LEYDSCHE COURANT 1805- 0'. V. höM MAANDAG 5 OCTOBER. De Courant wordt Maandag, ff oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van uit Zaturdag avond. (N Maandag komt De prijs der Courant is f 3.per vierendei jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN 3 October. lieden, den gedenkdag van Leydens ontzet in 1574, wapperde allerwege de vaderiandsche vlag, terwijl liet klokkenspel b(j lusschcnpoozcn bespeeld werd. De godsdienstige herdenking van deze belangrijke gebeurtenis is bij hel meerendeel der prot. gemeenten op morgen bepaald, geljjk dit meerma len plaats had, wanneer die gedenkdag op Zaturdag inviel. Tot voorzitter van de maatschappij der Nederlandsche letterkunde alhier is in de op gisteren gehouden vergadering gekozen prof. de Vries. lieden morgen is bij het afbreken van eenige aan de Pieterskerk be lendende huisjes een der werkliedenOostveen genaamdvan het steiger gevallen. Hij is op een hoop steenen nedergekomen en daardoor erg ge kwetst geraakt. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 179 tot 192 personen. Men meldt ons uit RijnsburgOnverminderd wordt van hier de ver zending der late bloemkool voortgezetdie ten gevolge van het vochtige weèr van den laatslen tijd zeer in wasdom is toegenomen. Een tuinder o. a. berekent dal hij nog wel 50 vrachten zal kunnen doen. Niet alleen gaat er een groot deel van die vrucht naar Engelandmaar ook in andere streken van het vasteland wordt zij meer en meer gewild. Het aantal fus ten met ingemaakte kool is hieronder zeer aanzienlijk. De minister van marine heeft ter kennis vau belanghebbenden gebragt dat op een nader te bepalen tijdstip, aan het locaal van hel dep. van marine te 's Gravenhage, een vergelijkend examen zal plaats hebben van jongelin gen die tot scheepsklerk bij de Nederl, zeemagl wenschen benoemd te wor den. Het getal der opene plaatsen bepaalt zich tot 10. Belanghebbenden moeten vóór of op 14 November aanst. een op zegel geschreven verzoekschrift aan den minister indienen. Aan de plaatselijke commissiën voor het nationaal gedenkteeken voor Nov. 1813 is thans rondgedeeld het gedrukte verslag van het verhandelde door de hoofdcommissie, in hare op den 18den Sept.jl. gehouden vergadering. Gelijk bekend is zal het op te rigten nationaal gedenkteeken bestaan uil: A. een gedenknaald te SchcveningenB. een gedenkteeken in hel Wil lemspark te 's GravenhageC. eene nationale ambachtsschool te Amsterdam. Voor het voorstel A. hebben zich verklaard 514 commissiën; voor B. 522 commissiën en voor C. 467 commissiën; 63 commissiën zijn tegen A.54 tegen B. en 107 legen C. Aangaande de godsdienstige viering is beslotendat Z. M. de koning eer biedig zal worden verzocht, de hooge kerkbesturen der verschillende ge zindheden uil te noodigen, op den 17dCD November een plegiigen dank- en bidstond te willen houdenterwijl levens de wensch zal worden uitge drukt, dat bij elk dezer godsdienstoefeningen eene bijzondere inzameling zal worden gehouden ten voordeele van de op te rigten gedenkteekenen. Ook is besloten, een adres aan Z. Exc. den minister van binnenl. zaken te rigten, met verzoek de plaatselijke besturen uil te noodigen tot het doen houden van eenige volksfeesten en eene algemeenc illuminatie door de inge zetenen op 17 November, alsmede zich te vereenigen met hel voorstel der plaatselijke eommissie te Vaals, om eene collecte te houden in alle scholen des rijks, als een uitstekend middel tot opwekking en voortplanting van den band van nationaliteit. Op voorstel van den president van orde is besloten dat Z. M. de koning zal worden uitgenoodigd lot het leggen van den eersten steen van hel in het Willemspark op te rigten monument. Omtrent de wijze, waarop de plegtighcid van hel leggen van den eersten steen zal plaats hebben is beslotena. Tot het houden eener feestrede in de eerste plaats uil te noodigen jh'. mr. Jer. de Bosch Kemper, voorzitter der plaatselijke commissie te Amsterdam, b. Aan de hh. J. II. Lubeck en G. Withuys, leden der plaatselijke commissie te 's Gravenhageop te dra gen de vervaardiging van den tekst en de toonzetting eener cantate voor die gelegenheid; en verder aan de huishoudelijke commissie over te laten, hoe te voorzien in het onverhoopt geval hunner verhindering, c. Dat alle uitnoodigingen zullen geschieden op naam van Z. K. H. den prins-voorzitter en de heeren leden der hoofdcommissie, d. Aan hh. kerkvoogden van de Willemskerk het verzoek te rigten om, voor het geval dat de weêrsgcsleld- lieid het honden eener feestrede, enz. in de open lucht mogt verbieden, daartoe over dat kerkgebouw te mogen beschikken, e. AI het overige ter bezorging op te dragen aan de huishoudelijke commissie. De Kerk. Cour. beval het voorloopig aangenomen reglement voor