LEYDSCHE COURANT. 1805. VRIJDAG 6 NOVEMBER. BINNENLANDSCH^ BERIGTEN. LEY DEN 5 November. In de maand October zijn binnen deze gemeente geboren 110 kinderen, J als: 56 zoons en 54 dochters. Overleden 54 personen, als: 16 mannen, 5 vrouwen, 17 zoons en 16 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 4. Voltrokken 25 huwelijken. Naar wij vernemen, hestaat er geen grond voor het gerucht, volgens 't welk prof. Rijke tot directeur der polytechnische school benoemd zoude worden. Van wel ingelichte zijde vernemen wjj dat het bedanken van eenige leden van het Mannenkoor, opgerigt door het Leydsche departement der maatschappij tot Nut van 't Algemeen, dat koor niet zal beletten van op te treden in een concert, dat in den loop der volgende maand in de stads gehoorzaal alhier zal plaats hebben. In de maand September zijn over den Roll, spoorweg vervoerd 112,288 reizigersgevende eene opbrengst van ƒ90,203.05. De opbrengst van het goederen-vervoer was 21,285.38. In dezelfde maand heeft het vervoer van reizigers over den Ned. Rijn spoorweg ƒ108,091, het vervoer van goederen ƒ49013, en het vervoer van reizigers en goederen, door direkt verkeer met Duitschland, ƒ68975 op- gebragt. De plaatselijke en garnizoens-kommandanten hebben van wege het dep. van oorlog den last bekomen om op de dagendal er in de plaats van hun kommandement door den militie-commissaris inspectie over de verlofgangers wordt gehoudende wachten zoo veel noodig te versterken en patrouilles uil te zendenten einde tegen uitspattingen van de verlofgangers na afloop van de inspectie te waken, met verderen last om diegenen, die zich aan dronkenschap en baldadigheid schuldig maken, te doen arresteren en zoodra doenlijk ter beschikking te stellen van den betrokken militie-commissaris, opdat deze, daartoe termen] vindendehet reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande op hen kunne toepassen. Aan hel Zand in de Zijpe had Zaturdag II. een treurig voorval plaats. Een timmerman, werkzaam aan de aldaar in aanbouw zijnde r. k. kerk, meende na volbragten wekelijkseben arbeid, des avonds met een der voorbij gaande stoombooten, naar zijne woonplaats, den Helder, terug te kecren om denZondag bijzijn gezin door te brengen. Hij was genoodzaakt, daar de booten aldaar niet altijd aan den steiger aanleggen, zich met het daartoe bestemde bootje te laten aanzetten. Bij hel overgaan op de stoomboot had hij het ongeluk mis te stappen en in het kanaal te stortenterwijl bij het onstuimige weder al de pogingen die tot redding werden aangewend, vruch teloos waren. De ongelukkige laat eene vrouw en drie kinderen in droe vige omstandigheden achter. Maandag avond is te Utrecht, door hel vlam vallen van gordijnen, een hevige brand onlstaan in eene woning op de Oude Gracht, bewoond door mej. de wed. Veithuysen en mevr. de wed. llabé. liet perceel is ge heel uitgebrand en van de inboedels der bewoonsters kon niets gered wor den. Tc Arnhem is op dien dag ook het bovenhuis van den boekhande laar de Jong, in de Kerkstraat, door brand vernield. Zaturdag II. had te Doetinchem een vreeselijk voorval plaats. Zekere B.een jongeling van 17 jaren, arbeider van beroep, geraakte over eene beuzeling in twist met zijn jongeren broeder, welke twist zoo hoog liep dal zij handgemeen werden en een oudere broeder hel noodig oordeelde de vechtenden te scheiden, ten einde mogelijke ongelukken te voorkomen; echter met dal ongelukkig gevolg, dat de eerstgenoemde, die nu reeds in woede was, een op de tafel liggend mes greep, en den oudsten daarmede een steek in den onderbuik toebragl, waaraan deze onmiddellijk overleed De dader, het ongeluk beseffende, vlugtle builen de stad, en sprong in het water, waarschijnlijk met het doel, zich te verdrinken; doch werd, tegen zijnen wil, gered, en is gevankelijk naar Zutphen overgebragt. Uit Zevepaar meldt men dal eergisteren op den spoorweg nabij Emme rik een zandwerker, door overrijding der locomotief, een zijner beenen heeft verloren. Naar men uil llarlingen meldt is aldaar hel berigt ontvangendal eene meiddie een en andermaal wegens diefstal reeds straf onderging en thans te Amsterdam in de cellulaire gevangenis is opgesloten, uit eigen beweging heeft verklaarddal zij het jongste kind van de liedenbij welke zij het laatst diende, had vergiftigd. De reden dezer daad zou gezocht moeten worden in het verlangen om ongestoord ter kermis te kunnen gaan, waarin zij anders door dat kind zou zijn verhinderd. In de vorige week kregen twee matrozen van de marine, die zich te Middelburg bevonden, twist over een meisje. Het eene woord lokte het andere uit, tol dat de eene matroos, in woede ontstoken, zijn makker zoodanig met een mes ouder het hart stiet, dat deze bewusteloos neder- viel. Onmiddellijk werd hij naar het hospitaal vervoerd, alwaar het spoe dig bleek dat de wond niet gevaarlijk was. De dader is naar hel huis van arrest overgebragt. 