iPer Telegraaf. De afdeelingen van de eerste kamer hebben eergisteren avond het wets ontwerp lot het stichten van een paleis voor de stalen-generaal onderzocht. Het verslag over dat ontwerp is reeds verschenen. De voordragl wordt door de meeste leden niet onaannemelijk geacht. Verscheidene leden hadden echter bedenkingen tegen de wijze van indiening van het ontwerp bij de tweede kamer en ook tegen de strekking. Vooral woog ook het financiële bezwaar. De kerkeraad der Ned. herv. gemeente alhier heeft het volgende be paald: Zondag 15 November aanst. zal door de gemeente als dank- en bededag worden gevierd. Dingsdag 17 November aanst. zullen er des mor gens van tien tot elf ure in de Groole-, Klooster en Nieuwe kerken gods dienstoefeningen worden gehouden ter godsdienstige wijding van den feestdag. BUITENLANDSCHE BKRIGTEN. H Itt.t te. PAIUJS, 29 October. De belangstelling in de Poolsche quaestie treedt meer en meer op den achtergrondom plaats Ie maken voor die in de binnenlandsche aangelegen heden, met het oog op de aanstaande opening der zittingen van het wetge vend ligchaam. De regering is overtuigd dat de strijd zwaar zal zijn en neemt maatregelen om de oppositie het hoofd te bieden. Den heer Rouher zijn drie personen toegevoegd om Item bij bel verdedigen der regering ler zijde te staan. Dezer dagen is van bet nationale bewind van Polen eene bekendma king uitgegaan, waarin eene gedwongen geldleening van 40 millioen gulden wordt uitgeschreven, en den gegoeden Polen in en builen's lands gelast wordt daarin deel te nemen in eene bepaalde verhouding tot ieders vermogen. Tc Ciotal, dep. Bouches du Rhone, is het gebouw der messageries impériales afgebrand. De schade wordt op 3 millioen frs. begroot. De heer Nadar en zijne echtgenoot zijn uit Hanover te Parijs teruggekeerd. De administratie van den spoorweg heeft speciale wagons, met bedden voor zien, ter hunner beschikking gesteld. De hoogleeraar Richard, van hunne aankonst verwittigd, heeft den reizigers dadelijk een bezoek gebragt en an dermaal het reglerbcen van den heer Nadar onderzocht, waarbij gebleken is, dal bet kuitbeen even boven bet voetgewricht gebroken is. Uit Syrië zijn verontrustende berigten ontvangen; 20000 Arabieren zijn in opstand. Men gelooft dal de Engelschen daarin de hand hebben. Volgens berigten uil St. Domingo winnen de opstandelingen dagelijks in kracht, terwijl de Spanjaarden bij ieder gevecht liet onderspit delven. Het bevestigt zich dal dc stad Santiago is verbrand. Bij de overgave van die stad, had de bezetting bedongen dat zij vrij naar Porto-Plato zou mo gen trekken, maar zij werd in weerwil daarvan door dc opstandelingen ver volgd en verloor meer dan 1000 man. OOST-IIVÏÏIE. BATAVIA, 14 September. Volgens berigten van Banjermassing was de rnst in de znider- en oos- ler-afdeeling van Borneo ongestoord geblevenmet uitzondering van de af- deeling Marlapoera, waar een viertal kampongs verbrand werd door kleine benden muitelingenwelke echter verdwenen op het zien der uitgezonden patrouilles. In onderscheidene streken hebben door aanhoudend zware regens over stroomingen plaats gehadwaardoor veel schéde aan veldgewassenwegen en waterleidingen is veroorzaakt. Door wijlen den heer W. Mayor, die bij zijn leven als koopman te Pasoeroean gevestigd was, is bij acte van uilersten wil aan het gouverne ment van Nederl. Indië vermaakt het zuivere overschot van zijne geheele nalatenschap, na aftrek der schulden en van eenige legaten, onder uitdruk kelijke voorwaarde, dat te Pasoeroean op twee tegenover elkander gelegen percelen welke mede door den erflater aan de regering vermaakt zijneen hospitaal worde gesticht, dat tegen matige betaling toegankelijk moet zijn voor zieken van alle gezindheden en nationaliteiten en inzonderheid ook voor Javanen en vreemde oosterlingen. De executeur-testamentair van den heer Mayor, de heer O. C. Matzen, heeft ook van zijne edele gezindheid doen blijken, door zich bereid te verklaren om hetgeen voor hel beoogde doel te I.o t mogt komen uil eigen middelen aan te vullen. Op 31 Julij barstte een hevige brand uit in de dnessnn Merandjat, af- deeling Ogo Ilir, bij welke gelegenheid eene vrouw in de vlammen omkwam en 4 personen brandwonden kregen. 