IïTJVOÉGSEL, behoorende lol de Lcydsche Courant ■~—^van Maandag 30 ISovember 3863, D°. 344. Omtrent de feestviering te YVageningen wordt ons van den 17den dezer liet volgende medegedeeld: Heden werd, onder begunstiging van gewenschl weder, ook te dezer stede liet feest van Nederlands herstelling gevierd. Den vorigen dag had de stad reeds een feestelijk aanzien, daar Neêrlands driekleur schier van alle stads en openbare gebouwen was uilgestoken, de toebereidselen lol de illuminatie reeds gemaakt waren, de met groen versierde bogen reeds in ecnige straten prijkten, en ieders borst met het oranjelint versierd was. Ruim 1100 behoeftige ingezetenen der stad werden op den feestdag door de commissie van spijs-bedeeling ruim van brood en spek voorzien, terwijl door de feestcommissie eenige honderden schoolkinderen op koek en choco lade onthaald werden. Reeds in den vroegen morgen van den 17dcn deed zich de Harmonie, een muziekgezelschap te dezer stede, hooren. Later, omstreeks 10 uur, werd de muzijk der Arnhemsche schutterij door eene eerewacht te paard inge haald. Deze liet zich bij afwisseling op de markt en in het park hooren, waar des namiddags eenige luchtballons werden opgelatenwaarin men naar wensch slaagde, 's Avonds was de geheele stad geïllumineerd; de woningen van vele ingezetenen waren bovendien fraai verlicht, bijzonder schoon was de door gas verlichte ster, welke zich voor het huis van den burgemeester bevond, benevens de verlichting van het stadhuis. De chassineltenhier en daar voor sommige woningen geplaatstmogten allezins fraai genoemd wor denen strekken den vervaardiger G. Goossen Jz. tol eer. Bijzonder werd de aandacht getrokken door een chassinet, hetwelk uitmuntend geschilderd was. Hierop zag men het wapenschild van Oranje, gedekt door eene vor stelijke kroonterwijl het schild omhangen was met de orde van den Kou seband, en bewaakt werd door twee liggende leeuwen, omgeven door oranje- en nationale vlaggen. In het midden op een oranje-veld las men: «Neêr lands herboren volksbestaan." Beneden zag men eene allegorische voorstelling van koophandel, zeevaart, aardrijkskunde, landbouw, schilder- en beeld houwkunst, dichtkunst en muziek, vakken van wetenschap en kunst, zoo zeer door onzen gefierbiedigden Koning beschermd, liet vuurwerkdat 's avonds in het park werd afgestoken, was allerprachtigst, en strekt den heer Ruisch van Utrecht tot eer. Verder was er op verschillende plaatsen bal en concert, zoodat ieder zich op zijne wijze konde vermaken. Het ge liefde volkslied, het «leve de Koning" en «Oranje boven," weergalmde den geheelen dag door de straten, en menig schot werd gelost. Niettegenstaande de massa van menschenwerd de orde geen oogenblik verbroken. Het feest werd regt nationaal gevierden Vaderland en Oranje was ieders leus. Te Zaandam werd in April 1813, even als op meer andere plaatsen, eene poging gedaan om het Fransche juk af te werpen, die echter mis lukte, terwijl de 5 hoofdleiders hunne zucht naar vrijheid met den dood moesten hoeten. Dezer dagen hebben eenige ingezetenen aldaar op het graf van die personen een eenvoudigen steen doen leggen, waarop hunne namen zijn vermeld. Te Oud Niedorp heeft, bij gelegenheid van hel feest ter herinnering van Neêrlands herstelling, de zoon van VV. hel ongeluk gehad den knecht zijns vaders zoo ernstig met een geweerschot te treffen dat de gewonde drie dagen daarna bezweek. Te Utrecht is eergisteren eene collecte gehouden voor de behoeftige krijgers van Waterloo, die de som van/1570.70J heeft opgebragt. Deze som zal ten behoeve dezer krijgers gestort worden in het fonds voor de gewapende dienst. Te Hardenherg geraakte dezer dagen de GO -jarige echtgenootc van H. S. aldaar, zich zeer gezond en wel alleen te huis bevindende, door eene on bekende oorzaak in het vuur. De man en zoon, die haar korten tijd te voren hadden verlaten om veldarbeid te verrigten, vonden bij hunne terug komst slechts een verkoold lijk. Te Kampen is een persoon gevangen genomen, die zich aldaar en el ders aan opligterij had schuldig gemaakt, door zich voor te doen alsgepens. luit. ter zee lslc kl.en aanbiedende eene inleckenlijsl ter bekoming van liefdegaven ten behoeve van eene te Zwolle wonende blinde weduwe van eenen in Neêrl. Indiê in een gevecht tegen de roovers gesneuvelden zeeoffi cier. Dij