LEYDSCHE C tl E RAMT. VRIJDAG 18 DECEMBER. De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag avond. Maandag, IVoensdag en Die van Maandag komt De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. B1NNËNLANDSCHS BERIGIEN. LEYDEN, 17 December. In de zitiing van den gemeenteraad van heden was aan de orde de stem ming over het 5de punt der voorstellen betreffende de gasfabriek, van de hh. Librecht Lezwyn c. s.geamendeerd door den heer Goudsmit, waarover in de vorige vergadering de stemmen hadden gestaakt. Dat punt werd thans met 12 tegen 8 stemmen verworpen. Tot leden der plaatselijk schoolcom missie werden benoemd de aftredende lilt. mr. D Tieboel Siegenbeek en dr. E. van der Ven, terwijl in de plaats van de lilt. dr. VV. G. Pluygers en dr. J. 31. Sehrant (de eerste had bedankt en de tweede verzocht niet weder in aanmerking te komen) als zoodanig werden gekozen de hh. dr. D. liierens de Daan en dr. VV. N. du Rieu. Tot commies bij de plaatselijke belastingen jj werd benoemd U. J. Selier, thans adsistent-commies-portier. De voordragl van Burg. en Wetli. omtrent den iiorgiogt van den gemeente-ontvanger en de daarby gevoegde voorstellen van de commissie van financiën werden goedgekeurd; die borgtogt is dientengevolge bepaald op 37000. Omtrent de voordragl ter zake van het al of niet wenschelijke eener vereeniging van het kantoor van den gemeente-ontvanger met hel algemeen kantoor van ontvang der plaatselijke belastingen, werd met 12 legen 8 stemmen, over eenkomstig het rapport der commissie van financiën, tol die vereeniging be sloten. De behandeling van het adres van de hh. Krantz c. s.omtrent het rooijen van hoornen op den Onden Singel, werd uitgesteld, terwijl op hel adres van I. Doornik, om hem in het genot te falen van een hem vroeger verleend wachtgeld, gunstig werd beschikt. De gisteren alhier gehouden collecte, ten behoeve van de nagelaten be trekkingen der verongelukte visschers te Katwijk aan Zee, heeft opgebragt de som van ƒ1416.88.De voor hetzelfde doel maandag jl. te Katwijk aan zee gehouden collecte heeft opgebragt ƒ196.781. 31en verneemt dat de vermaarde pianiste, mejufvrouw E. de Schultz, uit Petersburg, die door haar spel te Parijs, Londen, in ons land en dezer dagen bij H. 31. de koningin-moeder den grootslen bijval mogt inoogsten, voornemens is, op Zaturdag aanst. hier ter stede, met medewerking van andere geschatte kunstenaren, eene soiree musicale te geven, Een treurig voorval had gisteren avond plaats op de Zijlnabij het zoo genaamde eilandje. De Zaamdamsche beurtschipper Pontman, bevracht met koopmansgoederen en bestemd naar 's Gravenhageen schipper 11. Olden burg, van Groningen, belast met dakpannen en bestemd naar Harlingen, voeren, tegen elkander inzeilende, elkander dermate aan, dat niet alleen eerstgenoemde belangrijke schade bekwam, maar, wat nog erger was, de kolossale tjalk, groot 100 ton, van laalstgemeldenzulk eene lek kreeg, dat zij in weinig lijds zonk. Gelukkig had de schipper, de zware lek be merkende, nog bij lijds besloten zijn schip aan den wal te sturen, waar door het ligten met mindere kosten zal gepaard gaan dan wanneer het ge heel in de diepte ware weggezonken. De wis- en natuurkundige afdeeling van de kon. akademie van weten schappen, te Amsterdam, zal aldaar Zaturdag aanst. eene gewone vergade ring houden. Het N. D. v. s Gr. deelde gisteren mede dal de minister van buitenl. zaken den koning verzocht had hem als zoodanig te ontslaan, en dat er sprake was van de benoeming tot minister van buitenl. zaken van den heer van der Does de Willebois, commissaris des kouings in Limburg. Wen ver neemt thans dal zoowel het eene als hel andere zonder eenigen grond is. Uit een uit Dover, van den 12den dezer, ontvangen schrijven van den heer J. P. Ermeling, commandant van hel detachement supletie-troepen dat met het schip Anna Sophia naar Batavia is vertrokken, blijkt dat ge noemd schip iti liet kanaal vreessclijk stormweder heeft doorgestaan, zoodat men zich aan den rand des verderfs gebragt zag. Gelukkigerwijze is hel onheil afgewend en heeft uien alleen eene doode koe en bet verlies van booten, houtwerk en vaten te betreuren. De houding van den gezagvoerder van de Anna Sophia wordt tevens hoog geroemd. De vereeniging der Hollandsche bierbrouwers heeft zich bij request gewend tot den minister van financiënmet verzoek dat het bier deele in het voorregt van den azijnwaarmede het zoo lang één middel heeft uit gemaakt, en worde ontheven van alle belasting; doch zoo daartegen onover komelijke bezwaren bestaan, dal dan in liet wetsontwerp de accijns in plaats van op 7 niet hooger worde voorgedragen dan op 3 per 100 ffi mout, «en bedrag waarop het tegenwoordige belaslingcijfer uitkomt Door den gemeenteraad van Delft is besloten: 1°. tot de oprigting eener gewone burger-(avond)-scbooIwaartoe de industrieschool zal worden ingerigt, met