GRAVENHAGE, 17 September. Z. M. heeft nog benoemd tot ridder der 4de ki. van de Militaire Willemsorde den gepens. luit.-kolonel der artillerie van het leger in Ned. Indie A. Netscher, ter zake van zijn gedrag bij de tweede Baiische expe ditie in 1848. De koning-groothertog heeft dezer dagen benoemd lot ridder van de orde der Eikenkroon den heer J. L. Lefèbre, onder wiens leiding laatste lijk het nationaal muziekfeest ondernomen en zoo geslaagd is. De heer C. J. Bredius is op zijn verzoek met 1 Nov. aansl. eervol ontslagen als burgemeester der gemeente Woerden. Tot ontvanger der directe belastingen enz. te 's Gravendeel z(jn benoemd de heer J. L. van Tets, thans te Wijchen; te Wageningen de heer üijck- meesler, thans te Barnevcld. Door Z. M. zijn benoemd tot directeur van het postkantoor te Arn hem, de heer J. J. Steinbuch, thans directeur van het postkantoor te Ber gen op Zoom; Middelburg, de heer L. A. van der Marckthans directeur van het postkantoor te Venlo; Bergen op Zoom, de heer W. H. Munten dam, Ihaus commies der posterijen van de l,,e klasse; Venlo, de heer J. T. Wakkers, thans commies der posterijen van de ls,e klasse; Culemborg, de heer J. W. W. K. Termaat, thans geagrefirde klerk aan het postkantoor aldaar; Sleenwijk, de heer J. Hoek Bent, thans geagreberde klerk aan liet postkantoor te Uarlingen; tot commies der posterijen l"ekl. de hh. B. Mey- link en L. II. A. de Chalmot, thans commiesen van de 2dekl.; tot commies der posterijen 2de kl. de hh. P. A. Itamaer en J. van den Brandeler, thans commiesen van de 3de kl.; tot commies der posterijen 3de kl. de hh. A. van Walsem en VV. F. Slegtthans surnumerairs bij hetzelfde vak van administratie. B(j besluit des konings van den 12 c" dezer, is de bronzen medaille, ingesteld bij Zr. besluit van 22 Sept. 1855, benevens een loffelijk ge tuigschrift verleend aan A. Versteeg, soldaat van het 4de reg. infanterie, als mede aan N. Wiegand, sergeant van het 3de reg. infanterie, wegens het redden van drenkelingen. Z. M. de koning heeft heden de tentoonstelling van metalen en daar uit vervaardigde voor erpen met een bezoek vereerd. Naar incn verneemt zal door den heer mr. J. A. Philipse, voorzitter van het prov. gereglshof in Zuidholland, ter herinnering aan hel voor 25 jaren installeren van dat hof, toen voor Noord- en Zuidholland, op den l«ie.. qc ot»e aansl. aan dat collegie een diner worden aangeboden. Blijkens eene onlangs aan het hooger bestuur gedane opgaaf, bevin den zich in de provincie Zuidholland 113 Fransche onderdanen, als 81 mannen en 32 vrouwen. Dit getal was verdeeld over een twintigtal gemeenten. AMSTERDAM, 16 September. Maandag II. hield de taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschappen eene gewone vergadering, die bjjgewoond werd door de hh. Opzoomer, Koenen, Koorda, Six, Janssen, Boot, v. Lennep, Hoff mann, Beets, liolwerda, Darting, Brill, Millies en Karslen. Na de mededeeling der ingekomen stnkken droeg de secretaris de korte levcnsberigten voor van wijlen de hh. de Greuve en Nyhoff. De heer Six leverde daarna eene numismatieke bijdrage over muntstukken van de eerste koningen van Egypte. De heer Janssen bood een exemplaar aan van een nieuw werkje van den heer Connestabile over de Etrurischc monumenten. De heer van Lennep droeg eenige mededeelingen voor omtrent den oor sprong van de Sl. Nicolaasviering hier te lande. De sleutel van het raadsel had hij gevonden in eene noot der bij 11 achette onlangs uitgegeven brieven van mevrouw de Se'wgné, waaruil blijkt, dat wij die feestviering aan de Spanjaarden hebben ontleend, die gewoon waren ecu feestZabata genaamd op 5 December, daags voor S'. Nicolaas, te vieren, hetwelk bestond in het geven van geschenken in een schoen aan kinderen bloedverwanten en vrienden. De heer Hoffmann sprak over de beoefening van de