LEÏDSCHE COURANT. i so; MAANDAG 12 OCTOBER. De Courant wordt MaandagIFoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. i\' ICS W \1, JEït Is-.'-' De prijs der Courant is f 3.— per vierendeel jaars. Ajwonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCnE BEKIGTEN. LEYDEN 10 October. Bij besluit van 8 October heeft Z. Hl. hij de dienstdoende schultei'ü alhier, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan A. de Fremery, als 2de luit., en b(j die schutterij tot 2den luit. benoemd dr. W. Vrolijk. Vergelijkende staat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelen, ten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden September 1862 en 1863, alsmede van die opbrengst over de eerste negen maanden dier beide jaren. MIDDELEN. Gcslagt(6y ojocenfew en invoer Binnenl. Gedistilleerd (idem) Buitenl. Gedistilleerd (idem) Gemaal eigen middel) Wijn, Fruit enKunstwijn(jrf Zuivere opbrengst over de maand September. 1862 1592.27 6674.15 169.20; 4686.02; 1497.30 ƒ14618.95 1863 1732.51; 6753.71J 26 40 5910.14; 1663.20 /16085.97; Zuivere opbrengst over de eerste 9 maanden. 1862 15957.58 52571.22; 1960.19 49649.18; 12521.17; ƒ132659.35; 1863 16266.47; 56136.55 1161.23 50945.02 13790 77} ƒ138300.05 liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 182 lol 191 personen. Blijkens eene hierachter voorkomende aankondiging zal Donderdag aanst. de winterdienst op den IIoilspoorweg aanvangen. Er zullen thans meer treinen loopen dan in vorige winters, en daaronder ook sneltreinen. In eene heden gehouden vergadering der plaatselijke commissie te Soe- terwoude, lot hel oprigten van een nationaal gedenktecken voor November 1813 enz., is benoemd tot afgevaardigde ter bijwoning der plegtigheid te 's Gravenhage op 17 November aanst. de lieer mr. P. van Outeren, voorzit ter der commissie. Voorts is besloten1". te voldoen aan den wensch der hoofdcommissie om het gemeentebestuur uit te noodigen tot het houden eener collecte in de school; 2«. de ingezetenen aan te sporen tot eene illuminatie, het houden van volksfeesten en liet uitsteken van vlaggen. De taal- en letterkundige afdeeling van de kon. akademie van welen- schappen te Amsterdam zal Maandag aanst. aldaar eene gewone vergade ring houden. Het prov. kerkbestuur van Zuidholland heeft aan kerkvoogden der lierv. gemeente te Krimpen a. d. IJsscl vergund eene collecte te honden in de licrv. gemeenten van Zuidhollandom de kosten te bestrijden van het bouwen eener kerk en pastorij. Naar men verneemt beslaat bij de regering hel voornemen om aan de militairen van 1813, die op 17 November aanst. hun 80ste jaar hebben be reikt, eene jaarlijksche toelage te verstrekken, gelijk staande met die, toe gekend aan den rang van broeder van den Nedcrl. Leeuw. Die toelage zou ook later ten deel vallen aan eiken onzer veteranen uit dal tijdperk, nadat hij dien Imogen leeftijd zal zijn ingetreden. Ubl Te Amsterdam is bij ds. lliigenholtz voor het Nedcrl. zendelinggenoot schap eene gift van ƒ1000 ingekomen. Regenten van het oude mannen- en vrouwenhuis der ger. geCrfden van Nijkerk hebben van den heer en mevr. Blokhuis te Amsterdam eene gift van ƒ1000 ontvangen. Door den gemeenteraad van Rotterdam is besloten, om aldaar eene kweek- of vormschool voor onderwijzeressen van bewaarscholen opterigten. Uit Amsterdam meldt men, dat Zondag jl. op den Schinkel, nabij den Koenemolen, een treurig ongeval heeft plaatsgehad. Vier personen vertrok ken in den vroegen morgen