onderzoek is echter gebleken, dal hij was een gewezen sergeant bij hel lndisehe leger, wegens insubordinatie tot soldaat gedegradeerd; dat hij vervolgens onder de pauselijke soldaten in Italië had gediend, en einde lijk, dat hij in September van dit jaar, wegens feitelijkheden tegen bedie nende beambten te Harderwijk, door de regtbank te Arnhem tol gevan genisstraf van 3 maanden was veroordeeldwelke straf hij tol nu toe had weten te ontgaan. Roeifje Lenting, sedert 40 jaren weduwe van Harm Daniels Pol te Hoogeveen, hoopt op 6 Dec. e. k. haar 100slen verjaardag te vieren. Zij legt nog een uur afstands op de holschen af en heeft nog een uitmuntend geheugen. Te Maastricht heerscht sedert 2 a 3 weken een zeer kwaadaardig roodvonk, hetwelk ook bejaarden, maar vooral vele kinderen aantast. Het getal der slagtoffer? wordt aanzienlijk. Blijkens de Javasche Courantenloopende lot 14 Oct.is van Banjer- massing tc Soerabaija het berigt ontvangen dat eene bevolkings-patrouille, onder aanvoering van Djang Rasmi van Barabeij uitgerukt, de bende van Kerta-Negara alias Gapoer heeft overvallen; bij deze gelegenheid werd deze beruchte hoofdopstandeling, en ook diens neef Alie Hoesin, gedood. Dernang Leman heeft in het Martapoerasche eenige kampongs verbrand, en is daarna spoorloos verdwenen. 's GRAVENHAGE 28 November. Tot ontvanger der directe belastingen enz. te Barneveld enz. is be noemd de heer jhr. J. Lauta van Aysma, thans te 'sGravcland. Tot schoolopziener in het 13de schooldistrict van Noordbrabant is be noemd de heer A. J. L. de Roock, te Bergen op Zoom. De koning van Italië heeft den heer mr. P. L. F. Blusse', advocaat bij den hoogen raad, benoemd tot ridder van de orde van St. Mauritius en Lazarus. De feestviering te Scheveningen op Maandag aanst. zal, volgens het daarvan uitgegeven programma, allezins luisterrijk zijn. Door eenige jonge dames en de weezen zal een optogt worden gehoudenen een krans aan eenen aldaar geplaatsten mast worden gehangen; voorts zal er een optogt der feestelingen naar de pastory en een optogt van de visscherij in haren gan- schen omvang plaats hebben, benevens mastklimmen naar ecnige prijzen, terwijl er des avonds aan het strand teertonnen zullen branden en vuurpij len zullen worden afgestokenafgewisseld door Bengaalsch vuur. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn na de behande ling en aanneming van eenige wets-onlwerpen tot naturalisatie van verschil lende personen, de algemeene beraadslagingen geopend over hoofdsl. V (hin- nenl. zaken) der staalsbegrooting. De heer Groen van Prinslerer bestreed I de rede van den heer ter Bruggen Hugenholtz, bij de algemeene beraadsla- I gingen over de begrootingswelten in het algemeen tegen den spreker en zijne bij "de begrootingsstukken gevoegde nota gerigl. Uit den inhoud dezer rede 1 nam hij aanleiding om zijne gevoelens over de zijns inziens verkeerde wcr- i king der onderwijswet nader uiteen te zetten, terwijl hij door het leveren van een aantal feiten kracht aan zijne beweringen te dezen opzigte trachtte te geven. De heer ter Bruggen Hugenholtz beantwoordde sommige punten van het uitvoerig betoog van den heer Groen van Prinslerer, en verklaarde door de bijgebragte gronden nog niet overtuigd te zijn, in zijne bestrijding van dat lid gedwaald te hebben. De heer de Meester gaf zijn leedwezen te kennen over eenen zekeren geest van centralisatie, dien hij bij den minister meende te ontwaren, en door den heer Cool werd gevraagd hoe het thans stond met de doorgraving van Holland op zijn smalst. De minister van binnenl. zaken beantwoordde de hh. de Meester en Cool, en zeide o. a. dat hij de autonomie der gemeentebesturen iu niets wenscht te beperkenterwijl bij den laatste te kennen gaf van elders vernomen te hebben dat de concessio- i naris voor de zaak der doorgraving hoopte de vevcischte maatschappij binnen den hem gestelden termijn te zullen kunnen constitueren. De algemeene beraadslagingen gesloten zijnde, werden art. 1—65 goedgekeurd; slechts over enkele punten hadden beraadslagingen plaats. I BUITKiMLANDSCHK BKK1GTKN. ENGELAA D. LONDEN 26 November. De Times meldt dal het afwijzend antwoord van Engeland op Frank- rjjks uilnoodiging tol het houden van een congres Donderdag jl. naar Parijs is afgezonden. Het is in zeer heusche bewoordingen vervat, erkent 's