LE1DSCIIE COURANT. 1805. N\ 142. WOENSDAG 25 NOVEMBER. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIiWJKNLANDSCH3 isKisIGTEN. LEYDEN, 24 November. De senaat der hoogeschool alhier lieefl, in zijne vergadering van gisteren, besloten den graad van math. mag. phil. nat. doctor eershalve op te dragen aan den heer L. Cohen Stuart, lector in de geodesie aan de kon. academie te Delft. De afdceling Leyden der Holl. maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen zal Vrijdag avond aansl. eenc openbare vergadering met da mes houden. Als sprekers zullen daarin optreden de bh. Th. .lorissen, van Gouda, schrijver van het bekende werkje over de omwenteling van 1813, en J. M. E. Dercksen, alhier. Zondag 11. werd in de kerk der Christelijke Afgescheidene gemeente op de Hooigracht eene collecte gehouden voor de noodlijdende protestanten in Hongarije. Die collecte heeft opgebragt de som van 98.77. In het Evang. Luthersch wees- en oudeliedcnhuis is Donderdag 11. hel nationale feest mede tnei gepaste vreugde gevierd. De zalen der kinderen en ouden van dagen waren zeer netjes versierd. De maaltijd bestond op dien dag uil aardappelen, roode kool en worst, terwijl allen des avonds op krenlehrood en melk werden onthaald. Naar men verneemt zullen in het voorjaar o. a. de te veld slaande bolgewassen, hyacinthen, tulpen, crocussen enz., behoorende tot de nala tenschap van den onlangs, op het huis Ter Leede te Sassenheim, overleden baron van Pallandt, openbaar verkocht worden. Deskundigeu schalteu deze aanzienlijke verzameling op minstens 100,000. Dit Zoetermeer meldt men ons het volgende: Het feest der herstelling van Neèrlands onafhankelijkheid werd op den 18de" November II. in de ge meenten Zoetermeer en Zegwaard met groote geestdrift en luister gevierd. Des morgens te half tien ure verzamelde de schooljeugd zich in het fraai gedecoreerde schoollocaalin tegenwoordigheid der autoriteiten en verdere genoodigden. De hoofdonderwijzer de lieer Noorddijk hield eene kernach tige redevoering, waarna de kinderen toepasselijke liederen aanhieven, op chocolade en krenlebrood onthaald werden en tevens feestprenten en feest liedjes ontvingen. Intusschen hadden ruim vijftig ingezetenen zich gereed gemaakt, om een gecostumeerden oplogt te houden, voorstellende den in logt van den prins van Oranje te 's Gravenhagc. Dertig van hen waren te paard en twintig te voet. De Prins, voorgesteld door den heer Tyhaar, werd met zijn gevolg aan de naar Stompwijk gelegen grens der gemeente plegtstatig ingehaald en vandaar, met een muziekcorps aan liet hoofd, naar de kom van het dorp geleid. Hierop reed de stoet de gemeente in hare gansche uitgestrektheid rond, en verdiende ten volle de algemeene goedkeu ring welke hem te beurt viel. De oudste schoolkinderen, zestig in getal, met de oranje-kleur versierd en met oranje-vaandeltjes (eene feestgave van den heer Bontenbal en andere belangstellenden) in de hand, begaven zich onder aanvoering hunner onder wijzers naar de huizen van eenigen der voornaamste ingezetenenwaar zij verscheidene liederen zongen, en rijkelijk met lekkernijen begifiigd werden. De burgemeester van Zoetermeer, de heer jonkheer Clifford, die niet iu de gemeente zelve woonachtig kan zijn, ontving de jeugdige feestelingen op de buitenplaats Akkerlusl van den heer Augustijn, lid van den gemeenteraad en sprak hen op hartelijke en hoogst gepaste wijze toe. Z. E. A. ver klaarde onder anderen, dat hel uil hun gedrag op rijperen leeftijd krachtig moest blijken, dal zij dezen heugelijkcu dag niet alleen bijgewoond, maar ook nooit