5*er Telegraaf. zou hebben ontvangen van liet hof van Rusland op de dezerzijds gezonden nota over de Poolsche aangelegenheden. Nadat de heer van Heukelom de beweringen van den heer van Lynden wedersproken had, gaf de minister van buiten), zaken omstandige inlichtingen omtrent de door den heer van Lynden behandelde quaestie, waaruit men, naar hij vertrouwde, genoegzaam zou kunnen bioordeelen in hoe ver hij iets zon hebben gezegd, dat niet met de waarheid overeenkomstig zou wezen. Met betrekking lot de vraag van den heer Groen van Prinsterer zeide hijdat de door dezen bedoelde zaak nog niet in slaat van wijzen was om dienaangaande mededeeling van stukken aan de kamer te doen; wanneer de tijd daarvoor gekomen was, zou hij haar daaromtrent voldoende inlichten. Rij de verder gevoerde be raadslaging werd hoofdzakelijk over en weder getreden in een onderzoek van de wijze waarop het antwoord van Rusland op de dezerzijds gezonden nota was gegeven, ten einde daaruit na te gaan wanneer de mededeeling daarvan gezegd kon worden te zijn gedaan. De behandeling dezer zaak werd daarmede als afgedaan beschouwd. BÜ1TKNLANDSGHE BERUtTKN. KNiGliLAV it. LONDEN, 13 Deceember. De zendeling dr. Caldwell schrijft uit Indië het volgende aan het ge nootschap voor de verbreiding van het evangelie alhier: Overal in de zuide lijke provinciën verkeert hel volk in de verwachting van het verschijnen eens inlandsehen konings en in de overtuiging dat de Engelschen in het jaar 1865 uit het land zullen worden verdreven. Eene dezer dagen alhier gehouden tentoonstelling van vee is door 100,000 personen bezocht. De opbrengst der enirée-gelden was 60000 Er heeft op nieuw een strijd plaats gehad lusschcii de bekende boksers King en lleenan om een prijs van 2000 Na een vreeselijk gevecht van 35 minuten bleef de eerste overwinnaar. Heenan was zoo gehavend dat hij niet kon vervoerd worden. Eene groote menigte was getuige van deze bokspartijwant 30 rijtuigen van den spoortrein waren noodig om die over te brengen. King moet thans, naar men verneemt, zooveel gewonnen heb ben dat hij het ambacht kan vaarwel zeggen; hij zal zich als onderwijzer in hel vak vestigen. Door eene ontploffing in eene ijzermyn te Ruabon zijn 10 werklieden gedood en 11 gekwetst geraakt. Uit het wrak van het voor weinige jaren gezonken stoomschip Royal Charter is dezer dagen door de duikers 1200 aan sovereings en een baar goud naar boven gebragl. De koopers van het wrak moeten reeds eene winst van meer dan 300 pCt. hebben genoten. IRA1VHRMK. PARIJS, 13 December. Volgens eene beschouwing in den Constitutionnel ligt hetgeen Frank rijk thans in de zaak var. het congres te doen heeftvoor de hand. liet heeft een woord van leedwezen te spreken over de weigering van Engeland en een woord van dank aan de mogendheden, die het voorstel des keizers aannemenom vervolgens de door deze gevraagde nadere inlichtingen te ge ven. Niels toch belet om zich voorloopig met elkander te verstaan, 's Kei zers denkbeelden omtrent liet congres, zegt dit blad, zijn nog dezelfde als iu den beginne, en in weerwil van de hinderpalen, die hij uiogt ontmoe ten zal hij zich daarvan niet laten terughouden. De Patrie bevestigt de mcening van bovengenoemd blad en zegt dat er reeds brieven zijn afgezonden aan de regeringen, welke tot het voorstel des keizers zijn toegetreden, met hel doel otn zich omtrent de vaststelling van het programma te verstaan. Men verzekert ten stelligste, dat alle onderhandelingen lusschen den aartshertog Maximiliaan en den keizer afgebroken zijndaar de laatste niet wil toegeven aan de eischen van den aartshertog, nopens het leveren van een bezettingscorps van 25000 man