LEYMCHE €0I RYYT. MAANDAG 21 SEPTEMBER. De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag avond. MaandagfCoensdag en Die van Maandag komt De prijs der Courant is f 3.per vierende /aars. Afzonderlijke nummers zijn tegen 1 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N'. 17 blad 24) der Handelingen van den Gemeenteraad. BINNËNLANDSCHË BKKIGTKN, LEYDEN, 19 September. Tot het gisteren en heden gebonden examen, om lot de akademiscbc lessen te worden toegelaten, hadden zich 9 adspiranlen aangemeld, v.in welke er 3 zijn toegelaten. Wij vernemen, dal de heer M. Hamer, thans cipier in het huis vjr, arrest te Appingedara, benoemd is tot adjunct-commandant in de militaire strafgevangenis nabij deze stad, en zulks inde plaats van den heer Mallheay die als zoodanig eervol is ontslagen. Blijkens cene hierachter voorkomende aankondiging zijn weder, bij gelegenheid van de opening der vergadering van de staten-generaa! op Maan dag aanst., op alle stations van den lloll. spoorweg retourbilletlen voor alle klassen naar 's Hage verkrijgbaar. Wij vestigen daarop inzonderheid de aandachtomdat men van deze gelegenheid nog gebruik kan maken om te gelijk de tentoonstelling van metalen aldaar, die op dien dag voor het laatst geopend is, te bezigligen. Aan de stoom-katoenspinnerij en waltenfabriek van de hl). Ably Ou dendorp C°. is heden een jongentje van 11 jaar, bij het oprapen van ka toen door onvoorzigtigheid ongelukkig met den voet te digt bij een koppel bus van een wentelas komende, door een stelschroef in de broekspijp gevat, met het gevolg dat, voordat men tijd had die as af te zettenhet beenljq te dier plaatse geheel verbrijzeld was. Hij is onmiddellijk naar hel Nosoco- mium gevoerd en aldaar is het been onder hel kniegewricht geamputeerd, hetwelk voorspoedig is afgeloopen. Het knaapje, dat door dit ongeluk werd getroffen, was de knapste jon gen der fabriek en gaf aan zijne chefs nimmer eenige reden tot misnoegen. Hoewel jong, werkte hij reeds mede om de huishouding zijner ouders, die behoeftig zijn, te ondersteunen. Daar hij in geruime» tijd met zal kunn-o werken en het gezin zich dus ook vooreerst van zijne verdiensten verstoken ziel, vermeenen wij niet onbescheiden te zijn met hem aan de liefdadigheid onzer stadgenooten aan te bevelen. Met de ontvangst van hetgeen men voor hem zon willen afzonderenwillen wij ons gaarne belasten. Met groote belangstelling hebben wij de pogingen gadegeslagen door commissarissen voor de volksvoorlezingen aangewend, de hervormingen door hen op hunne bijeenkomsten ingevoerd en den bijzonder gelukkigen uitslag, waarmede dit alles is bekroond geworden. Een en andermaal (zie onder anderen ons n°. van 1 April II.) hebben wij er op gewezen hoe deze schijn baar geringe instelling goede vruchten heeft opgeleverd en het is vooral in dezen lijd, waarin zooveel gesproken wordt van hel geven cener edeler rig- ting aan de volksuitspanning, van groot belang dat deze zaak in den aan vang barer ontwikkeling niet te gronde ga door gebrek aan hulpmiddelen. Kon nu deze commissie, even als in de afdeeling Botterdam, op 500 sub sidie uit de departementskas rekenenMaar de krachten van het departe ment Leyden zijn niet toereikend om al hare instellingen met geldelijke subsidien te steunen en hel is natuurlijk dal aan het in werking brengen van werktuigen, hel geven van tentoonstellingen, het vervoeren van voor werpen enz. kosten verbonden zijn, waartoe de kleine kas van de eom- missie is gebezigd. Wij zijn van nabij onderligt dat, indien niet op cene of andere wijze ongeveer 80 a 100 zou zijn bijeen te brengen, deze zaak, die, met ijver en overleg aangevangen, met volharding werd voortgezet, bezwaarlijk op den voet van voerleden jaar zal kunnen blijven bestaan. Wij meenen dus geen ijdel werk te doen met de aandacht onzer lezers op de hierachter geplaatste advertentie te rigten en in het belang van volks welvaart en beschaving het streven der commissie aan de welwillendheid onzer vermogende stadgenooten aan te bevelen, opdat alzoo commissarissen eenige medewerking mogen ondervinden bij hunne niet gemakkelijke laak. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 173 tot 189 personen. Wij zijn verzocht te beriglen, dat de algemeene vergadering der Zuicl- holtandsche onderwijzers-zangvereeniging te Dordrecht niet op Zondag II., zoo als abusivelijk door ons was gemeld, maar op Zaturdag den I2dcndezer aldaar is gehouden. Bij gelegenheid van de kermis Ie Soeterwonde had eergisteren aan de herberg Ik leer nog van den kastelein J J. Pijnacker, aan den iloogen Rijndijk, eene ringrijderij plaats, waaraan door 10 personen werd deelgeno men. De prijs, eene fraaije zilveren tafelschel, werd gewonnen door A. Vro- meslcynvan Leyderdorp, en de premie, zes zilveren tafelmessen, door van der Krogl, van Soeterwonde. Bij hel prijs-billarlendal den vori- gen dag in de voornoemde herberg plaats had, werd, uit 32 mededingers, de prijs, eene fraaije vergulden pendule, behaald door G. van der Lubbe, van Soetcrwoude. De Staats-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de acht eerste maanden van 1863, waaruil blijkt, dat die bedragen lieeft ƒ39,390,797.62, zijnde 1,119,489.84j- meerder dan in 1862. Een bij het dep. van koloniën ontvangen regeringstelegramdd. Bui tenzorg 14 Augustus jl.luidt als volgt: «Eene aardbeving heeft te Ban joemaas onheilen aangerigt." Woensdag 16 Sept. jl. werd in het locaal Diligenlia te 's Gravenhage gehouden eene buitengewone vergadering van aandeelhouders in de aldaar gevestigde brood- en meelfabriek, in welke bijeenkomst besloten werd lot uitbreiding dier fabriek, noodig geworden door hel toenemend debiet. 1 fabriek, onder directie van den heer E. W. van der Pulten, werd in de maand Mei des vorigen jaars geopend, en had in de maand Junij daaraan volgende reeds eene aflevering van ongeveer 189,000 kilo's brood plaa hel hoogste cijfer, dal gedurende dat jaar in ée'ne maand werd bereikt. 1 aflevering, reeds aanmerkelijk te noemen, is thans geklommen tol ongeveer 220,000 kilo's brood per maand; welke vermeerdering voornamelijk verk gen is door de Uitmuntende hoedanigheid der diverse broodsoorten in ge noemde fabriek vervaardigd, en door het publiek op regten prijs gesel' wordende. Door het genootschap voor tuin- en landbouw Dordrechtsche Flor. is mevr. de wed. Storm, geb. van der Chijs, tot honorair lid van dat ge nootschap benoemd: Aan den warmoezier van Vuurden, te Delft, is door he genootschap een vereerend getuigschrift verleend, voor de uistekende wijz waarop hij de door mevr. Storm uit Amerika medegebragte vruchl- groentezaden heeft geteeld. Door de lloll. maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen i. aan den hoogleeraar jhr. 11. van der Wijck, te Groningen, de gewone go den medaille toegewezen voor de beantwoording der door haar uitgcsch ven prijsvraag: Eene beschouwing van Kinker als wijsgeer." In de volgende week zal te Haarlem de 14de algemeene tentoonstel! van vee, voortbrengselen van en werktuigen voor den landbouw der Holla I- sche maatschappij van landbouw gehouden worden. Zij belooft zeer schooi worden. Zij zal geopend zijn van 24 tot 29 September e. k.die van vee alh - u den 28slcr' en 29slen. Hel programma bevat 210 nommers. Onder de schillende medailles zijn uitgeloofd: 2 gouden en 2 zilveren door Z. K. i. prins Frederiken 1 gouden en 5 zilveren door Z. K. 11. prins Hendrik Nederlanden. De algemeene vergadering zal worden gehouden op Vrij» (g 25 September ten 12 ure, en des namiddags ten 5 ure is voor de leden ge legenheid zich tot een gemeenschappelijken maaltijd te