l*cr Telegraaf. pen zijn gestrand en voegt men hierbij dc 4 of 5 op Vlieland »erongelukte dan krijgt men het getal van 17 a 18 strandingen op de twee eilanden. Men berekent, dat thans op Texel een honderdtal schipbreukelingen ver zorgd worden. 's GRAVENHAGE, 8 December. Tot kantonregter te Zevenaar is benoemd de heer mr. E. J. J. Colson Aberson, thans kantonregter te Groenlo, en tot griffier bij het kanlonge- regt te Tiel de heer mr. P. van Wessem, thans griffier bij hel kantonge- regt te Cnlemborg. Tol ontvanger der directe belastingen enz. te Gelecn is benoemd de heer F. F. Leclcrcqcommies der belastingen te Horst. Tol arrond.-ijker der maten en gewigten is benoemd de heer D. Schaap jr. oud-kweekeling der kon. akademie te Delfttelegrafist der 3dekl. te Rotterdaam. Tot adjnnct-kommandant van het huis van opsluiting en tuchtiging te Leeuwarden is benoemd de heer J. Z. J. Creulz Lechleitner, adjunct-direc teur der cellulaire gevangenis te Utrecht. Z. M. heeft goedgevonden den kapitein jhr. A. L. F. T. van der Wijck, van het reg. rijdende artillerie, ingevolge zijn verzoek, op pensioen te stel len, onder toekenning van den rang van majoor, en bij het wapen der ar tillerie te benoemen: bij het lstc reg. vestingartillerie: lol kapitein 3dc kl. den lsten luit. G. G. A. Schwartz, van het reg. veldartillerie; tot ls,en luit. den 2dCTI luit. F. Coers, van het reg. veldartillerie. Z. M. heeft goedgevonden, de 2dc luit8. L. C. van Vleuten, van het 8sie i-eg. infanterie, gedetacheerd bij bet koloniaal werfdepot, en A. J. KalfF en R. de Lannoy, beiden van het 3de reg. infanterie, in hunnen rang en ancienneleil bij het wapen der infanterie van bet leger in Oosl-Indië over te plaatsen. Aan hel 31e batailloi van het reg. grenadiers en jagers zijn 200 ge weren van een nieuw tnodel ter beproeving gegevenwelke zich voorname lijk door een kleiner kaliber van den loop en de verschillende dcelen van het beslag van de thans in gebruik zijnde geweren onderscheiden. Met bedoelde vuurwapenenwelke eene zeer bestreken kogelbaan hebbenzullen waarschijnlijk, bijaldien de proef [goede resultaten oplevert, de verschillende infanterie-corpsen gewapend worden. Vrijdag morgen ten 11 ure vervoegde zich alhier aan de stads-manège een welgekleed Franschman, met een in 'l Uollandsch geschreven brief, waarin de directeur werd verzocht gedurende een paar uren een paard te willen afstaan om naar Scheveningen te rijden. Daar de directeur afwezig j was, gaf een der knechten hem het beste paard van den stal, waarop de Franschman wegreed. Des avonds echter kwam noch de Franschmannoch j het paard terug. Zatnrdag morgen ontving de directeur een brief, waarin gen.eld werd dat het paard kreupel te Haarlem op een stal stondmaar dat het met den volgenden trein zou medekomen alsmede het geld voor de onkosten. Doch wat teregt kwam het paard niet; waarop een der knech- ten van den directeur met den laalsten trein naar Haarlem vertrok. Hij vond echter het ook aldaar niet, noch te Amsterdam, waarheen hij zich eergisteren begeven heeft. Men veronderstelt nu dat de brief gediend heeft om den directeur van het spoor te brengen en aldus den opligter des te be ter gelegenheid te geven om zich uit de voeten te maken. Van Scheveningen meldt men dat de pink, die te Noordwijk op het strand is gevonden, (ofschoon aan den heer A. Pronk behoorende) niet is de Neêrlands Koning, maar de Neeltje de Jongstuurman H. Korving, zoon van den stuurman van eerslgemelde pink. In het vaartuig is gevonden het lijk van het jongentje. De pink Neêrlands Koning is behouden aan gekomen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren is beraadslaagd over de onderdeden van hoofdst. V111 (dep. van financiën) der begrooting voor 18C4. Rij de 8sle afd. werd gesproken over ongeregeldheden bij het post wezenover