LE1DSCHE CO ERA MI. WOENSDAG 21 OCTOBER. 1805- De Courant wordt Maandag, )Foensdag en Vrijdag uitgegeven. Die tan Maandag komt uit Zaturdag avond. P/fr -• UH'WlG.. N120. teü De prijs der Courant is f 3.per vierendcc! /aars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIMENLANDSC HE BERIGTEN. LEYDEN20 October. Blijkens cene hierachter voorkomende kennisgeving van het gemeente bestuur, zal de feestelijke herdenking van het herstel van Neêrlands onaf hankelijkheid in 1B13, alhier op Donderdag den 19dcn November aanst. plaats hebben. Door de lib. Gebr. van der Hoek, alhier, zal op Zaturdag 31 October en tien volgende dagen eene belangrijke verkooping van boekwerken wor den gehouden. De lijvige catalogus beval eene uitgebreide verzameling boek werken over godgeleerdheid, en eene niet minder schoone verzameling over geneeskundevoorts een goed deel over natuurlijke historie, algemeene, bijzon dere en Nederlandsche geschiedeniswerken de Indiên betreffende, letterkunde, romans en mengelwerken. Onder de prentwerken prenten en portretten komen eenige goede nommers voor. Van penningen en munten zal men on der de ruim GO opgegevene nommers enkele niet onbelangrijke stukken opmer ken. Eindelijk eene collectie muziekwaaronder piano muziek van Beethoven ongetwijfeld niet het geringste uitmaakt, en eenige weinige doch fraarjemu- ziek-instrumenten. Deze verkooping verdient om menig goed en uitstekend werk alle aanbeveling. Wjj vernielden hier nog dat de spoorwegbrug aan de Vink, waarom trent wij dezer dagen berigl hebben, dat zij geheel gereed, en reeds in dienst gesteld is, afkomstig is uit de fabriek van de hh. L. J. Enthoven en Cotnp. te 's IIage. De geringe handel der op den 8stc™ dezer te Ameide gehouden paarden markt was gedeeltelijk oorzaak, dat er gisteren op de markt te Woerden een buitengewoon getal paarden is aangevoerd, te weten 116G. Dat getal bestond minstens uit 2/3 veulens en 1 ^-jarige paarden. De hoogste prijs voor veulens besleed was 150, die voor 3*- jarige paarden (waarvan een klein getal) 388. Overigens was de handel flaauvv. Deze groote markt werd ook thans zeer druk bezocht. Bij de gisteren aan het ministerie van marine gehouden aanbesteding was o. a. voor de levering van 12000 kan jenever de minste inschrijver de lieer Boelen te Leydcn voor ƒ38.53 de 100 kannen. De Staats-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de negen eerste maanden van 1863, waaruil blijkt, dat die bedragen heeft 45,283,850 62)zijnde 1,727,195.53)- meerder dan in 18G2. De hoofdcommissie lot oprigling van een nationaal gedenkteeken voor November 1813, enz. heeft bekend gemaakt, dat zij aan Zijner Majesteits regering den wensch heeft voorgedragen 1°. de besturen der verschillende kerkgenootschappen uit te noodigen op Dingsdag 17 November e. k. een dank en bidstond te willen houden2°. de gemeentebesturen uil te noodigen op of omtrent dcnzelfden dag eenige volksvermakelijkhcden te verordenen, en de ingezetenen op te wekken tot deelneming, zooveel mogelijk, aan eene algemeene illuminatie. In antwoord daarop heeft zij vernomen1°. dal de regering, ten einde de herdenking der heugelijke gebeurtenissen van 1813 zou blijken geheel van het volk uit legaan, zich van alle officiële tiisschcnkomst meent le moeten onthoudenen de kerkelijke viering aan de dankbaarheid des volks te kunnen en te moeten overlaten2°. dat de nationale viering van een voor het vaderland zoo belangrijken gedenkdag uit den boezem der natie zelve moet voorkomen en haar wordeu overgelaten. De hoofdcommissie houdt zich overtuigd dat, na deze mededeelingelke opwekking aan de natie, om van hare hoogc waardering van het vijftigjarig feest van Nederland's her stelling te doen blijken, overbodig mag worden geacht. De collecte voor het nationaal gedenkteeken voor November 1813 te Wassenaar heeft opgebragt ƒ417.39), te Breda ƒ757.23 Jte Woerden 439. Door de leden van het Delftsche studentencorps is bijgedragen de som van ƒ434. Dezer dagen is ook b(j de hoofdcommissie een berigl ingekomen van den gezagvoerder van Curasao, waaruit blijkt dat de collecte aldaar heeft opgebragt de aanzienlijke som van 1031.63. Naar men verneemt heeft thans ook de heer J. Bosscha bedankt, op het hem gedaan verzoek, om op 17 November, bij de plegtigheid in liet Willemspark te 'sllage, als feestredenaar op te treden. Op 21 Nov. 1813 werd door den generaal Bostollaud, het fort Du- quesnc (thans Prins Fredcrik genaamd) te Ooltgensplaat bevelende, het ge- heele eiland Overflakkee en Goedereede in slaat van beleg gestelden dat fort in eenen behoorlijken staat van verdediging gebragt; terwijl verder door hem bepaald was om den 4deo December de dijken door te steken en de sluizen open te zetten, ten einde het geheele eiland zooveel mogcljjk onder water te zetten. Op dien dag echter, des voormiddags, werd door eenige burgers, waaronder