r it u i s s rc Ni. Per Telegraaf. den, om water op de voor hare moeder bestemde koflij te laten opgieten in de gelegenheid kwam het vergif in de koffij te werpen. Vrouw V. ledigde een kopje, doch het vreemde van den smaak wekte bij haar achter docht; zij raadpleegde eenc buurvrouw en weldra bespeurde men, dat men met de phosphorlucht der lucifers te doen had. De kleine giftmengster had overigens met veel overleg gehandeld. Zij had enkele lucifers laten liggen, opdat niet in het oog zou vallen, dat alle verdwenen waren, en, om de sporen van hare daad te doen verdwijnen, eerst drie der van de koppen ontdane stokjes afzonderlijk weggeworpen, en daarna de zes overige onder ecne scherf tusschen het gras van den stadswal verborgen. Haar eerste be weren was, dat zij onder weg lucifers tegen een muur had afgestreken, waarbij een kopje in den deksel van den trekpot, die omgekeerd daarop lag gevallen en van daar in de koffij geraakt was. Later bekende zij het feit te hebben gepleegd, met het doel om hare stiefmoeder van het leven te berooven, en zulks met de wetenschap, dat op het misdrijf der vergiftiging de doodstraf staat. 's GRAVEN HAGE 24 November. Tot raadsheer in het prov. gereglshof in Zuidholland is benoemd de lieer mr. J. G. Kist, thans regler in de arrond.-regibank alhier. Tot burgemeester zijn benoemd: te Haskerland de lieer M. L. van de Woestijne Voerman; te Posterholt de heer 11. J. Dupont; te_Sl. l'ancras de lieer J. Stammers. Tol ontvanger der directe belastingen enz. te de Bildt is benoemd de heer J. A. C. Wvan Lanschot lliibrechtthans te Rauwerd. De ritmeester W. F. C. Hamming van het 3llc reg. dragonders is, op zijn verzoek op non-activiteit gesteld. Tot derden onderwijzer bij de rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem is benoemd de heer F. Allan, onderwijzer op Marken. Naar men verneemt zijn de ministers Donderdag II., ten 10 ure des ochtends, bij den koning ontvangen. Zij hebben Z. M. hulde gebragt bij gelegenheid van het feest der herstelling van Nederlands onafhankelijkheid. Tot dalzelfde doel zijn zij Donderdag ten 9 ure 's avonds bij U. M. de ko ningin ten gehoore geweest en Zaturdag ten half drie ure bij Z. K. 11. prins Frederik. Met leedwezen verneemt men dat II. M. de koningin Zaturdag avond II. plotseling door een lievig asthma, waarschijnlijk hel gevolg van zware gevatte koude, is aangetast geworden. Ofschoon deze ongesteldheid zich in den beginne onrustbarend liet aanzien, bevindt II. .11. zich thans weder redelijk wel. Men verneemt dat door de commissie ter beoordeeling van de antwoor dendie op de prijsvraag van 17 Sept. jl. voor hel alhier op te rigten na tionaal monument zijn ingekomen, als deskundigen zijn benoemd de bh. W. J. Hofdijk, II. F. G. N. Camp, C. OutshoornJ. A. van der Ven en J. Israels, welke allen deze benoeming hebben aanvaard. Omtrent de voorgenomene feestviering te Scheveningen op 30 Nov. a.s. verneemt men dat er plan bestaat om de herinnering aan de terugkomst des eersten prinsen Willem op hel terras van Zeerust te vieren en vervol gens in plegtigcu oplogl zich te begeven naar het huis van de pastorij van Ds. Kraijenbcltalwaar vijftig jaren geleden Oranje het eerst weder eene Nederlandsche woning betrad. Overigens zou een plegtige oplogl worden gehouden, waarbij de visstherij, die voorname tak van nijverheid van Sche veningen, niet zal vergeten worden. Met mastklimmeti enz. wil men het volk op ecne genoegclijke wijze bezig houden. Eene pink zal op de plek, waar de landing plaats had, met vlaggen gelooid zijn en des avonds geïllu mineerd worden, ill Zeerustdal ook doelmatig verliet.t zal zijn, zal ctn maaltijd door een lOOtal feestgenoolcn worden gehouden. Des avonds zal de weg met Bengaalsch vuur verlicht worden. Aan het strand zullen teer tonnen branden. In de zitting der tweede kamer van gisteren zijn de algemeene be raadslagingen aangevangen over de begroolingsweiten voor 1864. De heer van Goltsiein heeft de zamenstelling en de rigting van het tegenwoordig be wind in het breede besproken. Aangaande de zamenstelling meende hij dal men steeds in ecu toestand van proefneming verkeerde, vooral met betrek king tot de koloniale aangelegenheden, en omtrent de rigting merkte hij aan dal deze niet grondwettig was en niet met het denkbeeld eener con stitutionele monarchie strookte. De heer van