het invoeren van postzegels voor het vervoer van drukwerk, over de quaestie der geheimhouding van brieven en over dc herziening der postuet. De minis er van financiën zeide o. a. dal er bezwaar bestond in dc invoering van postzegels voor drukwerkendat hij geene bepaalde toezeg- ging omtrent eene herziening der postwet kon geven, en dal de zaak der geheimhouding van brieven het best behandeld zou worden bij de beraadsla ging over het nieuw ingediend wetboek van strafvordering. Rij dc 9de afd. stelde de minister voor het art. «honorarium van den lands-advocaat 1000" a'dus te veranderen: «honorarium der lands advocaten 1200." Al de ar tikelen werden achtereenvolgens goedgekeurd en het hoofdstuk met 47 legen 13 stemmen aangenomen. Hierna werd, volgens het op Zaturdag genomen besluit, op nieuw behandeld hel amendement van den heer van Rosse op art. 14 van de begrooting van hoofdst. Vil Astrekkende om de daarbij uitgetrokken som tot amortisatie en aflossing van rentegevende nationale schuld ten bedrage van ƒ6.009.253,33 met vijf millioen Ie verhoogenover welk amendement de stemmen hadden gestaakt. Thans op nieuw in stem ming gebragt, werd dat amendement met 32 tegen 28 stemmen aangenomen. De begrooting der nat. schuld werd vervolgens met algemeene (60) stemmen aangenomen, en daarna de beraadslaging geopend over hoofdst. VIII (dep. van oorlog). De hh. van Muiken, van Rosse en Storm van 'sGravesande namen het eindcijfer in bescherming, maar bespraken verschillende hande lingen van den minister, om het onderscheid in zienswijze tusschen hen en den minister te doen uikomen. De heer van Heukelom zou trachten, uit gaven. waartegen hij gestemd was, van deze begrooting te doen verdwijnen. KUITEN LAND SC HE BEHHrTEN. ENGELAN U. LONDEN, 6 Deceembcr. Sir John Lawrence vertrekt reeds in de volgende week naar Indië, om lord Elgin als onderkoning aldaar te vervangen. De correspondent van de Times meldt uit S'. Petersburg van 27 Nov.i dat hjj bevel van den stadhouder ontvangen heeft om Warschau en Polen binnen een etmaal te verlaten, en dat hij daarop, overeenkomstig zijn ver langen naar Petersburg is gebragt. De geduchte stormwelke bij tusschenpoozen meer dan 23 uren aan hield, heeft, geljjk te verwachten was, veel schade te weeg gebragt. Inde stralen regende het dakpannen, schoorsteenenenz., waardoor menigeen is gekwetst. Enkele personen zijn in de rivier gewaaid en verdronkensche pen zijn losgerukt en legen andere, of ook wel tegen huizen en brugge- boofden geworpen, en aan de kusten zijn, voor zooveel men voorloopig weet, verscheidene schepen geheel of gedeeltelijk verbrijzeld, waarbij menig zeeman is omgekomen. Van alle kanten komen ook beriglen in betreffende zeerampenverlies van menschenlevens en beschadiging van eigendommen. In de nabijheid van Aldershott liggen de boomen bij honderden tegen den grond. Op enkele plaatsen heeft de storm zich op eene bepaalde breedte dwars door de bosschcn een weg gebaand en in eene lange regie lijn de zwaarste boomen ontworteld. In de nabijheid van Manchester is eene kleine kerk met een daaraan belendend nieuw gebouwd huis letterlijk bij den groud afgebroken en een eind ver in puinhoopen neergeworpen. In de kerk van Tottenham is de doop toegediend aan het kind van den heer Pomare, een der Nicuw-Zeelandsche Tioofden thans hier te lande. Dezer dagen is alhier overleden de heer 8. Bolfield, die voor eene waarde van nagenoeg 200,000 aan onroerende goederen nalaat. Donderdag II. is de bliksem op eene buskruidfabriek in de nabijheid van Glasgow nedergeschotenmet dat ongelukkig gevolg, dal 7 arbeiders gedoodverscheidene andere gekwetst en de gebouwen in een puinhoop verkeerd werden. In eene steenkolenmijn zijn zes arbeiders, die werden nedergelalen ten gevolge van het een of ander gebrek aan den hijschtoeslcl