LEYDSC1IE COURANT. y. izilumèfi-i 180Ö. tea MAANDAG 16 NOVEMBER. De Courant wordt MaandagIVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nomi/iers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. F?=5HS Uithoofde van den nationalen Feestdag zal de Vrijdagsche Courant Donderdag avond aanst. niet worden uitgegeven. Daarentegen zal er op WOENSDAG AVOND en VRIJDAG AVOND aanst. een nommer dezer Courant verschijnen. BINNKNLANDSCHE BEIfitiTEiV LEYDEN, 14 November. In de zitting van den gemeenteraad van heden is ingekomen eene missive van den heer mr. N. Sikkel Groos, waarbij deze kennis geeft dat hij zijne betrekking als lid van den gemeenteraad nederlegt. lie voorzitter deelde daarbij mede dat de verkiezing van twee leden van den raad, ter vervulling der thans bestaande vacaturen, zal plaats hebben op 8 December. Onder de overige ingekomen stukken was ook een adres houdende bezwaren legen het dempen der Mare, hetwelk aangehouden is tot dat er betreffende die demping een voorstel mogt worden gedaan. Tot gecommitteerde lol de ad ministratie der vereenigde gast- en leprooshuizen is benoemd de heer mr. H. P. J. Tollens en tot regent van het gereformeerd minnehuis de heer mr. L. D. Suringar. Aan prof. W. G. Pluygers is eervol ontslag verleend als lid der plaatselijke sehoolcommissie. Uitvoerige beraadslagingen werden gehou den over de aan de orde gestelde voorstellen betreffende de gasfabriek van de bh. Librecht Lezwyn c. s. liet eerste punt, om de 10000, op de be- grooling voor de straatverlichting uitgetrokken, in liet vervolg daar niet meer op te brengen, als zijnde een Active post, werd met 18 tegen 3 stem men verworpen. De beide overige punten, betreffende het jaarltjksch aftrek ken eener som voor slijtaadje der werktuigen enz. en het berekenen der percenten van de winst, die door den directeur worden genoten, werden, ten gevolge van een voorstel van den lieer de Moen, aangehouden. Wij vestigen de aandacht op de hierachter ouder de stads-beriglcn voorkomende bekendmaking van het gemeente bestuur, inhoudende hel pro gramma der volksvermakelijkhedendie bij gelegenheid der feestviering op Donderdag aanst. alhier zullen plaats hebben. De dienst, schutterij zal Donderdag morgen ten 11 ure eene parade houden. Onder de wakkere mannen, die door hun beleid en hunnen moed hel meest hebben loegebragt lol de gelukkige wending der gebeurtenissen van November 1813, behoort de toenmalige Leydsclie hoogleeraar Joan Melciiior Kemper. Ter gedachtenis in deze feestelijke dagen aan hetgeen hij toen gedaan heeft voor Nederland en voor Oranje is door eenige ingezetenen dezer stad als blijk van hulde een krans van immortellen gehecht aan hel monument, dal voor Kemper door zijne dankbare leerlingen in het koor der Pieterskerk werd opgerigt. Heden middag ten 1 ure werd door de Israëlitische gemeente alhier eene pleglige dienst gehoudendie gewijd was aan de dankbare herin nering van hel herstel van Nederlands volksbestaan in 1813. Benevens het zingen van op deze heilrijke gebeurtenis toepasselijke psalmen, werd door den Ieeraar, den heer van Weseleene feestrede gehouden, en ver volgens een gebed voor den koning en hel vorstelijk huis uilgesproken. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 169 tot 196 personen. Gisteren avond zjjn te Katwijk 4 schuiten aangekomen met eene hoogst bevredigende vangst steurhariug van goede hoedanigheid. Deze schuiten wa ren slechts 5 dagen uit geweest. Te Soelermeer en Zcgwaart hebben zich een 50-tal personen vereenigd, om bij gelegendheid der aanstaande nationale feestviering een gekosiumeerden optogt te houden, voorstellende de intrede van den prins van Oranje te 's Gravcnhagena zijne aankomst te Scheveningen in hel jaar 1813 Die optogt zal worden gehouden op Woensdag den 18den November a. s.welken dag men hier in het bijzonder aan de feestviering zal toewijden. Van wegc de gemeente Soetermecr wordt eene kolossale eerepoort opgerigt, welke des avonds prachtig zal worden verlicht, terwjjl tevens eene algemeene illu minatie zal worden ontstoken. Bovendien beijveren zich nog verschillende ingezetenen om aan de feestviering eenigen meerderen luister bij te zetten, door ook hunne woningen te verlichten. Naar het zich laat aanzien zal de herdenking van het 50-jarig onafhankelijk volksbestaanook in die gemeen tenop eene voor de inwoners genoegeltjke wijze worden gevierd. Hel programma voor de feestviering van 17 November te 's Graven- hage, door de hoofdcommisse ontworpen en door Z. M. den koning goed gekeurd, bevat o. a, het volgende: Ten 7 ure 's morgens kondigen hel luiden der klokken gedurende een half uur, en 21 kanonschoten de opening der feestviering aan. 10—11 uur. Feeslslond ter godsdienstige wijding in verschillende bedehuizen. 11 u. 30 m. Aanvang der volksspelen in de Maliebaan. 12 uur. Opening der feest-tribune in de Maliebaan. Afwisseling van mu ziekstukken, voor te dragen door het corps muziek van hel regiment gre nadiers en jagers, onder directie van den beer F. Dunkier. 12 u. 30 m. De voltallige hoofd commissie ontvangt haren hooggeëerden voorzitter Z. K. 11. prins Frederik der Nederlanden. 0.30—1 uur. Voorstelling der wapenbroeders van Nov. en Dec. 1813, en verwelkoming van de zoons en nazaten dergenen die aan de vestiging der nieuwe orde van zaken regtslreeks aandeel hebben gehad. 1 uur. Komst van Z. M. den koning, H. M. de koningin, de verdere leden van het koninklijke huis en het vorstelijk gevolg, aangekondigd door eene fanfare uit het orchesl, onder directie van den heer j. 11. Lubeck. On middellijk nadat het hof heeft plaats genomeneerste gedeelte der feest cantate. De feest-redenaar, prof. J. J. van Oosterzee, beklimt het ge stoelte en vangt zijne rede aan zoodra hel eerste gedeelte de feest-cantate is afgeloopen. Eerste gedeelte der feestrede. Tweede gedeelte der feest-cantate. De steenlegging door Z. M. den koning. H. K. H. prinses Maria der Ne derlanden staat gedurende deze handeling ter linkerzijde van Z. M. en biedt hem het zilveren truweel aan, benevens een zilveren presentoir met kristal len schotel, waarop eenig cement. Fanfares. Gezang. Losbrandingen van het geschut. Nadat allen hunne zitplaatsen op nieuw hebben ingenomen vangt het tweede gedeelte der feestrede aan. Slot der feest-cantate. Middelerwijl de fileren uit de Sophia-laan van de zijde der Willemskerk langs de feest tri bune, en verder door het andere gedeelte der Sophia-laan naar de Zeestraat en hel Noordeinde, de kinderen der weeshuizen en de werklieden. Défilé van de schutterij en het garnizoen. Een salvo van 21 kanonschoten en fanfares verkondigen den afloop der plegtigheid aan de menigte. Ten 6 ure aanvang der illuminatie. Van 8—10 ure gala-voorstelling in den nollandschen schouwburg. De gemeenteraad van Rotterdam heeft besloten, dal Rotterdam aan gene zijde der rivier (Feijenoord en daarbij gelegen gronden) zal worden uitgebreid, zijnde burg. en weth. gemagligdhij de hooge regering de noodige stappen te doenopdat de bedoelde gronden met de gemeente Rot terdam worden vereenigd. Door de arrond-regtbank te Amsterdam is een persoon wegens bede larij voor het Oranje-feestwaarbij hij tegen iemand, die weigerachtig was iets te geven, de bedreiging had geuit: «dat hij de jongens van de Wester- straal zou inroepen, die dat wel zouden opknappen," lol een jaar gevan genisstraf veroordeeld. Hij was vroeger reeds driemaal wegens misbruik van vertrouwen of diefstal en