De eersle kamer hield lieden eene zitting waarin de heer mr. J. A. j Philipse het voorzitterschap heeft aanvaard met eene aanspraakwaarbij hij zijne erkentelijkheid betuigde voor de onderscheiding waarmede hij op nieuw vereerd was, en verklaarde dal hij door eene onpartijdige leiding der beraad- slagingen op nieuw de goedkeuring der leden zou trachten te verdienen. Vervolgens werd besloten de troonrede met een adres te beantwoorden. Na de zamenstelling der afdeelingen werden daarvan de voorzitters en ondervoor zitters benoemd, alsmede de commissie tot hel ontwerpen van een adres in antwoord op de troonrede. Men verwacht dat de kamer morgen eene zit- j ting houden zal, waarin het ontwerp adres ter tafel zal worden gebragt en dat de discussie over dal ontwerp binnen een paar dagen zal worden ge houden. De tweede kamer hield heden mede eene zitting, waarin de heer Jcs- persals oudste lid in jaren, met de leiding der werkzaamheden was be last. Hij gaf kennis dat het nieuw benoemde lid in het hoofdkiesdistricl Groningen zijne geloofsbrieven had ingezonden en benoemde eene commissie van onderzoekmet verzoek om in de eerstvolgende zitting verslag uit te brengen. Daarna was aai: de orde het opmaken eener nominatie van drie candidaten voor het voorzitterschap der kamer gedurende het tegenwoordig zittingjaar. Deuitslag daarvan was als volgt: Eerste candidaatbjj de eersle stemming, de heer mr. G. C. J. van Reenenmet 34 stemmen, terwjjl 25stemmen op den heer Gevers üeynoot werden uilgebragt. Tweede candidaatbij de vierde stemming, de heer mr. VV. H. Dullert, met 35 stemmen; de heer van Nispen verkreeg 28 stemmen. Derde candidaat, bij de eerste stemming, de heer mr. F. J. Jcspers, met 34 stemmen; de heer van Nispen verkreeg 18 stemmen. Deze lijst zal den koning worden aangeboden. "L4TFNLANDSCHE BER1GTEN. RËLCIIK BRUSSEL, 21 September. Het congres van de vereeniging ter bevordering der sociale wetenschap pente Gent gehouden, is Zalurdag II. gesloten. De keuze der plaats voor de volgende vergadering, Amsterdam of l.uik, welke plaatsen daarom ver zocht hadden, is aan het bestuur overgelaten. De gemalin van den aartshertog Maximiliaan dochter des konings, heeft eenige dagen alhier vertoefd. Zij is bij die gelegenheid reeds door ver scheidene Mexicanen bezocht. ENGELAN D. LONDEN 20 September. Het schijnt dat de vroeger gedane mededeelingen over de voordeelen, welke de bemanning van het kaperschip Florida genoot, onjuist zijn. Volgens het verhaal der matrozen van dat vaartuig werden zij van hel zuidelijk leger met geweld aan boord van de Florida geplaatst en werden hun zeer schitterende beloften gedaan, die nooit vervuld zijn. Gedurende 18 maanden ontvingen zij voor loon in het geheel niet meer dan 10 doll per hoofd. Te Brest aangekomenvroegen zij den kapitein om de verschuldigde gelden en daar zij in eene onzijdige haven waren, kregen zij meer moed en drongen zij aan op onmiddellijke betaling. Zij werden daarop door ka pitein MaffU beschuldigd van muiterij en in ketenen geklonken, doch later vrijgelaten en ontslagen. De kapitein gaf hun evenwel, alvorens zij van Brest vertrokken, ieder een bevvjjs van 100 tol 130 dollars, betaalbaar bij de heeren Fraser en L°. te Liverpool, benevens vrije reiskosten naar ge noemde plaats. De genoemde firma heeft echter geweigerd de wissels e honoreren en de matrozen zwerven nu in ecu cllcndigeii toestand zonder huisdak te Liverpool rond liet van Shanghae naar deze stad bestemde schip Ocean Mail is niet verre van Woosung geheel verongelukt. De lading, uit thee eu zjjdc be staande, had eene waarde van 100,000 Beriglen uit New-York van 12 September bevatten hel volgende: De operatien tegen Charleston worde voortgezet zonder veel vrucht. De te New-York zamengekomen gelasligden van de democratische partij hebben verklaard de regering en de bestaande constitutie der Unie te willen verde digen. De VYashingtonsche regering is door de