BIJVOEGSEL, behoorende lot de Leydschc Courant van Maandag 2d December dS63, IY°. d53. ENG KLAK it. Den 16dCQ dezer is alhier een verdrag getcekend lusschcn Nederland en de Vereenigde Slaten van Noord-Amerikater zake der emigratie van vrijverklaarde negers uil de Vereenigde Stalen naar Suriname. De ministers van financiën en van justitie zullen in de volgende week geen gehoor verleenen. In de zitting van de eerste kamer van gisteren is tegen Maandag o. a. aan de orde gesteld het wels-onlwerp houdende voorziening omtrent de Ncderl. bank. Gisteren werd te Eik en Duinen hel stoffelijk overschot van den lieer mr. P. Buyskes, vice-president van het prov. gcregtshof van Zuidholland, ter laatste rustplaats gehragt. Bij het graf hield de heer mr. D. Tieboel Siegenbeek, burgemeester van Leydeneene indrukwekkende rede, waarin hjj het treurig oogenhlik schetste om een zoo dierbaren vriend naar de laatste rustplaats te brengen, en vooral wees op de deugden, menschlievend- hcid, goedheid en algemeen geachte rcglskunde van den overledene, die in christelijke onderwerping als een toonbeeld kon gesteld worden, en de wederwaardigheden des levens, die hij in zulk eene ruime male moest onder vinden met zooveel geduld had gedragen. Buyskes was een liefdevol echtgenoot en vader, een vriend van armen en ongelukkigende vraagbaak van velen die lijj zoo gaarne hij zijne uitgebreide keunis voorlichtte en vooral een waar godsdienstig christen, wiens nagedachtenis steeds gezegend blijven zal. De heer Kleynhen, schoonzoon van den overledene, sprak mede eenige harte lijke woorden, ook als tolk voor de beide zonen, die, in verre gewesten zynde, hunnen vader deze laatste eer niet hebben mogen bewijzen. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. LONDEN, 17 Dcceember. De berigten uit Yarmouth aangaande de visschersschuiten luiden nog steeds zorgwekkend; wel zijn sedert het vorige berigt nog eenige der ver miste teruggekomen, doch er zijn nog 11 afwezig, die waarschijnlijk met eene gezamenlijke manschap van p. m. 70 koppen nimmer zullen wederkee- renwelk getal, met de reeds vroeger als omgekomen vermelde 30 man, voor Yarmouth alleen een totaal aan verloren menschenlevens van nagenoeg 100 maakt. Men berekent dat een 20-tal vischschuiten zijn vergaan, die elk met de netten, enz. lusschen de 600 en 700 hebben gekost. De heer Disraëli is door eene Israëlitische dame lol haar erfgenaam benoemd. De nalatenschap bedraagt p. m. 80000 Te Falmouth is dezer dagen zekere Porter; beschuldigd van zijn broeder gedurende 20 jaren onder voorwendsel van krankzinnigheid te heb ben opgesloten, voor den magistraal in verhoor geweest. Hij werd echter na het stellen van een borgtogl weder op vrjjc voeten gesteld. Men heeft moeite gehad om hem op zijnen weg voor de woede der menigte te beveili gen. De bedoelde broeder van den beschuldigde stond vroeger als een hel- derdenkend persoon bekend, maar door zijne opsluiting hebben zijne geest vermogens veel geleden. Tc Sussex hebben twee arbeiders geschil gekregen over de verdiensten der boksers King en llecnanhetwelk zij besloten met een ouderlingen sirjjd te beslechten. Een hunner ontving zulk een geduchien slag, dat hij dood nedcrviel. De kapers en kruisers der zuidelijke slaten doen aan de handels-scheep vaart der Unie zoo veel afbreuk, dat de in- en uitvoerhandel der Noorde lijke staten thans nagenoeg geheel met onzijdige, vooral met Engelsche schepen gedreven wordt. Drie jaren geleden werden tweemaal zooveel Amerikaansche als Europesche schepen van New-York uitgeklaard; thans is de verhouding omgekeerd, zoowel voor de uitgaande als voor de binnen komende bodems. FRANKRIJK. PARIJS, 17 December. De Moniteur zegt, na de