voornaamste talen door de Japanners, nl. hel Nederduilsch en Chineesch. Hij zegt, dat z(j liet nollandsch goed verstaan, maar uitspreken op eene wijze die voor Ne derlanders onverstaanbaar is. Behalve het gemis aan kennis van den klem toon, kunnen zij ook de r niet uitspreken. Er heelt zich in Japan dus een Ilollaudscbe tongval gevormd, welke voor Nederlanders niet is te verstaan. HU deelde verder eenige bijzonderheden mede omtrent de vorderingendoor de Japanschc jongelieden, die hier studeren, reeds gemaakt in de kennis der Nederduitsche taal. Hij deelde ook iels mede omtrent de vele dialec ten, die in Japan bestaan, en in iedere provincie dermate verschillen, dat de bewoners van de eene provincie die van eene andere niet verstaan. De algemeenc rijkstaal (of taal van Jedo) echter is over het geheele land ver spreid en dit maakt her mogelijk, dat men zich onderling verstaal en de vreemdelingen met de inboorlingen kunnen verkeeren. De heer Holwerda deelde eenige conjecturen mede, door Item gemaakt tot verbetering van den tekst der llelleuica van Xenophon, levens hulde Drenzende aan de verdiensten van de uitgave van dit werk door prof. Cobet. BUlTENLANDSCilK BERIGTEiV. K K I, I K BRUSSEL, 16 September. Te Gent is Maandag 11. hel congres van de Vereeniging ter bevordering der sociale wetenschappen geopend. Uit Nederland was een 60-tal leden opgekomen. Bij die gelegenheid is aldaar op eene pleglige wijze het stand beeld van Jacob van Artevelde onthuld, waarbij de koning en onderschei dene leden van hel kon. gezin tegenwoordig waren. Na de onthulling werd er door een 1000-tal zangers en muziekanten eene cantate uitgevoerd. Door den gemeenteraad werd den koning een feestmaal aangeboden en des avonds was de stad geillumineerd. De koning heeft den vervaardiger van het standbeeld van van Artevelde, den heer dc Vigne Qttyo, met het ridderkruis der Leopolds-orde begiftigd. Heden werden de vergaderingen der seclien van liet congres gehouden. Inde eerste werd de quaestie behandeld om te voorzien in de bezwaren van de preven tieve gevangenschap. In de tweede werd de vraag behandeld, hoedanig men meer dere uitbreiding zou kunnen geven aan het onderrigt in levende talen, zon der dat daardoor hel onderwijs in doode talen zou benadeeld worden. In de derde sectie werd een hoogst belangrijk debat gevoerd over de beste midde len om de kunst dienstbaar te maken aan de industrie. In de vierde sectie werd geredetwist over de beste middelen om den gezondheidstoestand ten platten lande te verbetereu. lil dc vijfde sectie werd de hoogst belangrijke vraag behandeld, welke de gunstigste middelen waren om het crcdiel uit te breiden in de verschillende takken van productie. EAGBLAN I». LONDEN. 15 September. Een der verdachte schepen, die te Liverpool door den heer Laird ge bouwd worden, en waarop door de regering voorloopig beslag is gelegd, heeft verlof gekregen een proeftogt te doen, onder borgstelling eener aan zienlijke som door den bouwmeester. Den prins van Wallis zal een bijbel worden geschonken. Niet minder dan 6000 personen hebben daarvoor bijdragen gegeven, dieevenwel niet meer dan een shilling moglen bedragen; dit belette evenwel niet dat het geheele bedrag ruimschoots toereikende was om een waar kunststuk te leveren. Volgens de berigten uit Nieuw-Zeeland wordt hel uitbreken der vijan delijkheden tusschen de Engelsche troepen en de inboorlingen elk oogen- blik verwacht. Volgens hier te lande ontvangen berigten uit Porto Rico van 28 Au gustus hadden de negers op St. Domingo de wapenen tegen de Spanjaarden opgevat. Er zouden den volgenden dag 2000 man troepen uil Porto Rico tegen de negers worden afgezonden. Berigten uit New-York melden dal Kingston in Tenessee door de noor delijken onder den generaal Burnside is bezet. De nieuwe gouverneur van Kentucky