Zuid-Amerikaansche repu blieken uitgenoodigd toe te treden tot een verbond Ier verdediging van Jua rez en ter wering van Europa's invloed. In de Atlantic Works in East Bosion (Vereenigde Staten) is in eene groote inrigting, waar de torens voor de Monitors worden vervaardigd, op 31 Aug. brand uitgebarsten, waardoor eene schade teil beloope van 400 000 doll, werd veroorzaakt; onder het vernielde bevonden zich vier torens, waaraan men werkzaam was, en die ieder eene waarde hadden van 40.000 doll. FKANHIllJIi. PARIJS, 20 September. De Moniteur deelt hel antwoord van prins Gorlschakoff op de nola van Frankrijk tnede. Hel zegt ten aanzien van de toespelingen door den lieer Droiiin herhaalde malen op de westelijke provinciën van Rusland ge maakt, als in zekeren zin deel uitmakende van de internationale tractaten, die in 1815 het lol van liet hertogdom Warschau geregeld hebben, o. a. het volgende: liet keizerlijk Russisch kabinet zou dal gezigtspnnl in geen enkel opzigt, zelfs niet iu den meest beperkten zin, kunnen toelaten. Ver volgens noodigt prins GortschakofF den baron von Budberg uit, om den heer Drouin de Lhuys de verklaring te herhalendat de Czaar bereid is zijne verpliglingen jegens alle mogendheden met naauwgezetheid na te komen; maar hij (prins Gorlschakoff) moet peremptoriscli zelfs elke wisseling van vriendschappelijke denkbeelden rakende die deelen des rijks, waarop geene enkele in e nationale bepaling van toepassing is, van de hand wijzen. In hel merao aidum, dat bjj dit antwoord gevoegd is, herinnert prins Go nchakoff dat Ru.-land het he togdom Warschau bezit door het rcgl van verovering tijdens de gebeurtenissen van 1812. Toen verklaarde de Czaar dat hij Polen wilde hervormen, zoodra het bevrijdingswerk van Europa zou voltooid zijn. De prins erkent dat keizer Alexander in 1815 het initiatief tot hervormingen in Polen genomen heeft; maar hij heeft aan Europa niet het regt gegeven om in de biiiiieulandsche aangelegenheden des rijks lusschen beide te komen. Verder treedt prins Gorlschakoff in eene discussie over de verschillende punten die door de mogendheden voorgesteld zijn en houdt de onmogelijkheid eener wapenschorsing en conferentie vol. Hij wil liever het herstel der rust afwachten, alvorens tot hervormingen in Polen over te gaan. hooptdat dit verschil van inzigt geene aanleiding zal geven tot ernstige oueeiiigheden lusschen de kabinetten en dal het den vrede van Europa niet zal verstoren. Bovenbedoeld antwoord heeft geen gunstigen indruk gemaakthoewel men niet kan loochenen dat vorst Gorlschakoff in de behandeling der zaak eene groote bekwaamheid heeft aan den dag gelegd. Of de diplomatieke beaioei- jingen der mogendheden nu een einde zullen nemen, weet men nog niet; een gunstigen uitslag zullen zij echter nimmer opleveren. Het Mém. Dipl. meldt, dat de aartshertog Maximiliaan de Mexicaan- sclie kroon heeft aangenomen. Hij heeft de medewerking en ondersteuning verkregen van de Britsche regering, aan welke hij de verzekering heeft ge geven, dat de koopers van geestelijke goederen in Mexico in geen enkel op zigt zouden worden bemoeijelijkt. Van het werk van den lieer Renan, Vie de Je'sns, zijn thans reeds 50,000 exemplaren verkocht. De zevende druk is verschenen. Uit Madrid meldt men, dat de keizer van Marokko verklaard heeft, dat hij zonder leedwezen de onhandelbare volksstammen der Riffkust door Spanje zou zien tuchtigen. PKIJIK8EN BERLIJN, 20 September. De vereenigde eommissiën van den bondsdag hebben lieden in de zaak van Holstein voorgesteld, dat het hertogdom door 6000 Hannoveranen en Saksers bezet en voorts van bondswege bestuurd zal worden. Oostenrijk en Pruissen zorgen voor de reserve. De bondsvergadering zal op 1 October haar besluit nemen. Nabij Tubingen is de kruidmolen van de lib. Ruoff en Rilling in de lucht gesprongenwaarbij 4 personen het leven hebben verloren. Koning George heeft den 17de° Kopenhagen verlaten omna alvorens