proclamatie des konings van Denemarken tot oproeping der verlofgangers vermeld Ie hebben, dat bijzondere berigten uit Kopenhagen op den duur blijven verzekeren, dat Denemarken zich niet ge- wapender hand tegen den inlogt der met de executie belaste bondslroepen zal aankanten, maar alleen de op Ilolsteinsch gebied gelegen bruggehoofden van Rendsburg en Fredcrikstadt zal blijven bezetten. PK CISSEN. BERLIJN, 17 December. Bjj de kamer van afgevaardigden is hel vroeger vermelde adres aan den koning in beraadslaging gekomen. De heer von Bismarck heeft het aangevraagde crediet krachtig verdedigd, en gezegd dat de kamer eene zware verantwoordelijkheid op zich zou laden door eene weigering van de middelen tol vervulling der bondspligten. De uitslag is geweest dat het adres met 207 tegen 107 is aangenomen. Naar men verneemt is de generaal Wrangel thans benoemd tot bevel hebber van de naar Holstcin bestemde troepen. Men was bevreesd dal prins Frederik Karei te voortvarend zou handelen. Het dagblad Faedrelandet deelt een berigt uit Stockholm mede, vol gens hetwelk het zeker is dat de koning van Zweden besloten heeft Dene marken te hulp te komen en dat daarvan aan de mogendheden kennis is gegeven. Uit Baireuth meldt men het volgende: Het meesterlijke gewrocht van Lessing, voorstellende Huss voor den brandstapel te Conslanz in 1415, eene kapitale schilderij, is na den afloop der tentoonstelling te Praag met de vereischte zorg ingepakt en herwaarts gezonden. Dat het destijds gaaf was, hiervan getuigt het daarvan opgemaakte proces-verbaal. Bij de aankomst le dezer stede was het doek door verscheidene elkander kruisende sne< tot flarden gescheurd. De justitie doel streng onderzoek naar den da van dit schandelijke feit. Uit Weenen meldt mendat op den 14den aldaar en in de omstrek een vreeselijke storm heeft gewoed, die aanzienlijke schade heeft veroorzaa: De hangende brug over de Schanzel is midden doorgebroken en de jjze slaven gespleten. 33 personen, min of meer gekwetst, zijn in de gastfc zen gebragt. Te Weenen heeft zich een gezelschap gevormd, hetwelk eene reisde het Oosten zal doen en dezer dagen door den onderkoning van Egypte uilgenoodigd om tegenwoordig te zijn bij de wedrennen, welke in het i-< gin van January e. k. te Cairo zullen gehouden worden. De duur der r is bepaald op C maanden; de reizigers zullen Egypte, Palestina enz. bezi ken en ter bekostiging der daaraan verbonden uitgaven elk aan de ond nemers van dezen pleiziertogl betalen eene som van 5000 II. In berigten nit Petersburg wordt melding gemaakt van een besluit t keizers, waarbij gelast wordt al de regimenten cavalerie van de garde 28 regimenten cavalerie van de linie op den voet van oorlog te brengen. EN CE KON REN. WIen zulleu wij kiezen Ofschoon velen onder de stemgeregtigden reeds voor zich zeiven een ant woord op deze vraag zullen gegeven hebben, mogen wij toch aannemen dat niet allen lot een bepaald besluit gekomen zijn; en zeker zulken nie die te weinig belangstellen om over sliet onderwerp na te denken, la staan zich de moeite getroosten om hun slemrcgt uil te oefenen. Eenige opmerkingen omtrent de voorgestelde candidaten kunnen daarom al is he! t elfder ure, niet zoo geheel onnoodig worden geacht, en ik neem de vrijhe er een plaatsje voor in de Leydsche Courant te verzoeken. De heeren J. Schellema en mP. H. C. J. Hoog worden door twee, heeren D. L. Wolfson en mr. M. 11. A. Lisman elk door eene der hier gevestigde kiesverenigingen aanbevolen. Moet het meertal dier aanbeveli gen hier de beslissing aanbrengen? Ik meen dit ontkennend te kunnen beantwoorden. De heer Schellemageacht fabriekantin Leiden geboren en steeds g vesligd gebleven, wordt naar veler meening gesteund