LEYDSCHE COURANT. 1803. MAANDAG 2 NOVEMBER. De Courant wordt MaandagIVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. fC N". 131. r„s De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 31 Ociober. In de zitting van den gemeenteraad van gisteren is de behandeling der gemeeniebegrooting voor 1864 voortgezet en ten einde gebragt. Eerst had de stemming plaats;over de nM. waarover in de vorige zitting de stemmen hadden geslaakt. N°. 74, onderhond van wandelwegen en plantsoenen, werd tot het door de commissie van financiën voorgestelde bedrag aangeno men. Over n°. 82, plan tot verbetering der Koepoortsgracht, slaakten op nieuw de stemmen, zoodat het voorstel geacht moest worden niet te zijn aangenomen. Daarna werd behandeld het aangehouden u°. 75, onderhoud van bruggen enz.de daarvoor uitgetrokken som werd, op voorstel van den heer Gevers, met 3500 verhoogd, ten einde eene vaste brug te leggen over den Rijn bij de. Vrouwesleeg. Vervolgens werd de behandeling der be- grooling weder opgevat daar, waar zij bij het einde der vorige zitting was afgebroken, t. w. bij n°. 97, en werden de verdere posten van uilgaven goedgekeurd. Bij de behandeling der inkomsten werd de hoofdelijke om slag, even als in hel loopende jaar, bepaald op ƒ51000, de opbrengst der schoolgelden van ƒ14780 op ƒ15000 gesteld, en als nieuwe post op de be grooting gebragt eene som van ƒ1800, als bijdrage van bijzondere personen voor fabricage-werken. Eindelijk werd nog onder de uitgaven opgenomen een post voor kosten van hel middelbaar onderwijs die pro memoria werd uitgetrokken. Ten slotte werd de geheele hegrooling met algemcene stem men aangenomen, in ontvang tot 384819.78in uitgaaf tot ƒ384617.—. Donderdag avond II. bad in de Slads-gehoorzaal de jaarlijksche alge- meene vergadering plaats der Maatschappij van Toonkunst, die, behalve door de leden der maatschappijook bijgewoond werd door commissiën uit den gemeenteraad, van het muziekgezelschap Sempre Crescendo en van de lie dertafel de Avondster. Nadat de voorzitter van het collegie van commissa rissen, de lieer J. van Heukelom, de vergadering had geopend, werd hel verslag omtrent den toestand en de verrigtingen der muziekschool door den comm.-secretaris mr. P. C. Lezwyn voorgedragen. De voornaamste bijzon derheden uil dat verslag zullen wij in hel volgende nommer van dit blad mededeelen. Na het voordragen van het verslag werden door de leerlingen der muziek school de stukken uitgevoerd op het programma vermeld. Dat programma bestond uil 14 nommers. Voor de uitvoering van hel laatste nommer wer den de prijzen uitgereikt en de namen medegedeeld van die leerlingen, aan welke bevordering of eervolle vermelding was te beurt gevallen. Krachtens de bestaande bepaling werden alleen in de laagste klassen prijzen toegekend. In de elementair-zangklasseeerste afdeeling, werden eervol vermeld de leerlingen: M. L. Cobet, B. de Graaf, M. de Graaf, A. H. A. Boelen, D. J. A. Boelen, M. L. J. Boelen, J. L. van Heukelom, 11. J. Kluit, J. II. Koppeschaar, J. E. Knockers van Oosterzee, E. S. van Olden, A. A. U. Prins, J. F. Schneider, A. M. P. SythofF en C. Stokhuyzen. Piano. In de 4de kl. werden prijzen toegekend aan de leerlingen E. Ber- trand, H. Bertrand, M. A. S. E. S. de Goeje. W. F. C. C. J. van Heem stra, A. Stokhuyzen, C. Stokhuyzen. J. E. Knockers van Oosterzec, M. Virttly van Pouderoyen, A. U. Weydung, J. van Poelgeest en L. M. Snel len van Vollenhoven. Bevorderingen hadden plaats in de piano klassen van de 2de lot de l5le kl de leerling C. J. van Outeren. Van de 4de lot de 3de kl. de leerlingen E. S. v3n Olden, L J. de Goeje en A. J. C. Ha zenberg. Eervol werden vermeld in de 2Je kl. de leerling W. van den Broek. In de 3dc kl. de leerlingen