UEYDSCIIG] COURANT. 1863. MAANDAG 21 DECEMBER. Per Telegraaf, De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag avond. Maandag, IVoensdag en Die van Maandag komt De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant behoort een BIJ VOEGSEL. OlNNLNLAADSUllE HEilIGTEsi.j LEYDEN, 19 December. Donderdag avond 1.1. had in hel gebouw van hel alhier gevestigde depar- Ij lemenl der maatschappij tot Nut van 'l Algemeen de jaarlijksche openbare |i les en prijsuildeeling plaats voor de leerlingen der burger-zangschool, liet bleek dal deze inrigting zich in de toenemende belangstelling der ingezetenen j mag verheugen, want de opkomst lot bijwoning dezer openbare oefening was uitlermaie groot, en wij vertrouwen dal die les op nieuw aan al de aanwe zigen de overtuiging zal hebben geschonken dat deze instelling voor de jeugd van de grootste waarde is, en eenen Imogen dunk heeft doen opvatten van de goede leiding der onderwijzers en den ijver der leerlingen. De op het programma voorkomende slukken werden achtereenvolgens op eene allezins loffelijke wijze uilgevoerd. Zij waren de volgende: voor de 4de klasse, Oe feningen in solfèges; Duifjes en Lentelied (éénstemmig) beide van VV. Smits; voor de 3dc kl., Solfèges oefeningen in majeur en mineur; Lofzang (drie- slemmig) van J. F. Reichardt; de drie groote Christenfeestdagen, Siciliaan- sche volksmelodie; Wiegliedje (tweestemmig) von C. M. von Weber; 's Hee- ren inlogt van G. F. Handel; voor de 2de kl., La reconnaissance, drie- stemmige cantate van J. II. RekkerDriestemmig koor uit de operaArmida, jl van Rossini; Driestemmig koor uit de opera: Die Zauberflüle, van M. A. Mozart; Vertrouwen op God, voor sopraan solo met koor, van Joh. J. II. Verhulst; Feslgesang uit de opera: Oberon, van C. Jl. von Weber; Vrou wenkoor uit het oratorium: Das Paradies und die Peri (vierstemmig) van R. Schumann. Vóór de uitvoering van het laatste nommer werd door den voorzitter van het bestuur, den heer J. H. Eichman, een kort verslag uilgebragt over den toestand der school gedurende liet afgeloopen jaar. Daaruit bleek o. a. dat op 1 Januari) 1.1. de cursus geopend was met ongeveer 130 leerlingen en dat bij hel hegin des jaars de heer B. II. Taylor tot onderwijzer der 4de kl. was benoemd. Voorts bragl de voorzitter, namens heeren commissarissen enzooals uit de toejuiching bleekook namens al de aanwezigen eene warme hulde aan de onderwijzers, de heeren Wetrens en Taylor, voor de wijze waarop zij zich voortdurend van hunne moeijeljjke taak kwelen, en deelde de namen mede der leerlingen aan wie, na het op den 12d™ dezer gehouden examen, door commissarissen prijzen, eervolle vermeldingen en be vorderingen waren toegekend, terwijl hij ook een opwekkend woord lot de 1 leerlingen riglte, ten einde bij hen den lust lot ijverige studie, waarmede zij wederom geloond hadden bezield te zijnlevendig te houden. Prijzen werden toegekend: in de 2dc klasse, aan P. II. Cockuyt, K. A. Duyster, P. van Geeuen, M. van der Horn, A. M. C. Jlonlagne, A. SI. H. Scblettc, J. P. Trap en M. A. Visser: in de 3de kl., aan A. M. van Baak, van Benten, Ij. J. Jongrnans, J. C. Rijk en II. Verboom Soumain; in de 4de kl., aan J. Francliimon J.Trufïïno, J. tl. Vogeletang en II. F. Vogeletang. Eervolle vermelding werd toegekend: iri de 2de kl. aan: SI. van Benten, A, SV. Jl Berlrand, E. A. Berlrand, SI. J. Bos, F. Drayer G. Duyster, J. Ficliet, A. SI. ja Francliimon, P. Francliimon, J. YV. van Geenen, J. van der HornII. J. Jongrnans, j| D. A. van Kaathoven, SI. E. A. var. Leeuwen, SI. A. P. Slontagne, J. SloulijnN. F. Reyst, SI. Rijk, P. C. Rijk en J. L. Schroder; in de3dckl., aan: T. II. C. Baert j C. 11. Cockuyt, SI. C. E. C. lluyser, C. P. II. ter Laag, J. J. ter Laag, SI. A. L. Langeveld, S. A. Langcveid, C. J. Livingston, SI. L. S. Luytjes, L. F. Sleijeraan, j L. Potlum, E. van Roinburgh, A. J. A. Schmier, A. J. J. Tengbergen en II. G. Vo- gelpoot; in de 4de kl.aan: J. G. A. Aalsbersberg, S. J. van Baak, J. SI. Boekwijt C. Boucher, S. Boucher, A. Hausman, J. E. J. van 't Hooft, SI. J. van 'l Hooft, SI. van Iperen, II. SI. Kooreman, SI. E. Lobman, K. Manuel. J. J. de PveglC. SV. Scbletle, E. A. A. Schmier, Jos. Truffino, 51. Truffino, A. Verkouw, J. de Wilde en SV. J. Zuur. Slet 1 Julij waren bevorderd: van de 3dc tot de 2de kl., J. SI. Bose, T. Drayer, C. B. Duyster, A. lloogeboom, J. van Poelgeest, II. du Slortier en S. W. Sleyer; van de 4ie tot de 3de kl.P. Bos, E. J. Dirks, Th. Jongrnans, B. C. Langeveld, SV. Sleijeraan, H. Schmier, D. Truffino, C. de Vink en SI. Visser. Slet 1 Januarij 1864 zullen bevorderd worden: van de 3dc tot de 2dc kl., E. SI. Bos. G. SI. Das, J. G. van Deventer, P. J. van Geenen, A. II. V. A. Halberstadt C. 51. S. van 't Hooft, E. A. Kooreman, A. D. Langeveld, A. SI. van Lilli, S. SE. Meijer, SS'. D. F. Sleijer, J. J. Pellenburg, II. II. van Roinburgh, G. SS'. C. van Romburgh, A. Rijk, II. Snellen, J. J. P. Tickler en F. Verboom Soumain; van de I 4de tot de 3de kl.J. Franchimon, II. Sleijeraan, A. du Slortier, Perrin, J. SI. J. j Truffino, A. G. de Vink, II. F. Vogelezang en J. D. Vogelezang. Schipper Oernardus Versluis, in de Rijnstraat alhier woonachtigheeft vergunning van het bestuur verkregen, om op Dingsdag 22 December aanst. J en volgende dagen eene collecte aan de huizen der ingezetenen te houden, J ter. einde daardoor eene tegemoetkoming Ie erlangen in de schade die hij geleden heeft, doordien zijne schuit, geladen met rogge en mout, op den igten November II. Ie Schiedam is gezonken. Gisteren morgen had ui eene woning in de Vestestraat een noodlottig voorval plaats. Drie kinderen, een van 5 jaar, een van 3 jaar en een van 11 maanden, waren alleen te huis'gelaten de vader had reeds vroeg de woning verlaten om eenig werk te zoeken en de moeder moest zich mede voor e|)iigen lijd verwijderen. Een der kinderen stak een zwavelstok aan en wierp die, toen de vlam hem te digi aan de vingers kwam, ongelukkig in Cu kribbe waarin de beide andere kinderen lagen, waardoor brand ontstond. I de kinderen zijn deerlijk gebrand en dat van drie jaren verkeert in een I,oogst zorgelijkcn toestand. Het gezin is zeer behoeftig. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomeuen bedroeg gedurende neze week dagelijks van 201 tot 230 personen. Op twee bomschuiten na, die iederen dag verwacht worden, is de vloot te Katwijk binnen. Hiermede is de steurharingyisschery afgeloopen, öie over het algemeen bevredigend, in den laatsten tijd echter niel gunstig oas, en gaat men zich gereed inaken voor de zeevisschenj. 