's GRAVEN RAGE, 5 November. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde var. den Nederl. Leeuw den heer J. P. de Bordes, laatstelijk voorzitter van den raad van toezigt op de spoorwegdiensten. Op 17 November a. s. zal het paleis van Z. M. den koning des avonds aan den voorgevel, zoowel langs de bogen beneden als langs de ramen der bovenste verdiepingprachtig worden geïllumineerd. Men verneemt dal aan het paleis van Z. K. II. den prins van Oranje, behalve eene rijke illumi natie aan de zijde van hel Voorhout, nog in het Noordeitide langs de golhi- sclie galerij zullen worden aangebragt luisterrijke gas-decoratiendie koning Willem 11 expresselijk daartoe voor die galerijen heeft doen vervaardigen. Men verneemt dat op Zondag 15 November aanst. in al de r. k. ker ken, na afloop der hoogdienst, een plegtig Te Deum zal gezongen worden. Van Scheveningen meldt men het volgende: Als een bewijs hoe gun stig het met de steurharingvisscherij gesteld is, kan dienen, dat de pink Arnoldine Marie van den heer A. E Maas, na eene afwezigheid van slechts zes dagen, heeft geleverd 153,000 stuks haring; en dat diezelfde schuit in 20 dagen ongeveer 300,000 stuks heeft geleverd. Door een visscher is de treurige tijding uil zee aangebragt, dat hij inden avond van Zondag jl.den Ist™ dezerten half acht urevoor Lewsloff, twee uren van den wal in aanzeiling met zijn maat is gekomenmet dat noodlottig gevolg dat de pink onmiddelijk met de bemanning, bestaande uit 8 koppen, in de diepte is verdwenen. De pink, die verongelukt is en die, welke de aanzeiling deed, behoorden aan mej. de wed. J. Bal. De namen der verongelukten zijn: H. Kneester, oud 45 jaren; M. Vrolijk, oud 60 jtren; T. Toet, oud 37 jaren; M. Korving, oud 35 jaren; J. Pronk, oud 34 jaren; W. Ros, oud 28 jaren; D. Dijkhuizen, oud 33jaren en L. Knoes- ler, oud 16 jaren. De zeven eerslgenocmden zijn allen gehuwd en laten gezamenlijk 14 onverzorgde kinderen achter. In de zitting van de prov. stalen van Zuidholland van heden heeft de voorzitter medegedeeld, dat van den heer P. F. Hubrecht berigt is ont vangen houdende mededeeling van zijn verlangen om wegens treurige om standigheden verschoond te mogen worden van het lidmaatschap der com missie, in wier handen was gesteld bet ontwerp van wijziging in het reglement op de wegen en voetpaden in Zuidholland. In zijne plaats is benoemd de heer van der Heim. De beraadslaging geopend zijnde over de missive van ged. stalenhoudende een voorstel betrekkelijk hel te verlecnen prov. subsidie aan de gemeente Zevenhuizen tot het stichten eener school aldaar, is na langdurige beraad slagingen met 43 tegen 21 stemmen aangenomen een voorstel van den heer Keyzcr om deze zaak alsnog aan te houden, en inmiddels aan de gemeente Zevenhuizen een verderen termijn te vergunnen, ten einde een nader plan aan Z. M. voor te leggen tot oprigting eener school op kleinere schaal. (De zitting duurt voort). BÜ1TENLANDSUHK BK1UGTKN. ENGELAND. LONDEN, 3 November. De naar men meent voor de zuidelijke staten van N.-Amerika gebouwde schepen zijn uil hel dok te Birkenhead op de rivier voor anker gebragt en bevinden zich geheel onder militaire bewaking. Een gerucht betreffende eene beschuldiging van echtbreuk, tegen lord Palmerston ingebragt, veroorzaakt bier bijzonder veel opspraak. Volgens sommigen zou die beschuldiging zijn uitgegaan van een Ier, met wiens vrouw de lord omgang zou hebben gehad, waarvoor de beleedigde echtge noot thans eene schadeloosstelling van 20000 eischt. Volgens anderen zou de zaak reeds voor 5000 uit den weg zijn geruimdterwijl van ver schillende kanten zich daaromtrent even zoo verschillende geruchten doen hooren. Het vreemdste van de zaak is, dat niemand schijnt te weten, of hier aan een voorval uit vroeger tijd dan wel aan eene gebeurtenis van later dagteekening gedacht moet worden. Uil dien hoofde houden velen het voor een verzinsel. Men verneemt nog vele ongelukkenveroorzaakt door den hevigen storm, die sedert de helft der vorige week voortduurt. Nabij het eiland Wight is een schooner omgeslagen en met al het volk gezonken. Twee oor logsschepen en ook particuliere vaartuigen braken van hunne ankers, doch bleven met eenige schade behouden. Verscheiden woonhuizen werden om geworpen en andere steviger gebouwen geheel of gedeeltelijk van hunne da- Do Courant wordt Maandag, IFoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1