M. L. Cobet. J. G. van Doorn, S. C. Ekama, A. C. de Gaay Fortman, S. A. A. de Graaf, 11. Hamaker, M. E. van Heukelom, A. H. A. Boelen, I). .1. A. Boelen, H. J. Kluit, J. II. Koppeschaar, M. A. Krantz, M. 11. Leemans, A. H. van Outeren, L. G. Ie Poole, J. F. Schneider en A. Vissering. In de 4de kl. de leerlingen S. C. C. Ballier, J. C. de Gaay Fortman, F. E. van Goens. M. C. E. C. Huyser, A. J. Krantz, M. J. H. Liefrinck, C. C. van der Pijl, A. M. P. Sylhofl, A. J. Wijnstroom, J. C. Wijnstroom en J. P. Wijnstroom. Viool. In de 4de kl. werd een prijs toegekend aan de leerlingen F. Stoel man en V. Clignett. Eervolle vermelding aan den leerling W. P. A. M. Kluit. Koorzang. In de 4de kl. werd een prijs toegekend aan de leerling J. P. Wijnstroom. Voorts werden bevorderd van de 4de lot de 3dekl. de leer lingen W. van den Broek en M. E. van Heukelom. Eervol werden ver meld de leerlingen A. C. de Gaay Fortman, L. J. de Goeje, M. A. S. E. S. de Goeje en A. Stokhuyzen. Bij de gisteren door bestuurderen van het werkhuis gehouden aanbeste ding van onderscheidene benoodigdheden voor die inrigting, van I Nov. 1863 tot 30 April 1864, zijn de minste inschrijvingen geweest als volgt: aardap pelen 2 69 per 100 ffi, wortelen, zuurkool, uijenprijselderij 0.0349 per N. gort 0 0998 id., rijst 0 1 228 id., erwten 0.0988 id., peper 0.38 id., koffij 1.16 id., cichorei 0.13 id., siroop 0.1699 id., rund- vleesch 0.42 id., rundvet 0 55 id., zoetemelk 0.06 per kan, steenko len 1.075 per mud. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 154 tot 174 personen. In de dezer dagen te Leeuwarden gehouden 106de vergadering van het Friesch genootschap voor geschied-, oudheid en taalkunde is o. a. de heer dr. G. J. D. Schotel alhier tot buitengewoon lid van dat genootschap benoemd. Gedep. staten van Zuidholland hebben bepaald, dat eene verkiezing, ter vervanging van den lieer Joost van Vollenhoven als lid der prov. stalen van Zuidholland, zitting hebbende voor hel hoofdkicsdistrict Botterdam en die in 1868 moest aftreden, zal plaats hebben op Diugsdag den 24slcn No vember aar.st., en wanneer eene herstemming mogt worden vereischt, deze zal geschieden op Dingsdag den 8stl'n December daaraanvolgende. Naar men verneemt is door Z. M. bepaald, dat het contingent sup pletie troepenhetwelk in den loop van het volgende jaar naar West-lndië zal worden uitgezonden, 120 man zal bedragen. Te Koudekerk heeft de collecte voor het nationaal gedenkleeken voor Nov. 1813 enz. opgebragt ƒ125. De N. R. C. deelt mede, dat bij die col lecte een der inwoners eene acceptatie van 25 heeft gegeven, betaalbaar zoodra de ambachtsschool te Amsterdam onder dak zal zijn. Te Haarlem zal de herinnering aan het herstel van Nederlands volks bestaan in 1813 op 19 November gevierd worden. Door den gemeenteraad is daartoe aan burg. en weth. een crediet geopend van ƒ2000. De inschrij ving, op het stadhuis opengesteld, heeft ƒ158 opgebragt. Het gemeentebestuur van Rotterdam heeft afgezien van hel plan om op 17 November aanst. een vuurwerk aan de overzijde van de rivier af te ste ken. Volgens het advies van een der voornaamste vuurwerkmakers hier te lande waren daaraan te vele bezwaren verbonden en zou dal vuurwerk bij mistig of nevelachtig weder geheel mislukken. Men zal nu twee stoomboo- ten langs de rivier doen varen en daarop allegorisch vuurwerk en vele vuur- en lucht pijlen afsteken. Met inbegrip der illuminatie zal de voorgenomene feestviering de gemeente 7000 kosten. Een en ander is door den gemeen teraad goedgekeurd. Op de aanmerking van een der leden dat de kosten, met het oog op den fitianliëlen toestand der gemeente, nog al aanzienlijk waren, zeide de voorzitter dat hij reeds een anonymen brief had ontvangen, waarin