heeft zich openlijk verklaard tegen het wapenen der negers ten dienste der Unie. Bij Charleston is door de pantserschepen der noordelijken een nieuwe aanval op de forten Sumter, Wagucr en Moultrie gedaan. De generaal Stecle heeft de Zuidelijken uit Kansas verdreven. FKANKK1JH. PARIJS, 15 September. De Moniteur verklaart dat het stoomschip Florida niet is een kaper, zoo als men geloofd had, maar behoort lot de oorlogsvloot van het zuiden; dat de officieren aan boord van eene lastgeving in behoorlijken vorm zijn voorzien, en dat het vaartuig overigens alle eigenschajipen van een gewonen oorlogsbodem bezit. Naar men verneemt duren de onderhandelingen met den aartshertog Maximiliaan. over de Mexicaansche kroon, nog voort. Hij eischt nog altijd dat Frankrijk de Mexicaansche leening waarborgen zal en de heer Fould wil daartoe alleen dan zijne medewerking verleenen, wanneer van die lee- niug in de allereerste plaats de oorlogskosten zullen worden betaald, die Frankrijk heeft moeten maken. De aartshertog heeft den heer Fould voor gesteld, dat Frankrijk de mijnen in Sonora ten onderpand zou verwerven voor de latere betaling der bedoelde oorlogskosten. Dit voorstel is thans in overweging. Het Anamitische gezantschap is alhier aangekomen. Het heeft zijn intrek genomen in een hotel van de straat Lord Byron. De keizer van Marokko heeft aan de Spaansche regering de meest vol ledige voldoening aangeboden wegens het gebeurde te Melilla. PK CISSEN. BERLIJN, 15 September. De verschillende partijen rusten zich lot den verkiezingsstrijd. Naar men beweert zou dc regering gezind zijn hel den ambtenaren op de eene of andere wijze moeijeljjk te maken, een mandaat als volksvertegenwoordiger aan te nemen. Volgens de Köln. Zeit. zal de regering de uilnoodiging van het vor- sten-congres tot aanneming van het hervormingsplan beantwoorden met een afwijzend schrijven aan ieder van de onderteekenaren dier uilnoodiging. Uil Kopenhagen meldt men, dal de koning van Griekenland eene fa milieschikking betrekkelijk het overgaan der Deensche kroon heeft ondcr- teeker.d. Hij heeft daarbij zijn eventueel regt op die kroon afgestaan aan zijnen jongeren broeder en diens erfgenamen eerst wanneer er geene na zaten van dezen broeder meer zouden zijn, zou de Deensche kroon weder op de nakomelingschap van koning George kunnen overgaan. Uit Stokholm wordt gemeld, dat men in het gebergte eene rijke ader magneetijzer heeft ontdekt. Uit Warschau meldt men dal de regering aldaar dwangmaatregelen lot inning van achterstallige belastingen tegen kooplieden heeft aangevangen met het sluiten hunner winkels en magazijnen. Daarop hebben die lieden het verschuldigde aan de schatkist betaald. Voorts heeft zich de regering ook in de noodzakelijkheid gezien om aan de groote grondbezitters in Polen de verpligting lol het leveren van fourrage ten dienste van het leger op te leggende aanbesteding beantwoordde niet aan het doeldaar de gewone leveranciers door hel verbod van het geheime bewind en door de daarbij ge voegde bedreigingen afgeschrikt zijn. Door de grondbezitters zal rut tusschen 15 Sept. en 15 Nov. aansl. eene hoeveelheid van 380,000 schepels haver en 270,000 centenaars hooi moeten worden geleverd, tegen betaling naar een voor hen voordeelig tarief. OOÜTBNRIJK. WEENEN 15 September. Op den Keizerin-Elisabeth-spoorwegtusschen Rckawinkel en Neuling- bachheeft het volgende ongeluk plaats gehad. Een landbouwer reed met een wagen, bespannen met twee ossen, over den spoorweg op het oogenblik dat een sneltrein naderde. De locomotief kwam in aanraking met het voer tuig en hel voorspan, verbrijzelde het laatste en sneed de beide ossen mid den door; de boer werd een eind weegs voortgeslingerd en brak armen en becnett. De trein bleef in hel spoor.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2