inwendige organisatie des Rttssischen rijks ontvangen. Deze memorie zal officieel aan den heer IJrouin de Lhttys medegedeeld worden. De Patrie berigt dat, tijdens de afwezigheid van de hertog van Monte- bello, de heer de Massignac het bestuur zal hebben over de Fransche 1 egatie te Petersburg. NEW-YORK, 15 September. De gepantserde schepen der noordelijken hebben den aanval op fort Moultrie gestaakt. Daarentegen hebben de zui delijken eenige stukken geschut op de ruïnen van het fort Sumter geplant. PARIJS, 15 September. De Moniteur meldt dat de koning van Grieken land den 17de° van Kopenhagen naar Petersburg zal vertrekken. Fervolg van het verslag der voor de arrond.-regtbank gehouden pleidooijen in zake de algemeene commissie tot liquidatie der wees- en momboirkamcrs tegen de gemeente Ley den. Mr. Neeb begon zijn pleidooi met de gemeente waardig te verdedigen te gen den aanval van partij, geput uit hel request aan Zijne Majesteit, waar van door partij als wapen in dit proces wordt gebruik gemaakt. De actie toch strekt om de gemeente te doen boeten voor vroegere handelingen. De gemeenteraad kreeg in 1859 voor 'teerst kennis van de actie die hem dreig de, geput uit vorige resolutien. Met schrik en verbazing werd dat vernomen. De zaak werd onderzocht en hel bleek dat wel de stads-tresorier gelden van de weeskamer had ontvangen, maar tevens dat de stad nimmer eenige gelden in beheer had gehad. Dit gaf aanleiding tol correspondentie met de commissie. 1 tl 1861 bestreed de gemeente de beweringen der commissie in een adres aan den Koning. Zjj betwijfelde of de toenmalige bestuurders der stad belast waren met het beheer, zij stelde op den voorgrond dat in die tijden de weeskamer geheel ondergeschikt was. Maar door dal adres aan den koning deed Leyden haar morele kracht uitkomen. Overtuigd van haar goed regt, stelde zij voor dal, zoo er nog geregtigden warenzij het billijk vond dat hun het hun toekomende werd vergoed. En nu wordt van dat adres in dit proces gebruik gemaakt. Het regt van petitie, bij de grond wet gewaarborgd, wordt door eene staatscommissie niet erkend, ja veeleer misbruikt, door erkentenis te pulten uit een request aan Zijne Majesteit, waarin Leyden verklaart reglens tot niets gehouden te zijn, maar toch be reid te zijn datgene te vergoeden hetgeen blijken mogt aan anderen toe te komen. Pleiter gaat alsnu over tot de feiten. De actie steunt op hel beheer van boedels, krachtens resolutie der vroedschap 1 Junij 1733, en op beheer van renten van de onbekende boedels28 Maart 1780. Die feilen worden ontkend, zij worden door partij niet bewezen, de onwaarheid blijkt uil de stukken. Vooraf een woord over den toestand van die dagen en over de meeningen die desl(jds heerschten. De maatregelen van de vroedschap moet men juist beoordeelen naar de magt die de besluiten nam en naar de betrekking waarin zij tol de weeskamer stond. In die tijden waren de steden naijverig, zij poogden steeds de regten van den staal te usurperen. Soms werden zij door den staal gerespecteerd. Men vindt die zucht tot regeren in het maken der keuren, die niet alleen maatregelen van politie waren, niet alleen de directe welvaart beoogdenmaar die veeleer aanloonen hoe weinig men zich be kreunde om de regten van het staatsgezag, die menigmaal inbreuk op dat gezag maken (Kluit, Staatsr. IV. 147). De vroedschap had het opperste: gebied, de weeskamers hadden hun ontstaan aan de stedelijke geregten te danken (art. 1Keur 1733). Het doel der weeskamers was de goederen te bewaren en te administreren van de personae miserabiles. De weeskamer zelf erkende zich ondergeschikt aan het opperste gebied. De leden der wees kamer werden uit de vroedschap gekozende