Per Telegraaf. dalen zijn nu onder loezigt van den onderkoning ijverig bezig mei de her stelling der dijken en andere werkzaamheden. Uit New-York meldt men dal de president Lincoln bij eene procla matie alle Amerikanenin en buiten 's landsuitgenoodigd heeft om den laatsten Donderdag der maand November aanstaande als eenen nationalen dankdag te vieren. Volgens die proclamatie gaan de zaken der Unie goed, en is er meer dan ooit grond om te vertrouwen dat de Unie niet gescheurd en haar grondgebied niet verkleind zal worden. tierig ten uit Shanghai melden dat de Engelsche vloot te Kagosima is aangekomenna vruchtelooze pogingen om onderhandelingen aan te knoopen heeft zij de stad en 3 aan den vorst van Satsuma behoorende stoombooten vernield. FRANKRIJK. PARIJS, 18 October. De Moniteur bevat de benoeming van den heer Ronher tot minister van staat en van den heer Rouland tot minister-president van den staatsraad. De hh. Forcadc Laroquette en Chaix d'Est-Ange zijn benoemd lot vice-pre- sidenten van den staatsraadbelast om bij den senaat en het wetgevend ligchaam de in art. 51 der constitutie omschreven function te vervullen. De Mém. dipl. wil weten dat de kabinetten van Londen, Weeoen en Parijs zich hebben verstaan omtrent een ontwerp-verklaring betreffende Po len. Hoe naauwer de drie hoven zich bij elkander zullen aansluiten, zegt dat blad, hoe meer kans er beslaat dat de Poolschequaestiegeregeld wordt, zonder dat men noodig heeft de toevlugt te nemen tot de wapenen. In een schrijven uil Jeddo, door den Moniteur medegedeeld, wordt hel volgende gemeld: De Taikoen is uit Osakka teruggekeerd. De lient ver zeilende ministers hebben gemeend vooraf eenen van de gouverneurs van Ka- nagawa naar de vertegenwoordigers van Europa te moeten zenden, met ver zoek dat de Taikoen op zijnen logt niet wordt bemoeijelijkt en zijne schepen niet met die der vijandig gestemde Daimios verward worden. Zoo men geloof mag slaan aan hetgeen Japansche ambtenaren verhalen, dan heeft de Taikoen zijne ontsnapping alleen te danken aan een vertoon van militaire magt, waarmede hij indruk maakte op den Mikado en op zijn hof, daar deze den vrede verkieslijker achtten dan eenen strijd in de omstreken der gewijde hoofdstad. De keizerin bevindt zich op dit oogenblik te Madrid. Zjj is aldaar met geestdrift ontvangen, en schitterende feesten zullen ter harer eer worden gegeven. Nimmer zag men in dit jaargetijde een grooteren toevloed van vreem delingen te Parijs. In hel Grand hotel moeten iederen avond 40 bedden in eene der eetzalen worden geplaatst, die alsdan tol slaapzaal dient. Iede ren dag wijst men een 100-tal personen af. Door den sterken was des waters van het riviertje Llobregal in Spanje zijn den 8st<l" en 9den dezer op verschillende plaatsen, o. a. te Vich, vele I huizen ingestort en minstens 40 menschen onder de puinhoopen begraven. Te Tunis hebben er in het laatst der vorige maand bij herhaling schok ken van aardbeving plaats gehad. Een der moskeën is dientengevolge in gestort. PRUISSEN. BERLIJN, 18 October. In onderscheidene kringen wordt verzekerd dat bij het ministerie van oorlog het plan gereed ligt tot vorming van acht nieuwe regimenten cava lerie, twee regimenten artillerie en een regiment genie en sapeurs. De Allg. Ztg. voegt er bijdal ook nog fondsen voor het versterken van som mige Pruissische vestingen voor de bevestiging der kusten zullen worden gevraagd. De horologicmaker Backer te Nauen, die reeds dikwijls belangrijke astronomische ontdekkingen heeft gedaan, heeft in den avond van den 9dcn Oct. te 9 ure 36 min., in bel slerrebeeld de Leeuw, eene komeet met groo- ten staart ontdekt, die men den 13den ook te Marseille gedurende de mor- genschemeringals wanneer zij het gunstigst is waar te nemen, heeft gezien. De stad llohenmauthin Ilongarye, is door een zwaren brand geteis terd, waardoor binnen weinige uren meer dan 100 huizen eene prooi der vlammen zijn geworden. Uit Warschau wordt gemeld dat in liet stedelijk archief op het stad huis aldaar op drie punten te gelijk brand is ontstaan, die aan kwaadwil ligheid wordt toegeschreven. De kassen, papieren van waarde enz zijn gered. De regering heeft besloten om alle ambtenaren van Poolsche nationaliteit Ie Warschau met 1 Jan. aanst. te verwijderen die aan de grenzen zullen terstond verwijderd worden. 