vcreenigen. De ha a draverij, den 28stcn September des morgeus ten 11 ure, bij deze gelegenheid, op den Dreef te Haarlem te houden, belooft zeer luisterrijk te zullen zijn. De prijs, door de stad Haarlem aangeboden, bestaat in eene zeer schoon zilveren nouilloirc, en de premie in een grooten zilveicn inktkoker. Door den heer M. C. de Vries jr.te Amsterdam, is een gedeukpeo- ning vervaardigd, ter herinnering aan Nederlands verlossing in 1813. De gemeenteraad van Dtrecht heeft ƒ5000 toegestaan voor de feeste lijkc viering van den 28s,en November aanst. Aan de diaconie der lierv. gemeente te Abcoude is door wijlen de heer P. Klein, Roomsch-Calholiek vermaakt 6 certificaten 3 pet. nat. schuld t ieder groot 1000, vrij van successieregt. Driejaren geleden werd melding gemaakt van het testament van jonk' v. L., overleden in een hotel te Arnhem. De testatrice had ook een deel van haar vermogen vermaakt aan de algemeene armen van eenige plaatsen. De logementhouder verscheen nu echter met eene rekening van niet mindci dan 10,152 voor eenige maanden logies, bediening, enz. De erven lianen hiermede, zooals ligt te denken is, geen genoegen. De logementhouder ste cene regtsvordering voor de regtbank aldaar in. Deze heeft thans uilspraa. in die zaak gedaan en de rekening gereduceerd tot 3341.00, met veroordee ling van den cischer in 2/3 gedeelten der proceskosten, die zoo aanzienl' k zijn, dat de logementhouder weinig in handen zal krijgen. Het prov. geregtshof in Overijssel, in raadkamer vergaderd, heeft de zaak van den rijksontvanger van Glanerbrugge d. J. v. A., beschuldigd van escroquerie, verwezen naar de openbare teregtzitting van de arrond.-reglbaok te Deventer en de voorloopige inhechtenisneming van den beklaagde bevolen 's GRAVEN HAGE, 19 September Naar men verneemt is door L M.'aan jhr. mr. F. L. II. de Koek, op zijn verzoek een eervol ontslag verleend als particulier secretaris des ko- nings, en is de heer A. E. Mansfcldl, adjudant van Z. M.thans tot zijn particulier secretaris benoemd. Jhr. de Koek zou de betrekking van direr teur van het kabinet des konings blijven vervullen. Tol regter in de arrond.-regtbank te Groningen is benoemd de heu mr. J. Gockinga, thans regtcr-plaatsvervanger in en procureur bij de arrond regtbank te Winschoten. Door Z. M. is aan den heer D. B F. Zuurdeegbenoemd tot genees kundige op het eiland St. Eustatius, op zijn verzoek, een eervol ontslag uil die betrekking verleenden is benoemd lol geneeskundige, belast met de plaatselijke geneeskundige dienst op gemeld eiland, de heer F. L. Nuyei thans genees-, heel- en verloskundige te Amstelveen. Z. M. heeft goedgevonden den kapitein K. W. van Thielcn, van het lslc reg. infanterie, op zijne aanvrage, op pensioen te stellen, en te benoe men: bij het 2de reg. infanterie: lot l5le" luit. den 2dc" luit. F. C. 11. E. van Ereketens, van het corps; bij het 4,le reg. tot kapitein 3'jc kl. den 1 luit, A. C. T. Gevers Leuven, van het reg. grenadiers en jagers; tol l'te" luit. den 2den luit. II. B. de Blij. van het corps; hij het 6de reg. lot kapi tein 3dc kl. den lsten luit. jhr. 11 P. C. G. van der Hoeven, van het reg. grenadiers en jagers; voorts den 2den luit. II. J. Prins, van hel wapen der infanterie van het leger hier te lande, in zijnen rang en ancienneteit over te plaatsen bij hetzelfde wapen van de landmagt in West -India. De luitenant-kolonel jhr. Wltewaall van Stoetwegen, van hel le reg. vesting-artillerie te Amsterdam, is in rang overgeplaatst bij hel reg. veld artillerie en zal te Amersfoort in garnizoen komen. Z. K. II. de prins van Oranje en Z. K. II. prins Hendrik worden he den alhier terug verwacht, en zullen alzoo bij de opening der kamers, op aanst. Maandag, waarschijnlijk tegenwoordig zijn.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1