IBer Telegraaf. BUlTKNLAflDSCUK BKR1GTEN. Wel verre dal an. 5G van liet regeringsreglement aan die rigling hinderlijk zou wezen, loonde hij aan dat de particuliere nijverheid, waartegen men zich verklaarde, steeds erkend was, gelijk uit de geschiedenis en de om standigheden voldoende bleek, liet kwam er sleehls op aan, de nijverheid aan regelen te binden, en aldus hechter banden tnsschen [Nederland en Java daar te stellen dan door middel van een dwang- en monopoliestelsel kon geschieden. Hij wederlegde vervolgens onderscheiden bedenkingen door on derscheidene leden tegen zijn beleid ingebragt. Onderscheidene leden voer den daarna hel woordom de inzigten van den minister op nieuw te be strijden, waarbij ter sprake werden gebragt de zaak van den heer Stieltjes en de behandeling der Indische spoorwegen. De heer Groen van Prinsterer j zeide o. a. zijne slem aan de begrooling niet te kunnen geven, omdat hij hel stelsel van den minister nog niet gevat had, daar het hem door dezen niet duidelijk genoeg was toegelicht noch ontwikkeld; het gevolg daarvan was, dat de strijd van beginselen steeds ontweken was. Door den minister werd o. a. nog verklaard alles te hebben aangewend wat strekken kon om de indiening eener cultuurwet voor te bereiden; terwijl hij voorts zijne han- drlinccn met betrekking lot hel aan den heer Stieltjes gegeven ontslag toe- In hue. De algemeene beraadslagingen afgeloopen zijnde, zullen morgen de ouderdeelen van hel hoofdstuk in behandeling komen. Ingevolge eene in den loop der beraadslagingen afgelegde verklaring van den minister besloot men de geheimhouding omtrent de Cheribonsche stukken voor opgeheven te houden. In de zitting van heden is ingekomen een tweede adres van den heer Stieltjes. Van de ouderdeelen van bet hoofdstuk Koloniën gaf alleen art. 26 aanleiding tot beraadslaging, en wel over de vergoeding aan de slaven- eigenaren op S'. Martin. Het hoofdstuk werd met 41 tegen 24 stemmen aangenomen. Met algemeene stemmen werd ook aangenomen het wets-onl- vverp tot vaststelling van hel koloniaal batig slot van 1861. Het hoofdstuk der begrooling Onvoorziene uitgaven werd aangenomen met 46 legen 11 stemmen, en de wet op de middelen met algemeene stemmen. KIS SS Si LAN I». LONDEN 10 Deceember. De Times deelt een brief mede van zijnen correspondent te Peters burg, waarin deze zich over den opstand in Polen o. a. aldus uitlaat: Naar hetgeen ik zelf heb gezien, kan ik niet zeggen dat de Poolsche natie als één man tegen Husland is opgestaan. Doch elke klasse der bevolking van Polen heeft onmiskenbare blijken van haat legen Husland gegeven en van bereidwilligheid om allerlei opofferingen te doen voor Polens bevrijding van de Ktissische heerschappij. Wil men eene andere onderscheiding maken, dan kan men zeggen dat die Polen, bij welke het gevoel sterker is dan hel oordeel, legen de Russen zijn gaan strijden, en dat degenen, bij welke het verstand heerscht over het hart, te huis zijn gebleven. Bij het Rus sische publiek heerscht eene groote, ja verfoeijelijke ingenomenheid met Murawiell, den landvoogd van Litlhauen. Daar hij Michael heet, vinden de Russen, dat hij wonder veel gelijks met den aartsengel Michael heeft. Nagenoeg twee jaren geleden, toen hij als minister voor de kroondomeinen aftreden moest, werd hij onder het Russische publiek als een hardvochtig mensch verfoeid; thans wordt hij als een engel vereerd; doch de Russen veranderen ligt van denkbeelden, en eene nieuwe wending van hun oordeel over Murawieff zal wel niet uitblijven; ja, daarvan zijn hier, te Peters- burg, reeds voorboden ziglbaar. Intusschen ontvangt hij beelden van St. Michaël ten geschenke, als blijken van erkentelijkheid en hoogschatting; en lot zijne eer wordt ic Wilna eene kerk van den Heiligen Michael gebouwd. Die dwingeland wordt thans vergood; doch weldra zullen de Russen hun nen afgod in stukken slaan. Van de vissehersvloot te Great Yarmouth zijn nog een 50-tal vaartui gen afwezig; er heerscht daar eene grooie ongerustheid. Van velen der binnengekomen vaartuigen waren bij den storm manschappen over boord geslagen. Bij