Per Telegraaf. Gisteren heeft onder voorzitting van Z. K. H. prins Frederik der Ne derlanden weder eene vergadering plaats gehad van de hoofdcommissie voor het nationaal gedenkleeken van 1813 enz. Uil de rapporten is gebleken, dal de meerderheid der plaatselijke commissiën zich heeft verklaard voor hel drieledig voorstel van den prins-voorzitter; ie welen, van 577, 514 voor het slichten van eene naald te Scheveningen522 voor het oprigten van een gedenkleeken in 's Gravenhage; 467 voor eene nationale ambachtsschool. Door vele sub-commissiën waren wijzigingen in de voorstellen aanbevolen o. a. hadden 48 het denkbeeld van een invalidenhuis voorgestaan. De prins- voorzitter verklaarde zich ten stelligste tegen die tegenvoorstellen. Hel lot van den oud-gediende, vooral van den gebrekkige, was bier te lande verre van onverzorgd, maar zoo daaraan iels ontbrak, was het de staat op wien de verpligting rustte om daarin te voorzien. Ook de voorstellen van mevr. de wed. Storm werden besproken, doch welke verdiensten die mogten be zitten, de hoofdcommissie had zich te houden aan de adviezen der plaatse lijke commissiën. liet drieledig voorstel werd vervolgens goedgekeurd. Eene prijsvraag deswegens uil te schrijven werd mede goedgekeurd. In de com missie is verder besloten om op den 17dtn November eene algemeene gods dienstige feestviering in al de gemeenten des rijks en de overzeesche bezit tingen te verordenenen tevens den eersten steen te leggen van het te stich ten gedenkleeken in het Willemspark te 's Gravenhage. Gisteren zijn door het garnizoen der residentie en de bataillons infan terie te Delft en Leyden in bezettingweder evolution in het vuur in de vlakte van Waalsdorp uitgevoerd. Woensdag aanst. zullen die evolutiën voor de laatste maal plaats hebbenen door L. M. den koning worden bijgewoond. Heden middag ten twee ure zijn de beide kamers der staten-generaal door den minister van binnenl. zaken, op last des konings, op de gebrui kelijke wijze gesloten. L. Exc. hield daarbij de volgende aanspraak Mjjne lleeren. De koning draagt mij op, aan de staten-generaal, b|j hel sluiten hunner vergadering, dank te zeggen voor de ijverige zorg, die zij wederom aan de publieke zaak hebben gewijd. Uwe vele en velerlei werkzaamheden hebben zich niet tol de eischeu van hel oogenblik bepaald; uwe discussiën hebben een wijderen kring beschre ven; en het is niet bij discussie gebleven. Wij zagen gewigiige maatrege len van duurzaam, internationaal en finantiëcl belang tot stand brengen. Ik noem de verdragen met België om gemeenschappelijke rivier-aangelegen- heden, scheepvaart en handel op vasten grond te vestigen; de wetgeving omtrent het kroondomein; die omtrent een voornamen tak onzer accijnsen; aflossing en andere vermindering van staatsschulden. Andere groote maatregelen, met uwe medewerking genomen, zijn be stemd om op de volkswelvaart en ontwikkeling regtstreeks beslissendcn in vloed uit te oefenen. Mildelijk werden door u de middelen verleend om stoute werken van algemeen nul, nieuwe waterwegen lot verbinding onzer eerste koopsteden met de zee, en hel nel der Groningsche kanalen, moge lijk te maken, om den aanleg van spoorlijnen hier te lande voort te zet ten en dien op Java te beginnen Gij hebt de dienst der spoorwegen voor liet verkeer geregeld, en het middelbaar onderwijs ingerigt. Een jaar van zulke uitkomsten, tol voorziening van vele volgende jaren mogen wij erkentelijk een goed jaar noemen. Namens den koning wordt deze vergadering der staten-generaal gesloten. BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAN 1». LONDEN, 17 September. De aartsbisschop van Canterbury heeft een dankdag uitgeschreven wegens den gunstigen uitslag van den oogst. De maatschappijdie zich onlangs hier heeft gevestigd lol het leggen van den Atlantischeu telegraafkabel, heeft hel gcheele voor die ouderneming benoodigde kapitaal bijeen. De vervaardiging van den kabel is opgedragen aan de hh. Glass Elliot en C°. Hij zal it; 1864 moeten gelegd zijn. Volgens berigten te New-York over Califnrnië uit Japan ontvangen waren de forten lusschen Ningaradi en Kanagawa, die op Europeschc sche pen hadden gevuurd, door een Amerikaanse!) en een Engeisch oorlogschip plat