LEYDSCIIË C 0II RA N 1805. Pi". 139./? DONDERDAG 19 NOVEMBER. De Courant wordt MaandagH'oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die ran Maandag komt uit Zalurdag avond. /v te.*;-?. De prijs der Courant is f 3.per vierendei jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 1 Cents verkrijgbaar. BWMNI.ANDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN, 18 November. Mogt de hoofdstad des rijks eergisteren en de residentie gisteren met blijdschap de herinnering vieren van de herstelling van Nederlands volksbe staan in 1813, daarbij dankbaar gedenken aan de voorregten door het Ne- derlandsche volk in de jongst"verloopen 50 jaren genoten, vruchten van de toen onder het huis van Oranje gevestigde orde van zaken, en eenen lau werkrans vlechter, voor de mannen, die zich in dien hoogst moegelijken tijd op den voorgrond stelden cn hun leven voor bel vaderland veil haddende geestdrift, die allervvege heerscht, toont aan dat ook hier die berinneringen tot eene niet minder hoog gestemde feestvreugde aanleiding zullen geven. Een blik op de allerwege met vlaggen getooide huizen, op de slrateu, ste gen en grachten, die met groen en bloemen als overladen zijn, is genoeg om ons daarvan te overtuigen. Die geestdriftzij moge bij allen niet bet gevolg zijn van eene regie waardering van bel gebeurde, is in zoo verre verblijdend dat allen zich daarbij vcreenigen in de heilbede voor Vaderland en Koning, iets dat zoo gunstig afsteekt bij de verdeeldheid en den partij baat van vroegere dagen, die weleer niet weinig tot onze vernedering heb ben loegebragl. Moge de feestviering van morgen er toe bijdragen om den band lusschen Nederland en Oranje, op onze grondwettige instellingen ge vestigd meer en meer te versterken. Gejubeld dan, gejuicht, gevlagd! In vreugd die zaalgc stond herdacht Toen we eer en volksbestaan herkregen! Verbroederd, allen twist gedoofd, En zamen, dankend, God geloofd Voor vijftig jaren zegen Onder de fraai gedecoreerde winkels alhier mag de Bazar niet onvermeld worden gelalen, wegens de drie welgelijkende borstbeelden in pleister van van koning Willem 1, 11 en 111, op eene zeer smaakvolle wijze geplaatst lusschen oranjeboomen en eene keur van andere uilheemsche gewassen. Bij de viering van het heugelijke feest van Nederlands herstelling, worden ook de armen niet vergeten. De verpleegden in bet geref. minne huis worden op tarwebrood en kaas onthaaldde zomer- eu wiuterbedeel- den der Ned. herv. diaconie ontvingen heden tarwebrood en spek; aan de opgenomenen in het Werkhuis heeft heden een extra-deeling van brood en kaas plaats, en worden de laatsten morgen op eene krachtige vleeschsoep onthaald. Op de scholen voor lager onderwijs voor on- en minvermogenden alhier is heden aan de leerlingen een exemplaar van de van wege hel Nederlandsche onderwijzersgenootschap uitgegeven feestplaat uitgereikt, benevens een exem plaar van de beschrijving van die plaat en van de feestliedjes van den heer dr. J.P. Heye. Aan de leerlingen van de tusschenschool op de Pieterskerk gracht werd een dergelijk geschenk uitgereikt. Ook aan de kinderen die de in de Zaal der Yereeniging voor Christelijke belangen gevestigde Zondagschool bezoekenwerden heden op de gebeurtenis van November 1813 toepasselijke geschrifijes geschonken. Allerwege buiten de stad en op de dorpen wappert aan de woningen en op de molens de nationale vlag, terwijl gisteren avond onder Soeterwoude aan het Schulpenpad en den Soeterw. weg vele woningen verlicht waren. Bij bet nommer der Haarl. Cour. is door de uitgevers een afdruk ge voegd van bet eerste nommer der herstelde llaarlemsche Courant, zoodanig als°die, voor 50 jaren, op den 17de" November 1813, loeu nog Frausche bezetting in Haarlem aanwezig was, aldaar is gedrukt cn van daar is verzonden. Men verneemt dat Z. M. dc koning aan Douwcs te Alkmaar, die