80 huizen werden eene prooi der vlammenterwijl 14 padi-schuren in de asch werden gelegd. Berigten uit Japan melden, dat er op 25 Jnlij te Jokahaina eene con ferentie was gehouden lusschen de vertegenwoordigers van Frankrijk, En geland, de Verecnigde Staten van Noord-Amerika en Nederland, waarbij men besloten had, om lot handhaving van de regten, waarop men volgens de overeenkomsten aanspraak heeft, al hel mogelijke aan te wenden om lot eene heropening van de binnenzee te geraken. Men achtte het verder noodig, dat er door de vier betrokken natiën, zoowel met eene landmagl als met schepen, tegen de Japanners gestreden werd, terwijl men tevens besloot den Taikoen met liet resultaat der conferentie bekend te maken. 's GRAVF.NH AGE, 31 October. De eerste kamer heeft in hare zitting van heden het wets-ontwerp strekkende lol slichting van een paleis voor de stalen-generaal aangenomen met 20 legen 13 stemmen. Tegen: dc hh. van OttdcrmeulenII artsenQuintus, 't Hooft, de Vos van Steenwijk, Taets van Amerongen, Boreel van Hogelandenvan Aylva van Pallandt. de Kempenacr, Schimmelpenninck van der Oyevan der Heiui, Cremers en lluydecoper van Maarseveen. WEEN EN, 30 October. De financiële commissie uil den rijksraad heeft besloten 20 millioen florijnen toe te staan ten behoeve van de noodlijdenden in llongaryc. HERLIJN, 30 October. De Nat. Ztg. rangschikt de verkiezingen, voor zoo ver die tot dusver bekend zijn, als volgt: liberalen 260, clerikalen 24, conservatiien 37, Polen 26. Van 2 kan de staatkundige rigling nog niet opgegeven worden en van 7 verkiezingen is de uitslag nog onbekend. PARIJS, 30 October. De keizerin is ten 3 ure hier teruggekomen. De Temps verbetert het berigt betreffende den brand in de gebouwen der Menageries Impériales te Ciotat. Blijkens een brief van den raad van bestuur dezer maatschappij, is alleen een schrijnwerkerswinkel afgebrand en beloopt de schade 100,000 fr. PARIJS, 30 October. De Moniteur deelt berigten mede uit Vera-Cruz van 27 Sept. De toestand blijft gunstig. Maarschalk Forey ooi deelt dal de aarts hertog Maximiliaan alleen dan de kroon moet aannemen, wanneer de meer derheid der Mexicaansche stalen hem erkennenen volgens den maarschalk is deze erkenning wel te verwachten. INGEZONDEN. Mijnheer dc Redacteur! Doe mij hel genoegen en verzeker den Heer Burgemeester van Oegstgeest^ dat mijne opmerkingen omtrent de volksvermaken van 19 Nov. e. k. in het minst niet met eenige nevenbedoeling geschreven zijn, daar de Heer Burge meester mij persoonlijk geheel onbekend is. Gaarne neem ikna zijne in lichtingen, mijn artikel terug en verheug mij, dat alleen de naam der aan- j slaande vermakelijkheden tot een vroeger tijdperk behoort. Ik hoop, dat velen zich daarvan met mij op den 19den Nov. zullen overtuigen. X. §TADI-BERIGTEN. De BURGEMEESTER van Leyden herinnert bij deze den belanghebben- j den, dat ingevolge art. 293 en 294 der Algemeene Policieverordening, vastgesteld 26 September 1861de voerliedeu en huurkoetsiers jaarlijks aangifte moeten doen ter Secretarie van het getal en de soort hun ner voer- en rijtuigen, alsmede telkens, uiterlijk binnen acht dagen, van die welke zij zich hebben aangeschaft, waarvan hun een bewijs wordt af gegeven; voorts dat zij ingevolge art. 295 gehouden zijn, de bij hen in gebruik zijnde voer- of rijtuigen enzv.minstens eenmaal 'sjaars, den Keurmeester C. P BR1CO ler keuring aan te bieden, en wel dit jaar op Maandag den 2de" of Maandag den 9aeD November, op de Hoogewoerd voor het perceel W'ijk 111. N°. 