's lands dienst is verleend, goedgekeurd; aan het lid van gemeldcn raad, den beer W. J. van de Graaff, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit'slands dienst; en lot lid van den raad van Ned. Indie benoemd de heer mr. A. Lou don, thans algemeen secretaris bij het gouvernement van Ned. Indie. H. M. de koningin wordt legen den 10den der volgende maand van hare builenlandsclie reis in de residentie terugverwacht. Ook HU. KK. 11II prins en prinses Frederik en prinses Maria worden tegen dien lijd alhier verwacht. Door den kommandant van 's lands zcemagl in O.-Indië is aan de In dische regering het voorstel gedaan om, indien de politieke toestand in Ja pan zulks mogt vorderenzich met een viertal stoomschepen derwaarts te be geven. Met 1 December aanst. zullen vermoedelijk de stoomschepen Prinses Amelia en Metalen Kruis ter versterking van hel eskader naar O.-lndië vertrekken, terwijl uit Suriname de scbroefsloomschepen Stavoren en Delfzyl hunne bestemming naar O.-Indië reeds opvolgen. Voor hel nationaal gedenkteeken voor November 1813 is bij de commissie alhier ingekomen van H. K. H. prinses Marianne der Nederlanden 4000. Men verneemt dal den heer Bollen, kapelmeester der schutterij alhier, vergunning is verleend tot het geven van harmonie-concerten in den schouw burg alhier, gedurende het wintcr-saizoen en dat ook het looneelgezelschap onder directie van den heer Valois, om de 14 dagen des Zondagavonds eene voorstelling zal geven. De tweede kamer heeft gisteren beraadslaagd over het wels-ontwerp tot het slichten van een paleis voor de beide kamers der staten-generaal waarvan de kosten op een millioen worden begroot. Vele leden hebben daarover zoo voor als tegen het woord gevoerd. De voordragl werd bestre den door de lib. van Lynden, de Brauw van Goltstein, Hoffman, Ueyden- rijck, van Nispen van Sevenaer, op verschillende gronden. Onder die redenen behoorden o a. dc huns inziens vreemde vorm waarin het ontwerp was op gesteld en bij de kamer ingediendde overhaasting waarmede het was ont worpen en nu werd behandeld, en de wijze van zijn ontstaan bij de regering. In de overwegingen, waarop het gebouwd was, zagen zij onjuistheden, in de zamenstelling van het voorstel ondoordachtheid en miskenning van een der hoofdbeginselen van onzen constitutionelen regeringsvorm. Vooral werd door de sprekers gewezen op dc aanzienlijke kosten, die de stichting van het bedoelde paleis zou veroorzaken die uilgaven achtten zij om meer dan e'e'ne reden onnoodig en onnut. De heer Groen van Prinsterer gaf te ken nen dat het wetsontwerp, als regeringsdaad beschouwd, hem voorkwam te miskennen den aard en de beteekenis van de omwenteling van 1813, en aan hel grondwettig verbond zijn wezenlijk steunpunt te ontnemendat het opgevat moest worden als eene zelfvernedering der natie, eene een zijdige hulde aan de staatsregtelijke theorie van dit kabinet bragt en eenen twistappel wierp te midden van de volksvertegenwoordiging en de natie. De minister van binnenl. zaken heeft de onjuistheid der beweringen van den heer Groen van Prinsterer aangetoond en hel ontwerp bij herhaling verde digd. De uitslag dezer belangrijke beraadslaging was: 1°. dat een amen dement van den heer Groenom eenvoudigbij hel halve eeuwfeesteen gebouw van staatswege te stichtenzonder nu nog de bestemming daarvan uit te maken, is verworpen met 34 tegen 14 stemmen; 2°. dat het eenig art. van het