geschoten; het aldaar gevonden geschut was door de aanvallers verna geld. Daarbij hadden de Engelschen drie, en de Amerikanen vjjf man verloren. FllAA li IS. IJ H. PAKIJS, 17 September. De Pays beweert dal de drie mogendheden weder in gemeenschappe lijk overleg zullen treden ten opzigte van Ruskinds antwoord; want dat de goede verstandhouding tusschen de drie hoven tegenover Ruskinds weigering nog volledig beslaat. De Nation wil weten dat het Britsch kabinet, uit vrees dat Frank rijk welligl Mexico geheel in bezit zou nemen, bijzonder bij den keizer van Oostenrijk er op heeft aangedrongen, dat hij zijne toestemming zou geven tot de aanneming der Mexicaausche kroon door den aartshertog Maximiliaan. Naar men verneemt, heeft de regering de oprigting van een Poolsch comité te Versailles verboden. De Auamitische gezanten kenmerken zich niet door zindelijkheid »an persoon of netheid in klerdiug. Van een zakdoek of het gebruik daarvan hebben zij geen denkbeeld, zelfs bezigen zij tot dal einde geen papier, ge lijk de Japaniiezen. Op vier na. de hoofden der ambassade, loopen zij al len blootvoets, maar toch merkte men de blijken op, dat zij voor bescha ving vatbaar zijn; want zij zijn zeer verzot op champagne, gevogelte enz., inel truffels gebraden. Wat het laatstbedoelde betreft, de truffels namelijk, komt de smaak daarvan, naar zij beweren, bijna overeen met een zeer sma kelijk en geliefkoosd geregt bij hen te lande, bestaande uit ingelegde rupsen. Het schijnt onzen soldaten in Mexico, nu zij aan het luchtgestel zijn gewend, niet slecht te bevallen, daar 22 officieren reeds vergunning hebben verzocht om met Mexicaausche vrouwen in het huwelijk te treden. De bekende dichter Alfred de Vigny is alhier overleden. IIij werd in hel jaar 1798 te Lockes in Touraine geboren. Men zegt dat hel Napelsche huis van de firma Rothschild is opgehe ven, en dat de lieer Adolf Rothschild uit de zaken dn- firma is gelreden met een kapitaal van 150 millioen frs. I* Si KISSEN. BERLIJN, 17 September. liet feest ter viering var, den verjaardag van den slag van Leipzig zal op 18 Oct. plaats hebben. Het gemeentebestuur alhier heeft aan 107 Duil- sche steden uitnoodigingeu gezonden, om deel aan het feest Ie nemen. Vooral op hel gewezen slagveld bjj Leipzig zal die dag herdacht worden. Er heeft zich daar een centraal comité gevormij, waai in Berlijn c. a. door de hh. Seidel en Veil vertegenwoordigd is. lil het kamp der llessische troepen, nabij Wahlershausen is de groote tent, voor de officieren bestemd, ingestort. Acht officieren werden daar door gekwetst, waarvan twee hoogst gevaarlijk. Te Mnnchcn zal op 27, 28 en 29 Sept. onder de leiding van den lieer Frans Lachner een groot muziekfeest plaats hebben. Ongeveer 1200 zangers en zangeressen uit de voornaamste Zuid-Dnitsche steden zullen daaraan deelnemen terwijl hel orkest uit niet minder dan 140 violen60 bassen en violoncels en uit een evenredig getal blaasinstrumenten zal bestaan. Naar men uit Warschau meldt zal de generaal Berg, voor iederen po- litieken moord, die aldaar voortaan mogt plaats hebben, aan de stad eene boete van 45000 roebels opleggen. De Czas van Krakau verlangt, nu Rusland aan de eischen der mo gendheden niet toegeven en van geen wapenschouwing weten wildat deze de Polen als eene oorlogvoerende partij erkennen. De nationale opstand zou daardoor in staat zijn zich slaande te houden. Uil Petersburg meldt men, dat de keizer, na den landdag van Finland op den 18tlen dezer te hebben geopend, cenige gedeelten van hel midden des rijks bezoekenen vervolgens lol het einde des jaars te Moskou verblijf houden zal, om eerst in de maand Januarij te Petersburg terug te komen. De dagbladen van Petersburg deelen mede, dat als blijk van hooge te vredenheid over het dempen des opstands in hel grootste deel van Lillhauen, de generaal Murawieff te Wilna, en de generaal Annenkow te Kiew, van den keizer de Audreas-ordemet eene schriftelijke dankbetuiging, hebben ontvangen. OOSTEN KIJK. WEENEN 17 September. He grootvorst Constanlijn van Rusland heeft bij zjjn vertrek van hier 500 ducalen aan de algemeene armen geschonken. De kamer van afgevaardigden van den rijksraad heeft tegen de gevan genneming van zijn