LEVDSCHE COURANT. 'nm, ZATURDAG 21 NOVEMBER. N°. 140. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke notnmers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N". 22 blad 31 en 32) der Hande lingen van den Gemeenteraad. BINNEXLANDSCIIK BER1ÜTEN. LEYDEN, 20 November. Met genoegen zien wij terug op de in alle opziglcn zoo welgeslaagde feest viering, ter gedachtenis van de herstelling van Nederlands onafhankelijkheid in 1813, die gisteren alhier plaats had. Eene dergelijke feestvieringwaarhij ieder, van welken rang of stand in de maatschappij ook, zich beijverde om daaraan naar zijn vermogen luister bij te zetten, en van zijne liefde voor vaderland en koning een sprekend getuigenis af te leggen, wordt zelden aanschouwd. Des morgens ten 8 ure werd het feest door het luiden van de groote klok der Uooglandsche kerk aangekondigd. Eene groote menigte bewoog zich reeds door de stralen, om de versieringen, die overal met kwislige hand aangebragt waren of nog aangebragt werden in oogenschouw te nemen. En waarlijk eene wandeling door de stad was wel de moeite waardig. Behalve eene ontelbare menigte vlaggen en wimpels zag men vele woningen met rijke decoratiën getooid en menige salon in een bloemenhof herschapen. Op de Botermarkt, Nieuwen Bijn, Donkerslceg enz. o. a. hadden vele winke liers gewedijverd om van hunnen goeden smaak te doen blijken; hunne ma gazijnen leverden een bijzonder fraai aanzien op; waarbij vooral de hh. van den Berg en Wafelbakker en niet minder de Bazar de aandacht trokken. De zoo bijzonder smaakvolle versiering van den heer de Constant Rebecque, in het Noordeinde bij den heer van Praag, droeg ieders bewondering weg. Fraai mogl o. a. ook genoemd worden de decoratie aan de fabriek van den heer van der Meer op de Mare, die uit saijetten in nationale kleuren, was zamengeslelden die van de hh. de Fleyder en C°. op de Heerengracht, uit vlaggendoek en een 60-tal vlaggen bestaande. Vooral echter bij het bezoe ken der wijken, door de minder gegoeden bewoond, stond men verbaasd over hetgeen deze overal tot opluistering van het feest hadden tot stand ge- bragt. Overal waar men het oog wendde, zag men de huizen met groen behangen of geheele straten dwars met guirlandes, kroonen enz. versierd, en op meer dan ééne plaats waren zelfs fraaije eerrpoorten opgerigt. Galg straat, Groenesteeg, Oranjegrachl waren een bezoek overwaardig en in me nig opschrift vond men de uitdrukking van den geest die de bevolking bezielde. Tegen 10 ure begaf zich eene talrijke schaar naar de opengestelde bede huizen, om den dag met dankzegging en gebed aan te vangen. In de 8'. Pieterskerk, waar dp. van Gorkom voor de Ned. Uerv. gemeente optrad, was het voor haar eene niet geringe verrassing dat, na den voorzang, de lieer J. Godefroy eenige variation op de melodie van Tollens' volkslied uitvoerde, afgewisseld door hel zingen var. drie coupletten "van dat lied door een dubbelqnarlet uit het Mannenkoor, opgerigt door het alhier ge vestigd departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, eene proeve die algemeen heeft voldaan. Vooral het couplet: «Bescherm, o God! be waar den grond," enz. maakte diepen indruk en droeg er toe bij om den hoorders in eene voor deze godsdienstige bijeenkomst passende stemming te brengen. De spreker deed daarna in eene vlugtige schets van de geschie denis des Vaderlands van 1795 lot 1813 uitkomen, hoe zwaar ons land had geleden onder de Franschc overheersching, waarloe de bittere strijd der toenmaals hier bestaande partijen den grond had gelegd, en stond ver volgens een oogenblik siil bij de wereldgebeurtenissen van 1812 en 13, die aanleiding tot onze bevrijding gaven. liet treurige vertrek van prins Willem V in 1795 en de blijde terugkomst van diens zoon in 1813 werden door hem op eene treffende wijze geschilderd. De slotsom van het geheel, dat hij als tekst boven zijne toespraak had kunnen stellen, was volgens de spreker: De Heer regeert. Met eenige toepasselijke woorden, opwekking tot eendragl en vurige vaderlandsliefde, en aansporing om, evenals in andere plaatsenook hier het feest in gepaste vreugde te vierenwerd deze toe spraak besloten. Hel geheel werd blijkbaar met belangstelling aangehoord. De gemeente zong vervolgens Gezang 178 vs. 4. »Ja, God des vredes! blijf ons bij" enz. Als voorspel vergastte de talentvolle organist de gemeente nog op eene voortreffelijke uitvoering van het Hallelujah uil Handels Messias. Met een plegtig gebed voor koning, vaderland en gemeente werd deze gods dienstoefening geëindigd. Voor het verlaten der kerk hieven alle aanwezi gen, onder begeleiding van het orgel, het volkslied aan. In de kerk der Chr. afgescheiden gemeente was ook eene talrijke schare aanwezig. Aldaar werd eene collecte gehouden, ten einde aan de armen der gemeente eene buitengewone uitdeeling te doen. Terstond na hel eindigen der godsdienstoefeningen begon de parade van de dicnsld. schutterij en de bezetting, die uithoofde de Ruïne thans niet beschikbaar was. op dc Brcedestraal plaats had. Die parade werd bijge woond door de 2dc sectic van liet Metalen kruis, met hare banier, eenige leden van de lstc sectie van die vereenigingen door het corps invaliden. Dc Brcedestraal leverde op dat oogenblik, door dc menigte der aldaar aan wezige troepen en de met de oranjekleur voorziene en juichende menigte, een treffend gezigt op. Ten 12 ure trad de hoogleeraar de Vries, daartoe, gelijk vroeger gemeld is, door heeren studenten uitgenoodigdin de groote gehoorzaal van het akademie-gebouvv als spreker op. Hij hield eene sierlijke, met de plaats waar en de personen voor wie hij inzonderheid het woord voerde allezins in overeenstemming zijnde toespraak, die van echt vaderlandsche gevoelens, van liefde voor dc hoogescliool en genegenheid voor hare kweckelingen ge tuigde, herhaaldelijk luide werd toegejuicht, en lot het aanhooren van weïkc ook dc curatoren en de hoogleeraren der hoogesehool waren opgekomen. Na het uitspreken dezer rede trokken de hh. studenten, voorafgegaan door dc muziek van het reg. dragonders uit 'sHage, in plegtstatigen optogl langs Rapenburg en Breedestraat, naar de stads-gehoorzaalde plaats voor het houden van een dejeuner bestemd. Van 12 tot 4 ure hadden de van gemeentewege aangekondigde volksver- makelijkhedenonder de leiding van den hof-mechanicus D. L. Bamberg, op dc Ruïne plaats. Door mastklimmeu, wedioopen en ringsteken, naar allerhande prijzen werden zoowel mannen als jongens een geruimen tijd bezig gehouden. Een talrijk publiek was steeds op dc Ruïne aanwezig, ter wiens verpozing kunslverrigtingen op het slappe en stijve koord, mechani sche voorstellingen en gymnastische oefeningen plaats hadden. Ook de voor het volk zoo eigenaardige poppenkast, die men schaarscher ontmoet, ontbrak hier niet; er waren 2 exemplaren. Aan het geheel werd levendig heid bijgezet door het bij herhaling uitvoeren der volksliederen door een muziekcorps onder directie van den heer van Pijpen. Bij den burgemeester waren des namiddags de leden van den gemeente raad de rector magnificus der hoogesehool en andere genoodigden burger lijke en militaire autoriteiten, aan een diner vereenigd. Door de illuminatie aan den avond van den dag werd de kroon op het feest gezet. Niet alleen was de gewone verlichting door (guirlandes langs straten en grachten fraai, maar ook de meer bijzondere was inderdaad prachtig. Schitterend was de van stadswege op de Beestenmarkt geplaatste cerepoort. De bewerking van deze poort en andere door de stad verspreide gasornamenten waren zeer te roemen wegens zuiveren vorm en gelijkmatig heid van verlichting. Een schoon effect, gelijk te wachten was, deed de zoo keurige illuminatie van de Borstelbrugook niet minder die aan de Koornbeurs, beiden kwistig met lampions bezet, liet gezigt op de Koarn- benrs, in verband met dc beide zoo fraai verlichte kanten