S®er Telegraaf. op te bouwen. In den loop zijner uitvoerige rede gaf hij de redenen op; die er voor pleitten om de uitgifte van bankpapier niet aan de algemeene concurrentie prijs te geven, maar daarmede zoo lang mogelijk e'éne instel ling te belasten; hij deed voorts uitkomen welke bezwaren aan eene rege ling van het bankwezen in het algemeen verbonden warenen hoe het voorschrift van artikel e'e'n in dien geest gesteld was, dat ieder, welk ge voelen hij ook mogt zijn toegedaan, zich daarmede kon vereenigen. Na den minister van financiën voerden nog het woord de hh. van Voorlhuysen, Viruly Verbrugge, van Gollstein, Blom, van Bosse en Blusse' van Oud- Alblas, die terugkwamen op hunne vroeger geuite gevoelens ten opzigte van het wetsontwerp, en daarop nader aandrongen. Nadat de minister van financiën nog kortelijk de onderscheiden sprekers beantwoord had, zijn de algemeene beraadslagingen gesloten. BUITBNLANDSCHE BERIGTEN. ENIG EE Al* I». LONDEN, 15 November. De Times bevat een schrijven van den beer Cobden over het bombar dement der Japansche stad Kagosima. Hij acht het eene barbaarschheid eene misdaad, eene onvergeeflijke zonde, dat die stad, meer dan 100,000 inwoners tellende, door het Engeische eskader in de asch is gelegd wegens eenen op 100 mijlen afstands gepleegden moord, waarvan die inwoners zelfs geene kennis droegen. De beer lozleybankier te Liverpool, die tot mayor van die stad is benoemdheeft op eene zeer onverwachte wijze eene reeds voor verloren geachte som van 42000 teruggekregen. Tijdens de groote Amerikaansche geldcrisis, die zoo slechten invloed op de Europesche financiën had, ging een handelsbuis te Liverpoolhandelende onder de firma James Mac-Henry O.failliet. De heer M'Henry vertrok naar Amerika en herstelde zich. Dezer dagen heeft hij aan zijne crediteuren hun bij zijn faillissement verlo ren kapitaal met de renten teruggegeven. De heer Mozley heeft besloten 20000 te besteden voor werken van openbaar nut. De New-Yorksche beriglgevcr van den Times zegt in een brief van 27 Oct.: Volgens eene officiële opgave zijn door de noordelijke stalen van Amerika tot aan 1 Jan. dezes jaars 1,276,246 man te velde gezonden. New-York alleen heeft er van dat aantal 222,836 geleverd. Dit jaar zijn door den gouverneur van den staat New-York van Jan. tot Aug. 5000 aan stellingen van officieren uitgevaardigd. Desniettegenstaande zal deze slaat alleen, tot voldoening aan de nieuwe oproeping en tot aanvulling van het geen hij vroeger te kort is gekomen108,085 man moeten leveren. Aan den anderen kant heeft Virginia alleen, met eene bevolking van 1,596,318 zielen, een contingent van 102,915 strijders voor de legermagt der zuide lijke stalen geleverd. Volgens de jongste berigten uit New-York duurde hel bombardement van Charleston den] lsteo dezer met hevigheid voort. De stelling van generaal Hooker werd door de zuidelijken bestookt. De generaal Meade was gereed om op te rukken FRANKRIJK. PARIJS, 15 November. Betreffende het door den keizer voorgestelde congres verneemt men niets dan gissingen. Men wil thans welen, dat Rusland weigeren zal er deel aan te nemenwant de publieke opinie daar te lande verklaart er zich tegen. Engeland wil, alvorens zich te verklaren, bekend zijn met de grond slagenwaarop de beraadslagingen zullen plaats hebben en daarover wor den depêches gewisseld. De koningin van Spanje moet de uitnoodiging onvoorwaardelijk aangenomen hebben. Men wil welen dat de keizer, om aan zijn aanbod lol minnelijke schikking van alle quaestiën, die Europa verdeden, meer gewigt bij te zetten, besloten heeft 100,000 