LlVhsdii; COURANT. WOENSDAG 16 DECEMBER. De Courant wordt Maandag, IFoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel /aars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCI1E BEHÏGTE3. LEYDEN 15 December. Het vermoedendat de Vrouw Neeltje niet liet eenige vaartuig van de Katvvijksche visschersvloot zon zijn lienvelk bij den jongsten storm was verongelukt, is thans eene treurige waarheid geworden. Ook dat lot is aan de bomschuit Katwijks Welzijn, stuurman L. Haasnoot, te beurt ge vallen; eenig scheepstuig van die schuit is te Egmond aan Zee op het strand geworpen. De bemanning, 8 personen, die bij deze ramp het leven heeft verloren, laat 6 weduwen en 14 kinderen in treurige omstandigheden achter. Gisteren werd te Katwijk eene collecte gehouden voor de nagelaten be trekkingen der verongelukte visschers. In weerwil dal de pannenbakkerijen in de noordelijke provinciën talrijker zijn dan hier, ontving, naar ons gemeld wordt, weinige dagen na den jongsten storm o. a. eene dakpannenfabrick in de omstreken van deze stad uit Friesland bestellingen op p. m. 180,000 stuks dakpannen, zoo spoedig mogelijk te leveren. De schade, door dien storm veroorzaakt, moet in die provinciën ook buitengewon groot zijn. Dc kapitein A. Suy, van het lsle reg. vestingartillerie, is in zijnen rang overgeplaatst bij het reg. veldartillerie. De minister van binnenl. zaken heeft bepaald, dat de verkiezing van H een lid van de tweede kamer in hel hoofdkiesdisli'ict Eindhoven, noodzake lijk geworden door het overlijden van den lieer mp. A. A. J. Meylink, zal geschieden op Dingsdag 5 Januarij aanst., en dat, zoo eene herstemming noodig is, deze zal plaats hebben op Dingsdag 19 Januarij daaraanvolgende. Door Z. M. den koning en Z. K. U. prins Frederik is geldelijke onder sleuning toegezonden aan Andries Muilekens, oud 75 jaar, geboren en wo nende te Breda, ter zake van zijn onverschrokken en manmoedig gedrag op den I0dcn December 1813, bij gelegenheid van het binnen de h3ven en in veiligheid brengen van een schip met kruid geladen. Naar men verneemt zijn van den heer F. Schrijver te Rotterdam, onder nadere goedkeuring van den minister van justitie, aangekocht 3 bun ders land, gelegen aan den nieuw aan te leggen Singel nabij den Berg weg, voor den aanbouw eener cellulaire gevangenis aldaar. Zijn wij wel onderrigt, dan zon voor die drie bunders 22000 zijn bedongen, onder voorwaarde dat het meerder benoodigde land tegen ƒ8000 per bunder daar aan later zou kunnen worden toegevoegd. RC.) Te Amsterdam zal eerstdaags de aanbesteding plaats hebben van een groot hotel, op hel bolwerk Oosterblokhuis, hij dc Hoogesluis. Deze bouw is als een begin van uitvoering te beschouwen der concessie aan dr. Sar- phati verleend, tol uitbreiding en verfraaijing van den omtrek van het paleis voor volksvlijt. Te Amsterdam is thans geconstitueerd eene Ncderlandsche afdeeling van het te Parijs onder voorzitterschap van de heer Crémieux gevestigde Algemeen Israëlitisch Verbond, volgens deszelfs statuten ten doel hebbende »de travailler partout a ('emancipation des Israelites et de prèter un appui efficace a ceux qui souffrent pour leur qualilé d'Israelites.'-' Tol leden van het Ned. bestuur werden benoemd de lib. dr. S. Sarphati, mp. J. L. de Leaö Laguna, Jb. Teixeira de Matlos, mp. S. E. Nijkerk, mr. E. van Lier, mr. D. L. de Leao Laguna en mp. J. Wertheim. Te Loenen is na eene loterij van vleesch, waarbij veel sterke drank werd gebruikt, de winner in een staat gebragt, dat hij overleed, en een talrijk gezin zijn kostwinner verloor. Naar men uit Texel meldt hecrschen aldaar eene groote drukte en bedrijvigheid. Men is thans ijverig bezig om de lading der gestrande sche pen te lossenhetgeen met groote moeijelijkheden gepaard gaaltengevolge van het onstuimige weder en de vaak holle zee. Het wordt dan ook be twijfeld of van de verschillende schepen wel veel zal geborgen kunnen worden, liet cijfer der aldaar geredde schipbreukelingen in den storm van 4 dezer is reeds geklommen tot 119 menschenwaarvan 38 door de reddingbooten in 6 verschillende togten en de overige 81 door schelpenschuiten. Veel, zeer veel is er nog gebeurd, waarvan niemand wclligt ooit de bijzonder heden te weten komt. Zoo zag men een tjalk, een groot schip, een visch- schuit in de Eijerlandsche gronden vervallen en verbrijzelen, zonder dat men iets tot redding kon doen. Bij de verdere behandeling van dc zaak van Somerset Lee, voor het prov. geregtshof in Gelderland, op Zalurdag II., heeft zijn verdediger, de heer mp. J. U. de Kempenaer, in eene welsprekende rede getracht, alles aan te voeren wat de verschrikkelijke gebeurtenis, die hel onderwerp des gedings uitmaakte, uit een meer verzachtend oogpunt konde doen beschou- I wen en geconcludeerd, dat hier provocatie zoude hebben plaats gehad en er j meer aan hevige woede, dan wel aan voorbedachten rade diende te worden j gedacht; dat het den hove mogl behagen de qualiflcalie van moord niet aan te nemenmaar den beschuldigde