even als voor 50 jaren aldaar gisieren de vlag van den toren beeft uitgestoken, eene gratificatie van ƒ50 heeft verleend. Te Delft is ook de vlag uitgesto ken door denzelfden persoon, J. van der Wees, die dit op 18 Nov. 1813 deed. Op voorstel van den directeur vice-president is door de directie van de Rijnspoorweg-maatschappij met algemecue stemmen besloten, bij gele genheid van den algemeencn nationalen 50-jarigen gedenkdag van Neder lands herstelde onafhankelijkheideene buitengewone gratificatie toe te kennen van twee dagen loon aan al de beambten der maatschappij, welke op daggeld slaan en van ée'u ten honderd van het bedrag van hun jaarlijksch traclemenl aan al hare overige beambten, wier traclcment niet meer dan ƒ1000 in hel jaar bedraagt. Deze gelden, ten bedrage van ongeveer 3500, zullen op aanvrage van de hoofden der afdeelingen op den eerstkomeiiden betaaldag aan de betrokkene personen worden uitgekeerd. Uil Tiel meldt men het volgende: Leendert van der Helden, visscher te Ileerewaardenthans 74 jaren oud, plantte in 1813 op den toren aldaar de oranjevlag, toen de Fransehen zich daarin bevonden. Daar bij niet in het bezit was van de Vaderlandscbe vlag, nam hij een beddelaken, kocht voor 25 ets. safraan kookte dit cn maakte alzoo een oranjekleur. Verra den zijnde werd hij gevangen genomen cn opgesloten in het huis, toen door een Franschen generaal betrokken, 's Nachts ontvluglte bij, brak door de Fransche wacht heen, ontnam hun een sloep en kwam behouden te Rossum aan, in weerwil van de vele kogels, die de vijand hem achterna zond. Daar lagen de verbondene mogendheden, en bij was bun een gerui- men tijd een getrouw gids, zoowel te land als te water. Bij de tweede kamer zijn wets-onlwerpen ingediend ter bekrachtiging n provinciale belastingen. Daarbij wordt o. a. voorgesteld bekrachtiging van provinciale Mr. A. Brgaers. te verleenen aan de heffing ten behoeve der provincie Zuidhollandvan vi opcenten op de hoofdsom van de grondbelasting over de jaren 1864, 18 1865 en 1866, en van drie opcenten op de hoofdsom van de belasting het personeel over de diensten 1864/65, 1865/66 en 1866/67. 's GRAVEN I1AGE 18 November. Gisteren brak voor de residentie de lang verbeide dag aan waarop zi- feest zou v.eren ter herinnering aan de herstelling van Nederlands volksbe slaan iu November 1813 Reeds vroeg waren alle straten cn pleinen m een tal van belangstellenden gevuld, allen met de geliefde oranje-kleur g toojd. Dc vlaggen en wimpels waren ontelbaar en gehcele straten ware; in veranda's met groen eu kunstbloemen herschapen. De groote plegtigheid van den dag, het leggen van den eersten steen van het monument in liet Willemspark, had op de bij het programma voorg' schreven wijze plaats. Genoemd park leverde bij die gelegenheid een i drukwekkend tooneel op. Achtereenvolgens namen de genoodigden de voor hen bestemde plaatsen in. De oude krijgers van 1813 en de nakomelingen van hen die aan de gebeurtenissen van 1813 zulk een roemrijk aandeel he ben gehad, werden door Z. K. U. prins Fredei'ik op eene aandoenlijke wijze toegesproken, waarop een der lib. van Hogendorp dankte voor de hulde aan de nagedachtenis van hel driemanschap gebragt. Op uitnoodiging van Z. K. F werd door Z M. de eerste steen gelegd van het monument, dat voor de nakom liiu -chap een getuigenis zal zijn van de dankbaarheid van het tegenwoordig gesl dit, voor de weldadige vruchten der gebeurtenissen in November 181 Vóór en na deze plegtige handeling sprak de hoogleeraar van Oosterz zijne feestrede uit, terwijl het geheel bij afwisseling werd opgeluisterd doir dc uilvoering van de voor deze gelegenheid vervaardigde fecst-cantaiefa fares en losbrandingen van het geschut. Nadat het slot der feest-cantate was uitgevoerd, nam liet defileren der werklieden een aanvang, waarbij h niet aan hartelijke betuigingen van