LEYDSCHE COURANT. 1805. X: VRIJDAG 25 SEPTEMBER. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSELbevattende: 1°. Raads besluit regelende de heffing eener plaatselijke belasting op het gedistilleerd te Legden, en 2°. Verordening regelende de invordering der plaatselijke belasting op het gedistilleerd te Legden. BINNENLANDSCHE BËRIGTEN. LEYDEN, 24 September. Sedert onze laatste opgave is liet munt- en penningkabinet der hooge- school, onder anderen, weder vermeerderd geworden: Door den heer II. D. M. Steur, te Maassluis, met eenige zilveren en kope- ren munten van Rusland, Oostenrijk, Denemarken, PruissenNederland, Italië, verschillende staten en sleden van Duilschland, als Hannover, Bruns- wijkBirkenfeldRostok Soestverder van ChinaNed. Oost-Indiëenz., enz. Door den luitenant-kolonel K. von Linder, te Karis, in Finland, met een klein zeldzaam zilveren Russisch muntje, met den weinig voorkomenden roebel van keizer Peter III, enz. Door den heer J. A. Buddingh, te Hongkong, met zeven stuks Chineesche munten, uit duizenden bijeen gezocht, (nog altijd zijn deze oude munten gangbaar, hoewel ze uiterst zelden voorkomen) tot aanvulling van de serie ten vorigen jare aan het kabinet aangeboden door den heer de Grijste Emoi, in China, te weten ééne munt van keizer Hiao-Woeti van de dynastie Sung (457—464); eene dito van keizer Lien Tsung, dynastie als voren (1056—1064); een dito van keizer Kao-Tsung, mede van dezelfde dynastie (1127—1130); twee, te weten, eene uit het lle en eene uit hel 15"jaar der regering van keizer Hiao-Tsung van de zelfde dynastie Sung (1174 1189 eindelijk eene van keizer Siuen-Tsnng van de dynastie Ming (1426—1435). Verder met eene bronzen medaille op de inwijdingin February 1853van de zaal der koninklijke harmonie te Maastricht, eene vereenigingstaande onder het beschermheerschap van Z. M. koning Willem 111; eindelijk met vier bronzen Belgische medailles, als eene in 1842 ter eere van den beroem den componist Gre'try geslagenop welker keerzijde men rondom eene lier in fraaije schakering de namen leest van al de meesterstukken door dezen toonkunstenaar vervaardigd, wiens fraaije beeldlenis op de voorz. prijkt; een in 1845 geslagen penning op de opening van hel kanaal van Luik naar Maastricht door Jehotle; een dito, van den zelfden kunstenaar, in 1846 vervaardigd, ter eere van den vroegeren Luikschen burgemeester S. la Ruelle, die in 1637 den dood vond als slagtoffer van staatkundigen haat, en wiens kinderen daarop door de stad Luik als de bare aangenomen werden. Ein delijk met eene medaille, hebbende op de voorz. het zeer fraaije portret van Karei Alexander, hertog van Lotharingen, in der tijd gouverneur-gene raal der Oostenrijksche Nederlanden. Op de keerz. ziet tnen hel standbeeld dat de dankbare nakomelingschap ten jare 1848 op eene der pleinen van Brussel tot 's vorsten nagedachtenis heeft opgerigt. Door mr. J. M. M. Brants, op den huize de Wildenborch bij Vorden, met eene Zweedschen papieren banknoot ter waarde van twee bankrijksdaalders, in te wisselen legen 3/4 rijksdaalder zilver, van de uitgifte des jaars 1855. Door Z. E. den minister van koloniën met een exemplaar van den heden- daagschen obang, zijnde een zeer groot gouden muntstuk, dat alleen als hofmunt op Japan in gebruik is. liet stuk heeft eene lengte van 13) op eene breedte van bijna 8 Ned. duimen en is van eene ovale gedaante. Op de eene zijde staat met zwarte karakters de naam van den muntmeester en verder aan de vier zijden de keizerlijke stempel even zoo vele malen inge drukt. Op de keerzijde bevinden zich twee keizerlijke stempels, één even groote van anderen inhoud en van onder aan de linkerzijde der munt drie kleinere stempels, één en twee symmetrisch geplaatst. De tegenwoordige obang is veel minder waardig dan de eenigzius grootere uil vroeger tijd. De Japannezen hebben in den allerlaatslen tijd de Euro peanen bedrogenmisschien uit wraak dat men van hunne goede trouw misbruik had gemaakt. Hoe talrijk de Japanschc munten in het kabinet ook zijn, blijft er nog steeds een obang van den ouden stempel ontbreken. Door den heer II. L. Heykoop, te Loencn a/d Vecht, met eene zilveren munt der stad Augsburg, van bet jaar 1625; met eene koperen van Zwe den en twee Japansche koperen en dito ijzeren, dragende, volgens Professor Hoffmann, het opschrift: kwan gei tsu bózijnde uil hel tijdvak van 1624-1643. Door den graaf Codronchi uit Imola, in Italië, bij zijn bezoek op bet kabinet, met een tweèshillingstuk of dusgenaamde florin van koningin Vic toria van Groot-Brittanje, hebbende op de voorzijde het omschrift in dus genaamde Gothische letters: VICTORIA D. G. BRIT. REG. F. D. J1DCCCLX. Hel F. D. (fidei defensor of defensatrix) was op de eerste uitgifte dezer muntsoort ten jare 1849 (waarvan zich reeds ecu exemplaar met omschrift in Latijnsche letters op het kabinet bevond) weggelaten. Zulks