PARIJS, 8 December. De Monitenr maakt lieden de antwoorden open baar, door den keizer van Rusland en de koningen van Saksen en van Wurlemburg op 's keizers congres-uitnoodiging ontvangen. FRANKFORT, 7 December. De bondsvergadering heeft heden met een geringe meerderheid tol de bonds-execulie in Sleeswijk-IIolstein beslotenen en zich de regeling der troonopvolgingsqnaestie voorbehouden. Het bevel tot het doen binnenrukken der troepen is dadelijk verzonden. RRESLAU, 7 December. Het blad Niedpodlegese bevat een proclamatie van generaal Kruk, waarin hij de boeren aanmaant den opstand gedurende den winter door te zetten. OCtEZONDEN. Een woord over de lezing van den lieer Cremer. Op nieuw heeft de heer Cremer ons gisteren avond menig bewijs van zijn talent gegeven met de voordragt van zijne Over-Betuwsche vertelling: Grietje op 't Iiönigsarf. Hier zijn het dwaal- en bijgeloof, ondeugden waarvan de gevolgen door den schrijver, voornamelijk in Grietje, op eene meesterlijke wijze geteekend worden. Nog maar weinige maanden voordat Grietje haar 18dc jaar zou bereikt hebben, werd haar dooreen bleik giel vrouwminsch", zoo'n landloopster, voorspeld, dat zij in de laatste maand van haar 18de jaar zou sterven en Grietje werd door Peter bemind, die dat zvvartoogige wijf haatte. Als het eens waar was, wat dal lillike wief" haar gezegd had als 'teens waar was! En Grietje begon te kwijnen en verviel met den dag. Nog ée'n dag en dan zon zij sterven. Daar .lag zij op 't zulderkümmerke." Dien dag, dal oogenblik wist Cremer zoo treffend schoon voor te stellen; dat dobbe ren lusschen hoop en vrees zoo heerlijk af te malen. Zal zij sterven? Of zal zij nog den e'érsten dag van haar 19de jaar bereiken? Ja, dien dag bereikt zij. en daarmede keert allengskens gezondheid weder, omdat het dwaalge loof verdwijntdal lillike wief had ongeliek." Het deed ons goed in die gespannen oogenblikkendat de schrijver Grietje, die nog zoo jong was, weder doet opstaan en in die zoeteheerlijke Meimaand weder den blos der gezondheid terugschonk ook met het blijde vooruitzigt op Peter's bezit. Wij kunnen niet alles opsommen, wat ons bijzonder trok en wegsleepte. Doch ook iu deze vertelling openbaren zich weder des schrijvers hoofdeigen schappen diep gevoel en menschenliefde. Zijne personen wil hij beter ma ken door leering, niet uit den weg ruimen of doen omkomen. En gelijk Grietje hier van tiaar bijgeloof en geloof aan hekserij en weerwolven genas, zoo werkte dit op de andere ingevoerde personen, ondanks een oraculen- buukske" en horoscopen, mede zeer gunstig. Jan-broer die onder meer »de brumvlieg zoo aorig wist nao te soezen" en, met zijn brumvlieg" langs den spiegel komende, Peter met Grietje gewaar wordt, is mede een van die tafereeltjes die in de hoogste mate boejjen. Ook de schorre veldwach ter is een type. Wat Creiner's natuurbeschrijving aangaat, deze mag mede onovertrefbaar genoemd worden. Als hij iu zijn herfsttafereellje de «liesler- beskens lusschen de hlaon laot blozen" en keuning Baovid" onder de bloeijende dahlia's op liet »arf van Domenie" aanwijst, waarvan een lilocm in den volgenden herfst Grieije's boezem versieren zal, mengt hij er geen bloemen onder, die alsdan niet te vinden zijn. In 't kort, Cremer heeft ons weder getroffen en geleerd en, schoone gedachte, onbaatzuchtig, tol eene edele bestemming, hel genot van zijne beste gaven geschonken. De heer Cremer doel wel zijne vertellingen door den druk bekend te ma ken, maar wij zonden het bejammeren, indien wij zijne voordragt moesten missen. Was het niet toen de spreker geëindigd had. dal wij alten zon der uitzondering, den inniger, wensch van een spoedig wederzien bij ons zelven uitten? Maar tol het uiten van dien wensch zal zeker ook bijgedra gen hebben de, inzonderheid voor eene dergelijke lezing, zeer geschikte Zaal in hel Noordeinde, waar men zich als in een carré om den spreker kan schikken en zeker niemand iels van deze vertelling gemist heeft. 