door een poorlerscha dal eene reeks van jaren opklimt; maar zijne bijzondere geschiktheid vo het lidmaatschap in den Gemeenteraad, waarin het fabriekwezen reeds ve tegenwoordigd wordt, moet nog worden aangetoond. Bovendien wordt k ook aanbevolen door eene kiesvereniging, die leert, volgens haar eigen programma ndat het Christelijk geloof, uitgedrukt in de Hervorming hij de overiceging der belangen van kerk, school en vaderland op voorgrond moet gesteld worden." Die kiesvereniging meent dus die vt cischten in den heer Schcltema ontdekt te hebben, en, heeft zij wèl ge zien, dan mag die heer niet in aanmerking komen voor eene betrekkin:, waarin, bij het beoordeelen van- en beslissen over gemeentebelangen, gu loofsverscliil niet slechts niet op den voorgrond gesteld, maar zelfs niëT>s: aanmerking mag genomen worden, zonder ontrouw te plegen jegens de Grondwet van den slaat. Tegen den heer Lisman geldt dezelfde opmerking, maar bovendien nog deze, dat hij, toen zijne beurt kwam om af te treden, niet werd ingeko zenhad hij als raadslid werkelijk eenige overwegende verdiensten gehad de kiezers zouden zijne plaats niet met een, naar hun oordeel beter lid hebben aangevuld. De heer H. C. J. Hoog heeft als dijkgraaf van Rijnland in dat bestu ir de bewijzen gegeven, dat bij genegen is om, zoo noodig, het oude le laten varen en te hervormen wal hervorming eischt. Wie de verordeningen, be sluiten en handelingen van Rijnlands collegie met eenige oplettendheid heeft nagegaanhij heeft de ondervinding kunnen opdoen dal vrijzinnige maat regelen, voorstellen tot verbeteringen bij den heer Hoog steeds eenen ijver, geil voorstander vonden. Daarbij is het voor den Raad niet zonder belang, den man in zijne vergaderingen te zien, die met betrekking tot de, voor Leiden zoo belangrijke vraagpunten van waterververschingniet alleen m t kennis en ondervinding spreken, maar de voor Leiden nuttige maatregele. in zyne andere betrekking zoo krachtig bevorderen kan. En eindelijk de heer Wolfson; men heeft tegen hem, en eenigermate ook tegen den heer Hoog den korten tijd van inwoning in Leiden willen dot- gelden. Maar beiden hebben volgens de Gemeentewet lang genoeg in Le den gewoond, om kiesbaar te zijn. Mij dunkt dit moet volstaan, en heeft hen, misschien vrij wat beter dan vele oudere poorters, in de gelegenheid gesteld, om zich uit een onbevangen standpunt met den toestand, de be heeften van onze stad en van hare bevolking bekend (e maken. De heer Wolf son is bovendien, door de betrekking die hij bekleedt, in regtstreeksch aanraking met de nijverheid en liet fabriekwezen, en wel met eenen taf van nijverheid, die bij de beraadslagingen over gemeentebelangen zeer op den voorgrond slaat; die hem meer dan eenig ander lid bevoegd maak: om in belangrijke oiderwerpen van stedelijk beheer met kennis en gezt le spreken. De kamer van fabricage zou vooral de nuttige medewerking van den heer Wolfson ondervinden, waar het zaak is, bij verschillende bouwplannen en werken eenen deskundige steeds te kunnen raadplegen, ei' waar het nadeelig is, wanneer men uitsluitend op de zienswijze van den gemeente-architekt zich verlaat. Met het oog op de landsbetrekkingvroeg, door den heer Wolfson bekleed, zal niemand er aan twijfelen, of wij mot ten in hem bij voorkeur den man erkennen, wiens raad en meening, voor bij bouwwerken die bruggen en scheepvaart betreffen, niet genoeg gewaa deerd kunnen worden. Mij dunkt uit het bovenstaande volgt dat de stemgeregtigden in het be- lang onzer stad handelen, wanneer zij aanstaanden Dingsdag hunneslemmt uitbrengen op de heeren Wolfson en Hoog. Zoo men mogt meenendat ik deze opmerkingen had moeten ondertef

Leydse Courant | 1863 | | pagina 5