had bij een groot deel der Engelsche natie veel misnoegen verwekt en maakte dat de munt niet gewild was. Eindelijk door den heer J. A. van der Chijs, J. et L. II. doctor en refe rendaris te Batavia, met twee medailles, eene van Paus Gregorius XIII, op den moord der Hugenoten in Frankrijk, ten jare 1572, en eene op de opening der nieuwe beurs te Londen in 1848; verder met eene ten jare 1846 onder de regering van Donna Maria te Goa geslagene roupy voor Porlu- geesch Indië, een Spaansche mat van 1795 en een eaal van 1757; ten slotte met koperen munten van de Chineesche keizers Yung tshing (1723—1736) en Kien Lung (1736 1795)alsmede van de Cochin-Chineesche vorsten King- liing (1740-1756); Kuang Tscbung (1757-1792); King-Siting (1793-1801) en Kia-lung (1802—1820). Aan hel ütr. D. schrijft men uit 's GravenhageIk meen u met ze kerheid le kunnen meldendat onder de eerlang in te dienen wetsontwer pen behoort eene nieuwe zegelwetwaarin o. a. de vrijstelling der dagbla den van het zegelregt is aangenomenwelke maatregel zou ingaan met den l5len Jan. 1865. Of deze indiening op zichzeive zal staan, dan wel een on derdeel van het algemcenc plan tot hervorming van ons belastingstelsel zal uilmaken, durf ik niet beslissen. Naar wij uit eene zeer goede bron vernemen, zegt de M. C., moet er volstrekt geene sprake zijn van eene tractemenlsverhooging in de subalterne officiersrangen, waarvan wij, naar aanleiding van een berigl in het N. D. v. 'sGrav., hebben gewag gemaakt. Men gist alleen, dat de minister van oorlog aan de kamer zal voorstellen, om aan bet garnizoen van Amsterdam eene jaarlijksche toelaag le geven, even als zulks in de residentie plaats heeft. Men verneemt dat de raad van administratie van het te Gent gehou den internationaal congres voor de sociale wetenschappen besloten heeft, dat dit congres in het volgende jaar te Amsterdam zal gehouden worden. Tusschen den gemeenteraad van Delft en den minister van binnenl. zaken is eene niet onbelangrijke quaeslie gerezen. De gemeenteraad had aan zekeren J. Kouwenhoven geweigerd hel bouwen van drie woningen in de Oosterstraat, op grond van art. 1 der verordening op het bouwen van woningen te Delft. Burg. en Wclh. zijn nu door den minister uitgenoodigd dit verzoek in nadere overweging te nemen, met berigt, dat, wanneer zij in hunne weigering mogten volhardenZ. Exc. zich verpligt zou zienhet onderwerpelijk artikel dezer verordeningals tot verkorting van het eigen- domsregt leidende, aan den koning ter vernietiging voor te dragen. De Raad heeft den 18dcn besloten niet terug te komen op het eenmaal genomen besluit. De inzendingen van voortbrengselen van land- en tuinbouw voor de tentoonstelling van de maatschappij van landbouw te Haarlem, zijn aldaar in vier tenten in de Hertenkamp geplaatst, terwijl de bloemen op eene doel matige wijze daarnevens zijn gerangschikt. De afdeeling vruchten is zoo luisterrijk vertegenwoordigd als immer te voren. De werktuigen zijn in twee tenten ter wederzijden van het Hazepaters-veld geplaatst. Eergisteren werd te Zutphen de algemeene vergadering der Nederl. Gustaaf-Adolf-Verceniging gehouden. Des avonds was er eene openbare za- menkomst in de Groote kerk, waarin toespraken werder. gehouden door de predikanten Beetsvan Utrecht, Zaalberg, van 's Gravenhageen van Griet- huyzcn en von Baumhauer, van Zutphen. Uil Nijmegen wordt gemeld, dat thans aldaar in de Regulieren kerk het feest wordt gevierd ter eere der Japansche martelaren, waarbij door mgr. Zwijsen, aartsbisschop van Utrecht, eene solemnele mis zal worden gecelebreerd. De bisschop, te dien einde aldaar aangekomen, werd in een rjjluig met vier paarden bespannen, omgeven door eene eerewacht van 70 beeren te paard, plegtstatig ingehaald. Den kerkvoogd zal ook eene serenade met fakkellicht gebragt worden. Men verhaalt, zegt de Pr. Dr. C., dat le Smilde zeker persoon dezer dagen in beschonken toestand van de kermis kwam en zich op het bed wierp, terwijl de vrouw, bezig met het vee zijnde, juist afwezig was. Bij hare terugkomst vond zij haren echtgenoot le bed en hun klein kind dood onder hem. 's GRAVENHAGE, 24 September. Z. M. de koning heeft den heer Th. I'escalore, voorzitter van de ka mer van afgevaardigden in Luxemburgbenoemd tot grootkruis van de orde der Eikenkroon. Men verneemt dat de 2de luitt. L. R. baron Taets van Amcrongen van het 2dc reg. en P. H. C. Engelenberg van bet 3de reg. vesting-artillerie overge plaatst zijn bij het reg. veld-artillerie. De generaal-majoor Happé, bevelhebber in de 6Jc militaire afdeeling en de kapitein Roloff, van den generalen staf, die te Bronswijk de inspectie over het bondscontingent hebben gehouden, zijn door den hertog van Bruns- wijk benoemd.- de eerste tot grootkruis en de tweede lol officier der Bruns- wijksche militaire orde van Hendrik den Leeuw.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1