man troepen naar hunne haardsteden te rug te zenden hetgeen levens eene aanmerkelijke bezuiniging voor het bud get zal te weeg brengen. Onder de protestanten hier te lande worden thans twee verschillende bewegingen opgemerkt. Terwijl de orthodoxie het vormen eener synode lot betere organisatie der kerk, benevens lot vaststelling eener geloofsbelijdenis verlangt, wordt dat streven door de vrijzinnigen lievig bestreden. Volgens berigten van S'. Domingo wint de opstand aldaar veld, zoo dal de Spanjaarden denkelijk het eiland zullen moeten verlaten. Porto Rico en Havana zijn schier van troepen ontbloot, en aldaar bestaat vrees voor eenen slavenopstand. De stad Snerto is door de opstandelingen verbrand. Al de kooplieden dier plaats zijn door dien verschrikkeltjken ramp geruï neerd. Hel fort was evenwel hij het vertrek van den mail nog in het be zit van 1400 man Spaansche troepen onder Rivera, maar de manschappen hadden groot gebrek aan water en konden niet dan met de grootste moeite en gevaar een kleinen toevoer krijgen. De Algésiras en de Revenge hebbennaar men zegtop verzoek van den koning van Griekenland, bevel ontvangen, om in den Piraeus te bljj- ven, terwijl de noodige maatregelen zijn genomen om een corps Fransche en Engeische troepen aan wal te zetten, voor het geval dat de houding der Grieksche troepen tot botsingen mogt aanleiding geven. PKOISSEW. BERLIJN, 10 November. In het rapport der commissie van het. hecrenhnis, belast met het onderzoek der ingekomen voordragten tot wijziging van de drukperswet, wordt voor gesteld de lijdelijke drukpersverordening van 1 Jnnij jl. goed te keuren. Uit Gothenburg wo dl berigt, dat de helft van Warberg, eene stad met 2000 inwoners, door brand is vernield. Uit Kopenhagen meldt men dat Z. M. de koning van Denemarken den 15den dezer te Glucksburg is overleden. Sedert eenige dagen was de koning door koorts aangetast geweestzijne ongesteldheid had echter plotseling eene ongunstige wending genomen. Prins Christiaan is tot koning uitge roepen onder den titel van Christiaan IX. De overleden koning was geboren den 6den October 1808;'hij was de zoon van koning Christiaan VIII en van prinses Carolina Frederika van Mecklen- burg-Sehwerin. Op 20 Januarij 1848 volgde hij zijn vader op in de rege ring over Denemarkenalsmede in die over de hertogdommen Sleeswijk Holstein en Lauenburg. Hij was zeer populair in Denemarken wegens zijne liberale en nationale denkwijze. Uit Warschau meldt men dat onder de voorname personen, die op bevel van generaal Berg naar de binnenlanden van Rusland zijn gevoerd, zich ook bevindt de heer Wenglinski, een der invloedrijkste ingezetenen van Polen. Hij stond vroeger bij grootvorst Constantijn in groot aanzien en moet dezen vóór hel uitbarsten van den opstand reeds gewaarschuwd heb ben dal de sclijjii-concessiën van 1861 het land niet konden tevreden stel len. Ook hij onderging geen verhoor of vonnis; alleen werd hij in de cita del voor eene vergadering van hoofdofficieren gebragt, waar hem werd ge zegd, dat hij een man van aanzien en invloed was, misschien zelfs wel lid der nationale regering, en dat hij daarom voor eenigen lijdtotdat de rust zou hersteld zijn, naar de binnenlanden zou worden overgebragt; zijne fa milie kreeg intusschen verlof, hem te spreken en hem van al het noodige te voorzien. Volgens een berigt uit Lemberg is vorst Czartoryski als diplomatiek agent, en Mieroslawski als organisator der strijdkrachten in het buitenland ontslagen. In het jongst ontvangen nommer der Sl. Petersburgsche dagbladen staal een keiz. besluitwaarbij de vorming wordt