leadsche courant. 1805 VRIJDAG 18 SEPTEMBER. De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag avond. MaandagIVoensdag en Die ran Maandag komt De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel /aars. AJzonderhjke nomiiiers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNKNLANDSCHa BKHIG1EV. LEV DEN, 17 September. lil de zitting van den gemeenteraad van gisteren heeft de voorzitter, alvorens de werkzaamheden aanvingen, in hartelijke taal hulde gebragl aan de nagedachtenis van hel dezer dagen overleden raadslid, den heer M. A. Kluit. Vervolgens werd besloten over te gaan tot hel aanstellen van eene derde hulp- onderwijzeres bij de school voor meer uitgebreid lager onderwijs lslckl. voor meisjes. De voordragl lot hel afbreken van de Heereupoort werd aangenomen. Op een drietal adressen lot afschrijving van plaatselijke directe belasting over 1863 werd gunstig beschikt, maar omtrent een adres tot ontheffing van genoemde belasting over 1863 overgegaan lot de orde van den dag. De onderhandsche verhuring van cenige percelen werd goedgekeurd, alsmede de plans en voor waarden omtrent het dempen van de sloot langs de Ruïne en de verhuring van grasgewas in en builen de gemeente. Ten slotte werd nog na het houden eener gesloten vergadering omtrent een adres van bestuurders van het genootschap Mathesis Scientiarum Genilrix, betreffende eene uitbreiding hitnner inrigting tegen een jaarlijksch subsidie, met 14 stemmen legen 1, overeenkomstig het daaromtrent in eenen voor hel verzoek gunstig gestem den zin nitgebragt rapport besloten. Ouder de ingekomen stukken was een adres van H. N. Vorst c. s.kuipers, waarbij de invoering van den verpligten (jk op de botervaten wordt verzocht. In de heden gehouden teregtzitling der arrond.-regtbankte elf ure ure begonnen en te ruim drie ure geëindigd, zjjn de termijnen van repliek door mr. G. Delprat en van dupliek door mr. H. A. Neeb, in zakede algem. commissie tot liquidatie der wees- en momboirkamers tegen de gemeente Leyden bepleit. De officier van justitie zal op 27 October e. k. in deze zaak conclusie nemen. 's Rijks museum van natuurlijke historie alhier ontving dezer dagen, ten geschenke, van den heer L. J. W. Beuschop, ridder der .Militaire Wil lemsorde 4dt klasse, kapitein der infanterie bij het O. I. leger, eene kleine verzameling vlinders, torren en andere insecten, waaronder zich verschei dene fraaije en zeldzame voorwerpen bevinden. Heden had op de begraafplaats aan hel einde der Groencsleeg de ter aardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer M. A. Kluit. Een groot aantal vrienden van den overledene, en belangstellenden, hadden zich op de begraafplaats vereenigd om deze treurige plegtigheid bjj te wo nen. Ook waren daar tegenwoordig de jongelingen der kweekschool voor zeevaart en de kinderen der bewaarschool in de Groenesteeg. Ds. Rutgers van der LotfT, voorzitter van de commissie van beheer der kweekschool voor zeevaarten dtc als zoodanig gedurende vele jaren in naauwe betrekking tot den overledene gestaan had, wijdde eenige hartelijke woorden aan de nage dachtenis van zijnen vriend, wiens ijver in de behartiging van algemecne belangen hij in het bijzonder deed uitkomen. Meer dan iemand was, gcloo- ven wij, deze spreker bevoegd daaromtrent getuigenis afteleggen. Zijne rede, die van innige vriendschap voor den overledene getuigde, werd met eene toespraak lot de jongelingen der kweekschool besloten en maakte op de aanwezigen eenen diepen indruk. Bij de heden op het raadhuis gehouden aanbesteding waren de minste inschrjjvcrs voor: 1°. hel gedeeltelijk vernieuwen van liet dak van het raad huis J. L. Bcens en P. Brummelkamp, voor ƒ499; 2°. hel bouwen van een ambtenaars-kantoor voor de Beestenmarkt J. 51. J. Sanders, voor ƒ888, en 3°. het maken van meubelen voor de nieuwe scholen op de Breêslraat A. van Werkhoven en T. Zitman, voor 924. De minister van binnen!, zaken heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat in de tweede helft van de maand October 1863 voor de be noeming van twee of meer surnumcrairen bij den waterstaat een vergelij kend examen zal plaats hebben waartoe zullen worden toegelaten Neder landers, die een voldoend examen als civiel ingenieur aan de kon. akademie te Delft hebben afgelegd, voor zooveel zij op 1 October eerstk. den ouder dom van 25 jaren niet hebben bereikt. Zij die wenschen mede te dingen moeten zich vóór of op 15 October aan het dep. van binuenl. zaken met een op zegel geschreven adres aanmelden. Door directeuren der maatschappij tot bevordering der nijverheid is een adres aan den koning opgezonden, waarin aangedrongen wordt op eene wettelijke regeling van den fabriek-arbeid der kinderen. Naar men wil wetenzegt het D. v. 