COEBAIT. 1805- MAANDAG 7 DECEMBER. Ileosche 1 4 4 •- 4<0 NfUilfic. De prijs tier Courant is ƒ3.per vierendee jaars. Afzonderlijke nommers zijn legen 10 Cents verkrijgbaar. v De Courant wordt MaandagIVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die ran Maandag komt 1 uit Zalurdag avond. Ie i, BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 5 December. In de maand November zijn binnen deze gemeente geboren 134 kinderen jj als: 64 zoons en 70 dochters, waaronder zijn begrepen 3 paar tweelingen. E Overleden 66 personen, als: 14 mannen, 15 vrouwen, 20 zoons en 17doch- I lers; daarenboven als levenloos aangegeven 4. Voltrokken 35 huwelijken. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 178 lot 198 personen. De storm, die eergisteren woedde, heeft overal in de stad aan daken, i- schoorsleenen enz. eene niet onbelangrijke schade toegebragt. Ook in den omtrek der stad is de schade groot. Van den korenmolen te Soeterwoude is de helft der roê afgeslagen, en nog wel terwijl de molen stil stond. Van een veender in den Westeindschen polder onder Slompwijk is voor ruim 300 aan riet, waarmede de turf gedekt was, spoorloos verdwenen. Op den avond van dien dag verloor J. D. Golz, huisverwer van beroep, op eene noodlottige wijze het leven. Zonder werk zijnde, had hij op zich genomen het bezorgen van een teiegram Ie Noord wijk voor het rijkslele- j graaf kantoor alhier, waarbij men door bijzondere omstandigheden om een noodhulp voor de dienst verlegen was. De niau keerde niet terug en giste ren morgen ontving men de tijding dat hij bij Duinzigt onder Oegstgeest op den straatweg dood was gevonden. Blijkens hel bij hem gevonden geteekende billet 1 had hij zich van zijne op dien avond niet gemakkelijke laak gekweten en s schijnt hem dus op zijnen terugtogt een ongeluk getroffen te hebben; waar- j schijnlijk is hij door den wind geslikt. Men kan zich den toestand zijner vrouw voorstellen, die, door hem van zijne reis naar Noordwijk onkundig gelaten, des avonds te vergeefs zijne tehuiskomst wachtte en des morgens de noodlottige tijding vernam dat zij, die in zwangeren slaat verkeert en met een viertal kinderen belast is, weduwe was. Blijkens eene hierachter vooorkomende aankondiging is thans bij de boekhandelaren T. Hooiberg en Z° verschenen de Herinnering aan het alhier 5 gevierde Oranjefeest, bestaande iu de gedichten en opschriften, waardoor de ingezetenen bij die gelegenheid de gevoelensdie hen bezielden, hebben uit gedrukt, en waarvan wij reeds melding hebben gemaakt in ons nommer van Maandag II. Men meldt ons uit Rjjnsbnrg: De groote voorraad van de te veld staande bloemkool is thans opgeruimd. Zelden werd alhier zooveel kool geteeld die bijzonder dit najaar zoo goed geslaagd is, en nog voor weinige dagen werd zij gaaf verzonden. Men kan rekenen dat er 5 maanden onafgebroken bloemkool is gevaren. Van Katwijk meldt men ons, dal Woensdag II. aldaar twee schuilen met sleurharing waren aangekomen. Overigens was de geheele vloot ter i haringvisscherij onder den Engelschen wal. Men hoopt dal zij zieli voor den storm heeft kunnen vrijwaren, want lol dusver ontbreekt eenige tijding. Tusschen Katwijk en Wassenaar is eene kof gestrand; een stuk van het naambord bevat den naam van Clasinu. De equipage is door mannen, op paarden gezeten, van boord gehaald. Omtrent de hevigheid van den storm op eergisteren zijn uit alle plaat- sen de berigten gelijkluidend. Te Botterdam is dientengevolge een gedeelte van de buitenslad overstroomd; de vloed was iu verscheidene jaren niet zoo hoog geweest. Een Duitsch schip, op de Maas liggende, is van zijne ankers geslagen en