in de diepte gestort en verpletlerd. Beriglen uit New-York van 26 November melden, dat de noordeljjken onder generaal Grant eene volledige overwinning hebben behaald op helleger der zuidelijken onder Bragg. Deze laatslen zijn genoodzaakt geworden uit Lookout-Mountain terug te trekken, welk punt thans door de troepen der Unie bezet is. Dc zuidelijken hebben daarbij 5000 man aan gevangenen en 40 stukken geschut verloren. Volgens beriglen uit Zuid-Amerika was hel Italiaansche schip Sicilia, met landverhuizers van Genua naar Montevideo bestemd, op een der Kaap- verdische eilanden verongeluktwaarbij 70 passagiers hel leven verloren. Veertien matrozen van het sehip Flowery Land, welk vaartuig z(j hadden doen zinken, na den kapitein en verdere equipage te hebben vermoord, wa ren te Montevideo in de gevangenis gebragt. FRANKRIJK. PARIJS, 6 December. De bijzondere beriglen uit Mexico blijven groolelijks verschillen van de regeringsberigten. Volgens de eerste moet de bevolking naar de slem bus gedreven worden, en om te verhinderen dat men niet tegen het keizer rijk zal stemmen, ligt er alleen een register ter leekening voor hen die vóór stemmen. De ambtenaren zijn met ontslag bedreigd, indien zij zich niet voor het keizerrijk verklaren. Te Cherburg heeft een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Eene sloep van het schip la Couronnemet 30 matrozen bemand, en door een luite nant ter zee bestuurd, die eene in gevaar verkeerende sloep ter hulp gesneld was, werd op eene rots verbrijzeld en slechts twee der manschappen ont kwamen den dood. Zoowel de luitenant als de met hem omgekomen matro zen waren zeer verdienstelijke zeelieden. De heer Dttpuis, effecten makelaar te Rijssel, heeft zich heimelijk uit de voelen gemaakt, eene waarde medenemeude geschal op ruim een mii- lioeu. De lieer Duptiis behoorde tot eene geachte familie en genoot een groot vertrouwen. V K C I 8 8 E N. BERLIJN 6 December Oostenrijk en Prnissen hebben bij identieke nota's alle Duitsche rege ringen itiigenoodigd om hel bondsbesluil van 1 October jl. betreflende de executie in Holstein Ie handhaven. Het expi diliecorpslol het verwezenlijken der bonds-execnlie in Hol stein bijeengeroepen, bestaat uit 25 bqlaillons infanterie, 21 escadrons ca valerie, 12 batterijen, 1 bataillon van den trein, Ier gezamenlijke sterkte van 25050 man infanterie en 3150 man cavalerie met 96 stukken geschut, totaal 32000 man. De koning van Denemarken heeft, naar men verneemt, het patent van 30 Maart ingetrokken. Hierdoor zou eene voorname beweegreden tol de bonds-executie vervallen. Binnen kort zal te Wittenberg hel standbeeld van Melanchton, aldaar voor 303 jaren gestorven, worden opgerigt. Het is te Berlijn gegoten en zal galvanisch worden verguld. Uil een rapportopgemaakt door den president der veiligheids-commissie te Warschau, zijn sedert 16 Januarij van dit jaar, den dag waarop de re volutie in gemelde stad uitbarstte, aldaar meer dan 800 sluipmoorden ge pleegd op last van het revolutionaire comité'. De bevolking der stad is sedert hel midden van Januarij met 15000 zielen verminderd. Er hebben te Warschau weder vele gevangennemingen plaats gehad. De Czas, hel bekende Poolschgezinde blad te Krakau is voor 3 maanden geschorst. 's GRAVENHAGE, 8 December. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn dc algemeene beraadslagingen over het hoofdstuk Oorlog afgc- loopen. De heer Groen van Prinsterer heeft aangedrongen op eene mede- deeling nopens het antwoord aan Frankrijk wegens bijwoning van het congres. FRANKFORT, 7 December. De minister van financiën van den hertog van Angustenburg heeft eene rcnlelooze leening in 5 en 10 (hl. schuldbeken tenissen uitgeschreven. Een inwoner alhier heeft voor 20000 gl. ingeschreven.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2