men hel hem hoogst kwalijk nam dat hij de zaak wilde bezuinigen. Gisteren zijn op den Hollandschen spoorweg aan de Schicbrtig twee ledige beestenwagens, die aldaar op de rails stonden, door den wind in de Schie geworpenterwijl de brug openstondtengevolge waarvan de brug niet weder kon gesloten worden. De passage was daardoor op dat puilt gestremd. Te Haarlem is in 39-jarigen ouderdom overleden de heer P. J. Uylen- broek, rector aan het gymnasium aldaar. Te Heeg had Maandag II. een vreeseüjk ongeluk plaats. De persoon van J. V. zou eksters uit zijn druivenboom schieten. Zijn geweer scheelt evenwel in geen besten staat te zijn, daar het vijfmalen ketste. Hierna zijn plan opgevende gaat hij met hel geweer in de hand naar huis terug, doch terwijl hij voorbij zijne dienstmeid loopt, gaat het geweer door een noodlottig toeval af en ontvangt de meid de volle lading in de zijde. De ongelukkige is reeds des avonds overleden. Te Lemele (Overijssel) is eene vrouw overleden die, naar men meldt, den ouderdom van 108 jaren heeft bereikt. Uit Assen meldt men dat aldaar gevankelijk is binnengebragt Hendrikje Ruinen, van wie onlangs werd gemeld dat zjj verdacht was haar man te hebben vergiftigd. Zij is tot de bekentenis der misdaad gekomen. Zij had pannekoeken met veel uijen en rattenkruid gebakken en haren man toege diend. Na hel eten was de man begonnen te braken en aan buikloop te lijden, en had zij geweigerd een geneesheer te laten halenen zelfs de deuren der bedstede, waarin hij lag, toegedaan, opdat de buren zijn kermen niet zou den hooren. Te Groningen had Woensdag 11. voor de arrond.-regtbank een trenrig voorval plaats. Zekere vrouw G. Bijker, wed. J. Vos, oud 65 jaren, van Midwolda, zou aldaar teregi staan wegens eene door haar begane mishan deling. Toen men met het verhooren der getuigen bezig was, werd zij door eene plotselinge ongesteldheid aangetast en uit de zaal overgebragt naar de woning van den concierge van het regtsgebouw. Nog maar korten tijd was zy daar, of zij overleed. Den 22»len dezer is te Baren, op den huize de WolfF, overleden de heer mr. T. J. Ten Berge, oud-procureur bij de arrond.-regtbank te Gro ningen. Naar men meldt zijn door den overledene de volgende legaten ge maakt: voor het gasthuis der Ned. herv. diakonie te Groningen 6000; het groene weeshuis aldaar 6000; het instituut voor doofstommen aldaar 3000; hel toevluglsoord voor verwaarloosde kinderen 2000; voor de ar men en het werkhuis te Haren ieder 1000; voorts aan de huishoudster 10,000; aan de twee dienstboden ieder ƒ300 en aan een oud vriend ƒ500; te zamen 30.100. Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden heeft op den 28ste" dezer, namens den koning-groothertogde zitting der stenden van Luxemburg geopend. 's GRAVENIIAGE, 31 October. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer A. E Maas, Britsch consulair agent te Sche»eningentot het dragen van de medaille der 2de kl. voor hel verleencn van menschlievende hulp aan de schipbreukelingen van een den 7den Aug. jl. gestrand visschersvaartuig uit Ostende, en aan den heer F. J. Behr, commissaris van policie te 's Gravenhage, tol het dra gen der medaille van de 2dc kl. voor burgerlijke verdiensten, hun door den koning der Belgen geschonken. Tot notaris te Loenen is benoemd de heer II. G. Ter Maat of Ter- maat, cand.-notaris te Nunspeet, en aan den heer R. J. Grollnotaris te Barneveld, is vergund zijne standplaats over te brengen naar Apeldoorn. Aan den luit. ter zee lslc kl. P. van Lelyvcld is, op zijn verzoek, een eervol ontslag uit de zeedienst verleend. -- Z. K. II. prins Frederik wordt morgen van zijne buitenlandsche reis in deze residentie terugverwacht.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1