Per Telegraaf. Van alle kanten ontvangt men nog treurige berigten omtrent de ge volgen van den hevigen storm op den 3dtn dezer. Naar men van Vlieland meldt is aldaar in de gronden een drieinaslschip gestrand, waarvan de be manning is omgekomen. Bij de zoogenaamde Roodc Ton, nabij Texel, ligt de schooner de Zwaluw, kapt. Schut, geheel op zijde. De opvarenden, waaronder de vrouw en drie kinderen van den kapiteinzijn omgekomen. Op de Haaks is een stoomschip gestrand. Het eiland Marken was reeds in den morgen van den 4deo geheel overstroomd. De bewoners moesten hun toevlugl op de zolders der huizen zoeken. Een Marker botter is vergaan, waarbij de opvarenden, vaders van huisgezinnen, zijn omgekomen. Op Schiermonnikoog zijn twee schepen gestrand; van het eene zijn 5 personen (Engelschen) gered. Van dat eilend zijn tijdens den storm 7 schepen weg gedreven; op een der schepen bevond zich eene moeder met 5 kinderen, over wier lot men zeer ongerust was. Van Terschelling meldt men het vergaan van het schip Wilhelmsburg met 300 passagierswaarvan slechts 17 personen zijn gered. De omstreken van Elburg moeten, wegens de overstrooming, een hartverscheurend schouwspel opleveren. Ouder het dorp Boornbergum (Friesland) heeft het volgende ongeluk plaats gehad. De praamschipper U. B. Altena bevond zich Donderdag II. met zijn zoon in het schip. Door koude bevangen, sloten zij zich in het vooronder op, waar zij, denkelijk door kolendamp, zijn gestikt. Den vol genden morgen vond men hen levenloos. 's GRAVENHAGE 10 December. Z. M. heeft den kapitein-luitenant ter zee J. P. G. Muller, kommandant van het stoomschip Amsterdam, benoemd lot ridder der orde van den Ne- derl. Leeuw. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen tot scheepsklerken bij de Ne der!. zeemagt: II. M. van der Horst, H. C. D. van de Ven, M. C. Hazen berg, W. II. Klaassen, J. C. Kluit, B. Janse, P. Gallas, J. A. Sonnen- berg, J. A. Torié en A. Vermeulen. H. K. H. mevr. de groothertogin van Saxen-Weimar heeft tot hare gemagtigden in de commissie van beheer der nalatenschap van Z. M. koning Willem II, en tot leden dier commissie benoemd, jh'. mr. A. baron Mackay van Ophemcrt, vice-president van den raad van state en den heer mr. G. Delprat, rijks-advocaat, en zulks in de plaats van wijlen den heer staats raad Faber van Riemsdijk en den baron van Hall, die, op zijn verzoek, van de betrekking van lid der genoemde commissie op de meest eervolle wijze is ontheven. Heden heeft aan het dep. van oorlog de aanbesteding plaats gehad van de levering aan 's rijks magazijn van militaire kleeding, uit:listing enz. te Delft, van 2000 wollen dekens voor de hospitaal-dienst, verdeeld in vier ka velingen, ieder van 500 stuks. Daarvoor waren zeven inschrijvings-billetten ingekomen. De vier kavelingen werden gegund aan den minsten inschrijver, den heer J. Schellema Jz.te Leyden voor de som van ƒ5,90 per stuk. In de zitting van den gemeenteraad van eergisteren heeft de voor zitter medegedeeld dat bij burgemeester en wethouders is ingekomen eene missive van eigenaren van hel Dagblad van Zuid holland en 's Gravenhage waarbij zij kennisgevendat zy den eigendom van die courant hebben overgedragen aan eene maatschappijdie aan al de voorwaardendoor hen tegenover de stad aangenomen, zal voldoen. Te Scheveningen is het berigt ontvangen dat eene visschersschuil waarvan men de teekens niet kon onderscheiden, en de lijken van 4 visschers bij Egmond waren aangespoeld. De heer A. Vrolijk, reeder aldaar, begaf zich onmiddellijk daarhenen. Van hem is de treurige tijding ontvangen dat werkelijk het wrak van de pink de Vrouio Kniertje, toebehoorende aan mejufvrouw de wed. Iloogenraad, op het strand ligt, en dat de 4 lijken behooren lot de equipage, waaronder de stuurman Gerrit Vrolijk. Mej. G. Iloogenraad heeft door hel verlies van hare schuit alles verloren. Men heeft vrees dat Scheveningen nog meer onheilen heeft getroffen; althans er