1 Dc Staats-Cour. beval een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de elf eerste maanden van 1863, waaruit blijkt, dat die bedragen Leeft 56,702,391.40, zijnde 1,210,365.57} meerder dan in 1802. Men verneemt dat de eerste Java-koffijveiling van 1864 zal gehouden worden in het midden van Jlaarl en bestaan uit omstreeks 80000 balen. Te Rotterdam is in den ouderdom van 58 jaren overleden de heer L. van den Broek, een man, die onder de Nederlandsche dichters eene eervolle plaats innam. Hij had zich vooral in dc laatste jaren onder zijn pseudo- nyme Professor Celibatarius gunstig bekend gemaakt. Nog onlangs, bij ge legenheid van de feestviering wegens onze in 1813 herkregen onafhankelijk- I eid kondigden wij een paar niet onverdienstelijke dichtstukjes van hem aan. liet prov. geregtshof van Gelderland heeft George Hornidge, zich noe mende H. C. Somerset Lee, schuldig verklaard aan moedwilligen manslag eu moedwillige verwonding en hem veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf en eene geldboete van 10. Aan het parochiaal kerkbestuur van S'. Ettsebius te Arnhem is door den koning magliging verleend tot den bouw eener nieuwe kerk aan het Nieuwe Plein aldaar, onder toezegging van een rijks-subsidie van ƒ1000 's jaars, gedurende een tijdvak van 10 jaren. De Zioolsche C. meldt, dal in eene gecombineerde vergadering van den kerkeraad en kerkvoogden en notabelen der herv. gemeente te Dalfsen is ingekomen eene missive van de hh. J. 11 graaf van Bechtereu Limpurg en G. W. baron van Dedemwaarbij zij hun afscheid nemen van de ned. herv. kerk. Men verneemt dat J. van Veen, aangehouden ter zake van den aanslag op het leven van den aartsbisschop van Utrecht, eerstdaags, wegens gebrek aan bewijs van schuld, zal worden ontslagen. l'it Suriname meldt men van 20 Nov. het volgende: De emancipatie heeft hier een geheelen ommekeer van zaken bewerkt. Tot dusverre gaat alles boven verwachting goed. Zorgt de rcgffl'ing echter niet voor immigran ten, dan zal de kolonie noodwendig door gebrek aan werkkracht kwijnen, en vooral de suikerbouw veel lijden. Dit alletf zou te meer te bejammeren zijn, daar deze kolonie, bij een goed beheer, eene milde bron van inkomsten voor hel moederland zou kunnen worden. Hbl 's GRAVENIIAGE, 19 December. Z. M. heeft aan den lieer J. F. Liotardconsul van llaliè te Amster dam, vergunning verleend tot het dragen der versierselen van officier der orde van de 11. Mauritius en Lazarus, hem door den koning van Italië geschonken. Tot opzigter van den waterstaat 2de kl. is benoemd de heer P. E. Fischer, thans opzigter 3dc kl., en tot opzigter 3de kl. dc heer W. A. Bau- merthans opzigter 4de kl. Z. M. heeft tol schoolopziener in het 10dc schooldistrict van Gelder land benoemd den heer P. van der Burg, te Nijmegen, en aan den heer A. Vogelsang, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het 8s,e schooldistrict van Zuidholland. Vervolg in het Bijvoegsel WEENEN, 18 December. In Bulgarije wordt eene sterke Turksche leger- rnagt bijeengetrokkenvermoedelijk tot eene strenge surveillance der bewe gingen in de Donau-vorstendommenalwaar de toestand een sleeds meer verontrustend aanzien verkrijgt. PARIJS, 18 December. De senaat heeft het ontwerpadres in antwoord op de troonrede met eene groote meerderheid aangenomen.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1