verzoek om dispensatie voor de dagschool; 2°. aan de rege ring te vragen dat eene der rijks hoogcrc burgerscholen met vijfjarigen cursus te Delft worde gevestigd, of wel die van stadswege op te riglen met eene subsidie van het rijk3°. het gymnasium op te hefïëu en, in afwach ting der wet op hel hooger onderwijs, terug te brengen lot eene gewone latijnsche school; een en ander met ingang van 1 Sept. 1864. Te Schiedam had Zaturdag II. op den molen de Palmboom" een vreesi lijk ongeluk piaats. Wegens het opsteken van den wind moesten de zeilen der wieken ingekort wordendaar de molen te hard liep. Zekere Klink, een jongman van 20 jaren, begaf zich naar buiten om dit te verrig- tendoch terwijl hij daar nog mede bezig was, haalde zijn vader, meenende dat dit werk was afgeloopen binnen den molen den zoogenaamden »vang" op, die de wieken weder vrij liet. Zij begonnen dus eensklaps weder te draaijenterwijl de jongman nog op eene dier weken zal. Niet wetende wal in deze omstandigheid het beste was om te doen trachtte hij met een sprong weder op de balie van den molen te springen; doch dit mislukte, hij kwam op de straatsteencn neder en was, na sleehls een paar woorden gesproken te hebben, een lijk. Te Botterdam zijn ter verkiezing van een lid voor de prov. staten van Zuidholland uitgebragt 305 geldige stemmen en op de hh. uir. J. A. Vaillanl 114, A. E. Roest van Limburg 96, H. Lambert Pzn. 59 en mr. T. L. L. Prins 33 stemmen. Er zal dus eene herstemming plaats hebben tusschen de hh. Vaillant en Roest van Limburg. Door den gemeenteraad van Amsterdam is aangenomen het voorstel van het lid van Cappellestrekkende tot benoeming eener commissie tot het be ramen var, maatregelen voor eene reorganisatie van hel geneeskundig onder wijs aldaar. Te Amersfoort zijn dezer dagen ongeveer 1500 kannen jenever in be slag genomen, waarvan de ondernemer eener wagendiensl de belasting, p. m. ƒ260, wilde ontduiken. Te Zait-Bommel had den 14dt" dezer de feestviering wegens Neder lands herstel in 1813 plaats, zijnde de dag waarop voor 50 jaren die stad vad het Fransche juk werd bevrijd. Aan de diaconie der lierv. gemeente te Deventer zijn door een eenvou dig burger vermaakt 7 huisjes met het noodige kapitaal, om aan 7 gezinnen vrije woning en een wekelijksch inkomen van ongeveer 4 te verschaffen. De stichting treedt in werking met den dood zijner echtgenoote, die gedu rende haar leven het vruchtgebruik heeft. De Zw. Cour. meldt, dal den 14dcn dezer door mevr. de wed. Prui mers, geb. baronnesse van Dedemhooger beroep is ingesteld van onder scheidene beschikkingen en van de tegen haar onlangs door de regtbank te Zwolle gewezen vonnissen, houdende provisionele schorsing en ontzetting uit de voogdij over haar minderjarig kind M. D. Pruimers, zoodat het prov. hof in Overijssel eerlang deze zaak zal behandelen. Te Baaltc is Zondag II. een man van ritim 60 jaren, die, na het ondergaan van eene tuchthuisstraf van 12 jaren te Hoorn, moest uitgeleverd worden aan de Hanoversche autoriteitom te Aurich op nieuw voor 8 jaren den kerker iu te treden, uit het huis van bewaring ontsnapt, doch zijne vrijheid was van korten duur. De veiligheidswachten Herms, Hartkampen Wollerink hebben hem weten te ontdekken, en daar hij zich, met een groot mes gewapend, te weer stelde., met krachtsinspanning aangehouden. Vervolgens is de vlugteling met hulp van eenen landbouwer, op een krui wagen gebonden, daar hij niet gaan wilde, en nog denzelfden nacht in het huis van bewaring teruggebragt. De vrachtrijder van Langeveen op Almelo is dezer dagen op zijne le- rugreize van laatstgenoemde plaats ongelukkig om hel leven gekomen. 3Ien vond hembenevens zijn paard's morgens dood bij den wagen. 3Ien vermoedt, dat hij en hel dier door een bliksemstraal zijn gedood. Uit Harlingen meldt men van den 13deo, dat aldaar op dien dag in een logement 75 schipbreukelingen aan tafel zaten, terwijl nog vele ande ren in andere estaminels waren gehuisvest. Van meer dan een der land verhuizers, die naar Australië waren scheep gegaan en zoo noodlottig op Terschelling zijn te lande gekomen, vernam men, dal zij het emigreren zich voor altoos uit het hoofd gezel hadden. In de laatste drie nachten had hel weder op de Friesche kusten gewel dig gestormd. Naar men vernam waren er nabij Vlieland op nieuw 2 of 3 schepen gestrand, en onder Terschelling was een groot vaartuig gezonken, waarvan slechts de masten boven het water zigtbaar waren. Tijdens den jongsten storm zijn in de gemeente Wonseradeelin Friesland, 28 watermolens geheel of gedeeltelijk vernield. 31en rekent, dat het getal molens, die schade hebben geleden, over de geheele provincie wel 400 bedraagt. Z. M. de koning heeft eene gratificatie toegekend aan J. van der Werf gepensioneerd magazijnknecht te 's Hertogenbosch die op 30 Nov. 1313 den

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1