LEYDSCHE COURANT. 1805 VRIJDAG 30 OCTOBER. De Courant wordt Maandag/Foensdag en Frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. ■Illlllll «O»*- BINNENLASDSCIIE BËBiGTEN. LEYDEN 29 October. In de zitting van den gemeenteraad van heden was aan de orde eene regeling van de jaarwedden der ambtenaren aan bet algemeen kantoor van ontvang. Bij die regeling werd door borg. en weth. voorgesteld die jaar wedden te verhoogen, waarmede de commissie van fiiianliën zich niet had kunnen vereenigen. Aangenomen werd een voorstel van den heer Gevers, om de voorgedragen verhooging der jaarwedden toe te staanonder bepaling dal het kantoor voortaan zal geopend zijn van 's morgens 8 lot 's avonds 8 ure. Vervolgens werden de beraadslagingen geopend over de gemeentebegrooting voor 1864; naar gewoonte werd begonnen met de uitgaven, en de behan deling daarvan voortgezet tot n°. 96, om daarmede in eene morgen ten 1 ure aan te vangen zitting voort te gaan. Voor den aanvang der beraadsla gingen over de begrooting verklaarde de voorzitter dat het dagelyksch be stuur zich kon vereenigen met vele der bedenkingen door de commissie van finantien op onderscheiden posten gemaakt, en dal het ook, in aanmerking nemende de gunstige opbrengst van vele artikelen der loopende begrooting, bel geringer bedrag der door sommige gesubsidieerde instellingen van weldadigheid aangevraagde subsidienenz., zou toegeven aan het verlangen om den hoofdelijken omslag niet te verhoogen, indien de loop der zaak zich daar niet tegen verzette. Over n°. 74, betreffende hel onderhoud van plant soenen, waarbij een verschil was van ƒ200 lusschen de voordragt van burg. en weth. en die der commissie van finantien, alsmede over n°. 82, in ver band met n°. 75, waarbij sprake was van het afbreken der Koepoort en het dempen der Kocpoortsgrachtdoor de commissie van finantien voorge steld, hebben de stemmen gestaakt, zoodat daarover later zal worden beslist. Als eene groote bijzonderheid kunnen wij mededeelen, dat op Woens dag den 28®lcn dezer maand op de jagtgronden van jonkheer J. H. Gevers te Noordwijk, door elf jagers, van vijf bosschen, geschoten zyn 105 hazen. De wis- en natuurkundige afdeeling van de kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Zaturdag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. De Milit. Spectator beval een artikel, waarin de schrijver een beroep doet op zijne landgenooten om een blijk van dankbaarheid ie geven aan hen, die vroeger huil leven waagden voor den roem onzer wapenenvoor onze vrijheid, en om meer in het bijzonder een gift af te zonderen ten behoeve der 36 oude krijgers van Waterloo, die in bekrompen omstandigheden verkecren. Te Uaarlem hield op den 19dcD dezer de algemeene vereeniging voor bloembollencultuur hare gewone algemeene najaars-vergadering. Uit het verslag van den secretaris bleek de gunstige toestand der vereeniging. Zij telde thans in hare verschillende afdeclingen ongeveer 200 leden. Aange nomen was een voorstel van het bestuur om uit de kas der vereeniging 300 beschikbaar te stellen voor hel houden eener internationale tentoonstelling van horticultuur en aanverwante vakken, die waarschijnlijk zal plaats heb ben in de laatste helft van Maart 1865 te Auisterdam in hel palcis voor volksvlijt. Toen den 19dcn Nov. 1813 de burgerij van Alkmaar wenschle dal de llollaudschc vlag van den toren zou waaijen, teu blijke dal men ook aldaar hel Fransche juk wilde afschuddenwas de burgemeester zoozeer daarte gendat hij eerst na ernstige zamenscholingen toegaf, dat eene llollandsche vlag van de stads timmerwerf mogt gehaald worden. Met dat doek aan den waagloren komende, vond men den torentrap gesloten. De menigte, zich misleid achtende, zou mogelijk tot gewelddadigheden zijn overgeslagen, zoo niet zekere Hannes Douwes, gedeeltelijk gevolgd door nog een anderen rap pen schippersgasl, met de vlag om hel lijf dien toren langs den buitenkant had beklommen en hel geliefde teeken van vrijheid ook aan de omliggende plaat sen deed zien. Die man leeft nog te Alkmaar, ofschoon in soberen staat. Nu is het de wensch van velen aldaar, dal hij ook op den 19dc" Nov. 18G3 die vlag op den toren brenge, al moet ook eene lijn de plaats van zijne vervlogen vlugheid vervangen. Men verneemt dat die wensch zal vervuld worden. Eergisteren morgen zijn de treinen, die ten 6 ure van den Moerdijk, en die, welke ten 8 ure van Antwerpen vertrokken is, te Kalmplhout legen elkander geloopen, hetgeen een geweldigen schok veroorzaakte. De reizi gers zijn er allen met den schrik afgekomen, doch er is een wagen ver brijzeld en een locomotief eenigzins beschadigd, terwijl de ambulance der brieven uil het spoor is geraakt. De arrond.