secretarissen en bedienden door de stad gesalarieerd. Het bestuur over de goederen van de personae miserabiles was niet het hoofddoel. Dal hoofddoel was van politiek, in Ley den daarenboven van financieel karakter. Van politiek karakter, gelijk blijkt uit art. 104 der weeskeur, waarbij het geoorloofd werd verklaard het be heer ook na de meerderjarigheid voort te zetten; van financieel karakter, omdat men meende dal de goederen, onder beheer der weeskamer, bona vacantia waren en als haar goed konden worden geadministreerd. Al is die meening, volgens onze tegenwoordige begrippen, niet juistde resolutie door partij aangevoerd pleit daarvoor. Er. dat die meening ook nog in deze eeuw gold blijkt uit de notulen van Burg. en Wetli. van 9 Oogstmaand 1810, toen besloten werd, dat de onbekende en andere partijen ter wees kamer, die geen eigenaars hebben, evenzoo als bona vacantia konden tvorden beschouwd. De domeinkamers hebben alstoen niet geïntervenieerd. Maar voor die meening bestond nog eene andere reden. Men was er op uit om hel crediet van de weeskamer niet te krenken. Kreuking van de weeskamer was krenking van stads regten (Notulen B. en W. 4 Oct. 1781). In Leyden was er bovendien nog eene bjjzondere aanleiding. Tusschen dc stad en de weeskamer bestond een geschil, waarover menigvuldige besognes. Er scheen niet jaarlijks rekening van de groole en kleine partij te hebben plaats gehad. Men bedenke dat de effecten nog niet algemeen warendat het geld wel eens renteloos bleef en dat er eene zekere quantileit effecten op het gemeene land moesten genomen worden. De stad begon obligation te geven, vereerde de weeskamer met obligation voor de gelden daar aanwezig. In 1733 was de stad werkelijk in nood, de weeskamer had ongebruikt geld, de stad was overtuigd dal zij, om geen crediet te schokken, die gel den aan de stad kon doen uitkeeren. Verder hcspreckl pleiter in het breede dc stukken door partij overgelegd, doet uitkomen dat partij die niet altijd heeft begrepen, althans anders uit gelegd dan hij vermeende dat ze uitgelegd moesten worden, en wees op het heerschend gebruik van die lijden waarin men de stad gelijk stelde met hel gemeene land. Als eene obligatie op het gemeene land vermist* werd, was het land van die schuld ontslagenook van den interest. Dal indirect voor deel paste men toe op de steden. Om hel crediet van de weeskamer niet Ie schokken, schreef men den tresorier voor het geld te naasten, met voorzorg voor mogelijke restitutie, echter builen last van de stad. Vandaar dat de tresorier voor zich zelf ad ministreerde en dat hij als zoodanig niets anders verkreeg dan hel slot van afgesloten boedels, terwijl de rekening werd opgemaakt, door weesmeeste- ren nageziengeapprobeerd en geleekend. Het slot werd overgegeven en hield op boedel van de weeskamer te zijn. Maar nooit is een boedel, noch het beheer daarvan aan de stad gekomen. Van die gelden in voldoening der sloten, kocht de stad obligation (zie de boeken van den tresorier ordinaris 1770-1772). Uit de quitanliën blijkt, dat ook hel juiste begrip over die gelden ontbreekt, in 1781 heet het volgens resolutie, in 1790 ten behoeve van voorzeyden stad Leyden. Pleiter toont aan dat de weeskamer in 1769 weer in hel bezit geraakt is der obligation. En als men nu bedenkt dat de weeskamer mogt alieneren en er zeer veel duisters, zoo in het boekhouden als in de geheele admi nistratie dier tijden heerschtwaar zjjn die obligation dan gebleven? Men zal toch niet vorderen dat ze nog eens moeten worden teruggegeven. Iu zijne doorwrochte rede haalde de pleiter menige resolutie der vroed schap, menig extract uil de notulen aan om de opvatting van partij omtrent de feiten te weerleggenallen te veel om hier te vermelden. Na eene recapitulatie besloot hij het eerste deel zjjner rede. Het tweede i deel, de juridieke verwering, werd uitgesteld tot den 12d" dezer, des na middags te een uur. Wij hopen daarop terug te komen. L D. S. ÜTADi-BERICiTEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenWoensdag den 16deD September 1863, 's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen 1°. Voordragt tot het afbreken der Heerenpoort, met plan en voorwaarden. 