LEÏDSCIE C0UM\i. 1805. WOENSDAG 18 NOVEMBER. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. i\". i58. n. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Uithoofde van den nationalen Feestdag zal de Vrijdagsche Courant Donderdag avond aanst. niet worden uitgegeven. Daarentegen zal er op WOENSDAG AVOND en VRIJDAG AVOND aanst. een nommer dezer Courant verschijnen. lil Ni iN K NI L AIV [116 BEKIGTEN. LEYDEN, 17 November. In de kerken der onderscheidene godsdienstige gezindten is Zondag II. de groote gebeurtenis van November 1813, het herstel van Nederlands onafhankelijk heid, plegtig herdacht. Door de Vereeuiging van Christelijke belangen werd die gebeurtenis in eene gisteren avond gehouden bijeenkomst mede plegtig gevierd. Hoewel reeds Zondag II. vele vlaggen waren uilgestoken, zag men echter eerst heden den dag waarop voor 50 jaren het werk van Nederlands bevrjjding is aangevangen, algemeen de nationale driekleur, oranje-vlaggen en wimpels wapperen, terwijl op vele plaatsen de woningen met groen, bloemen en draperiên prijken. De bevolking legt eene vrolijke stemming aan den dag en overal is men ijverig in de weêr met het maken van toebereidselen voor de feestviering op Donderdag aanst. In den loop van dit jaar werd het anatomische kabinet der Leydsehe hoogeschool, door den heer dr. C. Swaving, vroeger eersten stads-geneesheer te Batavia, verrijkt met eene belangrijke verzameling schedels en bekkens, alle afkomstig uit den Oosl-Indischen archipel. Erkentelijk voor dit ge schenk, heeft Z. M. de koning bij besluit van den 4dc" dezer bepaald, den lieer Swaving te begiftigen met eene gouden medaille. De Staats-Cour. beval een overzigl van de opbrengst van 's lands mid delen over de tien eerste maanden van 1863, waaruit blijkt, dat die bedragen heeft /51,081,230.07, zijnde 1,421,306.35 meerder dan in 1862. Het hoofdbestuur van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden heeft van 31. C. ƒ500 ontvan gen ten behoeve van dat fonds. Hel heeft tevens bekend gemaakt, dat krachtens een onlangs genomen besluit alle giften, tijdens de November feesten voor het fonds ingekomen, bij hel kapitaal zullen worden ingeschre ven, ten einde dit monument der dankbaarheid van de Nederlandsche natie aan de verdedigers harer onafhankelijkheid meer en meer te bevestigen en op te bouwen. De Amst. C. meldt dat voor hel stichten van hel Museum Koning Willem 1" belangrijke inschrijvingen en toezeggingen zijn ontvangen van Z. M. den koning, van IIH. KK. HH. den prins van Oranje, prins Fredc- rik, prins Hendrik, van 11. K. H. de groothertogin van Saksen-Weimar- Eisenach en van de douairière gravin van Nassau. Uit Amsterdam meldt men dat de burgemeester zich Zondag morgen aangenaam verrast vond, toen hij den voorgevel zijner woning prachtig ge decoreerd vond. Deze verrassing was des nachts bereid door de leden van het genootschap Ilooger zij ons doel," een aan de beoefening der uiterlijke welsprekendheid gewijden vriendenkring. De aanleiding tot deze verrassing was voor een deel te vinden in de omstandigheid dat voor eenige dagen door baldadige handen de stoep van des burgemeesters woning moedwillig werd beschadigd. Bij de godsdienstoefening in de Nieuwe kerk op Zondag morgen II. had er eene plegligheid plaats, die op de talrijke vergadering een diepen indruk achterliet. Na het uitspreken eener treffende leerrede door ds. Ternooy Apèl naar aanleiding van Jesaia 33 vs. 13, werd namelijk de godsdienstoefening door hem besloten met eenige regelen uit hel volkslied van Tollens, die daarna door de gansche gemeente onder begeleiding van het orgel staande gezongen werden. Twee broeders te Amsterdam dragen Thans de groote oranje-strikken, waarmede leden hunner familie in het jaar 1787, dus 76 jaar geleden, ver sierd waren, bij het herstel van den stadhouder prins Willem V, na de zege door de oranje-partij op de partij der patriotten behaald. Te Assen is reeds Vrjjdag II. het feest der herstelling van Nederlands onafhankelijkheid gevierd, liet feest begon met de groote parade van het garnizoen, waarna de landweer van 1813, die uit Drenthe aan de veldtogten deelnam, groot 92 man, zich in de buiten-societeit in het Stadsbosch ver- eenigde. Ten 12 ure nam de optogl van den landweer door een gedeelte der stad een aanvang met begeleiding van muziek en de manschappen van het garnizoen. Vervolgens toog men naar de groote kerk alwaar door den heer van der Feltz, burgemeester dezer stad, eene toepasselijke feestrede werd gehouden. In de concertzaal werd den landweer een diner aangebo den. De gecostumeerde optogt bij fakkellichtvoorstellende een corps kozakken met muziek en militair geleidenam ten 5J ure een aanvang en trok bijna de geheele stad door, waarna het vuurwerk werd afgestoken. De illuminatie o. a, die op den Brink plaats vond, was prachtig. Ook