regerings-ontwerp, is aangenomen met 31 tegen 17 stemmen; 3°. dat een amendement van den heer Groen, om in de overwegingen van hel ontwerp ook te wijzen op de historische antecedenten, is verworpen met 33 legen 15 stemmen, en 4». dat eindelijk het geheele ontwerp der regering onveranderd is aangenomen met 29 legen 19 stemmen. De overige wels-ont werpendie aan de orde gesteld waren, zijn aanhangig gebleven tot eene volgende zitting. De kamer is lot nadere bijeenroeping gescheiden zoo men zegt lot 10 November aanstaande. - De prov. staten van Zuidholland zijn gisteren buitengewoon vergaderd geweest tot benoeming van een lid van de eerste kamer, in plaats vau den heer A. llartevell Jz.die als zoodanig zijn ontslag genomen heeft. Er heeft slechts eene enkele stemming plaats gehadwaarvan de uitslag was dat de heer Joost van Vollenhoven, lid van de prov. staten voor het hoofd kiesdistrict Rotterdam, met 41 van de 73 stemmen, tot lid van de eerste kamer is benoemd. De overige stemmen waren verdeeld als volgt: M. A. F. H. Hoffman 12, M. A. graaf van Limburg Slirum Noordwijk 1, jh'. J. N. Jantson van Erffrenten van Babyloniënbrock 1, m'. II. C. J. Hoog 1, T. W. van Oudheusden 3, J. F. Hoffman 1mr. A. J. Duymaer van Twist 3, C. Schilfer van Bleiswijk 5, C A. A. baron van Paltaudt 1, mr. F. A. baron van Hall 1 en jhr. mr. D. T Gevers van Endegeest 1terwijl er twee blanco- briefjes i i de bus werden gevonden. Voor het houden dezer buitengewone vergadering was de overgroote meer derheid van dc leden bijeengekomen in het liótel het Groot Keizershof, om van gedachten te wisselen en elkaftder voor te lichten over de benoeming van een lid van de eerste kamer. Er was tot dal einde eene oproeping aan al de leden gerigt door dc hh. J. Droogleever Fortuyu, D. Le'onJ. N. van der Schooien, J. C. Reepmaker, 11 P. J. Tollens en C. E. V'iruly. BUITENLANDSE HE KKIUGTKinT" ENGËLAH I». LONDEN. 18 October. Alhier is het berigt ontvangen, dat dc inlanders in hel noorden van Nie w-Zeeland in vollen opstand tegen het Engelsche gezag zijn en groote gr,.welen aan de Europeanen hebben gepleegd. Dezi r dagen waren eenige werklieden bezig met het vernieuwen van gaspijpen inden llorseferry road. Er ontsnapte eene groote hoeveelheid gas, die, met den vuurpot in aanraking komende, vlam vatte en 9 arbeiders derwijze brandde, dal zij in hopcloozen toestand naar het gasthuis werden gebragt. Vo'gens een berigt uil Alexandrië wordt het verlies van katoen, door de overstiooati g in Egypte veroorzaakt, op 24,000 balen begroot. De sol STOCKHOLM, 19 October. Alle Zwcedsche dagbladen met uitzondering der Allehandaverklaren eenstemmig dal Zweden het met Denemarken omtrent dc bepalingen van hel meergemeld Iractaal volkomen eens is, maar dat er besloten was met de ratificatie te wachtentotdat de Duitsche troe pen naar Denemarken op marsclt zouden gaan. PARIJS, 19 October. Koning George van Griekenland heeft een bezoek afgelegd bij den minister van buitenl. zaken en zal aanst. Woensdag eene wapenschouwing o»cr de alhier aanwezige troepen bijwonen. Z. M. is voornemens Donderdag te vertrekken. He Pays ontkent dal Frankrijk heeft deelgenomen aan nadere onderhan delingen betreffende Polen, liet blad zegt dat Engeland en Oostenrijk het trachten eens te worden over eene identieke nota, terwijl Frankrijk thans wacht op den uilslag dier onderhandelingen. De Europe meent te weten, dat Frankrijk zijne toestemming zal geven aan iedere handeling, waardoor aan het gevoel van Europa voldoening zal worden gegeven. Naar men zegt, zal de heer Casabianca benoemd worden lot vice-president van den senaat. PARIJS, 20 October. De Moniteur meldt de benoeming van den heer Delanglc tot eersten vice-president van den senaat. De hh. Roulland, For- cade de la Roquettc en Chaix d'Est-Ange hebben gisteren in handen des

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2