eens wegens bedelarij veroordeeld. Tc Amsterdam is eene 66-jarige vrouw uit de derde verdieping van hare woning gevallen. Zij was oogenblikkelijk dood. Te Koog aan de Zaan zal op 17 November aan ieder, die daarvan verlangt te genieten, eene ruime uildeeling gehouden worden van spek, erwten, tarwe- en boekweiten-meel en turf, en eene brochure, behelzende de geschiedenis van 1813, worden uitgedeeld. Uit Zwolle meld', men dat het onderzoek in de zaak van den ge schorsten predikant van Rijn door de justitie ijverig wordt voortgezet en dat zich een paar letterkundigen sedert eenigen tijd bezig houden met het ontcijferen van brieven die niet in de gewone taal geschreven zijn, maar een eigenaardig karakter of cijferschrift bevatten. Nabij Oirschot is Dingsdag avond 11. een wagen met 9 personen bela denvan de jaarmarkt aldaar komende, in eenen diepen waterkuil gevallen, met dat ongelukkig gevolg, dat eene vrouw en een meisje uit Tilburg daarbij zijn omgekomen. De overigen, ofschoon allen min of meer gewond, zijn gered. De voerman is in verzekerde bewaring genomen. 's GRAVENHAGE 14 November. Aan den heer mr. A. R. Kerkhoven is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als inspecteur van hel lager onderwijs in Overijssel, terwijl in zijne plaats is benoemd de heer dr. J. J. Kreenen wien eervol ontslag verleend is als schoolopziener in het 10dc district van Gelderland. Tot burgemeester zijn benoemd: te Zuidwolde de heer L. H. vanSons- beek, en te Winterswijk de heer J. F. Veeren. Door Z. M. is de ritmeester op non-activiteit J. P. V. D. W. von Schmidt auf Altenstadt, op zijn verzoek, op pensioen gesteld. Bij den minister van financiën is, door tusschenkomst van den lieer Andries, notaris alhier, namens een zijner cliënten, ontvangen 47.50, wegens in 1828 te weinig betaald successieregt. Genoemde minister heeft ook bekend gemaakt dat van de geldleening voor de kosten van droogmaking van het Haarlenufiermeer nog twee obligatiëu, nos. 66 en 2208, niet ter aflossing zijn aangeboden. Hel regl lot opvorde ring van het bedrag is met 1 Jan. 1864 vervallen. Woensdag morgen aanst. zal, naar men verneemt, de tweede kamer bij den koning worden ontvangen om Z. M. uil naam der natie hulde te brengen. Z. K. 11. prins Hendrik heeft van de duin-commissie 200 mudden aard appelen aangekocht, die aan de armen zullen worden uitgedeeld. De minister van oorlog zal op Dingsdag en die van financiën op Don derdag aanst. geen gehoor verleenen. Reeds wapperen hier uit een aantal woningen de vaderlandsche en Oranje vlaggen. Geheele buurten zijn ook reeds met guirlandes en bloemen versierdterwijl men op verschillende punten zich drnk bezig houdt met toebereidselen voor de illuminatie. Diakenen der Ned. lierv. gemeente alhier hebben besloten, de op brengst der collecten, die in de godsdienstoefeningen van 15 en 17 Novem ber e. k. in de kerken van hunne gezindte zullen worden gehouden, te doen strekken om aan limine huiszittende armen buitengewone artikelen van klee ding en ligging uit te deelen. De heer F. Dunkier heeft eene feest-ouverlure en een Oranje- en vader- laud-marsch vervaardigd, naar aanleiding der melodiën var. de Nederlandsche volksliederen, welke daarin op eene eigenaardige wijze dooreen gewerkt zijn. Deze beide stukken zullen Dingsdag aanst. onder zijne leiding, bij de plegtigheid in het Willemspark, ten uitvoer worden gebragt. In de zitting van de tweede kamer van gisteren is tot de toelating van de hh. van Heiden Reinestein en Beyma thoe Kingma besloten. De laatstgenoemde heeft, na het afleggen der gevorderde eedenterstond zit ting genomen. Daarop zijn de algemeene beraadslagingen over het wets-

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1