'sGRAVENHAGE, 29 October. Bij het dep. van finantiën zijn bevorderd: tot raad-adviseur de heer R. Vrancken, thans referendaris; tot hoofdcommies de heer mr. P. A.Hols- boer, thans commies; tot adjunct-commies dc heer J. M. van Woerden, thans eerste klerk. Tot burgemeester der gemeente Mlieer is benoemd de heer H. A. Ernon. Z. M. heeft goedgevonden hij het corps mariniers te bevorderen: lot kapitein ls,c kl. dien der 2dc kl. J. 11. Stengel; tot kapitein 2de kl. den lsten luit. G. A. F. Chomel, en tot lsten luit. den 2den luit. P. S. C. A. Courier dit Dubekart. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken is benoemd tot opzigter van den waterstaat 4dc kl. F. C. Brak. De Jl/idd. Cour. maakt melding van een gerucht, volgens hetwelk de minister van oorlog eerlang aftreden en de betrekking van inspecteur van het wapen der artillerie aanvaarden zou, terwijl als zijn opvolger als mi nister van oorlog wordt genoemd dc generaal-majoor van Muiken, lid van de tweede kamer. II. M. de koningin-modder wordt in het begin van de volgende maand in dc residentie terugverwacht. De minister van binnenl. zaken zal Zalurdag aansl. geen gehoor verleenen. Gisteren middag heeft de sub-commissie voor dc oprigting van een na tionaal gedenklecken voor 1813 eene vergadering gehouden. Daarin is men overgegaan om 3 afgevaardigden te benoemen tot bijwoning der plegligheid op 17 Nov. Up voorstel van den voorzitter werd besloten deze bij hel lol ie benoemen uit die leden, welke aan de collecte hadden deelgenomen. Als zoodanig zullen optreden de hh. Rijke, Pauwels en Furstner. Vervolgens heeft de voorzitter voorlezing gedaan van eene missive van dc hoofdcom missie, waarbij de plaatselijke commissie werd uitgenoodigd een 20-tal leden aan te wijzen als commissarissen van orde. Daartoe heeft zich juist een 20 tal leden bereid verklaard. De penningmeester, de heer van Lynden, bragt verslag uit omtrent de opbrengst der collecte, waaruit bleek dat die in het geheel ƒ12,313 10 bedraagt, met inbegrip van eene gift van ƒ4000 van II K. H. prinses Marianne en ƒ1500 van eene ongenoemde dame. Ein delijk heeft de heer secretaris Jolles mededeeling gedaan dat o. a. is inge komen eene missive van den heer ltoelanis, boekhandelaar te Schiedam, op last van dc hoofd-commissie 1000 exemplaren van van der Palm's Gedenk schrift van Nederlands verlossing beschikbaar stellende, ten einde deze, tegen 3 cents hel exemplaar als geschenken uit te deelen aan die leerlingen op de lagere scholen, welke van de meeste vorderingen mogten blijken geven. Gisteren avond had de eerste voorstelling van het nieuwe opera-gezel schap alhier onder directie van den lieer Carpied plaats. Alle rangen waren bezet; tegen hel begin der voorstelling werden de lichten van den lustre en der girandolles ter zijde van het tooneel plotseling opgedraaid, en trad de zaal uit het half duister waarin zij lot heden gehuld was aan het volle licht. Een herhaald applaudissemenl ging toen van alle zijden op, als blijk van tevredenheid over het aanzien van den gerestaureerden schouwburg. Van de 126 dit jaar te Scheveningen ter steurharingvisscherij uitgeruste pinken zjjn er tot en met eergisteren 124 aan geweest, welke gezamenlijk 9,155,000 stuks steurharing hebben geleverd. Verleden jaar, toen de ha ringvloot 129 pinken telde, had men op dit tijdstip eene hoeveelheid van 4,194,000 stuks haring gevangen, zoodat hel cijfer nu reeds met 1862 een verschil van 4,961,000 oplevert. Een der schuiten van den heer L. de Ja ger, welke eergisteren 134,000 heeft aangebragt, vischle in den tijd van één uur niet minder dan 80,000 stuks. Het kostte de bemanning, ofschoon door Fransche visschers geholpenveel inspanning om de nelten op te halen. Eergisteren werd de haring nog verkocht voor 16 en 10. BU1TKNLANDSCHK BKRIGTEV ENGELAN I». LONDEN 27 October. In de Westminster Abdy is een dankstond gehouden wegens den ge- zegenden oogst van dit jaar. De kerk was tot stikkens toe vol. Men verneemt dal prins Czartoryski, die herwaarts is gekomen, om de erkenning der Polen als oorlogvoerende partij te verwervendaarin niet is geslaagd. Lord Palmerston en Russell moeten hem bepaaldelijk verklaard hebben niet te kunnen toegeven dat er gelyklteid bestaat tusschen de rege ring der zuidelijke staten van N.