slechts met moeite behouden. Nabij Amsterdam, aan den Sloter- i weg, is eene boerenwoning omgewaaid, liet water der Zuiderzee werd hoog tegen de Geldersche dijken opgevoerd. De Kerkdijk bij Elburg is bezweken waardoor de geheele omtrek is overstroomd. Ter hoogte van 's Gravezande is, naar men meldt, een brik gestrand. De telegrafische correspondentie is meerendeels gestoord. Volgens de bij het Natuurkundig genootschap Diligentia te 's Uage ont vangen tijdingen, bedroegen de barometer-afwijkingen langs onze kusten en inzonderheid te Vlissingen op Donderdag jl. 55,72; de storm, iu noord westelijke rigting op de kust, woedde bij een temperatuur van gemiddeld 5,6. Hoewel gedurende den geheclen dag de zee zeer onstuimig geweest was, klom zulks des avonds omstreeks 6 a 7 uur lol het hoogst; alsioen oefende de wind den zwaarsten druk en wel dien van 110 op de v. el. Te Delft is Dingsdag II. de vrouw van J. Smit van drie kinderen be vallen twee jongens en een meisje. Uit Delfshaven meldt men, dat gisteren morgen zekere bankwerker J.V., welke zich met meer anderen, met eene boot, naar de door hel water afgeslotene fabriek van de heeren Christie en Zoon, wilde begeven, door bet omslaan der boot jammerlijk is verdronken, terwijl de overigen slechts met veel moeite zijn gered geworden. Eerst na verloop van ruim 3 uren mogt het gelukken het lijk te vinden. Bij gelegenheid van het vertrek van hel schroefstoomschip het Metalen Kruis, van het Nieuwe Diep naar zee, is door het hoofdbestuur van de vereenigir.g van dien naam Woensdag II. aan dat vaartuig een bezoek ge- bragt. Namens de vereeniging werd aan den kommandant, voor hel schip, een zilveren beker ter hand gesteld, waarop o. a. het herinneringsteeken van 1830 en 31 prijkte, benevens een door de commissie geteekend diploma van aanbieding. Uil Zwolle meldt mendat op eene der laatste markten aldaar een paard en een hond onbeheerd zijn achtergelaten, die, toen zich na verloop van drie weken nog geen eigenaar daarvoor had opgedaanop last van het s gemeentebestuur, inhei openbaar zijn verkocht. Na aftrek van onkosten is van dien verkoop de som van ƒ7.12 overgebleven, terwijl de vordering des houders van den schutstal voor het paard bedroeg 10.50, zoodal uit de gemeentekas nog 3.38 moest gesuppleerd worden. In eene vergaderiug van aandeelhouders der Enschede'schc katoenspin nerij, is bij stemming lot verkoop der etablissementen besloten. Een voor stel om te suppleren is verworpen. Hel verlies der maatschappij over dit jaar bedraagt ongeveer ƒ60000. Uit Assen meldt men, dal in eene woning nabij die stad eene beschon ken vrouw voorover in hel vuur is gevallen; zij is aan de brandwonden overleden. Haar echtgenoot, ook niet nuchter zijnde, kon haar dienten gevolge geene hulp verleenen. 's GRAVENHAGE 5 December. Z. M. de koning heeft den heer C Desavoye, majoor der infanterie bij het Belgische leger, benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. Tot adjunct-commies bij het dep. van financiën is benoemd de heer C. E. Last, thans adspiraul-laiidmeter bij het kadaster. Tot burgemeester der gemeente Geerlruidenbcrg is benoemd de heer A. W. de Rooy. Tot ontvangers der in- en uitgaande regten zijn benoemd: te Locht de heer A. J. Tummers, thans te Caberg; te Caberg, M. G. A. Colen, klerk ter provinciale directie der belastingen te Maastricht, en tol ontvan ger der directe belastingen enz. te 's Gravendeel is benoemd de beer jhr. C. J. M. Bowier. De leden van de eerste kamer zijn tegen Vrijdag 11 December ter ver gadering bijeengeroepen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren is de spoorwegbegroo- tiug over 