van dien dag naar die plaats, om te visschen Ten een ure des namiddags vervoegde zich nog een persoon bij hen in hel schuitje, om mede naar Amsterdam terug te varen. Digi bij den Koenemo len echter werd hel schuitje overgezeilden allen die zich daarin bevonden geraakten te water. Twee hunner zijn daarbij verdronken. De overigen z(jn gered, maar hun toestand is niet gunstig. Blijkens eene kennisgeving van den heer Jager aan de inschrijvers in de leening is, wegens gebrek aan deelneming, de ontworpen Amstcrdamsche kanaal-maatschappij niet tot stand gekomen. Te Zwolle is gisteren avond een zware hrand uitgebarsten in het huis van burgerlijke en militaire verzekering. De boven-verdieping is geheel ver- uield. De gevangenen 40 man sterk zullen naar Utrecht overgebragt worden. Hei prov. kerkbestuur in Overijssel heeft lol de predikdienst toegelaten de hh. J. II. Thcmmen de Lang, W. J. Kroeze Ramaker Cz. J. C. Mon- tijn en N. van Klaveren candd. in de godgeleerdheid. Het klass. bestuur van Zwolle houdt zich met het onderzoek der zaak van ds. v. R. ijverig bezigmen vermoedt dal hij voorloopig in zijne bediening zal worden geschorst. Te Groningen had eergisteren in de groolc gehoorzaal van het akade- miegebouw de pleglige overdragt van het rectoraat der hoogeschool plaats. De aftredende rector, prof. E. J. Diest Lorgion vermeldde de lotgevallen der hoogeschool over het afgeloopen jaar en sprak voorts eene redevoering uit: de t/ieologia Christiana ab auctorilate palrum ecclesiasticorum prorsus li- berandad. i. dat de christelijke godgeleerdheid geheel vrij behoort te wor den gemaakt van het gezag der kerkvaders. In den nacht van Dingsdag op Woensdag zijn zekere G. R. en zjjn zoon D.werklieden onder de gemeente Axel, door den brigadier der ma rechaussee aldaar gearresteerd en in het huis van bewaring overgebragt. Naar men verneemt, zijn deze personen verdacht van zich te hebben schul dig gemaakt, eene vrouw van 74 jarenschoonmoeder van eerstgenoemde, door vergiftiging en hel toebrengen van slagen van hel leven te hebben beroofd. De officier van justitie, regtcr-commissaris enz. bij de arrond.-rcgl- bank te Roermond hebben zich dezer dagen naar de gemeente Echt bege ven om onderzoek te doen naar eenen door een nog jeugdig meisje aldaar gepleegden kindermoord. 's GRAVENHAGE, 10 October. Z. Hl. heeft aan den gepeus. luit.-generaal jhr. F. V. A. ridder de Stuers de vergunning verleend lol het dragen der versierselen van grootkruis der Guelphen-orde, hem door den koning van Hannover geschonken. Bij kon. besluit van 7 Oct. is aan den dirigerende» officier van gezond heid jhp. P. F. von Sieboldals kolonel-titutair voor memorie gevoerd wor dende bij liet leger in Ned. Indie, en ter beschikking staande van den minister van koloniënten einde te kunnen worden geraadpleegd bij de be handeling der Japansche aangelegenheden, met 1 November aanst. een eervol ontslag verleend uit 'stands dienst, onder dankbetuiging voor zijne aan den lande bewezen diensten en met toekenning van pensioen. Aan den heer J. P. de Bordes is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid en voorzitter van den raad van loezigt op de spoorwegdiensten. Aan den met verlof hier te lande teruggekeerden lsler' luit. der infan terie van het leger in Ned. Indiü G. L. P. Wildschut is, wegens onge schiktheid tot het gaan hervatten van de werkelijke dienst in Ned. Indid, ten gevolge van ligchaamsgebreken een eervol ontslag verleend uit de dienst mei toekenning van pensioen. De ministers van justitie, van finantiën en van oorlog zullen in den loop der volgende week geen gehoor verleenen. Naar men verneemt zullen de ministers op Woensdag aanst. de opening van den .po Har- lingen-Leeuwarden bijwonen. Hel kop., stoomjagl de Leeuw is van Rotterdam ,- M vertrokken, om zoo men verneemt den Belgischen uiinis ken, den heer Rogier, af te halen, die met eene deputal dentie wordt verwacht. De minister Rogier en de versci. .