-Amerika, die eene hoofdstad bezit en open lijk onderhandelen en overeenkomsten sluiten kan, en het revolutionaire bewind van Polen, dat wel is waar verwonderlijk is iugerigt, maar zijne kracht alleen hieraan heeft te danken, dat het geenen zetel heeft en gee- nerlei zigtbaar vaandel voert. Volgens beriglen uit New-York van 17 Oct. heeft generaal Lee het slagveld bij Bulls-Run bezet, terwijl generaal Meade eene stelling nabij Cen- treville heeft ingenomen. FUANHRIJK. PARIJS, 27 October. Omtrent de Poolsche qiiacslie blijft men verzekeren, dal Engeland en Oostenrijk liet nog niet eens geworden zijn om eenen nieuwen stap op het diplomatieke terrein Ie doenterwijl de Fransche regering op eene bepaalde verklaring van die mogendheden wachtte om zelf een besluit te nemen. Wij hebben gemeld, zegt la Francedat Oostenrijk op hel laatste oogen- blik is beginnen te aarzelen, eu dal Engeland daarom den stap, dien hel voorgenomen had bij hel Russische kabinet te doen, heeft uitgesteld. Dit wordt ons door nadere berigten uil Weeneu bevestigd. De Times deelt, ingevolge een berigt uit VVeenen, mede dat de drie mogendheden het eens zijn geworden omtrent een naderen stap in de Pool sche quaestie. Iedere mogendheid zal eene nieuwe nota naar Petersburg zeudeii, die wel is waar niet het karakter van ecu ultimatum hebben zal, maar toch een veel scherper en beslissender toon dan de beide vorige zal aanslaan. Wal haren inhoud aangaat, de vervallen verklaring van Rus kinds regten op Polen moet daarin niet uitgesproken zijn. De transportboot le Finistère is van Cherbourg naar Vera-Cruz ver trokken aan boord hebbende 500 Zouaven en 650 man van verschillende wapenen, bestemd om de kaders van het Fransche leger in Mexico aan te vullen. De bijzondere correspondents uit Mexico blijven steeds een ongunstig tafereel schetsen van den toestand onzer troepen aldaar. In eene dier cor respondents leest men o. a. het volgende: lederen dag valt men onze sol daten aan, iederen dag vermoordt men hen, en liet is ons slechts door schrikaanjaging mogelijk eenige door ons bezette positiën te handhaven. De Mexicanen staan niet in massa tegen ons op, want er is geene eenheid on der hen, maar overal vormen zich partijen en guerillabendensoldaten, uit Puebla en uit Mexico onlvlugt, vallen ons overal aan waar zij ons ontmoe ten. En dan leggen wij als represaille-maatregel buitengewone belastingen aan de dorpen op, welke deze gewapende benden herbergen; wij fusilleren hen door wie zij worden bijgestaan. De keizerin heeft bij haar vertrek uit Madrid van dc koningin een armband ten geschenke ontvangen, waarop men in diamanten het woord recuerdo (ter gedachtenis) leest. De broeder van den Taikoen van Japan wordt hier verwacht; hij is met eene zending bij de Fransche en Engelsche regering belast. In dc voorstad S'. Antoine heeft een vreeseljjk voorval plaats gehad. Een politieagent had aldaar eene woning gehuurd. Een werkman, die de zen ambtenaren der openbare magt waarschijnlijk geene groote genegenheid toedraagt, was zoo verwoed op het zien van zijn nieuwen mede-commensaal, dat hij diens goederen uit het raam wierp en diens kinderen mishandelde. De polilie-agent wierp daarop den werkman van de 5de verdieping uil hel venster. Beriglen uil Havana, door la France medegedeeld, melden dat op llaïti de Spaansche troepen een corps opstandelingen hebben aangevallen en verslagen, dat trachtte zich te vereenigen met een ander corps, hetwelk La Vega verdedigt. Te S'.