bevolen van 12 nieuwe regimenten infanterie, ieder uit drie bataillons bestaande en bestemd om hel derde corps van de reserve uil te maken. Het Journ. de St. Pét. komt op tegen artikelen van hel dagblad le Nord, waarin aan Rusland onderstellcnder wijze eene revolutionaire staat kunde in Hongarye en Turkye, eene jegens Engeland vijandige staatkunde in Azië wordt toegeschreven, en zegt: Rusland wil noch in de nabijheid noch op eenen afstand inbreuk maken op hel beginsel van orde. In Azië kunnen Engeland en Rusland elkander van dienst zijn; zij hebben volstrekt geene reden om er elkanders invloed te vernietigen. PARIJS, 16 November. In de zilting der wetgevende vergadering van heden heeft de heer Morny zich beklaagd over de kwaadwillige beoordee- deeling, welke de beraadslagingen der kamers van het Journ. des Déb. ondervinden. Na een onderhoud daarover met den minister van binncnl. zaken, is besloten om, bij herhaling, de wet toe te passen, krachtens welke schrijvers voor het tribunaal der kamer gedagvaard kunnen worden. MADRID, 16 November. Koningin Isabella heeft den brief van keizer Napoleon beantwoord en het voorstel tot een congres gaaf aangenomen. Er zijn twee stoomboolen met 1400 man aan boord uil de haven van Cadix voptpoLii.n ne rpgerinsr heeft besloten zijn gezag op St. Domingo le handhaven. WEENEN, 16 November. Grootvorst Constantijn heeft zich wegens den storm, genoodzaakt gezien, naar Odessa terug te keerenzoodat zijne aankomst alhier vertraagd is. Het berigt dat aan prins Czartoryski ontslag zoti zijn gegeven als algemeen agent der Polen wordt uit goede bron tegen gesproken. Die JVien. Zeit. bevat een geruststellend artikel, overgenomen uil hel Journ. de Sl. Pêt. en strekkende in antwoord op een artikel iu Le Nord over Ruslands betrekkingen tot Oostenrijk. Genoemd blad hoopt dat de komst van eenen nieuwen koning op den Deenschen troon voor Duitsch- land goede gevolgen moge hebben. STADS-BEKlGTEBi. De Burgemeester, Hoofd der gemeente-policie te Leyden, Gezien art. 115 der Algemeene Policie-verordening in dato 26 September 1861; Bepaalt, dat ter gelegenheid van de Illuminatie op 19 dezer, van des avonds ten zeven uur fot na middernacht, Eiiot an= «Sors dasi stapvoefs binnen de gemeente üüig wordesa geredeü. Wordende wijders aan alle bestuurders van rijtuigen de meeste omzigtigheid en bezadigdheid aanbevolenonder herinnering te vens, om de voorschriften ten aanzien der rigting waarin sommige straten uitsluitend mogen worden beredenmet zorgvuldigheid in acht te nemen. De Burgemeester voornoemd, Leyden, 14 November 1863. D. TIEBOEL SIEGENBEEK. Gewezen vonnissen in strafzaken, door het Kantongeregt le Leyden, op den 7den November 1863. 2 wegens het in den winkel teil verkoop voorhanden hebben van brood, dat te!sig en niet goed gaar is. 2 wegens het in den winkel ten verkoop voorhanden hebben van brood, onder het bepaalde gewigt. 1 wegens hel visschen met andere dan de bij het Reglement op de uit oefening derjagt en visscherij In de provincie Zuidholland aangewezen vischtuigen. 2 wegens hel baggeren in de Leydsche vaartzonder de vereischle toestemming. 1 wegens het baggeren staande op den wal. 1 wegens het werpen van vuilnis in het water. 1 wegens het uitslaan van vloerkleedenna den gezellen tijd. 1 wegens het zonder consent innemen van gemeentegrond. 3 wegens bet rijden op de kleine straalsteenen. 13 wegens hel zich op de openbare straat in kennelijken staat van dron kenschap verloonen. 3 wegens overtreding van art. 315 der Algemeene Policieverordening.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2