trouw en gehechtheid aan den konin en zijn huis ontbrak. Alles bad in eene volmaakte orde plaats. Inmiddels was eene aanzienlijke volksmenigte in de Maliebaan door onde sclieidenc volksspelen bezig gehouden. Na den afloop van de plegtige feestviering in het Willemspark, werde de oude krijgers, in de groote zaal der Vereeniging, uil naam van Z. K 1 prins Frederik hartelijk ontvangen. De prins was voornemens daarbij i persoon tegenwoordig te zijn, maar werd door ongesteldheid genoodzaakt na den afloop der feestviering in het Park, naar zijn paleis terug te kcerei In Diligeiilia vereenigden zich nu de leden der hoofdcommissie en de fees commissarissen tol de ontvangst van de afgevaardigden der subcommissien uit de verschillende plaatsen des rijks. Die afgevaardigden werden namens den prins toegesproken door den secretaris der hoofdcommissie, den heer Mr. d'Engelbronnerdie lien van wege Z. K. H. hartelijken dank betuigd voor de medewerking en ondersteuning door de commission verleend tot bevordering van het schoone doeldat men beoogde. Die toespraak wer I door den heer mr. Tijdeman, een der afgevaardigden van Amsterdam, o welsprekende wijs beantwoord. Des avonds had op boog bevel eene galavoorstelling in den kon. Roll schouwburgplaats. Zij werd vereerd met de tegenwoordigheid van 1111. MM. d koning en de koningin, HU. KK. 1111 de prinsen van Oranje en Heudril: en de prinsessen Frederik en Maria. Zoowel bij de komst als bij het ver trek van het koninklijk gezin, werd het Wilhelmus uitgevoerd, dat door het publiek slaande werd medegezongen. De illuminatie, die des avonds werd ontstoken, mogt met regt eene alge meene verlichting genoemd worden. Van 's konitigs paleis af tot de nedc rigc woning van den daglooncr, alles was geïllumineerd, ieder op zijne wijze en smaak. Ilier cerepoorteneerebogenbekroonde naamcijfers of sterren, daar verlichting guirlaudeswijze langs geheele buurten, straten ei grachten, of woningen, hier door gas, daar met gekleurde of gewone lam pions, ginds door petroleum, en op zoo menige plaats was het waslicht in de open prachtige salons, te midden van keurige bloemen, waar lusschen 's konings borstbeeld prijkte, op luisterrijke wijs aangebragl. In een woord niemand had nagelaten alles bij te dragen om deze verlichting eene der fraaiste te doen zijn die men ooit hier heeft bijgewoond. HH. MM. de ko ning en de koningin en de verdere leden van het kon. gezin hebben, na afloop der gala-voorstelling, de stad in alle rigtingen doorreden, om de il luminatie te bezigligcn. Tegen middernacht keerden zij, onder hel levendig ste gejuich en door duizenden vergezeld, naar hunne paleizen terug. Dit ware volksfeest is lot aller genoegen uitmuntend afgeloopen. Nergens werd de orde in het minst gestoord. Aan het standbeeld van Z. M. Willem II zag men gisteren morgen in groote cijfers hel jaartal 1813, uit groene takken, bloemen en oranje linten zamengesteldprijken. Heden morgen heeft de plegtige audiëntie en corps van de tweede ka mer der staten-generaal bij Z M. den koning plaats gehad. AMSTERDAM, 17 November. Amsterdam heeft gisteren op eene waardige wijze feest gevierd ter berinnering aan dc gedenkwaardige dagen van November 1813. Reeds vroegtijdig stroom den tallooze belangstellenden naar de Plantage, bet vereenigings-punt der duizenden die deel zouden nemen aan den groolen triomftogl. een voornaam gedeelte van hel programma var. den dag. Het Park en de aangrenzende gedeelten der Plantage leverden een schouwspelwaarvan men de schoon heid moeijelijk in al de bijzonderheden kan opgeven. Ten 8 ure des mor gens kondigde liet bulderend kanon den aanvang van liet feest aanten 8j ure werden de bestuurderen der deelnemende corporation door die der tvpographische vereenigingen in het Park verwelkomd en werd hun de

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1