de hoofdsteden der drie Griekenland beschermende mogendheden te hebben bezocht, zich naar Athene te begeven. Uit Warschau meldt mendal in den namiddag van 19 Sept. uit een der bovenverdiepingen van hel huis van Zamoyski een Orsinische bom is ge worpen op liet rijtuig van den graaf Berg. De graaf bleef ongedeerd. Een Tscherkes van het geleide werd gedood. De Russische soldaten hebben daarna het huis van Zamoyski geplunderd. De schuldige is hun evenwel ontsnapt. De leiders van den opstand maken aanstalten tot de uiterste krachtsinspan ning. Door het nationale bewind is aan alle edellieden en burgers beneden de 40 jaren bevolen zich bij de opstandelingen te voegen. Uit Petersburg meldt men, dat de keizer op 18 September de zitting van den landdag van Finland heeft geopend. Z. M. heeft verklaard, aan den landdag het regt van initiatief, met uitzondering van voorstellen Int grond wetsverandering, alsmede ruimere bevoegdheid in de zaak der belastingen te willen schenken, en tot geene nieuwe geldleening voor Finland zonder toe stemming van den landdag, onvoorziene en dringende omstandigheden uit gezonderd, magtiging te zullen geven. Per TeIci»'raaS„ PETERSBURG, 21 September. De keizer is gisteren alhier teruggekeerd. De koning van Griekenland is heden morgen hier aangekomen. PARIJS, 21 September. De Nation meent te welen dal van wegc Frank rijk nog niets met zekerheid besloten is aangaande de laatste mededeelingen I van prins Gorlschakoff. La France zegt dat. zoo de drie mogendheden besluiten mogten om gc- meenschappeljjk eene mededeeling te doen aan Rusland, die mededeeling alsdan iets anders zal zijn dan eene gewone nola. Zij zou in diplomatieke taal een anderen naam dragen. Doch, voegt dit blad er bij, hel is op dit oogenblik nog onmogelijk te zeggen, waartoe de drie mogendheden zullen besluiten. Het is dns zaak de nadere gebeurtenissen af te wachten. De I Constitutionnel doet in een artikel van den lieer Limayrac uitkomen, dat Frankrijk niet alleen zijne denkbeelden heeft ontwikkeld aangaande de aan gelegenheden van de westelijke provinciën van Rusland; de schrijver herin nert dat reeds lord Castlereagh in 1815 en lord Palmcrslon in 1831 deze aangelegenheid in deuzclfdcn zin besproken hebben als thans de lieer Drouin de Lhiiys. Laatstgenoemd blad verzekert, dat de Mexicaansche deputatie aanstaanden Woensdag naar Biarritz zal vertrekken. TURIJN, 21 September. De wapenschouwing te Gallarate is schitterend geweest en werd door eene algemcene geestdrift gekenmerkt. In de zitting van de arrondissements-reglbank van den 17de™ dezer zijn de pleidooijen in zake de algemeene commissie lol liquidatie, tegen de gemeente Leyden, voortgezet en geëindigd. Mr. üelprat heeft voor repliek, uir. Neeb voor dupliek gepleit. Uit den aard der zaak was deze vierde zitting niet zoo belangrijk als de vorigen, dewijl geene nieuwe argumenten voor of legen werden in liet mid- den gebragt, maar partijen rcfuteerden datgene wat in de vorige termijnen j van weerszit de cepleil was. Zoo bleef mr. Delprat volhouden dal Leyden fondsen van de Leydsche weeskamer in beheer genomen heeft en alzoo verpligl is van dat beheer re kening en verantwoording te doen dal de jammerklagl door partij aange hevendat de actie tegen de regtszekerheid streed, geenszins te pas komt, j daar de commissie, volgens hare instructie van 25 Aug. 1852 (Slb. 142) tot de actie verpligl is; en dal in liet meergenoemde request tegenstrijdigheid heerschl, in hetwelk de gemeente bereid is oproepingen te doen, maar geen oproepingen doen kan zonder opgave van dat saldo, en dat dat saldo niet te verkrijgen is zonder rekening en verantwoording. Verder dal hij door liet feitelijk gedeelte in de rede van mr. Neeb voorgedra gen aangaande: de magt dersteden.de betrekking dier steden lot de weeska mers, de meening der stad omtrent die fondsen en de aanleiding tot hetgeen

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2