wordt verhaald dat niet minder dan 5 spillen op het slrand zjjn aangespoeld waarvan er 2 zouden afkomstig zijn van Scheveningsehe en 3 van Katvvijk- selie schuiten. Omtrent eenige vischschuiten worden zeer verontrustende geruchten verspreid; o. a. zouden er twee schuilen door visschers in zee drijvende zijn gevonden, waaruil het vermoeden ontslaat, dat ook deze zullen zijn verongelukt. De lijken van den stuurman en twee matrozen van de pink Neeltje de Jong, die vergaan is, zijn gevonden. In de zitting van de tweede kamer van gisteren liep de beraadslaging over de ondcrdeelen van de begrooting van hel dep. van oorlog. Zij werden achtereenvolgens goedgekeurd en daarna het hoofdstuk met 40 tegen 20 stemmen aangenomen. Bij art. 9 stelde de heer Cool voor, de som voor hel wapen der infanterie uilgetrokken, met ƒ25000 te verminderen, en zulks wegens de verhoogde berekening van 9 ets voor hét ration brood, waarvoor hij geene reden zag. Dit amendement weid met 33 legen 26 stemmen verworpen. Op art. 22 stelde de heer van lleukelom voor om de sotn van ƒ346,200, aangevraagd voor onderhoud, herstellen, veranderen en verbeteren van vestingwerken enz., te verminderen met ƒ20300, volgens de regering benoodigd: tot onderhoud van Bergen op Zoom ƒ4800; idem van Maastricht 10500; idem van Venlo 5000. Bij de toelichting van dit amendement voerde hij de gronden aan die het behoud dier vestingen on doelmatig deden voorkomen; de heer de Poorter stelde voor hetzelfde artikel met het oog op Bergen op Zoom met ƒ4000 te verminderen. Deze amende menten werden door onderscheidene leden bestreden, terwijl door den mi nister van oorlog werd verklaard dat hij in de aanneming van het voorstel van den heer van Heukclom een blijk zou zien van zekeren dwang en van de mate van vertrouwen in hem gesteld. Beide amendementen werden ver worpen het eerste met 37 tegen 29 stemmen, en hel tweede met 35 legen 31 stemmen. In de zitting van heden zijn de algemeene beraadslagingen over hel hoofd stuk Koloniën aangevangen nadat eene motie van orde van den heer van I Heemstra, om de discussie over Koloniën uit te sletlen tol dat de commissie, in wier handen de stukken nopens den heer Stieltjes zijn gesteldrapport zou hebben uitgebragt, met 43 tegen 17 stemmen was verworpen. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. E\G KI, A li. LONDEN 8 Deceember. Volgens berigten uit Britsch-lndiëover Marseille ontvangen, hebben er aan de noordelijke grenzen tusschen de Engelschen en Indianen her- baaldelijk gevechten plaats gehad. In een dezer gevechten verloren de Engel schen twee officieren en 22 manschappen. Het verlies der Indianen was intusschen veel aanzienlijker, terwijl deze hierbij teil laatste door de Engel schen zijn ternggeslagen. Donderdag II. zijn de renpaarden van lord Stamford in 66 koopen ver kocht geworden en bragten gezamenlijk 28,750 op; een der paarden gold 3000 Uit New-York wordt gemeld, dat volgens rapport van generaal Grant (der noordelijken) de zuidelijken, onder Bragg, zijn uiteengejaagd. Gene raal Meade is met zijne legerafdeeling der Unie de Rapidan overgetrokken, zonder eenigeti tegenstand te ontmoeten. Men verwacht binnen kort weer een veldslag. De stoomboot Siennysidemet katoen bevracht, is op 13 Nov. tegenover het eiland N°. 16, 26 mijlen beneden New Madrid, in brand geraakt. De opvarenden sprongen in het water en trachtten den wal te bereiken; 36, waaronder ook vrouwen en kinderen, verloren echter het leven. FKANKKM H. PARIJS, 8 December. De Moniteur bevat eene reeks van bevorderingen bjj de marine. liet ontwerp van antwoord op de troonrede is bij den senaat ter tafel gebragt. Hel strekt om de troonrede met warmte en nadruk te beamen. Het behelst ook eene lofspraak op de constitutie, die gezegd wordt even duurzaam en bestendig te moeten zijn als de dynastie, terwijl verbeteringen 1 en liberale hervormingen aanbevolen worden. Uil een door den Moniteur openbaar gemaaktcn slaat