LEÏDSCfflE COURANT. VRIJDAG 2 OCTOBER. De Courant wordt Maandag, IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BEiUGTEN. LEYDEN1 October. In de zitting van den gemeenteraad van lieden is eene nadere voordragt betreffende de verordening houdende instructie voor de keurmeesters van le vensmiddelen enz. goedgekeurd. Daar gedep. staten thans de gronden had den opgegeven, waarop hun eisch lot wijziging der verordening, wat betreft de bevoegdheid van den keurmeester van rijtuigen, rustte, zoo heeft de raad thans gemeend aan de bedenkingen van dat collegie te moeten toegeven. Ock eene voordragt betreffende de verordening houdende instructie voor de rooimeesters, namelijk om art. 10 daaruit te doen wegvallen, werd mede aangenomen. Overgaande tot de behandeling der concept-verordening betref fende het pensionneren van gemeente-ambtenaren, werden daarover uitvoe rige algemeene beraadslagingen gehoudenwaartoe aanleiding gaf een adres van een zeer groot aantal belanghebbenden, die zich met de voorgestelde regeling bezwaard gevoelen. Door den heer de Moer. werd voorgesteld de behandeling der verordening uil te stellen tot na het nemen eener beslissing omtrent het adres, welk voorstel echter door hem werd teruggenomentoen de loop der beraadslagingen den heer van Kaathoven aanleiding gaf tol het doen van het voorstelom met de behandeling der zaak niet voort te gaan en de verordening terug te nemen. Overeenkomstig bet laatste voorstel werd met 10 tegen 4 stemmen besloten. Voorts werden aangenomen drie staten van af- en overschrijving op de begrooting van 1863, bij een waarvan, ter feestelijke viering van Nederlands herstel in 1813, in November aanst.eene som van ƒ2000 wordt aangewezen, te voegen bij de som van ƒ000, op de begrooling voor openbare vermakelijkheden uitgetrokken. De jaarlijksche gratificatie aan den claviger van liet gymnasium werd op nieuw toegestaan. Op 2 adressen lot afschrijving van pl. directe belasting werd afwijzend beschikt, alsmede op een adres van C. Vinkter bekoming van eene waterleiding naar de gracht langs de Beestenmarkt, zullende er door het plaatsen van eene pomp aan zijn bezwaar te gemoet worden gekomen. Op de overige aan de orde zijnde adressen, van C. van den Oever tot heileggen van eene brug over de Middelste gracht, van G. Tibboel, tot het leggen van een dui ker, en van J. H. Zitman, om continuatie zijner aanneming der leverancie van schoolbeliocftenwerd gunstig beschikt. 's Rijks museum van natuurlijke historie alhier, ontving gedurende den laatsten tijd onderscheidene belangrijke geschenken. Onder deze verdienen bijzonder vermeld te worden de voor eenige dagen ontvangene bezendingen van de bh. jonkheer W. J. L. Pompe van itleerdervoortJ. Simmelink en G. F. Wienecke, de beide laatsten officieren van gezondheid bij liet Ned. leger in O. 1. Door jonkheer Pompe van Meerdervoorl werden 2 kisten aan 's rijks mu seum ten geschenke afgezondenwaarvan evenwel slechts eene hare bestem ming bereikte, zijnde de andere door schipbreuk verloren gegaan. De ont vangen kist bevatte buiden van zoogdieren, van Japan afkomstig, waaron der verscheidene zeldzame soorten. liet geschenk van den heer Simmelink bestond uit 2 kisteninhoudende eene verzameling vogels, insecten en andere dieren, alle afkomstig van hel eiland Flores, die eene zeer belangrijke aanwinst opleverden, omdat van die streek nog geene voorwerpen in het museum aanwezig waren. De lieer Wienecke, aan wien het museum reeds in hel vorige jaar eene bezending naturalia, door hem te Alapocpoe op Timor bijeengebragtte danken had, heeft thans wederom aan die instelling eene bezending uil voornoemde streek ten geschenke aangeboden, die, even als de vroegere, vele belangrijke soorten bevat. Door de bovenvermelde geschenken, die ieder op zich zelve als eene niet onaanzienlijke aanwinst voor liet museum te beschouwen zijnhebben de genoemde hceren zich den dank der wetenschap en van onze vaderlandsche instelling verworven. Hun voorbeeld verdient allezins op prijs te worden gesteld en het is te hopen, dat het bij anderen navolging moge vinden. Verleden Vrijdag was de tusschenschoolopgerigt door onzen stadge noot, den heer J. Kneppelhout, het tooneel eener gelukkig gekozen acte van pliilanlliropie. Aan 13 jongeliedendie weleer van hun 0—8e jaar die inrigling trouw hadden bezocht en eervol verlaten en sedert in de maat schappij in hunne diensten of op hun ambacht, zich zeer loffelijk hadden gedra gen werden cereblijken uitgereikt. Negen meisjes ontvingen elk een naai kistje met toebehoorenaan vier jongens werd het bijwonen der uitstekende lessen van het genootschap Mathesis Scientiarium Gcnilrix vergund. De namen der bekroonden zijn: N. Bink, J. Hanselaar, C. Laleslein, J. Mar- tensen, M. Crems, J. Cornel, W. v. d. Blom, C. Hugo, II. Frankhuizen, S. Montie, G. Dirksen, C. Meijer en M. v. d. Hert. Deze bclooningen waren voortgevloeid uil bet schoolfonds; 's wekelijks brengen de kinderen c'e'n cent