5 December. Toelating van niet slemgeregflgden tot RIesvergadcringcn. Inde Letjdsche Courant van heden werd, in een ingezonden artikel, tegen eene der hier ter stede beslaande kiesverenigingen zijdelings de beschuldiging ingebragldat niel-slemgeregtigden lot deelneming aan hare vergaderingen werden toegelaten. Zonder hier in eenige beschouwing te tredenin hoeverre zulk eene toe- laling zou kunnen verdedigd worden, acht ik hel noodig.die beschuldiging, of hoe men haar noemen wilbepaald af te wijzen voor de kiesvereniging Grondwet en Koning, die nimmer niel stemgercgligden tot eenige vergade ring heeft toegelaten, en dat ook niet doen kan, daar art. 1 van haar Reglement luidt: »om lid der kiesvereniging te kunnen zijn, moet men op »de lijst der kiezers voor de plaatselijke, provinciale ol rijksverlegenwoor- ndiging voorkomen." Misschien kan tot eenig misverstand aanleiding gegeven hebben dal twee, wèl slemgeregtigden, maar toch geene leden der vereniging, in hare ver gaderzaal, bij de laatst gehouden bijeenkomst, verdwaald waren geraakt. Een hunner, tevens lid van den gemeenteraad, kwam, zooals wij van hem vernamen, genoodigd tot bijwoning door den secretaris, maar, gelijk ook terstond bleekden secretaris van de voor dien avond elders vergaderde kiesvereniging Vaderland en Oranje. Hij loefde eenige oogenblikken, en verwijderde zich, toen hij bemerkte, dat hij niet in de regie haven was binnengezeild. De ander, sedert lang een getrouw lid van de laatstgenoemde verenigingliep een weinig later in die zelfde haven binnen maar ver volgde, toen hij zijne dwaling bemerkte, den zwerflogl naar de plaats waar hij de zijnen vinden kon. Onze vergadering is eerst geopend na hel bezoek der beide heeren die, hoewel beide stemgeregligdop de bijeenkomst van Grondwet en Koning niet konden tegenwoordig zijn, zoolang zij niet tot het lidmaatschap waren toegetreden. Ik had de eer die kiesvereniging mede op te rigten en in den eersten tijd van haar bestacn deel te nemen aan haar bestuur. Daarom achtte ik mij eenigszins geroepen om op te komen tegen den mogelijken schijn alsof de hierboven aangehaalde beschuldiging of aanmerking op de vereniging Grondwet en Koning kon toepasselijk zijn. De beide andere kiesverenigingen Vaderland en Oranje en Nederlatid en Oranje, kunnen hel misschien noodig achten ook van hare zijde de be schuldiging af te wijzen, indien zij althans evenmin op haar toepasselijk is. Maar ééue bijzonderheid schijnt toch uit het bovenstaande te blijkendat de kiesvereniging Vaderland en Oranje, behalve hare leden, ook gasten of genoodigden op hare vergaderingen ontvangt. Of dit voorbeeld navolging verdien: dit neem ik de vrijheid eenigszins ie betwijfelen; hel zou wel eenen nadeeligen invloed op eene zuivere stemming kunnen te weeg brengen. Leider, 7 December 1863. C. LF.EMANS. ijtivacrltjhc 5ft«iuï>. ONDERTROUWD: A. Seriier, jm. 25 j. en M. S. van Wijkjd.23j. C. Bonte, jm. 26 j. en H. Es wilderjd. 26 j. II. C. van Snick jm. 28 j. en J. M. Stafleu jd. 37 j. J. J. Lezwynwedr. 40 j. en M. van der Spreeuw, jd. 44 j. J. C. E. van der Kuyp, wedr. 54 j. en A. M. Metselaar, jd. 18 j. J. van der Putten jm. 26 j. en M. W. van der Reyden jd. 21 j. J. J. Kanbier, wedr. 56j. en T. Voordendag, wede 39 j. J. Maatjm. 