LEADSCRE CO ERA AT. VRIJDAG 4 DECEMBER. De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zaiurdag avond. Maandagoensdag en Die tan Maandag komt De prijs der Courant is ƒ3.per vierendee fa ars. Afzonderlijke nommers zijn legen 10 Cents verkrijgbaar. BINNEiVLANDSCHE BERUSTEN. LEYDEN 3 December. In de zitting van den gemeenteraad van heden heeft de voorzitter, voor den aanvang der werkzaamheden, hulde gebragt aan de verdiensten van wijlen den gemeente-ontvanger 1. Ilenkes en vooral daarbij doen uil- komen den ijver en de naauwgezetheidwaarmede deze gedurende een reeks van jaren de belangen der gemeente had behartigd. Door den heer Goud- smit werd aanbevolen de overweging der vraag of het al of niet mogelijk zou zijn het kantoor van den gemeente-onivaneer te vereenigen met het al gemeen kantoor van ontvang, waarop de voorzitter te kennen gaf dat dit reeds een punt van overweging uitmaakte. Vervolgens werd benoemd tot hulponderwijzeres aan de openbare school voor meer uitgebreid lager on derwijs 2dc kl voor meisjes, mej. A. C. C. Kramers, hulponderwijzeres te 's Haae, waarna de beraadslagingen werden voortgezet over de voorstellen betreffende de gasfabriek van de bh. Librecht Lezwijn c. s. (zie het laatste nommer der Handelingen van den Raad). Het amendement van den heer «Ie Moen om het tractement van den directeur met/G00 te verhoogen werd aangenomen en daarna ook de daarmede in verband slaande punten 2 en 3 der voorstellen betreffende de peten die de directeur van de winst zal genieten. Bij de behandeling van punt 4 werd besloten aan de verdere beambten der fabriek deel te blijven geven aan de verkregen winst, en wel 3 ten honderd. Punt 5 werd, na uitvoerige beraadslaging, volgendervvijze aan stemming on derworpen: dat door commissarissen geen aankoop van werktuigen of aan- bouwing enz. zal gedaan worden tol een bedrag hooger dan 500, zonder toestemming van den raad; in buitengewone gevallen zullen zij echter groo- tere uitgaven mogen doen. onder kennisgeving aan den raad bij de eerstvol gende gelegenheid. Hierover staakten echter de stemmen, zoodat later eene beslissing zal genomen worden. Voorts is in de zaak van den Oegslgeesler straatweg besloten, overeenkomstig het rapport van burg. en weth., geene gelden te besteden tot afkoop van den lol nahjj hel station van den spoor weg, maar af te wachlen welk antwoord men zal ontvangen op het onlangs aan Z. M. ingediend request. Hel verzoek van G. Elshof, om schadeloos stelling voor het gemis van vrijdom van grondlasten, werd voor geene gun stige beschikking vatbaar geacht. Men verneemt dat thans vacerende zijn vier beurzen van het fonds van Bronckhoven, gevestigd in 1631. voor studenten in de theologie aan de hoogeschool te Leydenter begeving staande van Burgemeester en Wet houders en de twee oudste hoogleeraren in de godgeleerdheid. Bij de be geving moeten het eerst in aanmerking komen ingeborenen der stad Leyden daarna ingeborenen der provincie Holland, en eindelijk ingeborenen der ge ünieerde provinciën. Volgens de G. C. hebben curatoren der Groningsche hoogeschool lot adsistent bij het physiologisch laboratorium benoemd den heer dr. Fclix Nawrocki, van Warschau Op last der justitie is men in den omtrek van en nabij het kasteel Gerra van den aartsbisschop J. Zwijsen, te Haaren druk heiig met hel uitgraven van grond, omdat, gelijk men beweert, uit de nog altijd hangende instructie tegen Jan van Veen, den vermoedeljjken dader van den aanslag op den heer J. Zwijsen, omstandigheden aan het licht zouden zijn gekomen, die deden vermoedendat de pistool waarmede de aanslag gepleegd zon zijn, aldaar in den grond verborgen was. In het gehucht Tongelre (Noordbrabant) is Zondag avond II. een he vige brand uitgebarsten, ten gevolge waarvan twee hoeven in de asch zijn gelegd. De brand was hij een van de bewoners, van den Broek genaamd, in den stal begonnen. Zijn meubilair, voorraad oogst en 1G stuks vee zijn een prooi der vlammen geworden. Als eene geschiedkundige aanteekeningIer gelegenheid van de herin neringen van November 1813, wordt hel volgende medegedeeld. 