Lloyds is het herigl ontvangen, dat tijdens den jongsten storm hel schip Factory Girl, hetwelk op de hoogte van Scilly door eene stort zee op zijde werd geworpen, voor dat de schepelingen zich in de booten konden redden, met 8 man in de diepte is weggezonken. De reddingbooten dpr National Institution hebben in den jongsten storm hel leven gered van 125 schipbreukelingen. Te Newton Bushel in Devon is in ruim 103jarigen ouderdom overle den John Pringle, voormalig kajuitsjongen aan boord van lord Nelsous schip Victoryhij had o. a. deelgenomen aan den zeeslag bij Trafalgar. Blijkens berigton uit New-York is men iu de Noordelijke stalen zeer verheugd over de zegepraal door generaal Grant op de zuidelijken ouder Bragg behaald. Volgens officiële opgave was de nederlaag van den laaisten volkomen en waren 60 stukken geschut in handen der Noordelijken geval len. Ook van andere punten waren gunstige herig ten voor de noordelijken ontvangen. FlUltüftiJH. PARIJS, 10 December. Bijzond< re brieven uit Cochiu-China doen het uitbreken van nieuwe vijandelijkheden legen Frankrijk voorzien. De twee uiandaryueudie het Fransche verdrag hebben onderleekendzijn ter dood veroordeeld. Een hunner was middelerwijl overleden en begraven, maar zijn lijk werd weder opgegraven en onthoofd. Het gezantschap, dat onlangs Frankrijk bezocht, wacht hetzelfde lot, indien hel blijken mogldat zij er niet iu geslaagd is Frankrijk lot den verkoop der afgestane provinciën over te halen. L'it i>l oil t pel lier meldt men, dat aldaar in den nacht van den 9Jfn vier schokken van aardbeving zijn gevoeld Eene hevige golvende beweging heeft ook in liet dep. Vaucluse de bevolkingen uit den slaap gewekt, en in groote angst hunne huizen doen ontvlugten. I" IS HISS K 18 BERLIJN 10 December. In de commissie der tweede kanier, belast met het uitbrengen van rapport over het omwerp eener leening van 12 millioen ten behoeve der executie in Slecswijk-Ilolsteiuheerscht grooie verdeeldheidzoodal eene atuijzing zeer mogelijk is. De vertegenwoordiging in Saksen en in Wur- lemburg dringt op erkenning van den prins van Augnstenburg aan. Volgens de Cob. Zeit. zullen de ter executie in llolstein bestemde troepen, ook de Oostenrijksebe, onder het opperbevel van prins Frederik Karei van Pruissen gesteld worden. iu eene te Goilia verscheneu proclamatie aan de Sleeswijk-llolsteiners, onderleekend door Frederik, hertog van Slceswijk-llolsteinzegt deze o. a. dal hi]steunende op de vriendelijke hulp van den bond, hoopt weldra met de organisatie van ecu Slecswijk-Holsleinsch leger te kunnen aanvangen, en dat, wanneer de vrede hersteld is, Sleeswijk-llolslein voor Duitschland i en Europa een waarborg van dutirzamen vrede en orde zal wezen. Volgens een berigt nil Kopenhagen heeft Zweden van de alliantie met Denemarken afgezien, als reden opgevende, dat het geschil thans het trac- taat van Londen betreft, en dat Zweden zich niet van de overige onder- teekenaars van dat traclaat kan afscheiden. De Lloyd van Weenen berigt dat een Russisch kolonel en eenige an dere Russische agenten te Krakau zijn aangekomen en zich in betrekking gesteld hebben met de Oostenrijksebe policieten einde zich met deze te verstaan over de middelen, die gebezigd zullen worden om de leden van het natio nale Poolsche bewind te ontdekken. SUEZ, 10 December. Volgens berigten uit Bombay van 29 Nov., is lord Elgin overleden. Al de Indiaansche stammen van het gebergte zijn iu op stand tegen de Engclschen. Volgens telegraphisch berigt uit Lahore van den 26slcn hebben de inlandsche stammen de Engelschen aangetast, doch werden zij teruggeslagen. Generaal Chamberlain en kolonel Hope zijn ge wond. Generaal Chamberlain heeft verklaard geen versterking noodig te hebben om den opstand geheel te onderdrukken. PARIJS, 12 December. De Moniteur bevat brieven uit Japan van 15 Oct. meldende o. a. dat een buitengewone vergadering van daimios met 65 legen 47 stemmen besloten heeft dat er geen aanleiding bestaat om den oorlog aan de vreemdelingen te verklaren. DRESDEN, 11 December. De Saksische exeeulie-lroepen zullen den 15d<» en 16dcn dezer van Leipzig en Dresden per spoorweg naar llolstein vertrekken. NEW'-YORK, 2 December. Generaal Grant heeft het veld verlaten om de winterkwartieren te betrekken. Generaal Meade is vooruitgrruki tol de vallei van Minerun, en vond daar generaal Lee tegenover zich, dien hij echter niet aanviel, omdat Lee eene te sterke stelling had ingenomen. Hij zou naar Fredericksburg teruggekeerd zijnde. S T A II N - II E It I 6 T1! A. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 249 der Algemeene Policie-vcrordening Doen te welendatuithoofde van de invallende Feestdagende weke- lijksche beestenmarkt, in plaats van op Vrijdagen den 25slCD December en lslcl> Jannarij aanstaande, zal worden gebonden op Woensdagen den 23slfn en 30sten December 1863, en dat de wekelijksche markt, in plaats van op Zaturdag den 26stcn December eerstkomende, zal worden gehouden op Don derdag den 24slcn December te voren. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. T1EBOEL SIEGENBEEKBurgemeester. Lev den 10 December 1863. v. PUTTKAMMER, Secretaris. HEKHA lEli IV». Bij de herv. gemeente te Bergschenhoek is tot predikant beroepen ds. 11. E. Faure, pred. te Kaapstad; bij die van Olterloo de candidaat VV. Has- selman; bij die van Westerwijdwerd de candidaat M. Corslius jr. Voorts is toezegging van beroep gedaan door den kerkeraad van Abcoude aan den candidaat J. van der Weyde. Ï52"« Staats-Loterij. Trekking der Vijfde Klasse. 12de Trekking. N°s. 3694 en 11117 ieder een prijs van ƒ1000. Sladgenooten Wij zien ons in de treurige noodzakelijkheid om een dringend beroep te doen op uwe helpende liefde. Zoo als u bekend is heeft de jongste storm een aantal offers gekost en ook te Katwijk aan Zee een zestal moeders van hare echlgenooteneen dertiental kindereu van hunnen vader beroofd. Het is mogelijk dat nieuwe lijdingen uit zee nog nieuwe rampen aanbrengen. Maar reeds de bestaande behoeften zijn te groot voor de krachten onzer Vereemging. Zullen wij in staal zijn die behoeften cenigzins te vervullen, dan moeten buitengewone en milde giften ons toevloeijen. Tot nog toe mogl onze Vereeniging zich in uwe krachtige ondersteuning verblijden. Wij hebben menigen traan kunnen droogenmenige weduwe en wees van dagelijkse!) brood kunnen voorzien. Daarom vertrouwen wij, dat onze bede om buitengewone ondersteuning een geopend oor bij u zal vinden en gij ons zult willen helpen om voort te gaan met de verzorging der nagelalen betrekkingen van arme visschers, die in de golven hun dood hebben gevonden. De behoefligen die door de Vereeniging verpleegd moeten worden, zijn thans geklommen tot een getal van 17 weduwen en 45 w eezen. Op aanstaanden Woensdag, 16 December, des morgens te lü ure, zullen wij eene Schaal-Collccte houden in deze stad. Moge een rijke opbrengst ons loonendat wij geen vruchteloos beroep op uwe Christelijke liefde heb ben gedaan. De Leydsche Commissie der Vereeniging lot voortdurende ondersteu ning der nagelaten betrekkingen vau verongelukte visschers der recderijen te Katwpk a. Z. en Noordwijk a. Z., Mr. S. LE POOLE. K. HAREMAKKR Pz. Ds. .J. 11. MARON1ER. P. G. tlOUTHUYZ.EN. P. G. C. EIGEMAN. Dr. C. LEEMANS. Mr. J. G. DE SAIN. A. DE MARE. A. VAN DRIEL. G. J. ROLLANDET. A. G. BALLEGO. J. I. VAN WENSEN. W. 11. GILLISSEN. C. WYNNOISEL. Met dankzegging ontvangen bij Ds. Maronicr van K. ƒ2.50, A.M. (post merk Rotterdam) 10, van een werkman ƒ0.50, van A. M.S. te Rotterdam 20, van B. E. te 's'llage 2 coup, a 1.48J 2 97, van M. te Alkmaar 10; bij den beer Eigeman van N. 5, van U. 2, van H. 1. 15; bij den heer van Uriel van N.N. 1, van P. ƒ0.50; bij den heer vau Wen sen van N. N. 2 50 en bij den heer de Marc van G. V. VV. C. 10. Aan het Bureau dezer Courant is ontvangen van de Wed" VV. 2. Plaatsgebrek verhinderde ons de opgave vau giften, voor de weduwe en kinderen van J. D. GOTZ ingekomen, in dit nommer op te nemen. In ons volgend nommer zal daaraan eene plaats gegeven worden. ADVEKTENT1EN, Bevallen van een Koon W. J. BOURSSE WILS, gcb. IIOLTIUS. Leyden, 11 December 1863. Eenige kennisgeving.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2