34 j. en C. Overgaauw jd. 33 j. 252s" Staats-Loterij. Trekking der Vijfde Klasse. gas Trekking. Nos. 1949, 4375, 9105 en 19812 ieder een prijs van ƒ1000. ADVERTENTIE Bf. Voorspoedig bevallen van een Dochter 1. J. ARNTZENIUS, geliefde Echtgenoot van Samarang, 11 October 1863. Mr. F. PLATE. Voorspoedig bevallen van een Zoon Vrouwe M. D. NEDERBURGII, geb. TIJKEN. Warmond, 4 December 1863. Bevallen van een Zoon SARA WALLE, geliefde Eehtgenoote van Leyoen, 6 December 1863. H. N. BROUWER. Heden beviel voorspoedig van een Dochter E. GILLISSEN, geliefde; Eehtgenoote van Oegstgeest, 7 December 1863. J. PRINS. Heden overleed, in den ouderdom van ruim 71 jaren, de Heer WILLEM van GENT, Pedel aan de lloogeschool alhier, Echtgenoot van Letden, 4 December 1863. C. M. W. van GENT Moltzer. Eenige kennisgeving ook voor alle Familiebetrekkingen. Heden overleed mijn jongste Dochtertje D1NA LOUISA bijna vijf maanden oud. Wed. M. E. van OIJKN, Leiden, 6 December 1863. Baronesse Sweerts de Landas. Heden overleed na een smartelijk lijdenin den ouderdom van ruim 73 jaren, voorzien met de HH. Sacramenten der Stervenden, Mejufvrouw ANN A ALIDA van WENSEN, Weduwe den Heer Uermanus Antonids Schmier, diep betreurd door hare Kinderen, Behuwdkindercn en Kleinkinderen. J. SCHMIER Leyden, 8 December 1863. Uil aller naam. De persoon van ('ATHARINA FRANCISCA de DOES, geboren te Leyden, den 26s,en Julij 1819, Dochter van HENDRIK de DOES en JOHANNA FR ANCISCA KOSTER, wordt in hacr belang verzocht te verschijnen of opgaaf van woonplaals te doen aan den Heer J. L. BR UN ING, te Leyden. 4I pCts liypodicek-OX>lig<idiëas. {J 1 T L O T I N G. Het Béstuur van de Nederlandscbe Hypotheekbank berigtdat op lieden, ten overstaan van den Notaris Mr. P. L1JNDRAJER Jr.en getuigen, te haren Kantore zijn uitgeloot: 30 stuks Obligatiën Serie H, a ƒ500 ieder, uitgegeven den 23slc™ Junij 1862, te weten: N«. 32, 37, 80, 95, 171, 182, 195, 267, 437, 466, 494, 555, 585, 617, C71, 685, 775, 790, 837, 855, 871, 894, 898, 952, 953, 1066, 1072, 1096, 1112, 1200. 42 stuks Obligatiën Serie H, a ƒ500 ieder, uitgegeven den 18dcn Decem ber 1862, te weien: N<*. 1212, 1277, 1303, 1346, 1361, 1382, 1420, j 1615, 1683, 1721, 1768, 1810, 1901, 1936, 1996,2049,2197,2287, 2347, 2381, 2510, 3017, 3121, 3201, 3205, 3225, 3231, 3467, 3539, 3580, 3852, 4095, 4112, 4168, 4182, 4562,4633,4786,4800,4881, 4990, 5175, welke op 1 December 1863, tegen intrekking der Obligatiën, voorzien van de alsdan nog onverschenen Coupons al pari zullen worden afgelostter keuze van den houder te Amsterdam bij de Ontvang- en Betaalkas, of te Frankjori a/M. bij de Heeren L. v. STEIGER C°. Amsterdam, 1 October 1863. De VEREENIGING tot voortdurende ondersteuning der nagelaten belrek- kingen van verongelukte Visschers te Katwijk aan Zee en IVoordwijk aan Zee, ontving heden de treurige tijding van het verongelukken eener Bomschuit te Katwijk te huis behoorende, ten gevolge van den hevigen storm, die dezer dagen heeft gewoed. De Bom Vrouw Neeltjetoehehoorende aan den reedcr i Schaddee van Doorn, gevoerd door stuurman Jacob van Beelen, is den 6den Dec. in de nabijheid van Egmond aan Zee ten onderste böven aan strand gedreven; de bemanning, bestaande uil 8 personen, waarvan 6 gehuwden, vond den dood in de golven, achterlatende 6 weduwen en 13 weezen. De Yereeniging, die reeds moet voorzien in de behoeften van 11 weduwen en 32 weezen, neemt, met het oog op de zorgen door deze nieuwe ramp haar opgelegdde vrijheid hare landgenooten om milde bijdragen te verzoe ken, ten einde voortdurend aan het doel, dal men zich met hare oprigting heeft voorgesteld, het verzorgen van hulpbehoevende weduwen en weezen, te kunnen beantwoorden. Namens de Vereenigina D». J. II. MARONIER. P. G. C. EIGEMAN. Leyden, 8 December 1863. Mp. J. G. DE SAIN. A. VAN DllIEL. Ook aan het Bureau dezer Courant worden giften aangenomen.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 3