medelid Rogawski geprotesteerd als zijnde eene schen ding der vrijheden, die door de constitutie aan de volksafgevaardigden toege kend zijn. De heer Rogawski is daarop dadelijk door de regering op vrije voeten gesteld. Te Sachsenburg (lllyrië) heeft zich den llden dezer het zeldzaam na tuurverschijnsel eener aardzakking voorgedaan, waarvan de afloop nog niet te voorzien is. Twee meisjes, die nabij de kerk bezig waren met bleeken werden niet weinig verschrikttoen zij op ecnigen afstand een kersenboom ouder een naar donder gelijkend geraas in de diepte zagen wegzinken. Aanvankelijk had de opening eene doorsnede van 3 a 4 voet, doch reeds den volgenden avond was die tol 40 voel uitgebreid, terwijl de diepte van den afgrond op 126 voet is gepeild; op eene hoogte van 24 voel onder den beganen grond ontmoette men reeds het waterdoor welks werking onge twijfeld de aardzakking is ontstaan, welke volgens de jongste berigten nog altijd voortduurde. Volgens een officieel verslag omtrent den toestand van Hongarije, van wegc de regering openbaar gemaakt, zijn er alleen in het comilaat Arad 9329 arbeiders zonder werk, waarvan er 1980 ziek zijn; deze allen hebben ondersteuning noodig. Voorts zijn er nog 8288 kleine grondbezitters, die een voorschot noodig hebben. Een getal van 17617 behoefligen zijn onder het genoemde aantal niet begrepen. PARIJS, 18 September. De heer Drouin de Lhuys heeft de Anamitische gezanten bij zich ontvangen. De keizer wordt tegen 3 Oct. in de hoofd stad terug verwacht. De Pays betoogt dat de Engelsche dagbladen zich bedriegen, wanneer zij de nota van den Moniteur betredende de Florida beschouwen als een groote schrede tot de erkenning der zuidelijke stalen. Genoemde nota is het gevolg van eene verklaring, voor twee jaren gedaan, dat aan die stalen de hoedanigheid van oorlogvoerende partij moet toegekend worden. Sedert heeft Frankrijk door geen enkele handeling te kennen gegeven, dat het verder wilde gaan. Men verzekert dat de Moniteur morgen hel Russische antwoord aan Frank rijk zal mcdedeelen. De Mexicaansche deputatie begeeft zich Maandag a. s. naar Triest; aarts hertog Ferdinand Maximiliaan heeft laten weten dal hij haar zal ontvangen. TRIEST, 18 September. Volgens tijdingen uit Odessa worden le Kiew 46 reserve-b:»taillous tegen de wederspannige hoeren in de Ukraine gecon centreerd. BUCHAREST, 18 September. Een moordaanslag op prins Couza is mislukt. NEW-YORK, 9 September. (II. O.) De Tribune verzekert bij geruch ten, dat Juarez incognito te Washington is gekomen en eenige conferentiën met president Lincoln heeft gehad. Generaal Burnsidc heeft Knoxvillc bezet. PARIJS, 19 September. De Courrier du Dim. zegt dat de reden der reis van grootvorst Constanten naar de Krim gecne andere is, dan dat zijue in- zigten met betrekking tot Polen te Petersburg niet zijn goedgekeurd. Gewezen vonnissen in strafzaken, door het Ivaiilongercgl te Leyden, oji den 12den September 1863. 2 wegens liet ontbreken van afhangende goten, aan gebouwen aan de straat uitkomende. 1 wegens het ter markt brengen van zakken graan, welke bij meting bleken minder dan eene Nederlandsclic mud in te houden. 1 wegens het ten verkoop voorhanden hebben van eene zak booncn die bedorven waren. 1 wegens hel ten verkoop voorhanden hebben van brood, or.der liet be paalde gewigt. 1 wegens het zeilen in de Vrouwenvaartgemeente Zoelerwnude. 5 wegens hel baggeren in den Rijn zonder de vereischte toestemming. 2 wegens het rijden oj> de kleine straatsteenen. 1 wegens dobbelspel op de openbare straat. 1 wegens hel verontreinigen der straat. 1 wegens liet, bij avond, op straat laten staan van emmers, zonder iemand ter waarschuwing daarbij te stellen. 1 wegens het werpen van vuilnis in het water. 4 wegens het zich op de openbare straat in kennelijken staat van dron kenschap vertoouen. 5 wegens overtreding van art. 315 der Algemeene Policieverordcning. Door plaatsgebrek zijn wij genoodzaakt liet opnemen van liet verslag der Donderdag II. voor de arrond.-regtbank gevoerde pleidooijen, alsmede van dal betreffende de op dien dag gehouden jaarlijksehc algemeene vergadering van hel genootschap M. S. G., uit te stellen.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2