van den Rijnwas fraai. Hier waren het de wiukels van de bh. A. SinkeFcn B. Schmier, daar die van den heer J. van den Berg, gebouwen tot den nok verlicht. Dc winkelkasten van den heer D. Wafelbakker schitterden van gas en kost bare bloemen. Voorts de Bazar eenvoudig schoon gedrapeerd en verlicht schier in een ander gebouw herschapen. Op de Breedestraat trok met regt de aandacht de luisterrijke hulde aan koning Willem 1 door de behangers Groen en van Ewrjk gebragt. Door de zorg van den waarncmendcn direc teur van het Japansch museum von Siebold, den heer C. Leemans, was de verlichting aldaar binnenshuis zeer eigenaardig op Japansche wijze met lam pen en ballons bewerkstelligd, terwijl dc Nieuwsteeg de heerlijke verlichting binnenshuis bij den lieer mr. P. van Outeren het Noordeinde de verlichting van dë woning van den heer de Constant, waardoor de schoone decoratiën aldaar des te fraaijer uitkwamen, aanbood. De kaarsenfabrickanteu Das en O. opliet Rapenburg en W. F. van llarlrop op de Hooigracht hadden ieder een vlag van lampions uilgestoken; voor de woning van den eerstgenoemde hingen drie kroonen over het waler, terwijl het huis van den laatstgenoemde tol opliet dak verlicht was. Ook de kaloeufabriek op de Ileerengrachl leverde in ruime mate haar contingent in de algcmecne verlichting. Telkens en op on derscheidene plaatsen iu de stad werd Bengaalsch vuur ontstoken of knal den er vuurpijlen in de luchtook werden er van een verlichten boejjer in den Nieuwen Rijn vreugdeschoten gelost. Aan de Haven en aan de Bees tenmarkt waren verlichte tempels op het waler geplaatsten aldaar lieten twee militaire muziekcorpsen den gcheclen avond de volksliederen en andere muziekstukken hooren. Hel gezigt op de iu dc Haven liggende stoomboot met ballons verlicht, was fraai. Van stadswege waren in enkele meer af gelegene buurten verlichte eerepoorlen geplaatst, iets dat wij zeer toejui chen. Eehter hadden de bewoners van grachten en stegen overal, naar hun vermogen, hun best gedaan om aan de verlichting deel te nemen. Was de verlichting algemeen te noemen, ook de vreugde, de geestdrift mogt grcnzenloos heefen en zulk eene geestdrift, 'twas duidelijk, kan alleen bestaan in een land waar vrede en welvaart woont en een goed koning regeert over een volk, dat zijn vorst bemint en bij menigerlei verwikkelin gen de zegenrijke vruchten van dit koningschap weet Ie waardeeren. De houding des volks was ook hier voortreffelijk, en gaarne brengen wij daaraan eene welverdiende hulde. Tol verhooging der feestvreugde op gisteren heelt de heer J. H. Zit man, heer der gebuurte n°. 12 alhier, door een gacht ingezeten dezer stad daartoe in staat gesteld, aan meer dan 60 huisgezinnen, in die gebuurte woonachtig, eene ruime hoeveelheid vleesch en spek kunnen uitreiken. Eene uitdeeling van brood met boter, kaas en rookvleesch heeft ook in de gebuurte n°. 1 plaats gehad (zie hierachter). Gisteren avond ten 8 ure zijn de gealimenteerden in het Minnehuis onthaald op chocolade, met brood, boter en kaas, waarna er op de binnen plaats een vuurwerk is ontstoken. Aan W. Schalkwijk, van wien wij vroeger melding hebben gemaakt, is gisteren, dank 'zij de zorg van enkele menschenvricnden, een gelukkige dag te beurt gevallen. Bij de ïlaarl. Cour. van heden is gevoegd een afdruk van hel tweede nominee der herstelde llaarlemsche Courant, zoodanig als die voor 50 ja ren den 19dco November te Haarlem is gedrukt en verzonden. Dit nouimer bevat o. a. twee Notificatiën van den maire der stad Leydcn, den heer Heldewier. van 18 November 1813, welke ook voorkomen in de Leydse Cour. van Vrijdag 19 November 1813 n°. 1. De Middelb. Courant deelt in eene correspondentie uil 'sHage mede, dat de konwigtoen Z. M. II. Zaturdag incognito en natuurlijk zonder Oranje-kokarde in het Willemspark wandelde, dooreen kleinen jongen nut den naam van nlecswerd begroet.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1