vergeten hadden. De heer Clifford noodigde ten sloite alle aan wezigen uil een luid: leve de Koning!" aan te heffen, waarmede allen met geestdrift instemden. De deelnemers aan den gecostumeerden optogt vereenigden zich alsnu op het raadhuis te Zoetermeer, waar de burgemeester zich in hun midden be gaf en menige toast aan het vaderland en het geliefde stamhuis van Oranje werd toegewijd. De illuminatie, die het feest besloot en uit lampions en Chineesche ballons bestond, mogl met legt algemeen genoemd worden. Op last van het gemeentebestuur van Zoetermeer was eene zeer schoon geschil derde eerepoort, die eigenaardig genoeg 50 jaren geleden tol viering onzer verlossing het eerst dienst had gedaan, weder in orde gebragt en des avonds schillerend verlicht. Ook trokken vele woningen van particulieren door smaakvolle verlichting zeer de aandacht, zooals die van den ambachtsheer en oudsten wethouder den heer J. Bos, van den gemeente secretaris en ontvanger den heer J. Mo lenaar, van den wethouder in Zegwaard, den heer Hoefsmit, van den lieer D. Bontenbal en vele anderen. Te zeven ure bewoog de optogl zich weder tusschen eene groote menigte toeschouwers, ook van elders opgekomen, en hragt serenades aan den burgemeester en verdere leden van het bestuur. Tot laat in den nacht duurde het feest voort, dat zich niet alleen door de grootste eendragt en tevredenheid heeft gekenmerkt, maar waarbij het ook verscheidene malen duidelijk bleek, dat er in deze gemeente de levendigste sympathie bestaal tusschen het bestuur en de ingezetenen. Ook bijzonder door die overeenstemming zal het ongetwijfeld de aangenaamste herinnering achtergelaten hebben. Den 19den, 20slcn en 21slen dezer, is voor eene commissie uil het prov. geregtshof te 'sHage, het examen gehouden voor de betrekking van candi- daat-notaris. Het vereisehte examen is afgelegd door de hh. VV. J. Reyn- ders en L, Droogleever Ie Rotterdam; P. S. Hordijk te Dordrecht; 11. Metman te Wateringen; W. van Traa te Rotterdam; Mr. P. Blussé Ie Dordrecht; Mr. J. H. L. van Buren te Rotterdam; II. J. G. van Catten- burch te 's Gravenhage; L. Broeksmit te Zwijndrecht; J. M. Schawacht te Rotterdam; R. J. van Lier te I.eydenS J. O. P. van Weezei te Lek- kerk; Mr. C. A. Grampré Molière te Rotterdam; Mr. P. van Andcl te Brielle; C. Sterk te Molenaarsgraaf; Jhr. F. van Cillers te Molenaarsgraaf; J. T. Hessels en J. P. R. Suriugar te Leyden; Mr. B. M. Vlielander Hein te Brielle en Mr'. M. P. Meelbooui te Leyden. Het proces-verbaal der pleglige grondsteen-legging voor een nationaal monument in het Willemspark te 's Hage, op 17 dezer, hetwelk, na door den secretaris der hoofdcommissie te zijn voorgelezen, ter plaatse on- derteekend werd door Z. M. den koning, was van den volgenden inhoud Ter eetiwiger gedachtenis van het halve eeuwfeest van Nederlands her stelde onafhankelijkheid heeft Zijne Majesteit Willem de derde, koning der Nederlanden, op den XVII'1"1 November MDCCCLXU1, den eersten steen gelegd van dit nationaal gedenkteekenwaartoe degelden zijn bijeenge- bragt uit vrijwillige giften van en inzamelingen bij Zijner Majesteits onder danen zoo iu het koningrijk en zijn overzeesche bezittingen als elders gevestigd; onder de leiding in het vaderland van bijna acht honderd plaat selijke commissiën en eene hoofdcommissie, wier voorzitterschap mogt wor den bekleed door Zijne Koninklijke Hoogheid prins Frederik der Nederlanden den eenig overgebleven niannclijkcn telg van Oranje, die persoonlijk ge tuige was van de groote en wondervolle gebeurtenissen, aan wier dankbare herinnering dit