Bossc leverde een betoog over onzen flnanciëlcn toestand en drong ten sterkste aan op meer amortisatie van schuld, dan tot nu toe had plaats gehad. De heer Groen van Prinste- rer beweerde dat dit kabinet ons beroofde van de uitnemendsle voorregten van een constiIulionelen staat; dal liet aan de christelijk-hislorische rigting, ook wanneer deze niets dan regtmatigs cu in dc rigting van dit ministerie vroeg, dc baud niet toereikte, en dat hel in den loop der vorige zitting politieke feilen had begaan. De minister van binnenl. zaken verdedigde liet kabinet tegen de beschuldigingen van den lieer van Goltsiein betrekkelijk de zamenslelling en de rigting van hel ministerie, en vvederlegde de stel lingen van dien heer met tegenstellingen. Hij onderzocht daarna de grieven van den heer Groen van Prinslerer, welke hij geheel ongegrond achtte, en herinnerde dal hij steeds bereid was geweest aan de rigting, die de lieer Groen van Prinslerer voorstondde hand toe te reikenmaar dat deze was afgewezen, terwijl nu gevraagd werd wal niet gegeven kon worden, en wal de wet weigerde te verleeiien. Nadat de minister van financien de financiële aanmerkingen van enkele leden had beantwoord voerden nog de lib. van Bosse en van Goltsiein hel woord. Heden worden dc beraadslagin gen voortgezet. BUITENLANDSE!! 15 BEK1GTEN. ENffiES.AlS BB. LONDEN 22 November. Er is op nieuw sprake van liet aftreden van graaf Russell en zijne vervanging door lord Clarendon. Woensdag 11. is in de aluinfabrick van den lieer J. Belhell door liet springen van den stoomketel een werkman gedood en werden er vierwaar van twie zeer gevaarlijk, gekwetst; de ketel werd 20 ellen voortgeslingerd en Int gebouw in brand gezet. Tiit New-York meldt men van den ]0jH1 dezer dat eene beweging van generaal Meade naar den Rappahannock de zuidelijken heeft verrast. Bijna al hunne sterkten aan de noordelijke zijde zijn prijs gemaakt. FÏ4AIN H H.S.? §4. PARIJS, 22 November. Le Morde maakt een brief openbaar, dien de keizer den 14den Nov. aan den bisschop van Arras geschreven heeft. De keizer zegt daarin, met voldoening gezien te hebben hoe krachtig de bisschop is'opgetreden tot ver- verdediging van hel geloof, door de uitgave van een geschrift ter bestrijding van een onlangs verschenen werk, hetwelk een der fundameniale beginse len van onze godsdienst aanrandt en tracht te ondermijnen. Naar men uit Lissabon meldt heeft aldaar een zware brand gewoed waardoor ecu 50tal gebouwen, waaronder dc bank en het raadhuis, zijn vernield. De dood van den Deenschcn koning Frederik VII geeft tot moeijelijk- heden aanleiding. Met dien koning is de regte lijn uitgestorven van het 01- dcnburgsche huis, die sedert 1448 in Denemarken regeerde en daarom werd bij liet Londensche verdrag van 1852 de opvolging vastgesteld van den nu uitgeroepen koning Christiaan IX, en deze bepaling in Denemarken den 31slen Julij 1853 met veel moeite lot rijkswet verheven. Deze prins, het hoofd van het huis Sleeswijk-lIolsteiii-Sonderburg-Glucksburgwas wel ge- regtigd tot dc opvolging in Denemarken, waar zoowel vrouwen als mannen dat regl hebben, doch niet in de hertogdommen Holstein en Sleeswijk, waar de vrouwen uitgesloten zijn, en het genoemde Londenschg verdrag voorzag daarin door dc goedkeuring der overeenkomstwaarbij Christiaan Karei Frederik Augustus, hertog van Sleeswijk-Holstein-Sonderburg-Augns- tenhurg voor eene schadeloosstelling van drie millioen afstand deed van zijne regten. De geldigheid van dezen afstand wordt nu door zijnen oudsten zoon prins Frederik Christiaan Augustus, ontkend, en zijne aanspraken vinden in Duitschland veel bijval. In Holstein hebben vele ambtenaren geweigerd den eed aan Christiaan IX af te leggen en door de houding der bevolking in het algemeen wordt het moeijelijke der zaak vermeerderd. 'sGRAVENHAGE, 24 November. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn dc algemeene beraadslagingen over de staatsbegrooting 18G4 afgcloopen. Hoofdstuk 1 (huis des konings) en hoofdstuk 11 (hooge collc- giën) werden met algemeene stemmen aangenomen. STOKHOLM, 23 .November. De regering heeft bij den rijksdag aanvraag gedaan om een nieuw buitengewoon crediet van drie millioen voor krijgs toerustingen met het oog op de verwikkelingen ten opzigle van de hertog dommen. HAMBURG, 23 November. Naar men verzekert, weigeren ook de ad ministrator van het graafschap Rautzau, benevens verschillende ambtenaren in Altena en het geheele overige personeel der llolsteinsche regering, den eed van trouw aan koning Christiaan af te leggen. LONDEN, 24 November. De Morning Post zegt dat Engeland de uit- noodiging lot hel houden van een congres niet zal aannemen. HONGKONG, 26 October. Een Fransch officier is in Japan vermoord. Onverwijlde genoegdoening is gevraagd. Men verwacht dat de gezamenlijke Engelsche en Fransche slrijdmagten de oorlog tegen Japan zullen aanvangen. 1NGEZONUEN. Mijn Heer de Redacteur, Na kennismaking met de beleefde wijze, waarop het L. D. mij in zijn nommer van hedeu tracht te weerleggenmeen ik u te moeten verzoeken in uwe courant te herhalen, wat ik er Saterdag betuigd heb, dat ik mij evenzeer boven de opinie van een Redacteur als die van het L. D. ver heven acht, als Leidens burgerij gelukkig weet welke waarde er aan arti kels in dal blad te hechten zij. Dat herhalende, verplicht gij ten zeerste Uw Dw. Dr. Leiden, Dinsdag 24 Nov. Een lid der Soc. Minerva. Aan de Redactie. Wij verzoeken u een klein plaatsje in uwe courant, naar aanleiding van een brief door den eersten commissaris van politie in het Leidsch Dagblad van 23 November 11. geplaatst, ter beantwoording en wederlegging van ons artikel geplaatst in uw nomtuer van 16 November II. De heer Hendriks verdedigt wat wij niet aangevallen hebben, dc gedra gingen der politie ter gelegenheid der feestvieringen. Wij hebben alleen de aandacht der bevoegde magt willen vestigen op het feit der bedelarij onder bedreiging tot voorgewende groenmakerij en op het gerucht, dal de politie, tot wering daarvan en bescherming daartegen ingeroepen, den raad liad gegevenliever toe te geven dan in de weigering te volharden. En van dit gerucht hebben wij gezegd dat, indien deze lafhartige raad inderdaad gegeven was," hij alleen kon afkomstig zijn van den eenen of anderen bc- naauwden politic-dienaar, die bang was in hel gedrang te komen, omdat wij niet konden gclooven, dat de hoofden der polltic dergelijk pligtverzuim zouden plegen. Onze bedoeling was niet dc Lcydschc politic aan te randen, maar gelegenheid te geven dat óf een valscli gerucht werd gelogenstraft, óf dat het bleek, dat men inderdaad zoo zwak was geweest dit toe te laten, wat men had behooren te beletten. Ons doel is thans bereikt. De heer Hendriks schrijft: Ten slotte zij i)nog gemeld, dat de poliiie als .ongeoorloofde bedelarij, van meet of van den beginne af aan geweerd heeft het ophalen van geld tot liet zooge- naamd groenmaken. Zij kreeg echter den last dit te laten voortgaan men zag daarin niets kwaads. Welnu, met die vergunning stond de «deur voor de aangeklaagde afpersingen buiten hare schuld wijd open, ge- »lijk gebleken is." in deze woorden is drieërlei op te merken. Er is geconstateerd: 1°. dat het publiek gezag wist, dat er onder bedreiging geld voor zooge naamd groenmaken werd afgeperst; 2°. dat de politie dit heeft willen tegengaan en de burgerij tegen overlast en geweld heeft willen beschermen; 3». dat zij in de vervulling hater pligten verhinderd is, door uitdrukke- lijken last om met de afpersingen te laten voortgaan. De politie is hierdoor geregtvaardigden al wal wij van deze ergerlijke lafheid gezegd hebben-, valt nu uitsluitend ter verantwoording van dien men, die in geldafpersing onder bedreiging «niets kwaads" ziet. W7ie deze ge heimzinnige men is, die zoodanig gezag over de politie uitoefent, en dispen satie van strafbaarheid volgens de wel geven kan, zouden wij gaarne ver nemen. Waarlijk, men ziet soms verwonderlijke zaken in Leyden gebeuren. Er is ecne dronkemanskeiir gemaakt, waarvan militairen en studenten eene doorgaande dispensatie schijnen te hebben, en die men bij feestelijke gele genheden voor het gansche publiek schorstzoodat ieder Leydcnaar dan met consent van Burgemeester en Wethouders dronken mag zijn. Nu gaat men zelfs dc strafwet schorsen. Op deze wijze voortgaande zal men einde lijk dispensatie van hel geheele wetboek van strafregt geven, wanneer me» slechts er «niets kwaads" in ziet, dat bij een feest een beetje gestolen, geplunderd en doodgeslagen wordt. Eenige burgers, die meenden dat elk publiek gezag is om de wet ie handhaven en dat men haar niet mag schor sen of er van dispenseren.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2