0|) Zon dag den 20steo Junij 1813 kwamen bij den predikant te Scheveningen vier hem onbekende heeren die Item verzochten den 126stcn psalm te laten voor zingen. Hij antwoordde dat hij dit niet kon doen, omdat zijn voorgeno men tekst ér niet naar was ingerigt. De heeren zeiden dal het tol voordcel van de armen zon zijn, indien hij dan dien psalm zon laten nazingen, hetgeen dan ook geschiedde. Daarop werden in het armeuzakje gevonden honderd gouden ducaten. met bijgaand versje: Treed toe, mijn waarde Vorst, Uw tijd begint le naderen Treed lol het erfdeel toe van Uw Doorlachte Vaderen. Verblijd u, Ncêrlands Volk, Het licht begint le dagen, In den zomer nog zal men Oranje dragen. De heer P. Caland, te Rotterdam, heeft gemeend de op hem gevallen keuze als lid der prov. staten van Zuidholland niet le moeten aannemen, omdat hij als ingenieur van den waterstaat ook belast is met een gedeelte der prov. waterstaatswerken. Dientengevolge zal er eene nieuwe verkiezing plaats hebben op Maandag 14 Dec. aanst. Uit Delft meldt men het volgende: Op den 24slen Nov. was het 25 jaren geleden, dal de heer dr. J. M. van Gent door den gemeenteraad al hier benoemd werd tol prorector van het gymnasium. Te dier gelegenheid werd den jubilaris, die zijne betrekking nog steeds op de meest verdienste lijke wijze bekleedt, door de leerlingen van het gymnasium, als blijk ban ner genegenheid, een zilveren beker vereerd. Te Schiedam hebben Maandag II 23 der aanzienlijkste inwoners der stad, onder begeleiding van omtrent 80 fakkels, en voorafgegaan door de muziek van de veldartillerie, te paard eene serenade gebragt aan den ge- I meenteraaddie daartoe op het stadhuis te zamen was gekomen. Deze togt strekte ter herdenking van de komst van den prins van Oranje te Sche veningen in 1813, en ter huldebetoon aan hel bestuur, dal zooveel had bijgedragen lol goedslagen van het nationaal feestop 20 November II. aldaar gevierd. Maandag II. is ook in de gemeente Haarlemmermeer Nederlands be vrijding in 1813 feestelijk herdacht, hoofdzakelijk door het houden van een optogt door een gedeelte der gemeente en van eene feestrede op het markt plein van het Kruisdorp. Ds. Tiuholtdie als feestredenaar optrad, zeide o. a. dat wel niemand tijdens Nederlands herstelling in 1813 gedacht zou j: hebben dat ook op deze plek, vóór 10 jaren nog moeras, vóór 15jaren nog zee, het eerste jubilé der groote verlossing mede gevierd zou worden. Het Haarlemmermeer had dan ook bij uitnemendheid reden om blijde feest te vieren, waal als de heerschappij van den man des gewelds niet gevallen en Oranje niet teruggekeerd was, zou er thans wel geene gemeente Haarlem mermeer beslaan. Toen de redenaar, de weldaden herinnerende, die Neder land sedert 1813 aan de vorsten uit hel Oranjehuis verschuldigd was, de droogmaking van hel Meer nog nader als het werk van Willem I deed ken nen, werd zijne rede door hel daverend gejuich der menigte afgebroken. 's GRAVEN 1IAGE 3 December. Door den heer Init.