gedurende 10 jaren en het waarborgen der leening van 450 millioen. De generaal Fleury is door den keizer naar Kopenhagen gezondenom koning Christiaan geluk te wenschen met zijne komst lot den troon. De generaal zal te Kopenhagen ook Engelands en Ruslands buitengewone ge zanten ontmoeten. Rerigten van St. Domingo, over New-York ontvangen, melden, dal de opstandelingen eene regering gevormd en haar tot voorloopig bewind der Rominicaansche republiek verklaard hebben. Puerto Plata op de noordkust des eilands was in de magt der Spanjaarden en werd door hen met 4000 man troepen bezet gehouden. Een groot aantal van de geachtste inwoners der stad Sl. Domingo waren door de Spaansche overheid in hechtenis ge nomenals verdacht van te heulen met de opstandelingen. Op Turks-eiland, eene van de Rritschc Antilies, waren omstreeks 700 uitgeweken ingezetenen van St. Domingo aangekomen. De krijgsmagt der opstandelingen stond onder het bevel van den generaal Ramon Mellor. in de twee groote rozenperken, die in de afzonderlijke tuinen der Tuileriënnabjj den westgevel van het groote paleis, gevonden worden, lelde men heden verscheiden houderden scharlakcn-roode en zacht-roode ro zen, die volkomen ontwikkeld zijn. De oudste hoveniers verzekeren dat dit verschijnsel, van den aanvang dezer eeuw af, nooit op dezen tijd des jaars i i die mate gezien is. lu hel théaire de la Gaité hebben dezer dagen twee figuranten achter de schermen geduelleei dmet de sabels waarmede zij moesten optreden. Ken der heide strijders werd zoo ernstig aan hel hoofd gewond, dat hij naar het gisthuis vervoerd moest worden. PK DISSEN. BERLIJN, 13 December. De beide liberale fractiën van de kamer van afgevaardigden hebben besloten tot het indienen van een adres, waarin dc redenen voorliet wei geren der aangevraagde gcldleening ontwikkeld, en op eene onbewimpelde blootlegging van de staatkunde der regering ten aanzien van Sleeswjjk-Rol- stein aangedrongen zou worden. Voor de dienst bij de marine zijn de reserve en de dienstpligtigen voor zoover zij hun 28sts jaar nog niet hebbeu bereikt, opgeroepen. Volgens de N. Pr. Ztg. is te Frankfort bepaald, dat de Saksische en lianoversche troepen binnen zeven dagen op de grenzen van Holstein moe ten zijn, vier dagen op antwoord wachten en dan in llolstein moeten binnenrukken. De kamer der burgers te Hamburg heeft zich in een adres aan den senaat voor dc vereeniging van Slceswijk en llolsteinvoor hunne afschei ding van Denemarken en voor de wettige successie verklaard, met aanbod om daartoe met alle beschikbare middelen bij te dragen. De volksvergaderingen ten gunste van Sleeswijk-Holstein en hertog Frederik VIII nemen steeds in aantal toe; allerwege worden comite''s ge- vormd lot het inzamelen van geldelijke bijdragen, ter ondersteuning van gemelden hertog, ten behoeve van wien aanmerkelijke sommen worden in gezonden. Onlangs had te Hcrrstadt, in Silczië, het volgende voorval plaats. Ruim 60 personen namen deel aan eenen feestmaaltijd. Kort na het ge bruiken van het middagmaal bevonden zij zich allen ernstig ongesteld. Vree- zende dat vergiftiging had plaats gehad door het bezigen van koperen vaat werk, werden de noodige hulpmiddelen onverwijld aangewend. Zestien personen bezweken na een vreeselijk lijden. Bij het gedaan onderzoek bleek het, dat de aanleidende oorzaak moest gezocht worden in het nuttigen van spek waarin zich infusoria bevonden bekend onder de benaming van trichines, 's GR AVENHAGE, 15 December. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de algemectie beraadslagingen aangevangen over het vvets-ontwerp tol afschaffing van den accijns op de brandstoffen legen eene verhooging van dien op het gedistilleerd. De hli. van Asch van VVyck en van Goltslein heb- ben zich tegen, en de heer van Rosse heeft zich voor hel ontwerp ver klaard. De hh. Cool, Heemskerk Azn. en Hoffmann zullen nadere inlieli- lingen afwachten, doch zijn meer voor dan tegen het ontwerp, lieden avond voortzetting. PARIJS, 14 December. De senaat heeft hedeu een aanvang gemaakt met de algemeene beraadslagingen over hel antwoord op de troonrede. ALEXANDRIE, 13 December. R4) De onderkoning heeft met zijn rijtuig een ongeluk gehad, doch zonder daarbij letsel te bekomen. Iu de berigten uit Britsch-lndië wordt het vroeger gemelde omtrent de verwonding van generaal Chamberlain bevestigd, even als ook het berigt dal in de laatste gevechten tegen dc Indianen 32 Britsche officiereu gesneu veld of gewond zijn. FRANKFORT, 14 December. De bondsdag heeft heden de instructie voor den civilen commissaris in llolstein vastgesteld. Door Hanover is daartoe benoemd de geheimraad Nielsen. PARIJS, 15 December. De Moniteur deelt den uilslag mede der giste ren hier gehouden stemming ter verkiezing van een lid van het wetgevend ligchaam in plaats van den lieer Eugène Pellet a n wiens verkiezing vernie tigd is. Met 15115 siemnien is de heer Pelletan op nieuw gekozen; de heer Pichard had 9778 slenimen op zich vereenigd. WEENEN, 15 December. Al de geruchten, betreffende een kabinets crisis verspreid, worden uit goede bron, als geheel uit de lucht gegrepen, tegengesproken. De oud-conservatieve partij in Hongarye, met graaf Forgach en graaf Szecsen aan liet hoofd, tracht een landdag te doen bijeenkomen, zóó ze- mcngestelddal hij de regerings-voorslellen zal aannemen. ROME, 14 December. De Paus heeft in een heden gehouden consistorie eenige bisschoppen benoemd, ter vervulling van vaeanie zetels in de Ro- magna de Marken en Umbrië. STAI1S-BKR1CTEA. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenDonderdag den i 17<ien December 1863, 's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen 1°. Hel laatste punt der voorstellen betreffende de stedelijke gas-fabriek waaromtrent in de vorige raadsvergadering de stemmen hebben gestaakt. 2°. Benoeming van 4 leden der plaatselijke Schoolcommissie. 3'. Benoeming van een commies bij de plaatselijke belastingen. 4°. Vaststelling van het 2e suppletoir kohier der plaatselijke directe belas ting, 1863. 5°. Voordragt omtrent den aard en het bedrag van den borgtogt van den gemeente-ontvanger. 6°. Voordragt ter zake van het al of niet wenschelijke eencr vereeniging van het kantoor van den gemeente-ontvanger met liet algemeen kantoor van ontvang der plaatselijke belastingen. 7°. Staal van af- en overschrijving op de gemeenle-begrooting. 8". Voordragt tot den verkoop van boomen en hakhout. 9°. Adres van B. F. Krantz c. s.omtrent het rooijen van boomen op den Ouden Singel. 10°. Adres van I. Doornik, houdende het verzoek dat dc Baad terugkome op zijn besluit van 30 Oei. II. en hem in het genot late van het hem toegekende wachtgeld. 11°. Adres van A. Thijssenom teruggave van vooruit betaald minerval op het Stedelijk Gymnasium. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gelet op artikel 19 der wet van den 19Jen Augustus 1861 (Staatsblad n°. 72), betrekkelijk de nationale militie; Herinneren hen, die op den lstcn Januarij van bet jaar 1864 hun 19de jaar zul len zijn ingetreden, en alzoo de geborenen in liet jaar 1845, alsmede hen, die eerst na liet intreden van bun 19 c jaar, doch voor bet volbrengen van bun 20s,c ingezetenen zijn geworden de verpligling tot liet doen van aangifie voor de nationale militie in dc maand Januarij 1864.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2