kei zers goede bedoelingen en groote diensten jegens Europa, maar betoogt dat eene beraadslaging tusschen de Europesche mogendheden over de vier vraag stukken, die volgens Frankrijks nader voorstel op het congres zouden wor den behandeld, nutteloos of zelfs nadeelig zou zjjn. Verder wordt in dat antwoord verklaard dat Engeland blijft bij het besluit om niet voor de Po len de wapenen op te vattenen dat het zich aan de in 1852 gemaakte j bepalingen betreffende de vererving der Deensche kroon houdt. Zondag II. is te Great Yarmouth in 43jarigen ouderdom overleden Robert Hales, bekend als de Norfolksche reus; hij had eene lengte van 7 vt. 6 d. en woog 452 pond. Onder het opschrift: Het oudste echtpaar op de wereld," meldt de Sydney Empire, dat te Marulan man en vrouw leven, die 111 en 107 jaren oud zijn; wel zijn zij bedlegerig, doch kunnen nog goed hooren en zien. De man kwam ten jare 1788 in Nieuw Zuid-Wallis en heeft dus 75 jaren in die kolonie doorgebragt. FRANKRIJK. PARIJS, 26 November. Men verneemt dat het antwoord van Rusland op de uilnoodiging des keizers tol het houden van een congres is ontvangen, en dat daarin wordt gevraagd eene naauwkeurige opgave van de quaesliën, die op die bijeenkomst zullen behandeld worden. De keizer zou voornemens zijn er weder op te antwoorden. De heer Boniface zegt in den Conslitutionnel dat er in Frankrijk wel eene oude sympathie voor Denemarken bestaat, maar dat ook Duilsch- land regt heeft op de sympathie van Frankrijk. De boekhandelaars Michel Lé»y hebben reeds 60,000 exemplaren van het Leven van Jezus van den heer Renan verkocht. De schrijver heeft reeds 85,000 fr. aan honorarium ontvangen. Pit 6 I SS EA. BERLIJN, 26 November. De behoudende partij in de tweede kamer heeft het voorste] gedaan, dat de vergadering eene verklaring zal afleggeninhoudende het aanbod om der regering de noodige middelen ter beschikking Ie stellenten einde in de Sleeswijk-Holsteinsche successie-quaeslie de regtcn van den Duilschcn bond met nadruk te ondersteunen. Russische bladen bcrigtendat in den jongstcn tijd door de overlieden te Warschau de drukkerij van het geheime dagblad lluch is onldekt en in beslag genomen. Verder hadden deze den hoofdonlvanger der zoogenaamde nationale belastingen gevat, alsmede den voornaamsten correspondent van het Krakausche dagblad Czasen zekeren Smolcuski, eenen commissaris van hel revolutionaire bewind, die nog 250 door hem opgemaakte dood vonnissen onder zich had, en eindelijk zeven zoogenaamde nationale gen darmes of sluipmoordenaren in dienst van het geheime bewind. Te Hamburg is een werfbureau geopend, ten einde een vrijcorps voor prins Frederik van Augustenburg zamen te stellen. INGEZONDEN. Men leest in hel Nieuw Dagblad van 's Gravenhage van 26 November II., «dat de historie opteekene, boe het welvarendste volk der aarde te gierig om een gedenkteeken op te rigten waardig de gebeurtenis die zijn welvaart stichtte," enz. Te gierig was de natie niet. Het waren geheel andere beweegredenen dan die van schrielheid, welke haar leidden, toen zij de bedoelde collecte een zoo slecht onthaal deed wedervaren; toen de eene vermogende niet meer dan een dubbeltje op de schaal wierp, de andere niet minder vermogende zijne volstrekte weigering persoonlijk met redenen omkleedde. Zou het in tegendeel niet veeleer een levendig gevoel van eer en waardigheid zijn ge weest, waardoor de natie, hare millioenen terughoudende, stilzwijgend pro testeerde, terwijl zij voorzeker in omstandigheden van verschillenden aard van hare kwistige vaderlandsliefde als naar gewoonte ruimschoots zou heb ben doen blijken Het nieuw Dagblad geeft de hoofd-coinmissie bel denkbeeld aan de hand, hare schamele 90,000 door liet openen van inschrijvingen aan te vullen. Een verkeerde raad, eene nieuwe avanie, die het Dagblad de hoofd-com- missie voorbereidt, eene nieuwe gelegenheid, die zij de natie schenkt, om nogmaals te protesteren! K. AU AI»E.nIE-NIEI: w» PROiHOTIEN AAN DE LEYDSCHE IIOOGESCHOOL. I)an 27slcn November de lieer J. M. F. Boelhouwer, van Docsborgh, in de regtenmet stellingen. Denzelfden dag de heer A. W. T. Juynboll, van Franeker, in de godge leerdheid, na verdediging van zijn academisch proefschrift: Juda en de As- syrische macht gedurende de jaren 741711.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 5