-kolonel Raaslöff, in buitengewone missie alhier, zijn op den lslcn Dec. aan Z. M., in een bijzonder gehoor, uitgereiki de brieven van kennisgeving wegens het overlijden van den koning Frede- rik Vil van Denemarken, en de troonsbestijging van Z. M. Christiaan IX. Z. M. heeft den heer mr. J. T. Buys, met 1 Jan. aanst., voor den tijd van drie jaren op nieuw benoemd tot secretaris van hel coilegie voor de zeevisseherjjen. Tot burgemeester der gemeente Oostzaan is benoemd de heer J. Brat Pz. Aan den heer R. D. van Waningen, ontvanger der directe belastin gen te Vriezenveenis, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend, en in zijne plaats benoemd de lieer II. P. Vollenhoven van Dalen, thans surnu merair. Gelijk eervol ontslag is op zijn verzoek verleend aan der. heer W. de Die, ontvanger der directe belastingen te Ëersel en Luykgeslel, welke kantoren bij andere zijn ingedeeld. Naar men verneemt heeft de regering op de uitnoodiging van den keizer der Franschen geantwoord, dat zij bereid is aan het congres deel te nemen, indien al de mogendheden zich daarop doen vertegenwoordigen. Men verneemt dat van wege Z. M. den koning prachtige geschenken in zilver zijn aangeboden aan den hoogleeraar J. J. van Oosterzee, den dich ter C. G. Withuys, en den toondichter J. H. Lubeck. Gisteren is de heer mr. J. G. Kist als raadsheer in het prov. geregts- hof plegtig geïnstalleerd. De voorzitter, mr. J. A. Philipse, de heer Kist en de deken der orde van advocaten, mr. A. de Pinto, voetden daarbij het woord. In de zitting van de tweede kamer van gisteren is de behandeling van hoofdst. V (binncnl. zaken) der staatsbegrooting 18G4 voortgezet en ten einde gebragt. Bij de 8stc afd. heeft de heer Luybcn den wensch geuit dal de archiven ook die der gemeenten, meer toegankelijk voor hel pu- hl ek mogten worden gemaakt. De minister van binnenlandsche zaken zeide le zullen nagaan, in hoever aan dat verlangen zon kunnen voldaan worden. Nopens het armwezen, bij afd. 9, heeft de heer van Heiden eene partiële herziening van de wet op het onderwerp verlangd, doch alleen met betrekking tot het restitutie-stelsel, in verband met hel domicilie van onderstand, en zonder de economie der wet aan le tasten. De minister heeft daarop te kennen gegeven, dal bij niet gaarne dit punt zou aanroe ren, uit vrees, dat uil dergelijk verlangen nog andere wenschen tot herzie ning zouden kunnen voorlvloeijenen de wet voor een groot deel aan het doel beantwoordt. Bij afd. li, nijverheid, heeft de heer Heemskerk ge sproken over het belang van het verleenen van een subsidie ten behoeve van eene algemeene tentoonstelling in het paleis van volksvlijt te Amster dam. De minister was van meening dal wat de particuliere nijverheid had gesticht, ook door haar moest worden in stand gehouden. Bij de 12dc afd. spraken de hh. de Meester en Blom over de wcnschelijkheid om de telc- graphie met het postwezen le vereenigenwaarvan de uitvoering door den minister moeijelijk werd geacht. Ten slotte is hel hoofdstuk met 50 tegen 14 stemmen aangenomen. Tegen de hh. van Heemstra, Hoekwater, Winl- gens, SchimmelpenninckTaets van Amerongen, 'lutein Nolthenius, Lyck- lama a Nyeholt, van Lyndeu, van Goltstein, Hoffman, Mijer, van Asch van Wijck, van Foreest en Groen van Prinstercr. Afwezig de heer Heems kerk Az. Daarna is de begrooting van uitgaven voor den aanleg van staatsspoorwegen, dienst 1864, in behandeling genomen. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAN LONDEN1 Deceember. De Times merkt op, dat keizer Napoleon, zonder een congres te hou den, zeer veel kan doen om het doel, dat daaraan ten grondslag zou lig gen, te bereiken. De Romeinsche quaestie kan Frankrijk dadelijk beslissen door het bezettingsleger terug te roepen; en wat de algemeene onlwa|)ening aangaat, daartoe behoeft Frankrijk slechts het teeken te geven om door de andere mogendheden gevolgd te worden, die Frankrjjk volstrekt niet bedreigen, maar zeiven legers en vlooien onderhouden moeten juist uil vrees voor het steeds lol den oorlog uitgeruste Frankrijk.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1