-Domingo was versterking aangekomen, en die nieuwe troepen waren onmiddellijk naar hel Spaansche hoofdkwartier vertrokken. ritmiSEi. BERLIJN 27 October. Eerst geloofde men vrij algemeen dal de kamers den 5d,D November zouden worden geopend, terwijl het zich nu schijnt te bevestigen dat dit eerst tusschen 10 en 15 November geschieden zal, vermoedelijk omdat de voorbereidende werkzaamheden niet zoo kort na de verkiezingen kunnen afgeloopen zijn. De uitgever Hirzel, te Leipzig, heeft bekend gemaakt dal de voort- zelling van het groote Duitsche woordenboek van de gebroeders Grimm opgedragen is aan de hh. dr. Ilildcbrand, te Leipzig, en prof. Weigand, te Giessen. Dezer dagen heeft in den zoölogischeu tuin te Keulen een oppasser op eene noodlottige wjjze het leven verloren. Hoewel de directeur hem alle exercitiën met dieren, op straf van onmiddellijk ontslag, verboden had, noodigd'e hij eenige personen uit om getuigen te zijn, hoe hij gemeenschappelijk met den grooten Russischen beer zijn ontbijt zou gebruiken. Al wat men deed om hem dit waagstuk le ontraden, was vruchteloos. Hij ging in de kooi van den grooten mannelijken beer en nam een stuk brood in den mond, waarop de beer zich regtstandig voor hem oprigtte. Ongelukkigerwijs viel het stuk brood op den grond de oppasser bukte zich om het op te rapen en alzoo den beer te beletten zich daarvan meester le maken. VYoedeud dat hem eene lekkere bete onthouden werdwierp de beer zich op den on- gelukkigen oppasser, pakte hem in den nek om hem ter aarde te werpen en begon terstond hem het ligchaam open le rijten. De toeschouwers wa ren in vertwijfeling; geen middel wetende om den ongelukkige te redden; lieten zij den directeur roepen. Deze vond liet dier schuimbekkende over den half verscheurden man slaan. Een blik was genoegzaam om le ont dekken, dat, ofschoon de ongelukkige zich nog ligtclijk bewoog, redding van zijn leven niet uicer mogelijk was. Evenwel wendde men terstond po gingen aan om het dier zijn ofTer te ontrukken en ten minste het lijk te redden. Het slaan met dikke stokken had slechts lol gevolg, dat de woede van liet dier nog werd verhoogd; de stokken werden buitendien, zoodra dc beer die tusschen zijne landen kreeg tol duizend splinters verbrijzeld. Ein delijk werd met geweren op den beer gescholen, terwijl men een dikken waterstraal uit de brandspuit op hem rigtte; door deze middelen werd het dier van het lijk verdreven en gelukte het dit uit liet hok weg te nemen, liet ligchaam was gedeeltelijk onlvleescht. Opmerkelijk bij dit voorval was het, dat liet wijfje van den beer niet aan den aanval deelnam, maar zich gedurende het ijselijke tooneel schuw in een hoek van het hok verborg. De in den omtrek aanwezige dieren werden door het woedend brullen van den beer zeer wild, doch kwamen later weder lol bedaren. De beide bceren Waren een geschenk van prins Wittgenstein en kwamen reeds zeer jong in den tuin. In beriglen uil Warschau worden omtrent den staat van zaken in Polen o. a. de volgende bijzonderheden medegedeeld: De kloosters, wier aantal te Warschau zeer groot is, zijn voorzien van groote tuinen, kelders en onder- aardsche gangen. De generaal Berg heeft den kloosterlingen de gebonwen gelaten die voor hun gebruik noodzakelijk zijnde overige heeft hij in ka zernen veranderd. Ook heeft hij de vertrekken naauwkeurig doen onder zoeken en alzoo is hij lot vele belangrijke ontdekkingen gekomen. In tui nen, die opgegraven zijnheeft men groote hoeveelheden uniformen, wapens, patronen, enz. gevonden; ook zijn geheime drukkerijen, lijsten van aange worven of aan te werven personen, paspoorten, geteekend door het natio- Inaal bestuur enz. ontdekt, liet nationaal bestuur is niet meer zoo vrij in zjjne handelingen als vroeger; zijne publicaliën worden zeldzamer; zijne be-

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2