COURANT. 1803 WOENSDAG 9 DECEMBER. J 71735.58 1 De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is 3.per vierendec! jaars. Afzonderlijke nonimers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N'. 23 blad 33 en 34) der Hande lingen van den Gemeenteraad. QfNNKNLAivDSGHK BKMG'IE LEY DEN 8 December. Voor de verkiezing van twee leden van den gemeenteraad zijn op heden opgekomen in de le afd. van de 641 kiesgeregtigden 312, in de lle afd. van de 743 kiesgeregtigden 307, le zamen 619. Vergelijkende staat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelen, ten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden November 1862 en 1863, alsmede van die opbrengst over de eerste elf maanden dier beide jaren. MIDDELEN. Zuivere opbrengst over de maand November. Zuivere opbrengst over de eerste 11 maanden. 1862 1863 1862 1863 G,es\i\g\(biiopcenten en invoer Binnenl. Gedistilleerd (idem) Buitenl. Gedistilleerd (idem) Gemaal eigen middel "Wijn, Fruit-enKunstwijn(frf 1789.72 6317.76} 380.19} 5758.84 1647.97} 1884.67} 7580 29 7393 14 1760.62} 19690.48} 64919.74} 2820.62} 61322.73 16411.80 20055.53 65250.10} 17807 77} ƒ15894.49} /18618.73 ƒ165165.38} ƒ174848.99 Na ons berigt van II. Zaturdag vernemen wij uit Katwijk dat aldaar de treurige tijding is ontvangen dal te Egmond aan Zee de romp van de bomschuit Vrouw Neeltjegevoerd door Jacob van Beelen en behoorende aan den reeder Schaddee van Doorn, ten onderste boven op bet strand is gedreven. De bemanning bestond uil 8 personen, waarvan 6 gehuwd. Giste ren morgen is van denzelfden reeder eene schuit zonder mast en touwwerk bij Katwijk aangezet. Aan het gat van Texel (hel Mars-diep) ligt eene bomschuit ten onderste boven, waaromtrent men in het onzekere is of zij te Katwijk of te Scheveningen te huis behoort. Heden avond hoopt men deswege zekerheid te hebben. Nog liggen er benoorden Zandvoort twee schuilen van Katwijk met eene goede vangst steurharing verwaaid doch voor het grootste gedeelte van want en tuig beroofd. Daar het getal afwe zige schuiten 36 bedraagtvreest men dal de droevige bcrigten hierbij niet zullen blijven. Allerlei scbeepsvoorwerpenwrakhout en gezaagde deelen worden langs het strand opgemerkt. De zandverstuivingen waren II. Don derdag langs de kust geweldig; de duinen hebben ook thans aanmerkelijk geleden. De storm van het W. naar het N. W.derhalve op onze kust, weldra in een orkaan overgaande, heeft allervvege groote schade gedaan en was heviger dan de Pinksterstorm van 1860 Een visscher van Katwijk, op eene Scheveningsche pink varende, is, naar men verneemt, door een geweldige stortzee over boord geslagen, maar door eene terugkeerende golf weder digi bij hel roer aan boord gezet. Men verneemt dat in Met van het volgende jaar onderscheidene garni- zoensvet wiselingen zullen plaats hebbeno. a. zal van het 4de reg. infanterie het 3de bal. van Woerden naar Gouda en het 4de bat. van Gonda tiaar Woerden gaan. De 5de comp. van bet reg. veld artillerie le 's Hage zal herwaarts terngkeeren en vervangen worden door de 4de comp. van het reg. rijdende artillerie uit Arnhem. Blijkens hel regcringsantwoord over de regeling van het koloniaal ba- lig slot, bestaat bij de regering het voornemen om in het volgend jaar, in plaats van twee, negen of tien kofïijveilingen 's jaars te doen houden; voorts over te gaan tot opheffing der combinatie van monsters, en tot toe lating van opbiedingen bij een kwart cent per half kilo. Bij de tweede kamer is ingekomen een wets-onlwerp lot herziening van de tabel, houdende verdeeling des rijks in kiesdistricten. In de me morie van toelichting wordt gezegddal de bevolking op 31 Dec. 1862 3,416,146 zielen bedroeg en dal dus volgens art. 77 der grondwet het getal leden der tweede kamer 75 moet wezen. De nieuwe kiesdistricten zullen verkregen worden door splitsing der districten Appingadam, Deventer en Haarlem. Hel district Leyden zal daartoe aan Haarlem afstaan de gemeen ten Haarlemmermeer, Aalsmeer en Hillegom, en daarvoor als vergoeding ontvangen Veur, Slompwijk, Zegwaard en Zoetermeer. In de maand November zijn over den Holl. spoorweg vervoerd 110,945 reizigers, gevende eene opbrengst van ƒ83,682.11. De opbrengst van het goederen-vervoer was 20,282.16}. In dezelfde maand heeft het vervoer van reizigers over den Ned. Rijn spoorweg 88,962het vervoer van goederen ƒ49,849, en het vervoer van reizigers en goederen door direkl verkeer met Duitschland67,503 opgebragt. De thans vastgestelde 253,te staatsloterij bestaat uit 20,000 loten, 10.000 prijzen en 2 premiün. De collecte wordt geopend op Maandag."28 December en gesloten op Zaturdag 9 Januarij 1864. De trekking der eerste klasse zal