zekere Klaas de Vos (sedert overleden) en Johannes Verhage, thans nog in leven en te Dirksland in armoedige omstandigheden verkccrcndehet fort door list genomen en de generaal Roslolland gevan gen gemaakt, waardoor de gelegenheid geopend werd, om ook het geheele eiland van de overheersching le verlossen. Genoemde Verhage heeft nimmer eenige belooning voor zijne moedige daad genoten. C.) Volgens de Midd. C. is aan den officier van gezondheid dr. Basting cene zending naar Genève opgedragen, ter bjjwoning van de aldaar te hou den internationale conferentie, waarbij zal worden beraadslaagd over het oprigten van maatschappijen tot hulpbetoon aan gewonde militairen in lijden van oorlog" in de verschillende landen van Europa. De Delfshaven is gisteren morgen de nieuw gebouwde r. k. kerk door den bisschop van Haarlem op eene plegtige wijze ingewijd. Vrijdag morgen had op de rivier voor Dordrecht een treurig voorval plaats. G. van Kuyk, rijtuigmaker te Zwijr.drechtdie met een bootje, bestuurd door een jongen, zich aan de Goessche stoomboot wilde doen aan zetten, had het ongeluk met het van de stoomboot hem toegeworpen touw buiten hel bootje te worden gesleept, en in weerwil van de dadelijk aan- gebragte hulp te verdrinken. liet huis van burgerlijke en militaire verzekering te Zwolle is weder gedeeltelijk bewoonbaar gemaakt. Dientengevolge zijn de gevangenen, die sedert den 9dcn dezer in de localen van de leekenschool hun verblijf hiel den naar liet huis van arrest teruggebragt. In den vroegen morgen van Zaturdag is ook de predikant J. G. van Rijn, die sedert de uitbarsting van den brand op het gemeentehuis bewaakt werd, in een rijtuig naar de gevangenis teruggebragt. Bij deze gelegenheid was eene groote menigte volks op de been, hetwelk wel bevreemdend is, dewijl eerst des morgens de bevelen tot zijn vervoer waren gegeven en bjjna terstond daarna uitgevoerd. Uit Enschedé schrijft men het volgende: Vreeselijk is de toestand der ingezetenen van Ahaus, ten gevolge van den brand van 13 dezer. De be zitting der mcesten bestond in de ingezamelde vruchten en hun vee; de eersten zijn thans vernield, het laatste gedeeltelijk in de vlammen omgeko men en de winter staat voor de deur. Dat het thans voor deze ongeluk- kigen moge bljjken, dat Nederland met regt om zijne liefdadigheid alom beroemd is. Het zal voldoende zijn hierbij het feit aan te halen, dat uit de thans zoo zwaar geteisterde gemeenje in hel vorige jaar vrachten levens middelen en kleedingslukken naar Enschedé werden afgezondenmen zond zelfs nog toen de eerste behoefte reeds gelenigd was en voegde er bij Is er nog behoefte, laat hel ons welen, wij willen veel geven," en dal edele woord werd met de daad verbonden. Naar men verneemt is de brand iu genoemd stadje ontstaan doordien eene vrouw, die pannekoeken wilde bakken, bij vergissing petroleum voor raapolie nam en dat in de pan goot. Te Ruinen heeft dezer dagen een bijna plotseling sterfgeval plaats ge had een en ander ging met zooveel vreemdsoortige handelingen gepaard, dat er vermoedens van vergiftiging zijn opgewekt. De overledene was een jong mcnsch van p. m. 31 jarenzijn ten vorigen jare voltrokken huwelijk was niet naar genoegen van de ouders van hel meisje, daar zij eene boeren dochter was en hij bij hare ouders slechts als boerenknecht diende, doch liet huwelijk was noodzakelijk geworden en daarom had men er toe be sloten. Evenwel moet dit korte huwelijksleven niet zeer gelukkig geweest zijn; er was gedurig, naar verhaald wordt, oneenigheid en twist tusschen de jonge lieden. Uit Roermond meldt men dat de ambtenaren der justitie zich voor de derde maal maar de gemeente Echt hebben begevenom onderzoek te doen naar den aldaar gepleegden kindermoord. Indien de geruchten waarheid bevallen, moet de grootvader, een onbezoldigd rijksveldwachter, het kind, waarvan zijne ongehuwde 20-jarige dochter was bevallen, mei behulp der zdster van den vader van hel kind, en nadat dit gedurende eenige uren onverzorgd was gebleven, des nachts toen het nog schreeuwde, naar zijn tuin hebben gedragen en onder eenen notenboom vermoord en begraven hebben; de moeder van liet kind zoude dit alles hebben toegelaten en goed gevonden. 's GRAVENHAGE, 20 October. Z. M. heeft den luit. ter zee 2de kl. J. C. Joekes benoemd tot ridder der 4de kl. van de militaire Willemsorde, ter zake van zijne verrigtingen bij het door 's rijks schroefstoomschip Reteh op den 18dCQ April 1862 gele verde gevecht tegen de zeeroovers op een klein eiland in de baai van Lobo, op de Westkust van hel eiland Karatelong (Talaul-groep). Door Z. M. is het besluit van den gouverneur-generaal van Ned. India van 10 Aug. jl.waarbij aan den heer jhr. J. F. Hora Siccama, laatstelijk lid van den raad van Ned. Indië, op zijn verzoek, een eervol ontslag uit

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1