van de geldmid delen der stad Parijs blijkt, dal het dienstjaar 1863 een vermoedelijk batig slot van 12,685,030 fr. zal opleveren. Intusschen zijn nog 200 millioen noodig om de voorsleden verder met de stad te vereenigen. Voor 1864 zijn de kosten van het lager onderwijs op de begrooting geraamd op 4,223,000 fr. Het aantal scholen, waarop lager onderwijs gegeven wordt, bedraagt thans 448 met eene bevolking van 88 704 kinderen. Er zullen nog 46 nieuwe scholen van allerlei aard geopend wordenwaaronder 2 die uitsluitend be stemd zjjn om aan meisjes en vrouwen onderwijs in het teekeuen te geven. PKDISgEli. BERLIJN 8 December. Door den minister van financiën is in het huis van afgevaardigden een wets-onlwerp ingediend, waarbij de regering gemagtigd wordt tot het slui- v ten eener leening van 12 millioen, ter bestriding der buitengewone militaire maatregelen, waartoe de Sleeswijk-Holsteinsche quaeslic aanleiding geeft. De minister heeft op eene spoedige behandeling van dit ontwerp aangedrongen. Te Frankfort vindt men aan alle hoeken der straten eene menigte bil lenen in rijm en onrijm, in welke de bevolking wordt opgewekt tot het storten van geldelijke bijdragen, ten behoeve van den nieuwen hertog van Sleeswijk-Uolslein. De leden van het comité' voor de Holsteinsche zaken hebben in hunne jongste bijeenkomst voor 1500 fl. ingeteekend, terwijl vele leden der liberale partij aanmerkelijke geldsommen hebben gestort. Onder deze komen verscheidene bijdragen voor van 1000 fl. en vele van 500 fl. Uil Weenen wordt gemeld, dat de buitengewone Deensche gezant, die J aldaar was aangekomen om den keizer ofBciëel met de troonsbeklimming van koning Christiaan IX bekend te maken, weder vertrokken is, zonder j door den keizer ontvangen te zijn. Aan den gemeenteraad, die hem een adres aanbood betreffende de Duitsch-Deensclie hertogdommen, antwoordde Z. M. dat de gemeenteraad beter zon doen, wanneer hij, in plaats van zich met de lioogc staatkunde te bemoeijen, zijne aandacht meer aati de gemeentelijke aangelegenheden wijdde, Volgens een berigt uit Breslau zrjij te Warschau, nadat het hoofdsta tion van den spoorweg door troepen was omringd, 20 ambtenaren gevangen genomen en naar de citadel gebragt. PARIJS, 10 December. De Moniteur deelt de antwoorden mede door den keizer van Oostenrijk, den koning van Pruissenden Paus en den ko ning van Beijeren en van Hanover gezonden op 's keizers congresuitnoodi- ging. De koning van Pruissen verklaart zich in zijn brief bereid deel te nemen aan het congres, welks doel is het brengen van de noodig geachte wijzigingen in de traclaien van 1815, welke niet meer als grondslag kunnen aangemerkt worden waarop thans het politiek gebouw van Europa berust. De ministers moesten echter, meent hij, voorstellen in gereedheid brengen die aan hel congres zouden onderworpen worden. De Paus keurt het plan goed, en zal zich beijveren om mede te werken dat de miskende en vertreden be ginselen van regtvaardigheid hersteld en de geschonden regieu leruggeeischt worden. Hij zal zijn verlangen te kennen gegeven: dat bijzonderlijk in de katholieke landen de werkelijke voorrang worde hersteld welke aan de ka tholieke godsdienst toekomtdaar zij de eenige ware godsdienst is. WEENEN, 9 December. De Abendzeit. deelt den tekst mede van den eigenliandigen brief des keizers, van 15 November, aan keizer Napoleon, in antwoord op de uitnoodiging betreffende het congres. Z. M. verlangt vooraf met hel programma der te houden beraadslagingen bekend te wor den gemaakt. FRANKFORT, 6 December. Hel antwoord vail den Duitschen hond aan keizer Napoleon is heden aan prins Metternich, ter overbrenging aan Z. M. ter hand gesteld. De president der bondsvergadering heeft aan het kabinet te Kopenhagen kennis gegeien, dat wanneer binnen drie dagen niet aan dc cischen van den bond gevolg wordt gegeven, de troepen llolslein zullen binnenrukken.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2