2°. Adressen tot afschrijving van plaatselijke directe belasting, 1863, van a. C. M. Dozy, b. J. B. Onnekink c. de erven Mr. H. W. Tydeman. 3°. Adres tol ontheffing van plaatselijke directe belasting, 1863. van J. II Meijer. 4°. Onderhandsche verhuring van a. den kelder op de Breèstraat, Wijk IV. N». 299», b. het magazijn in de Smidssteeg, c. den zolder in de Smidssteeg, d. de stalling en den tuingrond aan het Blaauwe hek. 5°. Plans en voorwaarden, omtrent a. het dempen van de sloot langs de Ruïne, b. de verhuring van grasgewas in en buiten de gemeente, c. de verhuring van grasgewas langs de Haarlemmer trekvaart. 6*. Adres van Bestuurders van het genootschap Mathesis Scientiarum Ge- nitrix, betreffende eene uitbreiding hunner inrigting, tegen een jaar- lijksch subsidie uit de gemeentekas. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leyden, doet te welen, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld drie, op den 8»ten dezer maand invorderbaar verklaarde. Ko hieren over het dienstjaar 1863 en 1864, als een van het Patentregt, eerste quartaalen twee voor de belasting op het Personeel, voljaarsch aanslagen, tdrwijl ieder verpligt is zijnen aanslagop den hij dc Wet bepaalden voet te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Letden, 14 September 1863. D. TIEBOKL SIEGE N BE EK. fiurgevlijke dtaiib. ONDERTHOUWD: II. M. Evers, jm. 23j.cn M. J. Engels, jd. 26j. - C. Alkemadejm. 22 j. en T. van Gaaien jd. 24 j. II. G. Hagen jm. 32 j. en S. P. A. Kranlz jd. 19 j. D. L. Wolfson, jm. 45 j. en A. E. Veegcns, jd. 29 j. G. VV. Mulder, jm. 28 j. en H. M. Aniba jd. 22 j. Gehouden Verkooping van onroerende goederen in het Heeren-Logemenl aan den Burg, Zalurdag 12 September. Notaris J. M. E. Deiicksen. Twee Huizen en Erven met twee Pakhuizen, staande en liggende aan de zuidzijde van dc Hoogewoerd en aan de westzijde van de Kraauwelsleeg Wijk III. NM. 443, 444, 608, 443™dKad. Sect. D. N°*. 856, 857, 858 en 859. Kooper H. Alofs. ƒ4145. HEKKN IEITW». AMSTERDAM, 15 September. Door den kerkeraad der Ned. Iierv. ge meente is uit het vroeger vermelde 12-tal predikanten, het volgende 6-tal gevormd: van Eykth. dr.te Deventer; Francken Az.te Rotterdam; ter Haar. te NymegenPantekoekte Schiedam; Tol, te Mcppel; dc Veer, te Delft. De Directeur van het Postkantoor te Leiden maakt bekend, dat er, be halve dc beslaande gelegenheden, van af den 16den dezer eene nieuwe wordt geopend ter verzending der Correspondentie naar ZwolleKampen, Fries land, Groningen en Drenthe. Dc brieven, daarmede te verzenden, moeten bezorgd zjjn: op de IFerkdagen in dc Hulpbussen 's morg. ten 11 ure 10 min. aan het Kantoor 11 30 op de Zondagen aan hel Kantoor 8 10 De Directeur voornoemd W. NAGEL. AD VERTENTIEN. Voor de vele bewijzen van belangstelling, bij gelegenheid van ons lluwe- Ijjk ondervonden betuigen wjj bjj deze onzen harlelijken dank. P. van SANTEN. Leiden, 14 September 1863. ING. C. van SANTEN, Pabst. Voor dc vele bcwjjzen van deelneming, bij hel overlijden mijner geliefde Mofder ontvangen, betuig ik, ook namens mijne Kinderen, mijn hartely- ken dank. Leioen, 13 September 1863. YVcd. C. II. BURGERSDIJK Bibgersdijk.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 3