plaats hebben op 25 Januarij 1864, terwijl de laatste 100 nom- mers op Zaturdag 16 April 1864 zullen worden getrokken. Te Ilpendam is onlangs een eenvoudig arbeider overleden, die door zijnen ijver eenig geld had bespaard en zijne nalatenschap aan de diaconie der herv. gemeente aldaar heeft vermaakt. Na aftrek van eenige kosten bedraagt die nalatenschap ƒ245 66}. Uit alle oorden des lands komen beiigten in omtrent onheilen door den storm op Donderdag II. te weeg gebragt. Te Huizen bij Naarden z(jn 4 personen omgekomen in twee schuiten, die, aan hel havenhoofd liggende, zijn weggeslagen en legen de steenen glooijing verongelukt. In de eene schuit bevond zich Pieter Schaap, met zijne twee zonen van 18 en 14 jaar; hij laat nog 5 kinderen na; in de andere was ook een huisvader, Saporlas geheeten. Van hel Nieuwe Diep meldt men van den 4drn, dat in den nacht de winddruk 130 n. p. op de v. el was geweest, het hoogste c(jfer dat tot dusverre was aangewezen en 13 p. meer dan bij den bekenden Pinkster- storm. Ook de stand van het water was zeer hoog, 1.87 el boven volzee. Sedert 1 Jan. 1855 bad het dien stand niet bereikt. Van den vuurtoren Kijkduin zag men dal drie schepen zich in nood bevonden; een dezer sche pen, een Engelsche schooner, is nog door eene sleepboot behouden birnieiige- bragt. Ook zag men nog eejje Zweedsclte bark met de woedende baren worstelen; de masten waren reeds over boord gevallen, maar zjj was niet te naderen. Des avonds werd door de loodsboot n°. 3 de bemanning, 11 personenaangebragl van een verongelukt Russisch schip. Langs de ge- Itcele kust ziet men olie drijven. Te Calanlsoog is een schip gestrand; te Petten roede een. In den omtrek van Zwolle en Kampen hebben, ten gevolge van den hoogen waterstandvele ongelukken plaats gehad. Twee personenvader en zoon, bevonden zich, bij hel losbarsten van den storm, in een bootje op den Ussel, om levensbehoeften le brengen aan wachters bij de spoorweg brug. Waarschijnlijk hebben zij hun graf in de rivier gevonden, want noch van hen, noch van het vaartuigje is sedert iets vernomen. Een boer, die zich met wagen en paard op den hoogen IJsseldijk bevond, is door den orkaan als een ligte last opgenomen en met zijn vaartuig naar heneden ge worpen. De man is met gebroken ledematen teruggevonden, doch men hoopt hem in het leven te houden. Een koopman die aan hel Katerveer niet kou overgezet worden, besloot over Kampen huiswaarts le jkferen. Op den weg naar Kampen werd hij door het water overvallen, zoodat hij met groote moeite, na bijna een half uur door het water gewaad te hebben, in eene boerenwoning zijn leven redde. Hij zag zijne drie honden verdrinken en zijne kar, handelswaren, geld en kleeding met den stroom wegvoeren, zonder iets te kunnen redden. Van hel overstroomen van den Zuiderzeedijk en de gemeenten Doorn spijk, Oldebroek en Elburg sprekende, zegt de Arnh. C.: Deze ramp is te drukkender daar zij zich in een tijdsverloop van e'én jaar driemalen her haalt. De wintervoorraad van levensbehoeften en veevoeder is verloren althans door het zeewater onbruikbaar. Groot is dan ook weder de ellende van de bewoners dier streek en met angst en zorg wordt de winter te ge- moet gegaan. Behalve de vele gevlugten, welke bij particulieren zijn op genomen, worden ruim 250 personen en eene menigte vee in kerk en school verpleegd. Te Bergen-op-Zoom is de lijding ontvangen, dal schipper G. A. Voorhans, aldaar woonachtig en voerende het schuitje de Vijf Gebroedersin den storm van 3 en 4 dezer door het omslaan van dit vaartuig, met zijn knecht op de Ooster-Schelde in de golveu den dood heeft gevonden. Uit Groningen meldt men, dat het water in sommige straten van het wes telijk gedeelte der stad zoo hoog kwam dal de menschcn naar den zolder moesten vlugten, waar zij den nacht doorbragten en eerst des morgens door de daken konden worden gered. Velen werden, te bed zijnde, door het water overvallen en sommige zwakke slaapsteden bezweken door den aandrang; evenwel zijn er, voor zoo ver bekend is, geene menschcn ver dronken. Veel erger echter ziet het er buiten dc stad uit; het wester kwartier staat grootendeels onder water en zijn de inwoners van sommige dorpen verpligt op de zolders te huizen. Tallooze schapen in het land zjjn verdronken, en vele ziet men, nog op meer hooge plaatsen zamengeschoold, angstig op redding en voedsel wachten. Ook zijn er paarden en koejjen verdronken. Daar, waar in de stad het water is gezakt, ligt een palm hoog slib, waardoor in de huizen meubels, vloerkleeden enz. zjjn bedorveu. --Uit de tot dusver ingekomen opgaven blijkt, dal op Texel 12 of I3sche-

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1