<•- zullen heden middag aan het diner bij Z. M. den koning De alhier gehouden collecte voor hel nationaal gedenktecken »uui heeft opgebragt eene som van ƒ5713.45, daaronder niet begrepen 34.20 als bijdrage der onderofficieren en manschappen bij het rcg. grenadiers en jagers en ƒ14.35 van die bjj het reg. dragonders, en eenig vreemd geld en coupons, alsmede eene later ingekomen gift van de leerlingen van hel gymnasiumten bedrage van ƒ51.20. Later zijn nog onderscheidene giften ingekomen, waaronder eene van ƒ1500, van eene dame, die onbekend wenscht te blijven. De bijzondere giften en de opbrengst der collecte te Scheveningenad ƒ327.88;, mede gerekend, is het gezamentlijk bedrag ƒ7747.86. Gisteren heeft ten raadhuize de aanbesteding plaats gehad van dc bc- noodigde illumineerglazen, ten gehruike op den 17dcl> Nov. a. s. Daarvoor waren 2 inschrijvingsbilletlcn ingekomen. De minste inschrijvers waren de hh. Das en Comp. te Leyden. Er zullen ongeveer 30,000 glazen geleverd moeten worden. BU1TENLANDSCHK BElllGTIiN. ENGELAA U. LONDEN 8 October. In den Times wordt door den sterreknndige llind medegedeeld dal hij den 6dc" dezer des ochtends 22 minuten na 3 ure te Twickenham nabij Londen zeer duidelijk eene aardbeving heeft ontwaard. Verder behelst dat blad brieven uit de omstreek van Liverpool en een dertigtal andere plaatsen van Engeland, alle gewagende van verschijnselen van aardbeving, omstreeks hetzelfde tijdstip aldaar opgemerkt In die bcrigten wordt gezegd dal op de meeste plaatsen de klokken aanslorgen en veel huisraad is gebroken. Dc bewoners van vele huizen ontwaakten met een niet geringen schrik uit hun slaap en sommigen zijn dadelijk hun huis ontving), uit vrees dat zij hij een volgenden schok in levensgevaar zouden verkeeren, Naar men thans verneemt hebben de bewoners der Ionische eilanden zich slechts met 19000 tegen 10000 stemmen voor de vereeniging met Grie kenland verklaard. In berigten uil New-York wordt gemeld, dal dc stoomboot Sumter die als kaperschip in dienst der zuidelijken naam heeft gemaakt, op de rcede van Charleston is gezonken; zij werd door de bezetting van een der forten, welke die reeae verdedigen, voor een noordelijk vaartuig aangezien, bescho ten en in den grond geboord. De bemanning en passagiers, te zamen 600 in getal, zijn allen, behalve 20, gered en er ongedeerd afgekomen. Uit Shanghaï wordt gemeld dat er een prijs van 1000 is uitgeloofd voor het vatten van Burgevine, een aanvoerder van een op Enropeschen voet ingcrigt corps Chinesche troepen, die tot de Chinesche opstandelingen is ovcrgeloopeu. FRANRRI.IH. PARIJS, 8 October. Gisteren heeft er, onder voorzitting des keizers, een ministerraad plaats gehad, waarin, naar men zegt, de Poolsche zaken zijn behandeld. Naar men verneemt zou onze regering hel door den aartshertog Maxi- miliaan gesprokene, bij gelegenheid der aanbieding van dc Hlexicaansche kroon, als eene bedekte weigering beschouwen.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1