311, terwijl op de goedgekeurde rijtuigen, ten blijke daarvan, de letter Q wordt gebrand. Nog worden de belanghebbenden gewezen op art. 296 der gemelde veror dening, waarbij wordt bepaald dat geen voerman en geen huurkoetsier niet goedgekeurde voer- of rijtuigen mag verhuren, en eindelijk op art. 297, houdende strafbepalingen tegen de overtreding der aangehaalde artikelen. Burgemeester en Wethouders voornoemd D. T1EBOEL SIEGENBEEKBurgemeester. Leyden, 29 October 1863. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Gewezen vonnissen in strafzaken, door het Kamongercgt te Leyden, op den 24sleo October 1863. 1 wegens hel, zonder voorzien Ie z(jn van de gevorderde acte en schrif telijke toestemming, visschen met eene gebbe, waarvan de mazen niet de vereischte grootte hebben. 1 wegens het klimmen in een boom. 1 wegens het in den winkel voorbanden hebben van brood, dal lelsig en niet goed gaar is. 3 wegrits het in den winkel voorhanden hebben van brood, ouder het be paalde gewigt. 1 wegens bet steken van eene pen lusschen de slraatsteenentot het vastleggen van eene schuit. 1 wegens het zonder consent innemen van gemeentegrond. 1 wegens het verontreinigen der straat. 1 wegens hel rijden door de Donkersteeg, in verboden rigting. 5 wegens het baggeren in de wateren der gemeente, zonder de vereischte toestemming. 7 wegens het zich op de openbare straat in kennelijkcn staat van dron kenschap verlootten. 4 wegens overtreding van art. 315 der Algemeene Policieverordening. AKADEimiE-NIEUWb. PROMOTIE AAN DE LET DSC HE HOOGESCIIOOL. Den 30slen October de heer J. G. van Deinse, van Hulst, in de regten, met stellingen. AUVERTENTIEN. Ondertrouwd Leides, 30 October 1863. JACOBUS FRANC1SCUS MENTE met MARIA JOSEPHA BRULS, van Amsterdam. Heden morgen ontsliep mijn dierbare Echtgenoot CORNEL1S CAROLUS SLEYFFERS, aan de gevolgen eener hevige borstkwaalin den ouderdom van bijna 58 jaren, diep betreurd door mij en zijne twee overgeblevene dochters. Leyden, 30 October 1863. C. BEKKER, Wed. Sleyffers. Heden overleed, in den ouderdom van 56 jaren, mijn geliefde Echtgenoot de Heer W. PIETERS, na voorzien Ie zijn der Genademiddelen onzer Moe der de H. Kerk. Leiden, 31 October. Wed. J. PIETERS, geb. de Groot. Algemeene kennisgeving. Gevoelig voor de vele blijken van deelneming, ontvangen bij het overlijden van otijn' geliefden Echtgenoot den lieer II. HOOGENSTR A ATEN betuig ik, ook namens mijne Kinderen en Behuwdkinderen, den opregtsten dank. Leyden. 1 November 1863. J J. BOUMAN, Wed. II. Hoogenstraaten. De Ondergeteekende heeft de eer hare geachte Stadgenooten en Begunsti gers te verwittigen, dat zij heden haar' lïoek-Papierhandel en Leesbibliotheek aan den Heer C. KOOYKER heeft overgedaan. Dankbaar voor bet zoo lang genoten vertrouwen, neemt zij de vrijheid haren Opvolger zeer beleefdelijk aan te bevelen. Leyden, 2 November 1863. De Weduwe J. W. BROUWER. Mij refererende aan bovenstaande annonce, heb ik de eer ler algemeene kennis te brengen, dat ik dc Zaak van Mejufvrouw de Weduwe J. W. BROUWER heb overgenomen en aanmerkelijk uitgebreid, en dat de Lees bibliotheek met een aantal der nieuwste Hollandsche en Fransche Werken en eene geheel nieuwe Ftigelsche Bibliotheek vermeerderd is. Ik neem de vrijheid, mij ten zeerste aan te bevelen, en zal alles aanwenden, om aan bel in mij te stellen vertrouwen te beantwoorden. Leyden, 2 November 1863. C. KOOYKER.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2