's Gr.zal in het volgende jaar eene nieuwe herziening plaats hebben van de indccling van hel rijk in kiesdistricten, waartoe voorbereidende werk/aamheden geschieden. Het ge tal leden van de tweede kamer zal daardoor in evenredigheid van de vermeer dering der bevolking met 3 vergroot worden, en dus op 75 worden gebragt. De heeren J. M. de Kempenaer, jhr. J. K. W. Quarles van Ufford en F. J. J. van Eysinga, lot leden der commissie door de jongste algemeene vergadering der maatschappij van weldadigheid benoemd, om te rapporteren over de voorstellen van heeren commissarissen van gezegde maatschappij tol verbetering van den toestand dier instelling, hebben dienaangaande een uit voerig en hoogst belangrijk verslag nitgebragt, hetwelk met het plan van heeren commissarissen aan de afdeelingen der maatschappij is verzonden. De commissie stelt voor dat de kolonie n°. 7 en eenige afgelegene gronden zullen worden verkocht, dat er twee groote boerderijen zullen worden aangelegd, dat er gc-n minder bruikbare gezinnen zullen worden weg gezonden als strijdig met het beginsel waarop de maatschappij rust en met hare statuten, en dat het fabriekwezen en de limit teel L zullen worden uitge breid. Om een en ander te bewerkstelligenzonden hit. commissarissen gemagtigd worden eene hoofdsom op Ie nemen en daarvoor een gedeelte of al de onroerende goederen der maatschappij met hypotheek te bezwaren. De buitengewone vergadering, waarop over een en ander zal worden beraad slaagd, zal op den 248,e" dezer worden gehouden. Zondag II. hield de Znidhollatidsche onderwijzers-zatigvereeniging (e Dordrecht hare gewone jaarlijksche algemeene vergadering, waaraan, be halve de Dordrechtsche afdeeling, deelnamen die van Rotterdam, 'sGra- venhageLeyden, Schiedam en Westlandte zamen uitmakende 170 werkende leden. Als een voorbeeld van buitengewoon lioogen ouderdom wordt vermeld, dal te Dussen zekere vrouw woont, die thans 102 jaren lelt, en nog zoo gezond en krachtig is, dat zij voor eenigen tijd de gewone 5Iaandagschc weekmarkt te Gorinehem heeft bezocht. Het gedeelte van het bat. mineurs en sappeurs, dat in de legerplaats te Zeyst is gekampeerdalsmede de gedetacheerde officieren, onderofficieren, korporaals en soldaten van hel wapen der infanterie hebben gisteren dat kamp verlaten. Te Heumen (Gelderland) is Zaturdag II. door een knaap van ongeveer 10 jaren moedwillig brand geslicht in eene schuur, behoorende tot de hof stede den Blakenberg, met het gevolg, dat die schuur, een rijke oogst daarin geborgen en vele landbouwgereedschappen eene prooi der vlammen werden. De schuur was tegen brandschade verzekerd, doch de landbouw producten niet. De jeugdige dader, die dadelijk gevankelijk r.aar Nijmegen werd overgebragttoonde weinig besef te hebben van hel misdadige zijner handeling; zonder aarzelen verklaarde hjj met voordacht, en dus met het doel om brand te veroorzakenbrandende lucifers in de koornschoven te hebben geworpen. Hij volgde zijne overbrengers naar Nijmegen met eene cordaalheid zonder voorbeeld. Uit Nijmegen meldt men dat de gewezen minister van justitie de heer mr. J. J. L. v. d. Brngghen, op zijn buitengoed te Ubbcrgen, een hevigen aanval van beroerte heeft gehad, waardoor hij geheel van zijne spraak be roofd is en in zeer gevaarlijken toestand verkeert. Donderdag II. waren te Andel twee jongens, die aldaar koejjen hoed den in eene nabjj gelegen griend gegaan om gras te snijden of te sprok kelen. Met hunne vracht van daar willende gaan, moesten zij over een suiallen boom loopen. Een hunner gleed er af en verdronk. Niettegen staande hjj aan den anderen jongen om hulp riep, en deze hem zag sparte len, ging deze maar door, zonder zich om hem te "bekreunen. Tc huis ko mende, zeide hij er ook niemand iets van, en nadat de ouders lang ge- gezocht hadden, gingen zij eindelijk naar den jongen om te vragen of hij ook iets van hem wist. Deze, al op bed liggende, antwoordde heel onver schillig dat hij verdronken was. Hij was 12 jaren oud. Z. K. II, de prins van Oranje is eergisteren te Deventer aangekomen, ter inspectie van het regiment dragonders. Z. K. II. zal te Dcienter vier dagen vertoeven, Donderdag waarschijnlijk te Zutphen hel regiment dragon ders in oogenschouw nementerwijl Vrijdag de beide regimenten van De venter en Zutphen op de Gorselsche heide voor Z. K. II. gemeenschappelijke evolution zullen maken. In het hoofdkiesdistrict Groningen is de heer mr. J. H. G eert sent a notaris en lid van den gemeenteraad te Groningen, met 389 van de 524 stemmen verkozen lol lid van de tweede kamer der slalen-gcneraal. De hoogl. Jonckbloet verkreeg 73 stemmen. Dezer dagen ontstond er in liet Zeeuwsche dorp Hcille.bjj gelegenheid der kermis, in eene herberg twist tusschen een grijsaard en een jongeling, die door de omstanders werd bedwongen. De jongeling liet zich evenwel nog zware bedreigingen ontvallen ten opzigte van zjjnen bejaarden tegen stander. Des avonds werd deze in een water, op weg naar zijne woonplaats, in Vlaanderen, gevonden en door de voorbijgangers levend daaruit gehaald, ofschoon de man kort daarna overleed. De jongeling, die zich in de nabij heid van de plaats des ongevals bevond en op wien zware vermoedens rust ten, werd in verzekerde bewaring genomen en gevankelijk naar Aardenburg overgebragt. Misbruik van sterken drank gaf weder aanleiding tot dit feit.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1