schuldig te verklaren aan moedwilligen manslagen diensvolgens de op dat misdrijf gestelde mindere straf op hem toe te passen. De heer advocaat-generaal vvederlegde eenige der door den pleiter aangevoerde redenen, en hield zijne beschuldiging vol, waarna ook de verdediger zijne beschouwingen nog nader toelichtte. Het hof heeft de uitspraak bepaald op Vrijdag middag e. k. ten ée'n ure. Een lal van be langstellenden woonde de leregtzitting bij, en velen waren met het lot van den 71-jarigen grijsaard zigtbaar bewogen, zoodal zelfs eenigen hem bij het verlaten der zaal vol aandoening de hand drukten. Men ziet met groote belangstelling de uitspraak van het hof te gemoet. ArnhC.) De lessen aan de Twentsche industrie- en handelsschool te Enschedé zullen, voor de twee onderste klassen, op 11 Januarij 1864 aanvangen. Volgens berigten uit Batavia van 31 October is de expeditie tegen Bi- namoe en Bankala met een gunstig gevolg bekroond. Door den vjjand aan gevallen joeg zij dezen op de vlugl en bragl hem een verlies toe van 40 dooden en vele gekwetsten. Van onze zijde telde men 2 dooden en 9 ge kwetsten. De verblijfplaats van den vorst van Bankala werd verbrand. 's GRAVEND AGE, 15 December. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: bij het wapen der infanterie, bij het 5de reg., tot lstcn luit. den 2don luit. C. G. A. Plaat, van het corps. Tot apotheker 3de kl. bij dc geneeskundige dienst der landmagt in Wcst-Indië is benoemd de heer Thys Risselada. Heden heeft er bij Z. K. H. prins Frederik, op zijne goederen langs den Leydschen straatweg, eene groote jagtpartij plaatsgehad, die door leden van het corps diplomatique en vele aanzienlijken werd bijgewoond. Heden morgen is de eerste kamer en corps bij den koning ten gehoore toegelaten, onv Z. M. hare balde aan te bieden bij gelegenheid van de viering van het halve eeuwfeest van liet herstel van Nederlands onafhankelijkheid en de hereeniging van Nederland en Oranje. Gisteren is alhier overleden de heer mp. Pieler Buyskes, ridder der orde van den Nederl. leeuw, vice-president van het prov. geregtshof in Zuid- holland, als zoodanig bekleed met hel voorzitterschap van de eerste kamer van dat hof. Hij was aan den Helder den 31sten October 1794 geboren, en had alzoo den ouderdom van ruim 69 jaren bereikt. Oogenschijnljjk volko men welvarend naar het hof gegaan en op hel punt de leregtzitting te ope nen, werd hij door een toeval getroffen, waarvan hij niet meer is opgeko men. Ieder die den overledene gekend heeft, zal ongetwijfeld hulde bren gen aan zijne groote naauwgezeiheiddie hij bij zijne uitgebreide regtskennis aan den dag legde, llij kenschetste zich door zijne bijzondere welwillend heid. Trouwe pliglsbetrachting stond immer bij hem op den voorgrond. Zijne nagedachtenis zal hij vrienden en bekenden lang in eere worden gehouden. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn, meerendeels zonder discussie, met algemeene stemmen aangenomen de volgende wets ontwerpen: 1°. lot onteigening van percelen voor de verbreeding van de Waal 2°. lol bekrachtiging van eene prov. belasting in Drenthe; en 3°. 13 ont werpen tot bekrachtiging van prov. belastingen. Vervolgens werden rap porten uitgebragt op het nader adres van. den heer StielIjesen over de door den minister van marine ingezonden stukken nopens de levering van pantser- platen. Het adres van den heer Stieltjes is in handen gesteld van de com missie belast met het onderzoek der op deze zaak betrekking hebbende stukken. Daarna vroeg de heer de Brauw hel woord en zeide dat hij dat gedaan had om eene verklaring te doen nopens eene uitdrukking, Zaturdag jl. ge bezigd jegens den minister van buiten), zaken. Hij moest rondweg verkla ren dat hem toen eene uitdrukking is ontvallen, die hem, bij nader inzien, grievend is voorgekomen voor den betrokken minister. Hij aarzelde dan ook niet nu te verklaren, dat hij de woorden, waardoor hij te kennen had gegeven dat men op 's ministers woorden niet volkomen kon vertrouwen, wcnscht terug te trekken. Hij geloofde die verklaring aan de kamer schul dig te zijn. De heer Groen van Prinslerer heeft daarop verlof gevraagd en bekomen lot het doen eener interpellatie aan de regering over het antwoordin de zaak van het congres dezer dagen aan Frankrijk gegeven. Genoemd lid meende dat in eene zoo belangrijke zaak de kamer regt had om op eene andere wijze kennis te dragen van het gegeven antwoord dan door middel van de Staats-couranten dat zij daarvan ofliciëel mededeeliug moest ont vangen. Dien ten gevolge verzocht hij aan den raad van ministers de over legging der stukken, die tol het geven van hel antwoord geleid hadden. De heer de Meester bestreed de bevoegdheid tot het doen dezer vraag en de heer van Lynden kwam terug op een voorval van 23 Mei jl., ook den 25sten November ter sprake gebragt, waarbij gehandeld was over de vraag omtrent het tijdstip, waarop dc minister van buiten), zaken een antwoord

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1