BIJBLAD TOT DE LEYDS09E COURANT Maandag 21 September 1865. VEREENIGDE ZITTING DER BEIDE KAMERS, VAN' Op MAANDAG 21 SEPTEMBER 1863, (er opening van ile gewone Vergadering der Hiaten-Generaal. De lieer mr. J. A. Philipse, die den voorziiterstoel bekleedt, opent, nadat de leden der beide kamers zich in de zaal, bestemd voor de vergaderingen van, de tweede kamer, vereenigd hebben, tegen half één ure de vergadering, en laat een koninklijk besluit van den 19den September jl.houdende zijne benoeming tot voorzitter der eerste kamer gedurende het aanstaande zitting jaar der staten-generaaldoor den griffier dier kamer voorlezen. He voorzitter, aan wicn dien ten gevolge, overeenkomstig het voorschrift van art. 103 der Grondwet, het bestuur der vergadering is opgedragen, be noemd eenc commissie van achttien leden, die Zijne Majesteit den koning, bij Hoogsldeszelfs aankomst in liet gebouw der staten-generaal, ontvangen en j in- en uitgeleide doen zal. De ministers, hoofden van ministeriele departementen, de kanselier der orden en dc leden van den raad van state vervoegen zich ten één ure in de vergaderzaal. Zijne Majesteit de koning, die zich met HU. KK. Hd. de prinsen, op de in hel programma voor de opening der zitting omschreven wijze naar het gebouw der staten-generaal begeven heeft, wordt, na een kort tijdsverloop aldaar aangekomenter vergaderzaal binnengeleid. Zijne Majesteit de koning plaatst zich op den troon en houdt, terwijl 1111. KK. IIII. de prinsen aan IID. zijde gezeten zijn, de navolgende ope ningsrede: Mijne Heeren 1 De voldoening, waarmede Ik Mij in Uw midden bevinde, is gepaard met dankbaarheid voor het vele goede, dal aan ons land in het vorig jaar weder inogl te beurt vallen. De vriendschappelijke betrekkingen met de andere mogendheden bleven ongestoord. De goede verstandhouding met België werd door de onlangs gesloten tractaten op breedenhechten grondslag gevestigd. Zee- en iandmagt beantwoordenzoo in het moederland als in de over- zeesehe bezittingenloffelijk aan hare roeping. De weerbaarheid des lands moet worden verhoogd door de nieuwe rege ling der schutterijen waarvan hel ontwerp U zal worden voorgelegd. De aanleg van spoorwegen op Java zal nieuw leven en vertier, ook onder de inlandschc bevolking, verspreiden. De negerbevolking in onze West-Indische bezittingen heeft aanvankelijk blijk gegeven hare vrijverklaring op prijs te stellen. Onder de wets-onlwerpenwelke onze koloniën betreffen en aan Uwe beraadslaging zullen onderworpen wordenbehooren die lot regeling van het beheer en verantwoording der Indische geldmiddelen, en die tot vast stelling der reglementen op het beleid der regering in West-Indië. Bij de toenemende bevolking des Rijks vordert art. 77 der grondwet, dat het getal leden van de tweede kamer der staten-generaal worde vermeerderd. Oprigling van instellingen van middelbaar onderwijs, in overeenstemming met de wel, wordt ijverig voorbereid. Ter voorziening in de opleiding van lien, die zich voor Indie bestem men, moogt gij cene voordragt verwachten. De ontwerpen tot regeling van het geneeskundig slaatstoezigt zullen u weder worden voorgelegd. De landbouw schijnt zich in het algemeen over eene ruime opbrengst te mogen verheugen. Ook waren de uitkomsten der zee-, rivier- en kusl- j visscherijen in menig opzigt bevredigend. De vooruitgang onzer nijverheid is blijkbaar. Het gebied der werken van algemeen nut, van rijkswege of door provin- ciëngemeenten en andere besturen of vereenigingen ondernomen, breidt zich steeds uit. liet plan der slaals-spoorweg-werken voor het volgende jaar zal U worden onderworpen. Binnen kort kan, krachtens de regeling der exploitatie, in dc vorige zitting tot stand gebragt, de dienst gedeeltelijk worden geopend. Voor den bouw van lijnen, welke het net zullen aanvullen, zijn concessiën verleend of in overleg. Van de wetten welke strekken moeten om de wet op de regterlijkc in- rigting in werking te kunnen brengen, zullen U de ontwerpen, ter vervan ging van hel tegenwoordig welhoek van strafvordering, spoedig worden aangeboden. Het ontwerp van een nieuw wetboek van Burgerlijke regts- vordering nadert zijne voltooijing. De toestand van 's Rijks geldmiddelen blijft gunstig. Hoewel tol krachtige voortzetting van den aanleg der staatsspoorwegen grootere sommen dan de gewone worden gevorderd, kan daarin worden voorzien, zonder tol buiten gewone maatregelen de loevlugt te nemen, en zonder het amortiseren van schuld te staken. Onderscheidene wets-onlwerpen, betrekking hebbende tot het plan cener geleidelijke herziening van Ons belastingwezen, zullen U worden voorge steld. Moge de vervulling der taak, welke U, Mijne Heeren, in dit zittingjaar wacht, onder Gods zegen, lot heil van het vaderland strekken. Ik verklaar de gewone zitting der staten-generaal geopend. j Zij-ue Majesteit de koning verlaat, na het uitspreken dezer troonrede, met 1111. KK. HU. de prinsen, begeleid door de commissie, de vergaderzaal, om zich op de bepaalde wijze naar het koninklijk paleis terug te begeven. De voorzitter sluit, nadat de leden der commissie van in- en uitgeleide in i de vergaderzaal zijn teruggekeerdde verecnigde zitting. Tc Leyden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 5