, van C. E. B. te 's 11 age een coupon ƒ2.80 en van J. O. Ie Haar lem een coupon ƒ3.09; bij Ds. Maronier van M. B. te Deventer 11.25. van N. N. ƒ5 90, van N. na de collecte ƒ5.10, van N./2.50, vauN.N. te Am sterdam ƒ10, van A.Z. te Arnhem ƒ10; bij den Heer Eigeman van P.P. ƒ1.75, van N.W. ƒ2.50'; bij den Heer van Driel van het Bureau Leydsche Courant 2 en bij den Heer P. van Duyvenboode te Katwijk a. Z. van N. N. ƒ20, van N. N. ƒ1. te zamen 87.89 vorige opgaaf - 221.16 309.05 Namens de Vereeniging, Ml S. LE POOLE. Leiden, 19 December 1863. D». J. H. MARONIER. P. G. C. EIGEMAN. M'. J. G. DE SA1N. A. van DRIEL. Voor de weduwe Gotz en hare nog onverzorgde kinderen is verder in gekomen Aan het Rijks-Telegraafkantoor van het Rijks-Telegraafkantoor te Rotter dam, door tusschenkomst van den heer Bloemendaal nldaar ƒ25. Uit eena bus ƒ5,49,) met de woorden: Als ieder in zijn stand Ook maar een weinig geeft, Dan maakt de milde hand Dat weez' en weduw leeft. Van mejufvr. L. 50 cents; van B. f 1,25; van K. 50 cents; van K. M. 2.50; van E. V. 1.00; van C. 50 cents; van eenige heeren leden der N. Sociëteit f 2.50; te zamen 39.24). Bij den heer van der Mark van S. f 2.50; van d. M. f 4.25; het lees gezelschap N. en G. f 1.86); door tusschenkomst van den heer Stationschef van W. H. nog 2.50; te zamen f 11.1 li. Bij den heer Krabbe: van S. L. 5.00 en van N. M. in coupons 2.72; te zamen 7.72. De gift van D. W. in de vorige opgave vermeld, bedroeg niet f 2.00, maar f 2.50. Bij den heer Hagen: van H. ƒ2.50; van P. P./2.van T. S. 10.00; van S. 50 cents en voor de weduwe met kinderen van vier kinderen ƒ1.50 te zamen f 16.50. De gift van een coupon n°. 15921 a f 1.23) onder de spreuk: //Weinig maar uit een goed hart'" is den vorigen keer bij vergissing opgegeven onder de letters Kx. Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 6