particuliere gebouwen waren schoon verlicht. Uit Arnhem meldt men dat Z.ondag 11. ook in het koloniaal militair invalidenhuis het halfjarig eeuwfeest van de verlossing en herstelling des vaderlands godsdienstig is gevierd. Reeds vroeg wapperden van het gebouw de Nederlandsche- en oranje-vlaggen. Begeleid door de muziek gingen de oude militairen op naar het kerkgebouw. Drie invalidendie den tijd der Fransche overheersching beleefd en bij den Viersprong en Waterloo mede- gestreden hebben, ontvingen eene eereplaats voor den predikstoel. Vele aanzienlijken, en vooral dames, waren bij de plegligheid tegenwoordig. Den 13deD Nov. 1813 waren de hh. Modderman en Wichers aan het hoofd der kozakken, die zij uit hel naburige Oost-Fric«land gehaald hadden, Winschoten binnengetrokken. Een optogt deze heugelijke gebeurtenis voorstellende, werd verleden Vrijdag te Winschoten gehouden. De heer Sobels, een 98-jarig grijsaard, ging Zaturdag II. te voet aan het hoofd der oude strijders van 1813, die deelnamen aan den optogl te Groningen, ter gelegenheid der feestviering aldaar gehouden. In eene op den lldcn dezer gehouden openbare vergadering van het dep. Groningen der maatschappij tot Nut van 'l Algemeen is aan Hendrik Schollema, oud 76 jaren, letterzetter van beroep, die sints den llden No vember 1803, en dus juist op dien dag 60 jarenbij de familie Oomkens in dienst was geweest, eene zilveren medaille uitgereikt, wegens 60-jarige trouwe pligtsbelrachling. Uil Zwolle meldt men dat de heer P. thans op reis is naar Zwitser land, vergezeld van den advocaat W. Zij hebben de noodige documenten, om het kind, welks voogdij lot zooveel gewrjjf aanleiding gaf en dal der waarts moet vervoerd zijn, op te eischen en terug te brengen. Aan de herv. gemeente te Biitlerswijk (Limburg) is door wijlen den neer j. Koning* gctcgaiccid co» roro«oi boccii. en bouwland, groot 9 bunders. 's GRAVEN II AGE, 17 November. Door Z. II. zijn benoemd: lot regter in de arrond.-reglbank te Win schoten de heer mr. J. Oflerhaus, thans kantonregter te Hoogezand; tot regter in de arrond. regtbank te Appingadam de heer mr. 31. E. Cleveringa, thans procureur bij die regtbanktot procureur bij de arrond.-regtbank te Rotterdam de heer mr. G. J. A. Faber, advocaat aldaar; tot procureur bjj de arrond.-regtbank te Winschoten de lieer mr. D. de Ruiter Zijlker, advo caat aldaar; lol kantonregter te Harliugen de heer mr. K. Banga, thans griffier bij het kantongcregt aldaar; lot kantonregter te Dokkum de heer jhr. mr. G. van Suchtelen van de Haere, thans kantonregter te Hindelopen; tot griffier bij liet kantongeregt te Woubrugge de heer mr. L. V. Ledeboer, advocaat te Rotterdam; tol grillier bij het kantongeregt te Zaandam de heer mr. 11. II. van de Poll, thans griffier hij het kantongeregt te Weesp; tot griffier bij het kantongeregt te Oolmarsum de heer mr. D. J. R. Brants, te Gorssel; en tot griffier bij het kantongeregt te Onderdendam de heer uir. II. C. Upwegen advocaat te Groningen. Z. BI. heeft aan den kapitein A. J. A. Gerlachvan het reg. veld artillerie, de vergunning verleend tot het dragen van eeucn sabel aan een zwart verlakt lederen koppel van modelliep door een aantal oud- en ver dere officieren van het Oost-Indisch leger geschonken uit erkentelijkheid voor hel schrijven der Pastes militaires des Indes Orientales Neerlandaises. Z. 31. de koning, H. 31. de koningin, 1111. KK. HH. de prinsen van Oranje en Frederik en H. K. H. Prinses 3Iaria hebben Zondag morgen de godsdienstoefening in de Kloosterkerk bijgewoond onder het gehoor van ds. Iluydeeoperdie bij deze gelegenheid tol tekst had gekozen Ps. 78 vs. 4 3 68. HH. 3131. en de prinsen hebben heden ochtend in de Kloosterkerk de godsdienstoefening bijgewoond onder het gehoor van ds. Jas, welke sprak naar aanleiding van Exodus 14 vs. 31. H. 31. de koningin-moeder, door het gevorderde jaargetijde belet zijnde de plegligheid van lieden bij te wonen, heeft een plegtig Te Deum in hare kapel doen vieren, en daartoe nilgenoodigd het keiz. Russisch gezantschap en verder hier aanwezige Russische onderdanen. Z. K. II. prins Frederik heeft aan de turfdragers alhier, die zich in de dagen van 1813 ook zoo loffelijk onderscheiden hebben, eene aanzien lijke gift doen toekomen tot oprigting van eene eerepoort. In de zitting van de tweede kamer van gisteren heeft de heer van Heiden Reinesteinna het afleggen der gevorderde eeden zitting genomen. De algemecne beraadslagingen zijn voortgezet over het wets ontwerp hou dende voorzieningen omtrent de Nederl. bank. De minister van financiën gaf te kennen dat hijna gehoord te hebben de gevoelens der tegenstanders van bet onderhavige voorstelnog even vast als te voren overtuigd bleef van de deugdelijkheid van hel beginsel waarop hij hel credietstelsel wenschte

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1