-reglbank te 's llertogenbosch heeft een ingezeten der ge meente Uden tol zes maanden cellulaire gevangenis en ƒ25 geldboete ver oordeeld, omdat hij in staal van dronkenschap, op het kerkhof aldaar, van een der graven de zerk afgewenteld had om te zien, zooals hij zich uit drukte, «welke grijskop daar begraven lag." ArnhC.) Gedep. stalen van Noordbrabant hebben tot geneesheer in het gesticht voor krankzinnigen te 's Hertogenbosch benoemd den heer dr. E. A. P. van den Bogaert, med. doet. te Boxmeer. Te Oost-Souburg in Zeeland had dezer dagen een vrceselijk ongeluk plaats. Een vierjarig kind van een boerenarbeider speelde onder ecu slil- slaanden vrachtwagen; de voerman die zulks niet bemerkt bad, reed, toen hij zijne vracht gelost had, voort, met dit ongelukkig gevolg, dat hel kind onder de wielen geraakte en zoodanig aan de hersenen werd gewond, dat hel na een vreessclijk lijden aan de gevolgen daarvan is overleden. De personen G. B. en zijn zoon D.uit Axel, verdacht van vergifti ging en het toebrengen van slagen aan de schoonmoeder van eerstgenoemde, zijn tengevolge der instructie door den regter-commissaris op vrije voeten gesteld. Achtereenvolgens zijn verschenen de voorloopigc verslagen van de com missie van rapporteurs der tweede kamer over verschillende hoofdstukken der staalsbegrooiing voor 1864. Het verslag over hoofdst. 1 beval de alge meene aanmerkingen ir. de afdeclingen op de begrooiing in hel algemeen gemaakt. Daaruit blijkt dat aanmerkingen zijn gemaakt op eene toene mende strekking van centralisatie, inzonderheid bij het dep. van binnenl. zaken, in strijd met den geest der grondwet, en ten koste van de zelfstan digheid van gewesten en gemeentenop hel bedrijf van den minister van koloniënmet betrekking tol hel genomen besluitbetreffende de suiker cultuur op Java, als strijdig met de vroegere toezegging van het bewind, dal in dergelijke aangelegenheid niet anders dan bij de wet zou worden voorzienen op het gebrek aan eene vereischle eenstemmigheid van begin selen, welke men bjj het ministerie, inzonderheid met hel oog op de daden van den minister van oorlogmeende te bespeuren. Verscheidene andere leden hebben echter deze bedenkingen als ongegrond, ten minste als over dreven aangemerkt. Van die zijde is beweerddat de minister van kolo niën art. 59 der grondwet in juislen zin had opgevat en toegepast. Een aanmerkelijk aantal leden heeft verklaard, te zijn teleurgesteld ten aanzien van het medegedeelde nopens de belasting-wetgevingen daardoor in hun vertrouwen op het beleid van den minister van financien te zijn geschokt, vermits er geene spraak meer zou zijn van eene wijziging van het belas ting-stelsel, maar alleen van eene verbetering van partiele wetten. Het ge voelen, dal het onraadzaam zou zijn om enkele belastingen te wijzigen vóór dat men bet geheel kon overzien, schijnt zich nog al krachtig te heb ben doen gelden. Men acht eene wijziging van de wet op zegel en regis tratie gevaarlijk voor de schatkist, zoo lang niet eene nieuwe suikerwet zal zijn tot stand gebragt, en even zoo de afschaffing van den accijns op de brandstoffen, zoo lang niet «en equivalent voor de opbrengst verzekerd zal wezen. Ten aanzien van het eindcijfer der begrooiing zijn de gevoelens verdeeld geweest. Een gedeelte der leden heeft beweerd, dat, indien men al eene schrede nader is gekomen tot herstel van het evenwigt, onafhanke lijk van de O. I. balen, die schrede zeer klein moet worden geacht. Men geeft ook niet toe, dat het eindcijfer slechts ƒ23000 meer zou bedragen dan dat der begrooting voor 1863; men beweert integendeel, bij eene breede becijfering, dat dit eindcijfer in werkelijkheid ruim een inillioen en daarboven hooger is dan dat der begrooting voor de dienst van hel loopende jaar. Betreffende het amortisatie-stelsel hebben enkele leden verklaard, daar mede geenszins te zijn ingenomen. Meer andere bebbcn verklaard, helmet den minister eens te zijn, dat, indien men in de laatste jaren niet zoo krachtig had geamortiseerd, de onderwerpelijke begrooiing een meer veront rustend cijfer zou hebben opgeleverd. Het batig slot der O. I. middelen voor 1863 wordt op ƒ19,463,000 berekend. Men heeft echter nadere inlichtingen verlangd tol betoog van de deugdelijkheid dezer waardering, omtrent welke zich eenige twijfel heeft voorgedaan. Verscheidene leden hebben verlangd te vernemenhoe het staat met de algemeene regeling der rangen en trac- temenlen van de ambtenaren bij het algemeen bestuur, ten aanzien waar van in het verleden jaar eene toezegging heeft plaats gehad. Men heeft be weerd, dal de ambtenaren in den tegenwoordigen stand der maatschappij te karig worden bezoldigd. Yele leden hebben zich echter huiverig betoond eenen weg te betreden, waarvan het einde niet te voorzien is. In België is van regeringswege in Mei 1861 een prijs van 5000 fr. uitgeloofd voor een werk, waarin op de volledigste wijze de middelen aan geduid wordengeschikt om de nijverheidden landbonw eu den koophan del van België te ontwikkelen in hunne betrekking met de handelsmarkten buiten Europa. De uitslag van deze prijsvraag is geweest, dat er 7 snik ken werden ingezondendoch de jurywelke door den hoogeren raad van nijverheid en koophandel was benoemd om ze te bcoordcelen is eenstemmig van gevoelen geweest, dat niet één der ingezonden werken den prijs waar dig was, en heeft dus geadviseerd om deze prijsvraag op nieuw uit teschrijveu. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendee'. jaars. Afzonderlijke Hommers zijn legen 10 Cents verkrijgbaar.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1