mede, door welke bijdragen een kapitaal gevormd wordt, waaruit de prijzen jaarlijks worden aangekocht. Thans zijn de overschietende gel den lot dat nuttige doel aangewend, en is alzoo het bewijs gegevendat de verzorgers dier school hunne laak jegens de kinderen niet volbragt rekenen zoodra zij de school verlaten hebben.maar hen aandachtig blijven volgen ook in latere jaren. Wij twijfelen er niet aan, of de hartelijke en indrukwekkende woorden, bij het toekennen dier eereblijkenlot de kinderen en de ouders gerigt zullen diepen indruk achterlaten en de hoogachting vermeerderenwelke deze school op pliilanthropiscli gebied te regt geniet. In het hoofd-kiesdislrict Dockum is lot lid van de tweede kamer ge kozen de heer mr. J. II. Albarda, met 694 stemmen; de heer O. baron van Wassenaer Catwyck verkreeg 672 stemmen. Van onwaarde 22 briefjes. De leden der prov. staten van Zuidliolland zijn ter buitengewone ver gadering bijeengeroepen tegen Maandag 19 October e. k.tol hel verkiezen van een lid van de eerste kamer der Slaten-generaalter vervanging van den heer A. Ilarlcvelt Jz.die als zoodanig zijn ontslag heeft genomen. De wis- en natuurkundige afdeeling van de kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Zaturdag aanst. aldaar eene gewone vergade ring houden. De minister van marine heeft ter kennis van de daarbij belangheb benden gebragt. dat op 1 October 1864 als kadet bij het corps mariniers kunnen worden toegelaten vier jongelingen na behoorlijk afgelegd examen. De opleiding wordt gerekend 3 jaren te zullen duren en kost aan ouders of voogden jaarlijks 200. Belanghebbenden moeten voor den laatsten Julij van dat jaar een verzoekschrift aan den minister inzenden. Verdere bijzon derheden worden door de Staatscourant medegedeeld. De minister van marine heeft bekend gemaakt, dat bij kon. besluit van 24 Sept. bepaald is dat de eerste zinsnede van art. 21 van hel regle ment voor hel kon. instituut voor de marine te Willemsoord gelezen zal worden als volgt: De adelborsten der 3dc kl.3de afd., die bij het examen aan het einde van het eerste studiejaar niet geschikt bevonden worden om in de 2de afd. over te gaan; worden van het instituut verwijderd. Alleen kunnen de zoodanigen, wier ontoereikende kunde naar het oordeel van den raad van bestuur te wijten is aan langdurige ongesteldheden, op zijne voor dragt nog één jaar in de 3de afd. overblijven. Heden morgen zijn de miliciens van de ligting dezes jaars, die in de maand Mei II. bij de vijf regimenten dragonders en bet regiment veld- en rijdende artillerie zijn ingedeeld en na hunne inlijving met verlof zijn ge zonden, uil de hoofdplaatsen der provinciën naar hunne corpsen vertrokken, om voor den tijd van ée'n jaar onder de wapenen te worden gehouden. Gedurende de 9 eerste maanden dezes jaars heeft het Nederlandsclie zendeling-genootschap aan giften en legaten ontvangen ƒ31,296.21. De plannen tol opleiding van onderwijzeressen zijn thans tot rijpheid gekomen en weldra zal die opleiding geregeld kunnen zijn. Het voornemen bestaat haar Ie doen plaats hebben te Arnhem, Rotterdam, Amsterdam, Leeuwarden en Maastricht, grootcndeels op dezelfde wijze als bij de nor maallessen voor onderwijzers geschiedt. De helft der lot dal einde voorge dragen som van ƒ6000 zou dienen om subsidiën te verleenen aar. inriglingen lot opleiding van onderwijzeressen in die vijf gemeenten; de wederhelft voor beurzen, aan enkele dier inriglingen te verbinden. Hel lltr. D. berigt dat de aan 's rijks kweekschool voor militaire ge neeskundigen geplaatste leeraar dr. J. A. Fles in die betrekking wenscht te blijven en alzoo heeft bedankt voor bet hem aangeboden professoraat aan het Amsterdamsch athenaeum. Naar men uit hel Westland meldt, mag de voorraad winteraardappe len, die thans geoogst wordt, zeer aanzienlijk genoemd worden, zoodat hel niet mogelijk is 2 voor de beste soorten te bedingen. Ten behoeve van de grindwegen in den Haarlemmermeerpolder wordt, naar de regering zich voorstelt, van rijkswege in het volgende jaar, zoowel als in 1865, eene uitgave van ƒ5000 gevorderd. Hel geldt hier, naar de regering meent, ontwikkeling van nieuwe, jeugdige krachten, die allezins ondersleuning behoeven om tot de hoogte, welke zij bereiken kunnen, te worden opgevoerd. Door den gemeenteraad van Dordrecht is bepaald, dat de herinnering aan het halve eeuwfeest onzer nationale onafhankelijkheid aldaar feestelijk zal herdacht worden op 24 November aanst., den dag, die in de geschiedenis als de verlossing van Dordrecht slaat opgetcckcud. Aan burgemeester en wethouders is voor dit herinneringsfeest een crediet verleend van 2500. Naar men uit Naarden meldt heeft hel corps officieren van het alge meen depót van discipline, aldaar in garnizoen, eene voor dat corps vlegende mededceling ontvangen. Op voordragt van Z. Exc. den luit.-generaal Duyc- kcr, inspecteur van het wapen der infanterie, is aan ieder der officieren

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1