gedenkteeken is gewijd. Gedaan te 's Gravenhage op Dingsdag den zeventienden November acht tien honderd drie en zestig. Ten aanschouwe van afgevaardigden, genoo digden en duizenden landgenooten en in de onmiddellijke tegenwoordigheid van allen, die nevens Zijne Majesteit den koning eu de koninklijke prinsen deze oorkonde met hunne naamieekening hebben bekrachtigd." De hoofdcommissie ter oprigting van een nationaal gedenkteeken voor November 1813, enz. (Was geteekend Frederik, prins der Nederlanden. l:'. J. Lutidry, voorzitter van orde. Petrus Regout, Vice-president. C. F. van Berckelsecretaris. d'Engelbroiincrsecretaris. J. J. van Coeverdenpenningmeester. J. W. C. Amiabel. Blikman Kikkert. 11. L. Enlhoven Lz. J. C. P. Holz. E in i I c Kocclilin. .1. M. van der Made. L. van Limburg Stirnm. G. A. G. v. d. Duyn van Maasdam, gep. G.-M. J. Heemskerk Az. (Was geteekend:) Willemprins van Oranje. Alexander. Hendrik, prins der Nederlanden. Frederik, prins der Nederlanden. Thorbecke. G. II. Betz. Olivier. 1. D. Fransen van de Putte. P. v. d. Maesen de Sombrcff. W. J. C. II. v. Katlcndijke. J. W. Blanken. J. A. Pliilipse. van Reenen. J. F. Hoffmann, van Pallandt, E. J. C. M. de Kuyper, F. G. A. Gevers Deynoot, G. N. de Sloppelaar, v. B. Rengers, J. A. G. de Vos van Steen- wijk, Wyckerheid Bisdom, v. Heiden, Sandbcrg. Te Delft is eergisteren avond bij C. v. d. W., op de Buitenwalersloot, een stoute diefstal gepleegd. Terwijl hij zich met zijne huisvrouw en doch ter slechts vijf minuten had verwijderd, vond laatstgenoemde, toen zij toe valligerwijze naar de ouderlijke woning terugkeerde, om zich van eene hals ketting te ontdoen, die onderweg gebroken yvas, dal hel raam der beneden- achterkamer was opgeschoven. Geheel ontsteld zocht zij onmiddelijk hare ouders weder op, en alstoen bleek, bij nader onderzoek, dat het kabinet in genoemde kamer was opengebroken en daaruit ontvreemd, behalve eenige kleedingsttikkeneen blikken trommeltje waarin zich ruim 300 bevond. Het scheen, dat de dief overvallen was, want alles in het vertrek getuigde er van, dat hij met overhaasting gevlugt was. Uil de geuieente Haarlemmermeer is dezer dagen gevankelijk te Haar lem overgebragt zekere F. v. D., tapper aldaar, die verdacht wordt moed willig zijne woning te hebben in brand gestoken. De beklaagde was voor ƒ1000 bij de Jong en O. te Amsterdam tegen brandschade gewaarborgd. Door burg. en wethouders van Amsterdam is thans aan den raad eene nadere voordragt gedaan tot benoeming van een hoogleeraar in de ontleed kunde aan hel athenaeum. Daarop zijn geplaatst de hh. dr. T. Zaaijer, reeds vroeger aanbevolen, dr. W. Berlin, dr. J. L. Dussean en dr. E. H. G. Thijssen. Naar wij vernemen, zegt hel llbl.is ten gevolge van het bedanken voor het professoraat aan het athenaeum te Amsterdam, aan den heer dr. Fles eene jaarlijksche toelage van ƒ400 toegekendboven liet traciemenl als officier van gezondheid lslc kl. en de toelage als leeraar aan 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen. Bij vonnis van 18 Nov. werd door de arr.-reglbank te Nijmegen een meisje van elf jarenter zake van eene poging tol vergiftiging harer stief moeder, tot gevangenzetting in een verbeterhuis voor den tijd van 10 jaren veroordeeld. Uit "wrok, omdat zij soms slecht voedsel bekwam, had zij zich op zekeren namiddag van negen lucifers meester gemaakt, er met een broodmes de kopjes zorgvuldig van afgesneden en die in haren zakdoek geknoopt, totdat zij, een uurtje later, naar de water- en vtiurvrouw gezon-

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1