1864 met algemeene stemmen aangenomen waarna aan de orde was de beraadslaging over hoofdst. VI (marine) der staatsbegrooting voor 1864. Bij de algemeene beraadslagingen daarover werd nog gesproken over het hooge eindcijfer, het bouwen van schepen in Indië enz. De afzonderlijke artike len werden achtereenvolgens goedgekeurd, een amendement van den heer van Bosse, om de som van ƒ6000, tol verhooging van het non-activiteits- tractement van zee-officieren, (e doen vervallen, verworpen en het ge heele hoofdstuk met 37 tegen 25 stemmen aangenomen. Het prov. geregtshof in Zuidholland heeft uitspraak gedaan in de zaak van C. Roos en en T. van der Laan te Zwammerdambeschuldigd van moedwillige brandstichting in een gebouwwaarbij niet te voorzien was dal menschenlevens in gevaar konden worden gebragt. Het bof heeft den eer sten beschuldigde veroordeeld tot acht jaren tuchthuisstraf, en den tweeden beschuldigde vrijgesproken en zijne dadelijke in vrijheid stelling gelast. Gisteren heeft de commissie uit het prov. geregtshof van Zuidholland een tweede zitting gehouden tot het afnemen van het examen voor de be trekking van candidaat-notaris. Een voldoend examen is afgelegd door de bh. L. C. Kruyff te 'sGravenhage, E. de Lang Evertsen te Rotterdam, en A. Boele te Leyden. Te Scheveningcn is door den storm van eergisteren veel schade ver oorzaakt. Op het strand kon men zich niet ophouden. De wind woei zoo sterk dat de bewoners van Zee- en Duinzigt, zich niet veilig in hun huis achtende, waarvan een gedeelte van hel dak was weggewaaid, er uil ge- vlugt zijn. De pink van den heer Pronk W'z., die te Monster voor anker lagheeft veel geleden. Heden voormidag is te Scheveningcn het droevige herigl aangebragt dal een der pinken bij Noordwijk op het strand is geworpen, zonder dat zich iemand aan boord bevond. Men veronderstelt dal hel is de pink Neerlands Koningstuurman W. Korving, reeder de heer A. Pronk. De bemanning was acht koppen sterk. Op twee na zijn allen huisvaders. Ook is een schuit van den reeder J. Vrolijk bij Noordwijk gestrand; zonder mast en zonder roer; hij heeft alles verspeeld.' Schipper J. Roeleveldt rap porteert dat hij op de hoogte van Katwijk een groot schip het onderste boven heeft zien liggen. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. FKANHK1JH. PARIJS, 3 December. De Moniteur bevat thans het lang verwachte rapport van den minister Fotild, betreffende den financiëlen toestand des lands. Daarin wordt voor gesteld eene nieuwe leening aan te gaan ten bedrage van 300 millioen, terwijl daarbij de hoop wordt uitgedrukt dat men door vermindering van uitgaven en het toenemen der rijksinkomsten tot amortisatie van schuld zal kunnen overgaan. Indienzegt de heer Fouldzich in het vervolg het evenwigt tusschen de inkomsten en uitgaven mogt kunnen handhaven, en indien de edelmoedige pogingen des keizers het instandhouden van den vrede ten gevolge mogten hebben, dan zal de bloei van Frankrijks finan ciën het mogelijk maken om de belastingen te verminderen en dc wenschen des keizers te verwezenlijken. Het onderzoek van de geloofsbrieven der leden van bet wetgevend lig- chaam, dat tot nu toe heeft geduurd, heeft ten gevolge gehad dal er vijf verkiezingen zijn te niet gedaan. Dientengevolge en ter vervulling van nog drie openstaande plaatsen zullen er eerstdaags acht verkiezingen moeten plaats hebben. Volgens de jongste berigten, uil Mexico ontvangen, is de generaal Ba- zaine met zijne troepen tegen Juarez opgerukt, den generaal Neigre met. 3000 man te Mexico achterlatende. De aartsbisschop van Mexico is uit

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1