de verkiezing van kerkeraadsleden in de ned. herv. kerk. Dal reglement heeft ten doel de gemeenten in de gelegenheid te stellen, om hel haar bij art. 23 van hel alg. reglement toegekende regt in zjjnen gehcelcn omvang uil te oefenen. Het handelt niet alleen over de benoeming van ouderlingen diakenen, maar ook over de beroeping van predikantenomdat men gem eno heeft, niet slechts de eerste, maar ook de laatste in den geest van art t te moeten regelen. De algemeene synode der Ned. herv. kerk heeft de uitspraak dei nodus contractain hooger beroep, van 30 Juljj II.waarbij M. van Leeuv pred. te Elspeet, van zijn ambt en bediening als predikant in de Ned. he kerk was ontzet, bekrachtigd. In het Pol. BI. komt onder de gesignaleerde misdadigers voor: J van Rijn, oud 38 jaren, predikant, geboren te Utrecht, laatst wonende Utrecht. Kleeding: zwarte rok en broek en veelal witte das. Misdrjjf: heimelijk ontvoeren of doen ontvoeren van de minderjarige Margaretha niella Pruimers, oud 5 jaren, ter zake waarvan, bij bevelschrift der arrc regt bank te Zwolle, van 30 Sept. jl.zijne gevangenneming is gelast. is vergezeld van mevr. de wed. Pruimers, geb. baronnesse van Dedem, -J 28 jarenwonende te Zwolle. Op 26 Sept. jl. is, met het doel om haar aan het toezigt van n voogd te onttrekken, heimelijk uit Zwolle vervoerd Margaretha Dan Pruimers, oud 5 jarenbeter Fransch dan Hollandse!) sprekende; begek door eene gouvernante, Lydia Schiess genaamd. De olllcier van justitie te Zwolle verzoekt opsporing der minderjarige en, by ontdekking, opzeiu' onder vertrouwd geleide. Het genootschap ter bevordering der genees- en heelkunde te Ams' dam heeft Woensdag II. aldaar zijne jaarlijksche algemeene vergader: gehouden. In die bijeenkomst is aan den schrijver van eene ingezond. prijsverhandeling over de inademing van geneesmiddelen in damp-, gas- poedervorm, dp. L. Waldenburg, te Berlijn, de gouden medaille toegekend. Te Nieuwe Diep heeft een marine-matroos van de Zeeland, uit t nenjjd, eeu moordaanslag gepleegd op eene meid; door de hevige wc van den aanval miste de steek hel doel en werd zij slechts ernstig gewc De dader is spoedig gevat. Uit Arnhem meldt men dat aldaar is gearresteerd J. G. v. R. pred. te Zwolle, die met de weduwe v. D., mede uit Zwolle, zijn int in hel hótel Bellevuc had genomen. Men verneemt, dat hij beschuld <1 wordt van verduistering van een kind van genoemde weduwe, hetwelk d' den regter, op aandringen van den toezienden voogd, aan hare voogdjj wa onttrokken. Te Nijmegen heeft de collecte voor het nationaal gedenkteeken v November 1813 ƒ500 opgebragt. Eergisteren is op zijn landgoed te Ubbergennabij Nijmegen, aan gevolgen eener beroerte overleden de lieer mr. J. J. L. van der Bruggh oud-minister van justitie. Onder de gemeente Drempt is Woensdag II. de boerenhofstede van A. Peters geheel afgebrand. De bewoners, die zich reeds ter ruste begeven hadden, hebben niets dan hun leven gered; alle meubelen, een kalf, varken, een hond, benevens de geheele aanzienlijke oogst van rogge, tarv hooi en aardappelen zijn eene prooi der vlammen geworden. De gemeenteraad van Kampen heeft beslotenom eene onbepaalde s beschikbaar te stellen, ter feestelijke viering van den 28s,e" Nov. 1863. Eergisteren is op eene plegtige wijze de siaalsspoorweglijn Brec Tilburg geopend. De ministers van binnenl. en buiten!, zaken, van justitie en van finanliën waren daarbij tegenwoordig. 's GRAVENHAGE, 3 October. Door Z. M. is aan de commissie uit de tweede kamer, die hem op eergisteren het adres ter beantwoording der troonrede heeft aangebodenI volgende geantwoordMet de tweede kamer kan ik niet erkentelijk gent Gods zegeningen waarderen, die mijn huis en mijn volk werden geschc ken, en die ons de gebeurtenissen van vijftig jaren doen terug denken. Ik verzoek u der kamer mijne dankbetuiging over te brengen voor de in ha adres van antwoord geuite gevoelens. De koning van Pruissen heeft baron d'Ablaing van Gicssenburg alhier lot eercridder der Johanniterorde benoemd. Z. K. 11. de prins van Oranje heeft zijne reis naar Stuttgard voortge zet om H. M. de koningin aldaar te ontmoeten. Men verneemt dat de heer mr. J. A. Philipse, die heden de vroege en tegenwoordige ambtenaren van het prov. gercglshof van Zuidholland1 gelegenheid van de 25-jarige viering van de invoering der nieuwe wetgeving heeft ontvangenelk der heeren deurwaarders met een geschenk in zilver en den heer lleynders, den deurwaarder die meer bepaaldelijk met de sirs zaken belast isen der. heer van Paasschendie gedurende het 25-jarig tijdvak onafgebroken aan de griffie var. het geregtshof werkzaam is g wecstmet gouden geschenken begiftigd heeften dat aan de verdere b*

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1